Hello Guest, if you are reading this it means you have not registered yet or not logged in. Please take a second, login or register here, and in a few simple steps you will be able to enjoy all the many features of our fine community. Note that lewd or meaningless nicknames are prohibited (no numbers or letters at random) and please introduce yourself in the section for you to meet our community.

PCHOME.RO

Collapse

Astra 2D, 2E, 2F, 2G la 28.2 E

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 4 (0 members and 4 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Astra 2F

Se pare ca deja s-a aprins lumina pentru teste la 43,5 est:

12130V

12187H

Regards,

Comment

http://ro.kingofsat.net/sat-astra2f.php
      Vad ca e in miscare .
      sigpic
      Optibox Anaconda HD, Offset 1.2m , h-h amiko DM 3800, LNB Inverto Black
      90
      E -30W Ro DB. TGV.

Comment

Il astept cand o ajunge la 28.2 est, nu plimb antena pana acolo !
        Telekom Romania - Consultant vanzari ! OFERTE Personalizate -FTTx, xDSL, NON-FTTx, PORTARE !
        Ech Recep - DM800SE, TRIAX, DM3800, DTH - TELEKOM, DIGI, FocusSat, Akta , GSM - Telekom, DIGI ,Vodafone !

Comment

Pai nu se duce spre est ?
          Unde gasesc si eu niste frecvente sa vad daca intra semnal?
          sigpic
          90
          E -30W Ro DB. TGV.

Comment

Unde sa se duca spre est spre 120Est, ce se duce in China si Japonia se duce spre vest sa ajunga pe 28.2Est unde va stationa pana la data cand va iesi din exploatare !

Frecventele sunt mai sus postate, dar sunt postate doar pentru cei care le vad , pentru scanare iti recomand un blindscan, asta daca receptorul tau stie !
            Telekom Romania - Consultant vanzari ! OFERTE Personalizate -FTTx, xDSL, NON-FTTx, PORTARE !
            Ech Recep - DM800SE, TRIAX, DM3800, DTH - TELEKOM, DIGI, FocusSat, Akta , GSM - Telekom, DIGI ,Vodafone !

Comment

Bravo!
              Pentru o scanare mai este nevoie si de S/R
              Doar nu oi vrea sa ma apuc sa ghicesc S/R frecventelor de mai sus.
              Si un blind scan pe ce sa dau? Ia spune-mi tu mie, pe 43,5E sau pe pozitia 44,1E care apare de ore bune pe King of sat.
              Vezi daca aveam un trasponder exact ma duceam pe 45E si de acolo dadeam manual cu diseqc.
              Ca sa cauti cu blindscan trebuie sa ai o pozitie exacta sa fi sigur ca ai semnal acolo.
              sigpic
              90
              E -30W Ro DB. TGV.

Comment

Mo, cei care posteaza pe kingofsat in general mai ales atunci cabd un satelit oarecare face teste pe o anumita pozitie orbitala au " scule " mai performante decat ale noastre ! Majoritatea testelor se fac pe purtatoare fara sa aiba toate datele de receptie, se dau doar frecventa si polarizarea, din aceasta cauza un receptor cu blindscan e bun pentru a gasi aceste frecvente !

Comment

Da, pai deaia e bn sa sti exact si pozitia lui ca sa faci un blindscan,
                  Daca antena nu sta exact pe pozitie nu iti intra nimic la blindscan.
                  sigpic
                  90
                  E -30W Ro DB. TGV.

Comment

Astra 2F

O rugaminte pentru excalibur sa scrie si pe forumul nostru 2F nu numai pe cel insular....

Regards,

Comment

any signal 2f 28 2e ?
                      dom

Comment

@dom/nu vazusi frate ca nu a ajuns pe 28.2 est//e in teste mai incolo
                        1,2 offset dish/lnb inverto/dream 500hd/dream 525 hd/vu+zero 4k/2m circular dish/motorizet 0,85 gilbertini dish/redline ts 200hd....and more

Comment

Originally posted by satlex View Post
                          O rugaminte pentru excalibur sa scrie si pe forumul nostru 2F nu numai pe cel insular....

