Hello Guest, if you are reading this it means you have not registered yet or not logged in. Please take a second, login or register here, and in a few simple steps you will be able to enjoy all the many features of our fine community. Note that lewd or meaningless nicknames are prohibited (no numbers or letters at random) and please introduce yourself in the section for you to meet our community.

PCHOME.RO

Collapse

Astra 2D, 2E, 2F, 2G la 28.2 E

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 4 (0 members and 4 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Sincronizare perfecta.
    Si la mine la fel s-a intamplat aseara pe 10823 H.

@Excalibur, confundasem locatia ta (Titu ) cu a altcuiva de langa Pitesti cand am spus de peste 100Km.
    Scuze.
    Acum depinde si pe unde o iau sa ajung la Titu.
    Ca de drumul spre radioreleul din Racari mi se urase in tinerete.
    La fel ca si de drumul spre Boteni, o vreme.

RDI-Boards XtraFM !

R
    TVDXRO
    DXinfo Feeds Keys
    RDI

Comment

@satelescu, nu plictisesti pe nimeni. Arata foarte bine suportul si antena. O lucrare profesionala, se vede dupa rezultatele de receptie.
      Multumesc pentru link tie si lui 007, foarte interesante informatiile.

Pun si eu cateva poze cu antenuta mea, pt ca am tot scris pe aici despre anumite receptii dar nu am pus niciodata poze:

PFA 1.4m+IBU 85E->37.5W / PFA 3.0m Ku&C band, 103E->40.5W/Dreambox 500 HD/TBS 6903/5925

Comment

Deci ea este vedeta care prinde tot... Autocamioane Brasov, daca vad bine
        Foarte faina si e in stare foarte buna!
        Avand in vedere greutatea ei, poate ar fi mers un pilon mult mai solid si din acel tub/teava groasa, la capatul ei mai exact, sa plece una mai ''subtire'' potrivita ca diametru pentru introducerea monturii... eventual teava cu placa de reglaj prinsa in suruburi de placa tevii groase

Nu stiu daca m-am facut inteles asa ca mai bine pun o poza cu pilonul meu... eu am scapat de ancorarea pilonului - pilon care se comporta excelent inclusiv la vant puternic practic are doar un mic balans la furtuna dar asta e bine pentru protejarea antenei la deformari
        E adevarat ca am bagat betoane dar va garantez ca solutia este foarte practica - atat la reglaj cat si la vijelii

In prima poza se vede placa cu suruburi pentru reglarea verticalitatii pilonului - acces foarte usor

Betonarea pilonului - gaura de aprox 1M adancime

Placa de beton la suprafata - pentru stabilitate (pentru antena de 3M trebuie marita aceasta placa)

RO (BV), 2.2M (Ku&C), 1.2M (Ku, HH), 95'E - 45'V, Deviser S-30 Sat Meter, Amiko X-Finder, LG 4K, Onkyo T-4711

TRANSFERGO > Primiti bonus 60 de LEI la 300 de LEI transferati in valuta diferita! https://my.transfergo.com/ro/r/WXaVhF
        CURVE > 5
        la prima plata cu cardul CurveMastercard https://curve.app/en/join#QNBVX94D
        ZELF > 5€
        la inregistrare prin invitatia mea de utilizator https://i.zelf.co/s/QTTMYQWEHJ
        PHONEUM > 200 PHT
        dupa introducerea codului: 1g93sjyf https://play.google.com/store/apps/d....cloud.earning
        MORPHER > 15$
        (valoare 500Tokens pentru start trading) https://www.morpher.com/invite/1590053732477
        LUNO > 15€ cadou
        la depozit de 250€ si un schimb in criptomoneda https://www.luno.com/invite/AG35TN

