Hello Guest, if you are reading this it means you have not registered yet or not logged in. Please take a second, login or register here, and in a few simple steps you will be able to enjoy all the many features of our fine community. Note that lewd or meaningless nicknames are prohibited (no numbers or letters at random) and please introduce yourself in the section for you to meet our community.

PCHOME.RO

Collapse

Astra 2D, 2E, 2F, 2G la 28.2 E

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 4 (0 members and 4 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Iata cum arata semnalul pe transponderii scanati cu antena de 1.1 m:

si diferenta cu antena PFA de 1.5m:

La aceasta etapa de testare parca nu exista diferente prea mari intre antene deoarece cu ambele s-a putut inchide semnalul.Pina acum nu se poate preciza care transponder este pentru spotul UK si care pentru Pan-european?Deocamdata,asa cum arata semnalul,si faptul ca toti sint in banda 12,sint de parere ca ei au acoperire continentala daca ramin pe aceleasi sloturi.Dar noi stim ca Astra 2F inlocuieste pe 1N si din acest motiv ramine de vazut citi transponderi mai ramin pentru a acoperii necesitatilile operatorului de programe?!Ramine de vazut.Este bine ca putem spera la mai mult decit am crezut initial!
    Am mai scanat inca odata Astra 2F cu antena de 1.1m dupa miezul noptii.Mi-a intrat semnal la inca trei transponderi:12227 V,12246 V si 12464 H:

12227 V:

12246 V:

12464 H;

satelescu

Comment

Posibil si mai mult ca sigur cei doi sateliti atat Astra 1N cat si 2F sa ramana pe oribita la 28.2E si in prima jumatate a anului 2013 si sa fie mutat Astra 1N in a doua parte a anului catre 19.2E !
      Telekom Romania - Consultant vanzari ! OFERTE Personalizate -FTTx, xDSL, NON-FTTx, PORTARE !
      Ech Recep - DM800SE, TRIAX, DM3800, DTH - TELEKOM, DIGI, FocusSat, Akta , GSM - Telekom, DIGI ,Vodafone !

Comment

Si la aceasta ora sunt active cele 6 frecvente pe noul satelit Astra 2F.

12226 H12246 V12304 H
        12324 V12402 V12460 H

Din ce vad la mine si din diagramele lui satelescu, puse in comparatie cu ce prezinta cei de pe forumul insular, http://www.satellites.co.uk/forums/t...80#entry817777 , rezulta posibilitatea ca frecventele 12402 si 12460 sa fie de pe spotul uk.
        PFA 1.4m+IBU 85E->37.5W / PFA 3.0m Ku&C band, 103E->40.5W/Dreambox 500 HD/TBS 6903/5925

Comment

Astra 2F

Originally posted by satelescu View Post
          Pentru ca fiecare satelit Astra cu footprintul UK de la 28.2 E a fost si este o provocare pentru cei interesati de receptii dificile,dar nu numai,propun lui @satlex ca topicul despre Astra 2F,deschis de el,sa fie inclus pe thread-ul "Astra 2D receptionat" de la Sticky.Ce ziceti?

satelescu
          E o idee foarte buna cu care sunt de acord.
          E mai bine ca informatiile sa fie centralizate.

Regards,

Comment

Se parea ca perioada de teste pentru Astra 2F la 43.5 E a trecut cind am vazut la amiaza pe spectrometru lipsa semnalului pe frecventele deja verificate zilele anterioare.Insa dupa masa,la ora 18:00,am facut inca o scanare pe Astra 2F si,surpriza,semnalul este mai bun decit in zilele precedente,precum se poate vedea pe diagrama:

Sint rapoarte ca sint activate si alte frecvente,dar la analizatorul meu si marimea antenei mele inca ele nu apar.Si totusi,se pare ca pe polaritatea verticala apare semnal,pe care nu-l pot inchide:

satelescu

Comment

De citeva zile pe Astra 2F sint activate multe frecvente pe toata banda Ku 11 si 12,dar unele din ele au o viata mai scurta decit altele.Lista cu transponderii scanati si postati pe FlySat creste de la o zi la alta.Deocamdata eu am reusit sa gasesc,pe linga cei de anuntati deja pe topic,inca trei.Inca n-avem informatii verificate care din ei vor fi folositi.Dupa parerea mea se fac teste atit pentru purtatoarele de semnal dar si pentru spoturile UK si Pan-european.Probabil ca din acest motiv nu-mi pot da seama si n-am cum sa verific cu antena mea semnalul pe unele frecvente deja anuntate ca fiind activate,cele de la 10964 si 11127,care par a fi pentru spotul UK?!Daca ne luam dupa puterea semnalului,cel putin pe cei anuntati de mine,si precum puteti sa vedeti din poze, Astra 2F spotul Pan-european are acoperire buna pe zona noastra.Cel putin in aceasta perioada de teste la pozitia 43.5 E.

