Hello Guest, if you are reading this it means you have not registered yet or not logged in. Please take a second, login or register here, and in a few simple steps you will be able to enjoy all the many features of our fine community. Note that lewd or meaningless nicknames are prohibited (no numbers or letters at random) and please introduce yourself in the section for you to meet our community.

PCHOME.RO

Collapse

Astra 2D, 2E, 2F, 2G la 28.2 E

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 2 (0 members and 2 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

La Timisoara, cu instalatia din semnatura intra 10714 H si 10729 V pe tot timpul zilei, cu semnal destul de puternic (47-49% pe Echosmart). Noaptea nu am incercat.
    Si sporadic, cu macroblocuri, 10744 H si 10758 V.
    Prime Focus 1.5 Alu | Inverto 0.3 Twin | HARL 3618+ | Motek V-Box II | Amiko HD8250+ | Nokia d-box 1 | RG11 | 68.5 E - 45 V.
    FocusSat | TVR
    .

Comment

Astra 1N spot pan european

Conform flysat.net 10 tp-uri de pe Astra 2A au fost mutate pe Astra 1N spot pan Eu. Poate cineva sa verifice daca s-a modificat ceva in parametri de calitate a semnalului? Nu pot verifica acum din pacate, si in plus pe toroidala mea semnalul nu e prea stralucit pe 28e.
      DM 920, T90 4w-42e, offset 1,5-1w/5w/4,8e, offset 1,2 HH 30w-56e

Comment

Sky UK package (12070 H) moved to Astra 1N @ 28.2 East
        Sky UK package (12090 V) moved to Astra 1N @ 28.2 East
        Sky UK package (12148 H) moved to Astra 1N @ 28.2 East

Sky UK package (12168 V) moved to Astra 1N @ 28.2 East
        Sky UK package (12188 H) moved to Astra 1N @ 28.2 East
        Sky UK package (12207 V) moved to Astra 1N @ 28.2 East
        Sky UK package (12226 H) moved to Astra 1N @ 28.2 East
        Sky UK package (12266 H) moved to Astra 1N @ 28.2 East
        Sky UK package (12324 V) moved to Astra 1N @ 28.2 East
        Sky UK package (12363 V) moved to Astra 1N @ 28.2 East

din webif
        (12324 V) antena 90cm, vreme ploiasa , acum am cam 6,3, inainte aveam tot cam 5-6 dB

dB 5.85 dB
        SNR 36 %
        AGC 21 %
        BER 0

Uploaded with ImageShack.us
        Last edited by mark21; 25 January 2013, 10:05.
        VU+Zero4K, Samsung ue40D7000,ue37D5700, Diablo Wifi, Offset 0,9m - 9E-13E-19E-23E, Offset 1.2m -5W , 1.2m - 36 E, Offset 0.9m - 1w

Comment

@cristo4,

Am verificat azi dimineata semnalul pe spotul european pe transponderii mentionati de @mark21.Am sa pun doua liste cu ei scanati cu (1)antena de 1.5 m si (2) cu antena de 1.1 m.Am mai facut o verificare cu o alta antena,de 1.45 m,de asta data cu Prog Finder.Cine vrea sa vada ce semnal am cu aceasta antena,poate lua de aci .Trebuie sa mentionez ca n-am curatat stratul gros de zapada depus pe ea asa incit semnalul este mai scazut decit de la prima antena,de 1.5m.Tot din motive de vreme n-am putut face teste cu toroidala.Trebuie sa verific comutatorul.Am sa revin altadata.
          O prima constatare asupra spotului european Astra 1N.Semnalul este cu mult mai tare decit a fost.Se poate vedea de pe listele de mai jos.Va trebui sa verific si seara cind pe acesti transpoderi semnalul scadea aproape pina la disparitie pe Astra 2A.Daca nu va mai suferii nicio modificare putem sa spunem ca el avantajeaza si pe cei care nu puteau receptiona in anumite ore ale zilei multele pachete de programe in HD ale BSkyB-ului!Sint curios sa vad ce obtin cu toroidala!?

satelescu

ps_Nu inteleg de ce n-a fost postat acest topic pe threadul dedicat acestei pozitii de la Sticky.El acopera foarte bine tema de acolo.Il rog pe @Kroky sa-l mute la " Astra 2D, 1N, 2F la 28 E".Multumesc
          Last edited by satelescu; 25 January 2013, 11:17.

