Hello Guest, if you are reading this it means you have not registered yet or not logged in. Please take a second, login or register here, and in a few simple steps you will be able to enjoy all the many features of our fine community. Note that lewd or meaningless nicknames are prohibited (no numbers or letters at random) and please introduce yourself in the section for you to meet our community.

PCHOME.RO

Collapse

Astra 2D, 2E, 2F, 2G la 28.2° E

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 4 (0 members and 4 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Receptie cu un no name de 1.2 m

Dragi colegi, e normal sa am receptie 7.00 dB pe Astra 28.2 cu un no name de 1.2 m/hh in Bucale? Semnalul zice ca e la 40%, invertorul e un Amiko pro. As vrea sa-mi iau un 2,2 Peruvision sau un 2.0 de Brasov in 6 petale dar daca semnalul imi creste doar cu 2dB nu vad unde e castigul.

Va multumesc frumos!

Comment

crezi ca e totuna, sa ai sau nu 2dB ?

Comment

momentan receptionez 28E cu o antena de akta........ am incercat sa catig semnal mai bun cu o antena mult mai mare... peste 1m .......catigul a fost 0....... am incercat cu doua modele de antene amandoua peste 1m in diametru(offset-uri)...cea de akta n-are un metru. Castigul a fost ZERO...... Nici nu ma gandeam sa nu castig macar 1dB Pe sky news hd de obicei dimineata se ridica cel mult pana la 7.5 dB si la maxim 4dB MTV-urile
        M-ar fi interesat sky atlantic hd, animal planet hd....... O singura data am reusit doar sa le scanez insa se vedea f sacadat...iar pe sky news hd aveam 8.0dB...8.5dB
        Locatia: FOCSANI

Comment

Originally posted by sscssc View Post
          momentan receptionez 28E cu o antena de akta........ am incercat sa catig semnal mai bun cu o antena mult mai mare... peste 1m .......catigul a fost 0....... am incercat cu doua modele de antene amandoua peste 1m in diametru(offset-uri)...cea de akta n-are un metru. Castigul a fost ZERO...... Nici nu ma gandeam sa nu castig macar 1dB Pe sky news hd de obicei dimineata se ridica cel mult pana la 7.5 dB si la maxim 4dB MTV-urile
          M-ar fi interesat sky atlantic hd, animal planet hd....... O singura data am reusit doar sa le scanez insa se vedea f sacadat...iar pe sky news hd aveam 8.0dB...8.5dB
          Locatia: FOCSANI
          Depinde cat peste 1m,daca ai incercat cu 120 nu este mare sfaraiala.Iti trebuie de la 1,80 in sus..cat mai sus..cat mai sus Si eu am o antena AKTA (96 cm) montata in interiorul balconului (cam 60 cm in interior de balustrada) si tot prind astra 28 dar asta nu inseamna ca nu ne trebuieste o antena mai mare sa putem strapunge mai ravnitele frecvente
          2x NOKIA Dbox 2(AVIA 500+AVIA 600)Samsung DSR 9500 VIA CI ,DEXATEK DK-5701, ,Dish-1.0,LNB

Comment

Intrebare de noob, imi cer scuze

Va rog frumos spuneti-mi si mie daca schimb 1.2 m cu 2.2 m cu un Invacom Universal Single LNB 0.3dB Horn cam ce avantaje ar fi? incerc sa determin daca merita investitia.

Va multumesc frumos!

Comment

Originally posted by georgesil View Post
              Va rog frumos spuneti-mi si mie daca schimb 1.2 m cu 2.2 m cu un Invacom Universal Single LNB 0.3dB Horn cam ce avantaje ar fi? incerc sa determin daca merita investitia.

Va multumesc frumos!
              Pai hai sa te facem putin sa intelegi..daca ai antena de 1.2 m si ai face un upgrade la 1.4m nu este mare treaba..dar cu una de 2 m se va simti o crestere f mare.Si tot asa intre 2m si 2.2m nu este diferenta mare daca vei calcula in dB.Cu antena de 2 m vei prinde Nordicii pe 1w si multi alti provideri pe care nu-i poti nici misrosi cu o antena de 1.2m...
              Intreba odata cineva aici care este cel mai bun LNB....cel mai bun LNB este o antena mare
              Deci..in concluzie o antena de 2m te va multumi,trebuie doar sa alegi o antena cu tabla mai groasa sa fie rezistanta in timp la vijeliile puternice ce se abat asupra tarii noastre in ultima vreme atata iarna cat si vara. Eu cam atat zic...restul ar putea spune si colegii.

