Hello Guest, if you are reading this it means you have not registered yet or not logged in. Please take a second, login or register here, and in a few simple steps you will be able to enjoy all the many features of our fine community. Note that lewd or meaningless nicknames are prohibited (no numbers or letters at random) and please introduce yourself in the section for you to meet our community.

PCHOME.RO

Collapse

Astra 2D, 2E, 2F, 2G la 28.2° E

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 4 (0 members and 4 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Hi GEKKO1RO,

Felicitari pentru reusita.Ce face fiecare amator sa receptioneze Astra 1N,2F intereseaza pe oricine citeste acest topic.De aceea este bine sa revii cu amanunte ori de cite ori crezi ca ai noutati despre acesti sateliti,si te asigur ca orice manunt conteaza:marimea antenei,
    valoarea/calitatea semnalului de pe fiecare transponder receptiont la diferite ore din zi sau noapte,etc!?

satelescu

Comment

Ce locatie ai?

Comment

Locația e Buziaș, īnsă ce mărime are antena?
        DVB-S:
        Offset Emme Esse (Alu.) 1.25
        Offset Emme Esse (Alu.) 1.15
        Prime focus (Alu) 1.50m, 1.90m
        Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
        Offset 35.cm (Camping), Triax BSKYB (72x58 cm), etc
        DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
        Abo: Focussat, Dolce, HD+, TivuSat, Freesat, etc.
        DVB-T:
        TechniSat MultyMedia TS 1, Televes DAT HD, DIGIALITY OUTDOOR ANTENNA, etc

Comment

multumesc pt. aprecieri. da, scuze, am uitat sa mentionez, antena este de 2,20 m Al si locatia este cea de mai sus. nu am reusit sa "prind" deloc transponderele cu programe HD. cum am spus si initial, antena nu este noua, stiam de ea dar nu am avut cum s-o verific inainte de a o lua, iar cind mi-a fost adusa am observat niste infundaturi mici in 3 locuri pe care le-am indreptat "la mare arta" cu un ciocan usor din cauciuc. timpul meu este foarte limitat dar promit ca o sa mai revin cu capturi si masuratori. la aceasta ora de exemplu semnalul este cu 2-3 procente mai mic (pe transponderele astra 1N) decit ieri cind am facut capturile, in conditii meteo foarte asemanatoare.
          Last edited by GEKKO1RO; 8 June 2013, 16:51. Reason: precizari...

Comment

acesta este ghidul de unda (original cred) cu care a venit antena si cu care am facut primele teste. rezultatele au fost dezamagitoare cu lnb-ul black pro de PF. ma gindesc sa-i mai dau o sansa si sa-l incerc si cu lnb-ul modificat existent acum pe antena.

offtopic: mi-e ciuda ca nu ma pot ocupa decit in weekend de antene si atunci trebuie sa se alinieze planetele: sa nu fie competitii sportive "must watch" (motogp sau superbike), sa nu vrea doamna la shopping si sa fie timp favorabil. cam greu cu astea in ultimul timp

Comment

Astra 2D,1N, 2F la 28E

Originally posted by GEKKO1RO View Post
              http://imageshack.us/a/img41/7383/dsc08786pl.jpg

acesta este ghidul de unda (original cred) cu care a venit antena si cu care am facut primele teste. rezultatele au fost dezamagitoare cu lnb-ul black pro de PF. ma gindesc sa-i mai dau o sansa si sa-l incerc si cu lnb-ul modificat existent acum pe antena.

offtopic: mi-e ciuda ca nu ma pot ocupa decit in weekend de antene si atunci trebuie sa se alinieze planetele: sa nu fie competitii sportive "must watch" (motogp sau superbike), sa nu vrea doamna la shopping si sa fie timp favorabil. cam greu cu astea in ultimul timp
              Bravo, felicitari.Stie careva pentru zona Ploiestiului cu ce dimensiune mi.ar intra ceva transponderi de pe satelitii acestia? Am vazut la cineva de langa mine o antena de 3m dintr.o bucata fara ghid si lnb, poate ma lipesc de ea, eu am una de 2m prime-focus de fibra de pe vremea lui Cuza dar nici macar nu miroase si inca un offset de 1,5m si ala la fel, chiar mai stiu una tot de 3m, in total am ginit 2, poate ma lipesc de vreuna la pret de fier vechi.