Comment

Dar ce s-a intamplat cu SkyPremiere HD? Acum catva zile aveam semnal 80%...acum e mort
            ClearOS 5.2 Server, 2x Vu+
            offset 1,25m, parabola 1,50m, Focus Sat Full

Comment

Am incercat si cu toroidala transponderii de pe Astra 1N la ora 17:00.Toti au semnal bun si pot fi receptionati acum si dupa masa.Testul acesta imi confirma inca odata ca fascicolul pan-european are o acoperire mai buna,cel putin in zona mea:

@dan de burgh,
              Sky Premiere HD{12012 V,29500,3/4} se receptioneaza la limita dupa masa numai cu antena de 1.1 m.

satelescu

Comment

Ai dreptate satelescu.M-am uitat dimineata si semnalul e mai bun cu pana la 15%

Am mai facut o verificare cu o alta antena,de 1.45 m
                Este o antena ofset sau primfocar?
                antena mobila TRIAX TDA 110cm 60E><15W
                EMME ESSE 100 CM 13E si 19E

Comment

@satelescu ... nu stiu ce s-a intamplat dar de sarbatori am vazut filme pe premiere hd pe parcursul zilei, seara si dimineata cu semnal de 78-80% cu ant de 150 cm
                  intr-adevar pe varianta sd e semnal doar cateva ore dupamasa

Comment

Originally posted by dan de burgh View Post
                    nu stiu ce s-a intamplat dar de sarbatori am vazut filme pe premiere hd pe parcursul zilei, seara si dimineata cu semnal de 78-80% cu ant de 150 cm
                    Frecventa 12012 V pe care se afla premiere hd a trecut de pe satelitul Astra 2B pe Astra 2A. Pe aici prin zona Bucurestiului semnalul pe spotul nordic al satelitului Astra 2B era cel mai puternic in comparatie cu celelalte spoturi. Cu antena de 0.9m aveam in jur de 10db pe frecventele Astra 2B spot North (11992 H, 12012 V, 12246 V, 12304 H, 12480 V).
                    PFA 1.4m+IBU 85E->37.5W / PFA 3.0m Ku&C band, 103E->40.5W/Dreambox 500 HD/TBS 6903/5925

Comment

@realsat,

Antena este Prima Focus-1.45 m!Prima mea antena;o am din 1993.Deocamdata sta orientata numai pe Astra-28.2 E.

@dan de burgh,

La ora 18:00 semnalul pe trps.12012 V,29500,3/4{Premier HD,etc} a scazut semnificativ de mult pe antena de 1.1 m incit a disparut complet,iar cu antena de 1.5 m am avut atit semnal calitate cit se vede pe Prog Finder,iar la ora cind scriu acest mesaj,19:30,pe acelasi transponder si tot cu ultima antena n-am semnal/calitate deloc!

@EXCALIBUR,
                      Dintre transponderii mentionati de tine,acum,catre ora 20:00,n-am semnal cu antena de 1.5m la 11992 H,12012 V si 12480 V,la care adaug urmatorii:11914 H,11934 V,12382 H,12460 H,in schimb la 12246 V si 12304 H semnalul este puternic.Desigur ca spre seara semnalul scade foarte mult pe antenele mai mici(0.9-1.1m)si ca atare nu ne ajuta comparatiile;eventual sa tragem concluziile de rigoare,adica sa ne montam antene mai mari.
                      Daca dimineata pot inchide semnalul cu antena de 1.5 m pe toti transponderii de la aceasta pozitie-28.2 E-,in afara celor de sub banda,spot UK,{cu mici exceptii},seara n-am semnal util decit numai pe cei pomeniti mai sus.Deci as aproxima ca in zona mea cu antena de 1.8 m as receptiona toti transponderii,cu exceptia fascicolului Steerable 1?!
                      Ce se cistiga intr-o parte se pierde in alta,dupa cum spune legea.Daca spotul respectiv de la Astra 2B avea inainte acoperire destul de buna inainte,iar acum el este problematic,Astra 1N ne ofera,prin spotul pan-european,o siguranta la receptie la transponderii cunoscuti deja din acest topic pe care n-o aveam inainte nici dimineata.Ba mai mult,constat-sper sa nu fiu singurul-ca acest spot este mai puternic seara decit a fost dimineata{vezi mai sus}cu aprox.10%.

satelescu

Comment

Originally posted by realsat View Post
                        Ai dreptate satelescu.M-am uitat dimineata si semnalul e mai bun cu pana la 15%
                        Hmm, la mine e JALEEE ! Pe toate tp-urile mutate pe spotul 1N , semnalul e 0 ! Am luat-o in bara rau de tot, oare ce farfurie de 3-4m imi trebuie ca sa le receptionez in Constanta din nou?!?

