Hello Guest, if you are reading this it means you have not registered yet or not logged in. Please take a second, login or register here, and in a few simple steps you will be able to enjoy all the many features of our fine community. Note that lewd or meaningless nicknames are prohibited (no numbers or letters at random) and please introduce yourself in the section for you to meet our community.

PCHOME.RO

Collapse

Astra 2D, 2E, 2F, 2G la 28.2 E

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 5 (0 members and 5 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

In zona de sud nu se receptioneaza cu antene de 1.8m !
    Telekom Romania - Consultant vanzari ! OFERTE Personalizate -FTTx, xDSL, NON-FTTx, PORTARE !
    Ech Recep - DM800SE, TRIAX, DM3800, DTH - TELEKOM, DIGI, FocusSat, Akta , GSM - Telekom, DIGI ,Vodafone !

Comment

dupa ce se aseaza satelitu pe pozitie , promit ca va dau teste de receptie pe zona SE a UE

Comment

Originally posted by gabone View Post
        dupa ce se aseaza satelitu pe pozitie , promit ca va dau teste de receptie pe zona SE a UE
        .......................................
        si de asemenea ............for mr. gladix( mr. garfield )
        o sa-i comunic semnalul pe zona MEA ...( fara suparare)

Comment

more 4 transpoder move from 1n to 2f tomorow night
          dom

Comment

Ceva noutăți la București?
            merci.
            DVB-S:
            Offset Emme Esse (Alu.) 1.25
            Offset Emme Esse (Alu.) 1.15
            Prime focus (Alu) 1.50m, 1.90m
            Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
            Offset 35.cm (Camping), Triax BSKYB (72x58 cm), etc
            DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
            Abo: Focussat, Dolce, HD+, TivuSat, Freesat, etc.
            DVB-T:
            TechniSat MultyMedia TS 1, Televes DAT HD, DIGIALITY OUTDOOR ANTENNA, etc

Comment

nimik.nu intra la noi
              1,2 offset dish/lnb inverto/dream 500hd/dream 525 hd/vu+zero 4k/2m circular dish/motorizet 0,85 gilbertini dish/redline ts 200hd....and more

Comment

nici la mine

Comment

Se laudă unu pe alt forum cum că prin Craiova cu 1.8m are 6db pe ceva frecvențe....
                  DVB-S:
                  Offset Emme Esse (Alu.) 1.25
                  Offset Emme Esse (Alu.) 1.15
                  Prime focus (Alu) 1.50m, 1.90m
                  Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
                  Offset 35.cm (Camping), Triax BSKYB (72x58 cm), etc
                  DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
                  Abo: Focussat, Dolce, HD+, TivuSat, Freesat, etc.
                  DVB-T:
                  TechniSat MultyMedia TS 1, Televes DAT HD, DIGIALITY OUTDOOR ANTENNA, etc

Comment

posibil/sa puna printuri
                    1,2 offset dish/lnb inverto/dream 500hd/dream 525 hd/vu+zero 4k/2m circular dish/motorizet 0,85 gilbertini dish/redline ts 200hd....and more

Comment

Hi All,

Am urmarit cu atentie si am monitorizat{e un fel de a spune}cu antena de 1.5 m semnalul pe Astra 2F odata ce a ajuns la 28.2 E,in special transponderii de pe spotul UK. La fel ca multi europeni si eu ma asteptam ca cel putin spotul insular a Astra 2F sa poata fi receptionat la noi ca si 1N.Din pacate semnalul este atit de slab in zona mea,si citind rapoartele unor useri din Europa cu antene mai mari si mult mai aproape de partea central-vestica a continentului,incit mi-a confirmat temerile avute cind satelitul a facut teste la 43.5 E:nici atunci,nici acum,la 28.2 E,semnalul de pe acest spot nu l-am putut inchide!Deocamdata,dupa scanarea satelitului,n-am remarcat nicio schimbare semnificativa in spectru de semnal pe Astra 1N:ca si anul trecut odata cu functionarea acestui satelit imi intra semnal util pe aceasi transponderi,10729 V,10744 H si cu tendinte de crestere la inca doi,cel mai puternic ramine 10744 H,care pe parcursul zilei este tot timpul la limita receptiei.