Comment

Astra 2D, 1N, 2F la 28° E

Originally posted by skylive View Post
                Bravo, felicitari.Stie careva pentru zona Ploiestiului cu ce dimensiune mi.ar intra ceva transponderi de pe satelitii acestia? Am vazut la cineva de langa mine o antena de 3m dintr.o bucata fara ghid si lnb, poate ma lipesc de ea, eu am una de 2m prime-focus de fibra de pe vremea lui Cuza dar nici macar nu miroase si inca un offset de 1,5m si ala la fel, chiar mai stiu una tot de 3m, in total am ginit 2, poate ma lipesc de vreuna la pret de fier vechi.
                Apropo zici ca ghidul de unda l.ai cumparat de la Peruvizion? cand si la ce pret? ai incercat si cu, C120 Invacom regglabil? am vazut ca are la Satmultimedia, chiar sa nu dea rezultate ca majoritatea a.l lauda ca marge in combinatie cu lnb Inverto twin.

Comment

l-am luat cam acum o luna si jumatate si pretul a fost cam 120 de lei, dar nu am cautat special ghidul de unda (aveam exact c120-ul de la satmultimedia), am cautat acel suport pt. ghidul de unda dar pachetul a fost complet. era un kit de antena de 1,90m pe care l-am gasit la peruvision bucuresti, chiar s-au mirat baietii de acolo ca la timisoara (unde am intrebat prima data) nu-l aveau. transportul nu a costat nimic, l-au trimis ei la timisoara si eu l-am ridicat de acolo. asa m-am gindit hai sa incerc si cu ghidul asta de unda. rezultatele nu au fost spectaculoase peste c120 reglabil, dar acei 2-3% fac minuni. precizez ca sunt foarte rabdator, nu ma enervez aproape niciodata si de obicei testez enorm (fara sa ma plictisesc). deci am testat dupa cum urmeaza:

ultra black pro single

invacom c120 uni quatro (am o vaga banuiala ca nu e original)

si cel care este acum pe antena black ultra quad (de offset, modificat pentru flansa), si care a mers cel mai bine. il aveam, stiam de ce este in stare asa ca am vorbit cu un strungar si m-a rezolvat.

deci teste cu toate cele trei lnb-uri conectate pe rind cu toate cele trei ghiduri de unda. a fost ceva de munca dar si satisfactia e mare. adevarul e ca de cind merge stau mai mult pe ele. iata ce este acum pe bbc2 scotland

da, maaari satisfactii. scuze daca am fost offtopic.

Comment

Originally posted by GEKKO1RO View Post
                    l-am luat cam acum o luna si jumatate si pretul a fost cam 120 de lei, dar nu am cautat special ghidul de unda (aveam exact c120-ul de la satmultimedia), am cautat acel suport pt. ghidul de unda dar pachetul a fost complet. era un kit de antena de 1,90m pe care l-am gasit la peruvision bucuresti, chiar s-au mirat baietii de acolo ca la timisoara (unde am intrebat prima data) nu-l aveau. transportul nu a costat nimic, l-au trimis ei la timisoara si eu l-am ridicat de acolo. asa m-am gindit hai sa incerc si cu ghidul asta de unda. rezultatele nu au fost spectaculoase peste c120 reglabil, dar acei 2-3% fac minuni. precizez ca sunt foarte rabdator, nu ma enervez aproape niciodata si de obicei testez enorm (fara sa ma plictisesc). deci am testat dupa cum urmeaza:

ultra black pro single
                    http://imageshack.us/a/img843/4286/dsc08989h.jpg

invacom c120 uni quatro (am o vaga banuiala ca nu e original)
                    http://imageshack.us/a/img542/5586/dsc08987k.jpg

si cel care este acum pe antena black ultra quad (de offset, modificat pentru flansa), si care a mers cel mai bine. il aveam, stiam de ce este in stare asa ca am vorbit cu un strungar si m-a rezolvat.

deci teste cu toate cele trei lnb-uri conectate pe rind cu toate cele trei ghiduri de unda. a fost ceva de munca dar si satisfactia e mare. adevarul e ca de cind merge stau mai mult pe ele. iata ce este acum pe bbc2 scotland
                    http://imageshack.us/a/img855/7493/b...d962013022.jpg

da, maaari satisfactii. scuze daca am fost offtopic.
                    Nu chiar nu ai fost offtopic, am si eu un ghid, de la un amik, dar habar nu am de la ce antena este. Nici el nu stie. Ma intereseaza care a.r fi diametrul antenei unde s.ar incadra.
                    http://imageshack.us/photo/my-images/341/img0056fx.jpg/
                    Last edited by skylive; 9 June 2013, 10:55.