12270 H

12591 V

11534 H

satelescu

Comment

what symol rate fec to see signal ?
                dom

Comment

@dom,
                  You can not see the signal unless you have a signal analyzer.Anyway soon Astra 2F move to 28 degrees east.

Comment

signal analyzer best to buy ?
                    dom

Comment

There is no need to buy analyzer if you have a DVB-S2 PC card supported by Crazyscan.Take a look here

Comment

N-am mai avut timp sa fac teste pe Astra 2F decit rar si cu antena de 1.1 m.Din pacate spotul UK,cel putin cu aceasta farfurie,nu prea este incurajator pentru zona mea.Urme de semnal se poate observa pe spectru dar nu suficient de mare pentru a trage o concluzie definitiva.De altfel este si prematur sa tragem o linie dreapta ce semnal ar intra in zona noastra de receptie si ce spot ridica mari probleme.Din testele facute de mine{si nu vorbesc de testele facute de alti pasionati},cel putin cu antena de 1.1m,spotul UK nu cred ca este posibil de receptionat.Se prea poate ca si cu antena de 1.5 sa fie aceasi problema dar fiindca ea se afla pe alta pozitie-27.5 W-inca nu stiu ce sa cred?
                        Si,totusi,chiar in acest moment se fac teste pe Astra 2F pe mai multi transponderi.Din fericire cu antena de 1.1 mi-a intrat semnal puternic pe doi-12206 & 12323,iar pe unul-12423,el este mai slab,parind a fi pe spot beam.
                        Spre deosebire de testele pe Astra 1N de anul trecut,tot in aceasta perioada a anului,care vizau doar citiva transponderi,de asta data,cu Astra 2F testele se fac pe toata banda Ku 11 si 12 incit s-ar putea spune,ca ce semnal avem pe transponderii testati acum la 43.5 E vom avea si la 28.2 E,acolo unde va ajunge cit mai curind.

satelescu

Comment

Bine v-am regasit!

Nu am mai dat pe la voi de mai bine de un an, dar acum am venit cu un motiv intemeiat.

De ceva vreme am vazut ca a aparut semnal destul de solid pe 28E, frecventa 10714H.
                          Va intreb, e pe fascicolul Pan-European sau pe UK? Pe celelate transpondere de pe 1N e bezna totala.

2. au disparut posturile de radio (BBC) de pe 11954H. In afara de 1N se mai gasesc pe undeva?
                          Prime Focus 1.5 Alu | Inverto 0.3 Twin | HARL 3618+ | Motek V-Box II | Amiko HD8250+ | Nokia d-box 1 | RG11 | 68.5 E - 45 V.
                          FocusSat | TVR
                          .

Comment

Originally posted by MariusT View Post
                            Bine v-am regasit!

Nu am mai dat pe la voi de mai bine de un an, dar acum am venit cu un motiv intemeiat.

De ceva vreme am vazut ca a aparut semnal destul de solid pe 28E, frecventa 10714H.
                            Va intreb, e pe fascicolul Pan-European sau pe UK? Pe celelate transpondere de pe 1N e bezna totala.

2. au disparut posturile de radio (BBC) de pe 11954H. In afara de 1N se mai gasesc pe undeva?
                            .................................................. ...........
                            in afara de femei care si-o freaca , nu stiu ce aduc englezii astia
                            vezi pe net: ipure , peon , etc ...poate ma inshel ...

Comment

Originally posted by Marius T

Bine ai revenit pe forum
                              1.Am intrat in perioada{rece/frig} cind semnalul pe Astra 1N incepe sa creasca putin astfel incit cei cu farfurii mai mari,a ta este de 1.5 m,si aflati mai sper vest au sanse mai mari sa receptioneze transponderii de pe spotul UK,printre care si 10714 H.Si mie mi-a intrat acum trei saptamini 10744 H dar fara 10714 H.
                              Acum ca Astra 2F a luat calea spre pozitia 28.2 E de la 43.5 E se va vedea in ce masura spotul UK va intra si-n zona noastra.Din testele facute de mine pe acest spot se pare ca vom avea sanse mai mici,cel putin in zona mea si cu antena de 1.5 m,sa-l receptionam.Nu se va pune problema pentru spotul pan-european unde am avut semnal destul de puternic chiar si cu antena de 1.1m.
                              2.Din pacate pachetul BBC Radio a disparut de la 11954 acum o saptamina si se gaseste pe Astra 1N la 10788 V si 10803 H.Singura alternativa pentru pachetul bbc radio o avem la 27.5 W-Intelsat 907 dar numai daca ai echipamentul si emulatorul potrivit.

satelescu

Comment

Ready...

Gata .... pasarea 2F a ajuns la cuib ... 28,2
                                Sa vedem ce-i poate pielea ....

Comment

Working...
                                X