Semnalul de la 11023 H intrat in functiune pe Astra 2F inca de la inceput ,cel pe care au facut teste majoritatea europenilor,este aproape inexistent pe analizatorul meu de semnal.Tare mie teama ca pentru zona{mea}noastra spotul UK va fi inaccesibil cu antenele din dotare!?!Cu antena mea de 1.5 m nu mai sper sa-l pot receptiona!
                      Chiar daca n-avem inca transferuri de pachete pentru spotul pan-european,putem nadajdui sa-l receptionam ca pina acum atita vreme cit providerul englez BSkyB vrea sa asigure in continuare vizionarea programelor de catre clientii lui raspindinti pe intreg continentul european.Daca se va adeveri acesta banuiala,atunci avem mari sanse sa avem in continuare semnal relativ puternic pentru zona noastra.Se prea poate ca semnalul-test pan-european pe care l-am receptiona pe Astra 2F la pozitia 43.5 sa ramina acelasi si la 28.2 E!
                      Am sa pun o poza cu analizatorul de semnal de pe Astra 1N si 2F a spotului UK si Pan-European,iar pentru cei interesati sa compare semnalul de la toti satelitii de la 28.2 si 28.5 E{Astra 2A,2B,1N,2F} am sa postez si o grafica cu spectrometru de semnal de pe transponderii receptionati de mine la Cluj-Napoca!

satelescu

Comment

Am pus antena pe 28E sa vedem ce mai misca, si situatia s-a inrautatit si pe aici: nici urma de semnal pe 2F cu un 115cm
                        Cand frecventa Channel5 (10964 H) era inca pe 1N aveam in jur de 61% quality.Acum ramane indicatorul fix pe 0, chiar daca pe celelalte frecvente de pe 1N am semnal (cel mai slab este tp-ul BBC-urilor 10773H= 46-49% fara macroboluri si 10803H= 43-46% si nu se pot viziona programele).

Am vazut rapoarte pe aici prin italia, in zona de nord-vest neffind probleme cu antene de 90 sau 100 cm. Mai jos, in Toscana, s-ar fi receptionat un firicel de semnal cu o antena de 1,5m. In Roma nu a reusit nimeni sa obtina semnal :/

Cel mai puternic TP de pe 1N ramane 10729V22000 care vine cu un Quality intre 58 si 61%.
                        Zona Roma, EmmeEsse 1,15m
                        5W-4W-3,1E-5E-9E-10E-13E-16E-19.2E-39E-42E-45E-46E-52E

Digi Cablu/Digi Satelit Extra complet/Tivusat/UPC Optim HD
                        ATX-91 + LNA177
                        Yagi 3elemente vertical + dipol deschis orizontal @10m 87.5-108.0 FM
                        My Youtube channel

Comment

Originally posted by innesat91 View Post
                          Am pus antena pe 28E sa vedem ce mai misca, si situatia s-a inrautatit si pe aici: nici urma de semnal pe 2F cu un 115cm
                          Cand frecventa Channel5 (10964 H) era inca pe 1N aveam in jur de 61% quality.Acum ramane indicatorul fix pe 0, chiar daca pe celelalte frecvente de pe 1N am semnal (cel mai slab este tp-ul BBC-urilor 10773H= 46-49% fara macroboluri si 10803H= 43-46% si nu se pot viziona programele).

Am vazut rapoarte pe aici prin italia, in zona de nord-vest neffind probleme cu antene de 90 sau 100 cm. Mai jos, in Toscana, s-ar fi receptionat un firicel de semnal cu o antena de 1,5m. In Roma nu a reusit nimeni sa obtina semnal :/

Cel mai puternic TP de pe 1N ramane 10729V22000 care vine cu un Quality intre 58 si 61%.
                          Zona Roma, EmmeEsse 1,15m
                          Ai incercat si acum cand este mai frig?
                          Ai increcat sa faci cu mare precizie o ajustare la polarizare?
                          Din experienta avuta iarna trecuta, pe ger, cand ma orientam dupa Excalibur ( si faimoasa sa antena de 3m ) era critic acest reglaj, diferit de la un transponder la altul CHIAR, nu numai fata de alti transpinderi de pe ceilalti sateliti co-pozitionati la 28E, precum si tipul de LNB ( conteaza si ce sonda este prima cand storci ultima farama de semnal )
                          Incearca seara in intervalul 17-24 daca se mai pastreaza situatia din iarna trecuta )
                          Din pacate, santieristii care au lucrat la terasa mi-au lovit antena de 2.2m si au si miscat-o un pic.
                          Spre rusinea mea nu m-am preocupat de ea sa-i refac reglajele.
                          Sunt foarte curios ce receptii obtineti acum pe ger.

Excalibur?
                          Is that you, Santa Claus?

RDI-Boards XtraFM !