Comment

Nu chiar nu ai fost offtopic, am si eu un ghid, de la un amik, dar habar nu am de la ce antena este. Nici el nu stie. Ma intereseaza care a.r fi diametrul antenei unde s.ar incadra.
                      http://imageshack.us/photo/my-images/341/img0056fx.jpg/

Pe canalul acela de sus a avut ca o siguranta de sarma de 2-3mm, pentru ce era nu stiu, poate stie careva.

Comment

nu stiu de la ce antena poate fi, sunt sigur ca l-am mai vazut dar nu cred ca pe o antena mare.

Comment

Pe canalul acela de sus a avut ca o siguranta de sarma de 2-3mm, pentru ce era nu stiu, poate stie careva.
                          Siguranta din sarma este pentru prinderea pe suport. Se pune feedhorn-ul in suportul antenei si se fixeaza cu acea siguranta. Am si eu unul identic pe o antena de 1.4m din Fe (cu rezulate foarte bune de receptie) si cred ca am mai vazut si la antene de 1.8m. Intrarea este putin conica (primul inel) ?

Stie careva pentru zona Ploiestiului cu ce dimensiune mi.ar intra ceva transponderi de pe satelitii acestia? Am vazut la cineva de langa mine o antena de 3m dintr.o bucata fara ghid si lnb, poate ma lipesc de ea, eu am una de 2m prime-focus de fibra de pe vremea lui Cuza dar nici macar nu miroase si inca un offset de 1,5m si ala la fel, chiar mai stiu una tot de 3m, in total am ginit 2, poate ma lipesc de vreuna la pret de fier vechi.
                          Nu poate sa iti garanteze nimeni exact cu ce diametru de antena poti sa ai receptie pe Astra 1N,2F spot UK, dar merita incercat cu o antena de 3m mai ales daca este dintr-o bucata. La mine tot cu antena de 3m (din petale) am receptie relativ buna pe Astra 2F spot UK si mai putin buna pe Astra 1N unde semnalul variaza cum a observat si @GEKKO1RO de la o zi la alta. Rezultate bune de receptie obtii doar daca este buna suprafata antenei ( sa nu fie lovita sau stramba ) si sa scoti maxim de semnal utilizand feedhorn-ul si lnb-ul potrivit .
                          Trebuie avut in vedere ca in cateva luni o sa fie multe schimbari la 28E, peste o luna ar trebui sa se lanseze Astra 2E care va inlocui Astra 1N.
                          PFA 1.4m+IBU 85E->37.5W / PFA 3.0m Ku&C band, 103E->40.5W/Dreambox 500 HD/TBS 6903/5925

Comment

acest ghid de unda se foloseste la antenele de 3,4 de brasov, care sunt din 6 petale asa am vazut la antena de la astral
                            Exista mai multe lucruri in Cer si pe Pamant decat vom sti vreodata!
                            Antena 2,2 al dintr-o bucata, lnb flansa invacom quad, 2 motoare azimut si elevatie,receptor echostar AD3000IP.
                            http://www.radiovis.de/

Comment

Originally posted by EXCALIBUR View Post
                              Trebuie avut in vedere ca in cateva luni o sa fie multe schimbari la 28E, peste o luna ar trebui sa se lanseze Astra 2E care va inlocui Astra 1N.
                              si din experienta ta de satelitar asta ce ar putea sa insemne? o fi de bine sau ceva de genul "din rau, in mai rau" ...

Comment

Originally posted by gigi_4476 View Post
                                si din experienta ta de satelitar asta ce ar putea sa insemne? o fi de bine sau ceva de genul "din rau, in mai rau" ...
                                Din experienta pot sa spun ca trebuie sa asteptam lansarea si punerea in functiune a satelitului. Satelitii noi destinati pentru 28 E (2F, 2E si 2G) au configuratii diferite de transponderi si acoperiri diferite pentru spotul european. Nici macar Astra 2F nu a fost pus in functiune pe spotul european ca sa putem face vreo comparatie, probabil se asteapta si lansarea lui 2E si atunci va fi inlocuit simultan 2A si 1N cu 2E si 2F. Bucurestiul si partea de est a Romaniei sunt in afara ariei de acoperire pentru 2F si 2E, deci trebuie sa asteptam sa vedem daca ajunge ceva semnal si la noi.

Hartile de acoperire pentru cei 3 noi sateliti pe spotul european, asa cum apar pe site-ul ses.com :

2E

2F

2G

PFA 1.4m+IBU 85E->37.5W / PFA 3.0m Ku&C band, 103E->40.5W/Dreambox 500 HD/TBS 6903/5925

Comment

Working...
                                X