PS. Nu mai scrie cu negrul ala aprins ca deja ne-a intrat in ochi...am inteles cu totii intrebarea ta @nirolf ti-a dat deja raspunsul mai sus
              2x NOKIA Dbox 2(AVIA 500+AVIA 600)Samsung DSR 9500 VIA CI ,DEXATEK DK-5701, ,Dish-1.0,LNB

Comment

Mii de multumiri!

Shaq iti multumesc mult de tot pt lamuriri, din cate am citit ca disperatul in ultima vreme Astra D cu semnal stabil in Buc, nu avem nici o sansa, sincer mi-as lua o antena mai mare de 3/3.7 dar eu n-am unde s-o pun . abia cred c-o sa am loc pt asta de 2.2 si cred c-o sa ma cert si cu vecinii. Anyway aditional la antena de 2.2 (peruvision) o sa pun un Invacom 0.3 Horn sper sa fie ok, acum oscilez intre asta cu horn incorporat si unul cu flansa si horn separat; vreo sugestie?

Multumesc inca o data!

Comment

Shaq iti multumesc mult de tot pt lamuriri, din cate am citit ca disperatul in ultima vreme Astra D cu semnal stabil in Buc, nu avem nici o sansa, sincer mi-as lua o antena mai mare de 3/3.7 dar eu n-am unde s-o pun . abia cred c-o sa am loc pt asta de 2.2 si cred c-o sa ma cert si cu vecinii. Anyway aditional la antena de 2.2 (peruvision) o sa pun un Invacom 0.3 Horn sper sa fie ok, acum oscilez intre asta cu horn incorporat si unul cu flansa si horn separat; vreo sugestie?

Multumesc inca o data!
                  Cu feedhorn separat si 0,2dB adica un inverto black pro.Antena de 2.2 este de la peruvision? Daca este asta despre care vb vezi ca este cam subtire tabla,sunt altele mai groase.

Comment

Dragi colegi, e normal sa am receptie 7.00 dB pe Astra 28.2 cu un no name de 1.2 m/hh in Bucale? Semnalul zice ca e la 40%, invertorul e un Amiko pro. As vrea sa-mi iau un 2,2 Peruvision sau un 2.0 de Brasov in 6 petale dar daca semnalul imi creste doar cu 2dB nu vad unde e castigul.

Va multumesc frumos!
                    Salut,

O antena mare adica de la 1,8 in sus merita investitia daca esti pasionat de DX. In legatura cu pozitia 28,8 est situatia se poate schimba in bine sau in foarte proasta pentru o anumita parte a RO incepand la sfarsitul acestui an cand se va lansa un nou satelit care-l va inlocui pe 1N analiza preliminara aratand ca hartile de acoperire sunt .... destul de restrictive.
                    Deci in concluzie:

- ai pozitie in care sa pui pentru 1,8 - 2,2
                    - bugetul in jur de 500 - 600 euroi
                    - esti pasionat de DX

Go for it

Vizionare Placuta

Comment

report...

Salutare,

S-a mai schimbat ceva īn recepție īn Buc. sau e la fel - cumva constantă?

mulțumesc.
                      DVB-S:
                      Offset Emme Esse (Alu.) 1.25
                      Offset Emme Esse (Alu.) 1.15
                      Prime focus (Alu) 1.50m, 1.90m
                      Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
                      Offset 35.cm (Camping), Triax BSKYB (72x58 cm), etc
                      DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
                      Abo: Focussat, Dolce, HD+, TivuSat, Freesat, etc.
                      DVB-T:
                      TechniSat MultyMedia TS 1, Televes DAT HD, DIGIALITY OUTDOOR ANTENNA, etc

Comment

Sal. Daca poate sa-mi spuna cineva ce lnb ar merge la aceasta antena? Multumesc!
                        http://imageshack.us/photo/my-images...042012004.jpg/

Comment

Aia nu pare antena, mai degraba e un gratar solar...

Comment

@Gabrield Aia ,pe cand era noua au venit niste tipi de la Bucuresti ca sa o orienteze.Era pe vremea Protv-ului cand sa lansat.Pacat ca au lasat-o in paragina .Are 3metri si tare sunt curios cum ar merge pe 28.2'

Comment

LNC merge oricare cu flansa,ce ghid de unda are cel mai bun randament la cassegrain-ul ala este pricipala problema.
                              DX Bozoth are una si ghidul antenei este foarte ciudat.

Comment

E foarte probabil, nu te contrazic.

Eu as arunca oala aia mica si cu 3 bare filetate as pune un lnb cu flansa.
                                Distanta focala e usor de stabilit.

Comment

Working...
                                X