Regards,
                          Pai nu este prea mare lucru de scris si de aceea nu m-am grabit.
                          Se fac teste cu noul satelit Astra 2F, la 43.5E de 2-3 zile. Am vazut astazi mai multe teste pe frecventa 12324 V si pe 12226 H. Semnalul a fost puternic pe ambele frecvente, fiind probabil emisie pe spotul Pan European. Testele dureaza putin, aproximativ 5-10 minute, deci trebuie sa fii pe "faza" ca sa vezi ceva (semnalul apare si dispare brusc, sau apare la un nivel mic si creste pana la un anumit nivel dupa care dispare brusc, etc..).
                          Semnalul apare doar pe analizorul de spectru, deci nu ajuta cu nimic daca avem receptor cu blindscan, deoarece nu este nimic de gasit.
                          Pana nu ajunge la 28,2E nu avem cu sa stim care va fi acoperirea pe zona noastra. Pacat de Astra 1N care va parasi actuala pozitie, deoarece se receptioneaza bine acum cu antena de 3m majoritatea transpoderilor de pe spot UK, iar inlocuirea cu Astra 2F cred ca in proportie de 99% va duce la disparitia completa a semnalului de pe spot UK.
                          PFA 1.4m+IBU 85E->37.5W / PFA 3.0m Ku&C band, 103E->40.5W/Dreambox 500 HD/TBS 6903/5925

Comment

Astra 2F

Cu Multumiri pentru review, si sa nu crezi ca ai scapat.... te asteptam in continuare, cred ca esti singurul in masura sa faca testele si diferentele dintre eventualul switch-over pe 2F aici in zona de sud.

Comment

Originally posted by EXCALIBUR
                              Se fac teste cu noul satelit Astra 2F, la 43.5E de 2-3 zile. Am vazut astazi mai multe teste pe frecventa 12324 V si pe 12226 H. Semnalul a fost puternic pe ambele frecvente, fiind probabil emisie pe spotul Pan European.
                              Intr-adevar se fac teste pe Astra 2F.Cei aflati in zona de vest al Europei au sanse mai multe sa receptioneze aceste semnale de teste.Cei cu antene mai mari si spectrometru de semnal monitorizeaza mai bine testele pe care le face SES la aceasta pozitie,43.5 E.
                              Rezultatele sint amestecate.In aceasta faza de teste inca nu se poate spune cu certitudine daca semnalul de pe spotul UK ar mai putea fi receptionat si-n partea noastra a Europei.Facind teste cu modesta mea antena de 1.5 m pe frecventele deja verificate de alti feedhunters,se pare ca sint putine sanse,cel putin cu antene mici,ca a mea,sa ne intre semnal util?!Sper sa ma insel.In schimb am sperante ca spotul Pan-european sa-l putem receptiona.
                              Verificarile facute cu spectrometru mi-a aratat prezenta semnalului pe trei fecvente in banda Ku 12 dar,din pacate,fara sa-l pot inchide,precum puteti vedea mai jos:

Cu antena mari s-ar putea determina cu mai clar calitatea semnalului pe zona noastra.

satelescu

Comment

UK beam

Pan-european beam

Footprintul Astra 2F pentru UK pare mai restrictiv decit are Astra 1N,dupa cum arata harta de mai sus.Deocamdata e prematur sa facem predictii in privinta receptiei in zona noastra,dar sint indicii chiar in aceasta perioada de probe ca ne va fi greu sa prindem spotul UK cu antenele noastre.Probabil la antena lui @EXCALIBUR de 3 m sa-i intre ceva semnal dar cu mari probleme.
                                Dar sa nu anticipam,cum am facut mai devreme cind imi exprimam o indoiala in privinta receptiei lui Astra 2F in zona noastra.Din fericire testele pe care le-am facut spre seara ne dau sperante mari ca cel putin footprintul pan-european sa-l putem prinde si cu antenele de 1.1 m! Cu aceasta mi-a intrat semnal pe trei frecvente pe ambele polaritati,12304 V,12324 H,12404 V.Desigur ca nu pot sa dau date precise cu parametrii de receptie fiindca in aceasta faza de teste se verifica doar purtatoarele de semnal.Deocamdata numai spectometru de semnal ne indica prezenta semnalului dar fara nicio modulatie asa cum e reprezentat grafic de cercul din Constelatie:

12324 V

12404 V

Numai este o noutate ca satelitii Astra plasati la 28.2 E trezeste ca deobicei interes mare pentru toti europenii indiferent ca sint pasionati de semnal sau de programe.Nici rdi-isti nu fac exceptie.Motivele au fost discutate in special pe topicul dedicat lui Astra 2D,unde avem si comentariile si informatiile despre Astra 1N,care,dupa cum se stie deja,a fost plasat doar provizoriu si care in curind va fi inlocuit cu Astra 2F,acum in teste.
                                Pentru ca fiecare satelit Astra cu footprintul UK de la 28.2 E a fost si este o provocare pentru cei interesati de receptii dificile,dar nu numai,propun lui @satlex ca topicul despre Astra 2F,deschis de el,sa fie inclus pe thread-ul "Astra 2D receptionat" de la Sticky.Ce ziceti?

satelescu

Comment

Working...
                                X