R
                          TVDXRO
                          DXinfo Feeds Keys
                          RDI

Comment

Ar fi bine de stiut daca cu antene in jur de 3 m ar intra semnal util de pe Astra 2F spotul UK!?Din pacate rapoartele vecinilor de la vest,Ungaria,de pilda,nu ne dau sperante de receptie in zona noastra cu antene de 2 m .Doar transponderii{nu toti} care au ramas inca in functiune de pe Astra 1N sint receptionabili,iar la unii,acum cind este ger,semnalul s-a imbunatatit.Ramane de vazut daca ar mai fi posibil sa avem semnal util cu antenele de care ne folosim cind se va face transferul acestor transponderi pe Astra 2F in 2013!?!Este un mare semn de intrebare!
                            In schimb focarul pan-european nu cred sa ne puna probleme de receptie,cel putin in partea central-vestica a tarii.Imi permit sa fac aceasta predictie dupa ultima scanare facuta recent cind am descoperit o noua frecventa cu semnal puternic de peste 16 dB{dimineata de 17,5 dB} cu antena de 1.5 m,iar cu antena de 1.1 m,SNR de 16 dB!
                            Acest transponder gasit pare sa fie de Data cu un symbol rate de 800 Ks!Probabil ca este unul de test?

satelescu

Comment

Originally posted by 007/Ro View Post
                              Incearca seara in intervalul 17-24 daca se mai pastreaza situatia din iarna trecuta )

Excalibur?
                              Is that you, Santa Claus?
                              Nu, sunt chiar eu, nu e Mos Craciun.
                              Intervalul cu semnal bun pentru Astra 1N se pastreaza intre orele 17-24 dar am mai observat ca pe la orele 22-23 nivelul este cel mai ridicat.

Originally posted by satelescu View Post
                              Ar fi bine de stiut daca cu antene in jur de 3 m ar intra semnal util de pe Astra 2F spotul UK!?Din pacate rapoartele vecinilor de la vest,Ungaria,de pilda,nu ne dau sperante de receptie in zona noastra cu antene de 2 m .Doar transponderii{nu toti} care au ramas inca in functiune de pe Astra 1N sint receptionabili,iar la unii,acum cind este ger,semnalul s-a imbunatatit.Ramane de vazut daca ar mai fi posibil sa avem semnal util cu antenele de care ne folosim cind se va face transferul acestor transponderi pe Astra 2F in 2013!?!Este un mare semn de intrebare!
                              Deci in zona noastra, adica pe langa Bucuresti, este semnal util pe cei cinci transponderi de pe spotul UK al satelitului Astra 2F cu antena de 3m. Semnalul este ceva mai slab dimineata intre orele 9-12 cu valori putin peste 7db pe cele 5 frecvente iar seara este mai puternic si pe frecventa 11126 V trece de 8.5db dupa ora 9-10. Inainte de transfer, pe frecventele 10994, 11023 si 11126 nu am avut semnal deloc.

Dupa ce am citit pe forumul insular se pare ca nu o sa mai avem nici un transfer pe Astra 1N pe 2F pana in vara. Se va face transferul direct pe Astra 2E cand acesta va ajunge la 28.2E .
                              Cel putin asta am inteles eu de aici: www.bbc.co.uk/blogs/aboutthebbc/posts/Changes-to-BBC-Satellite-transponders-in-2013

Nu scapam de Astra 2C asa usor, mai avem multe luni de asteptat asta daca noile lansari de sateliti decurg bine.
                              Legat de informatiile cu receptia Astra 2F, e bine sa ramana aici pe forum. Nu vrem sa apara pe vreo harta de receptie pe forumul insular cum ca se poate receptiona asa departe acest satelit .
                              PFA 1.4m+IBU 85E->37.5W / PFA 3.0m Ku&C band, 103E->40.5W/Dreambox 500 HD/TBS 6903/5925

Comment

Antena am lasat-o fixa si reglata la sange pentru spotul 1N UK, in intervalul 23-01 se observa o scadere a semnalului, dimineata intre 6-11 o crestere semnificativa pe tp-urile la limita iar in restul zilei semnalul este in parametrii "normali". Nu am nici unde sa mut antena,am balconul de la etajul 3 direct pe antena, pot sa o duc pana la 42E dar pierd unele TP-uri. Poate un brat mai lung sudat in afara balconului ma va ajuta sau nu, ramane de testat.

Zilele urmatoare o sa pun cateva poze si cu locatia si cu semnalul (la orele 8, 14, 21 si 00).

Daca as avea scule mai performante, un lnb mai bun poate o crestere de semnal pe 1N s-ar simti, dar pe 2F nu am sperante.
                                5W-4W-3,1E-5E-9E-10E-13E-16E-19.2E-39E-42E-45E-46E-52E

Digi Cablu/Digi Satelit Extra complet/Tivusat/UPC Optim HD
                                ATX-91 + LNA177
                                Yagi 3elemente vertical + dipol deschis orizontal @10m 87.5-108.0 FM
                                My Youtube channel

Comment

Working...
                                X