Comment

daca a trecut pe 2A e clar de ce nu mai am semnal.... sa-i frec in gura. sky cinema hd de la nemti tot asa l am pierdut anul trecut.

Comment

@gigi_4476,

Poate situatia nu-i asa de "Jaleee" daca am sfida putin datele de pe teren,adica hartile de mai jos.In acest sens imi vine in minte colegul nostru @EXCALIBUR care,cu antena lui de 3 m,a reusit sa receptioneze polaritatea orizontala a lui Astra 2D inainte de a trece pe Astra 1N ceea ce nu putuse alti pasionati aflati intr-o geografica mai favorabila.Cu putin noroc si perseverenta de furnica ai putea sa poti prinde semnal util de pe diferite spoturi europene ale satelitului chiar daca zona ta nu intra in zona de receptie,cu exceptia spotului pan-european 2, asa cum ne arata hartile satelitului.
                            Am sa public din nou aceste harti ale Astra 1N,2A,2B,2F,Africa-28.2 E .Este bine sa stim la ce ne putem astepta si ce putem spera daca vrem sa obtinem ceea ce pare imposibil.Vorba reclamei: Daca vrei cu adevarat,poti!

satelescu

Comment

Originally posted by satelescu View Post

La ora 18:00 semnalul pe trps.12012 V,29500,3/4{Premier HD,etc} a scazut semnificativ de mult pe antena de 1.1 m incit a disparut complet,iar cu antena de 1.5 m am avut atit semnal calitate cit se vede pe Prog Finder,iar la ora cind scriu acest mesaj,19:30,pe acelasi transponder si tot cu ultima antena n-am semnal/calitate deloc!

[...]n-am semnal cu antena de 1.5m la 11992 H,12012 V si 12480 V,la care adaug urmatorii:11914 H,11934 V,12382 H,12460 H,in schimb la 12246 V si 12304 H semnalul este puternic.

satelescu
                              e destul de ciudat, pe tp-urile pe care tu zici ca e semnal puternic(12246v, 12304h), la mine e semnal 0, iar pe tp-ul 12012v(SkyPremiereHD), cu 1,50m nu ai semnal, iar la mine cu triax110, in Constanta, am 42%...

Comment

@gigi_4476,

Intr-un fel este ciudat,cum spui.Tocmai in virtutea acestei insolitei situatii(mai sint si altele)ti-am recomandat sa nu disperi si ca exista solutii de-a prinde citeva spoturi de la 28.2 E.
                                Dar revenind la transponderii la care n-am avut semnal in momentul cind am postat mesajul meu,trebuia sa mentionez ca disparitia lui este doar provizorie si tine cam doua/trei ore ca apoi sa revina.Nu stiu la ce ora ai testat semnalul pe 12012 V,dar la mine,la ora 22.15 a revenit semnalul nu numai pe acesta dar si pe ceilalti in afara de 12480 V,la care am acum doar 3.5dB.Cu alte cuvinte din acest moment semnalul incepe sa creasca si devine si mai puternic in cursul diminetii.Fireste ca fiind atitea fascicole orientate spre diferite zone ale Europei si tinind seama si de faptul ca se face migrarea unor transponderi de pe un satelit pe altul rezultatul sa fie diferit de la o zona de receptie la alta.Si din acest motiv dar si pentru siguranta semnalului pe parcursul zilei este recomandabil o antena cit mai mare.Intr-un fel ne-ar scuti de atitea speculatii,unele fanteziste,care tine treaza lumea pasionatilor cind apar schimbari de sateliti sau mutarea frecventelor.
                                Dar asta e cu sigurata un alt subiect de "tocat" pe forumuri,si nici noi nu facem exceptie.
                                Iata deci semnalul(ora 22:25) la transponderul in discutie,iar acum la ora 23:10 el este la 46 % calitate:

satelescu

Comment

Working...
                                X