Comment

Originally posted by EXCALIBUR
          Pun si eu cateva poze cu antenuta mea, pt ca am tot scris pe aici despre anumite receptii dar nu am pus niciodata poze:
          Ma gindeam sa raspund pe topicul lui @007/Ro-"Outdoor - Antene Satelit, Feed-uri, Ghid-uri, LNB-uri, cabluri",unde s-ar fi potrivit mai bine decit pe acesta unde discutam despre semnalul si receptia Astra 1N.Insa cred ca pozele tale,ale lui rz+ si a mea ilustreaza mai bine,daca mai trebuie demonstrat acest lucru,ca performanta pentru receptiile extreme se obtine cu o instalatie de receptie mare si bine lucrata,cum e si receptia acestui satelit.
          Eu te invidiez colegial atit pentru marimea antenei dar si,acum ca vad si spatiul in care e plasata,deschiderea larga spre azimuturi.
          Se vede ca ai avut probleme cu gasirea materialelor{tevi,coliere,etc}pentru a-ti ridica suportul si a-l fixa incit sa n-ai probleme la dereglari,in primul rind,si apoi la stabilitatea antenei.Se pare ca antena ai recuperat-o de undeva,pot sa banui,dar in ciuda conditiilor in care ai reusit s-o ridici,sau tocmai din aceste motive,rezultatele sint exceptionale.
          Nu stiu la ce adincime ai implatat stilpul,dar daca ma iau dupa cornierul lateral ce-l prinde,el a fost o solutie de ultima ora cind primele vinturi mai puternice a pus la incercare suportul.Dar si in caz contrar, sint si eu de acord cu idea lui @rz+ ca pilonul sa fie intr-o fundatie de beton.
          Am doua intrebari:ce greutate are contragreutatea de pe montura si intre ce limite pe azimut poti muta antena atit din montura cit si din actuator,acesta pare sa fie de 18 inch?
          Mie imi scapa,dar nu vad din poze{sint cam intunecate}cum iti reglezi elevatia?
          Deocamdata numai atit vreau sa aflu.
          Am mai vazut antene mari in Romania,dar trebuie sa admitem cu totii si totodata sa apreciem,cel putin cei de pe acest forum,ca numai tu ne poti oferi rapoarte despre receptii dificile.Pina cind va apare un alt user cu o antena similara sau cu una mai mare ramii,cu antena ta si rezultatele ce le obti cu ea, un reper pentru cei pasionati de receptii extreme!Si parca asta obliga...

satelescu

Comment

@satelescu,
            cred ca toti pasionatii isi doresc o asa antena... nu mai zic de cei care viseaza (printre care si eu) la una de 3.7 sau 4.5M
            3M este totusi un diametru excelent atat pentru receptii in banda KU cat si pentru receptii in banda C, inclusiv pe spoturi de Asia ori Africa

Dar sa revenim la receptia Astra 1N... eu inca nu ma las si ma gandesc sa pun din nou doar ghidul de KU Band in focar - acum este ghidul KU pus cu totul in ghidul de C Band si ma gandesc ca se pierd cateva procente, din aceasta cauza, la semnalul si asa slab (pe care il vad doar pe aparatul de masura)
            O sa pun o poza pentru exemplificare cu mentiunea ca aia este focalizarea perfecta pentru Astra 1N (in poza e pus pe Astra 2D)... focalizare milimetrica in adevaratul sens al cuvantului dar semnal ioc pe stb-urile de test

Oare e mai bine sa dau jos ghidul/inelele scalare de C band si sa-l las doar pe cel de KU Band in focar?
            RO (BV), 2.2M (Ku&C), 1.2M (Ku, HH), 95'E - 45'V, Deviser S-30 Sat Meter, Amiko X-Finder, LG 4K, Onkyo T-4711

TRANSFERGO > Primiti bonus 60 de LEI la 300 de LEI transferati in valuta diferita! https://my.transfergo.com/ro/r/WXaVhF
            CURVE > 5
            ZELF > 5€
            PHONEUM > 200 PHT
            dupa introducerea codului: 1g93sjyf https://play.google.com/store/apps/d....cloud.earning
            MORPHER > 15$
            (valoare 500Tokens pentru start trading) https://www.morpher.com/invite/1590053732477
            LUNO > 15€ cadou
            la depozit de 250€ si un schimb in criptomoneda https://www.luno.com/invite/AG35TN

Comment

Pierzi sigur cu pleasca aia..
              Pune feed-ul reglabil Invacom si joaca-te la sange cu betzele.
              Da-ne de stire ce prinzi!?
              RDI-Boards XtraFM !

R
              TVDXRO
              DXinfo Feeds Keys
              RDI

Comment

Bun... cum se face frumos afara il dau jos ca oricum e in pauza banda C pana fac legatura / pun cablu la noua locatie (aprox. 25-30M distanta)

Ma gandeam ca fiind mai jos (mai inspre antena) decat cel de C nu influenteaza asa tare... o sa testez si varianta normala

CURVE > 5
                ZELF > 5€
                PHONEUM > 200 PHT
                MORPHER > 15$
                LUNO > 15€ cadou

Comment

Originally posted by rz + View Post
                  Deci ea este vedeta care prinde tot... Autocamioane Brasov, daca vad bine
                  Foarte faina si e in stare foarte buna!
                  Avand in vedere greutatea ei, poate ar fi mers un pilon mult mai solid si din acel tub/teava groasa, la capatul ei mai exact, sa plece una mai ''subtire'' potrivita ca diametru pentru introducerea monturii... eventual teava cu placa de reglaj prinsa in suruburi de placa tevii groase
                  Cu siguranta ar fi mers o teava de diametru mai mare, asta e mai mica cu aproape un centimetru decat ar fi fost nevoie. Nu am avut la momentul respectiv. Probabil la o viitoare demontare a antenei pt reconditionare, voi modifica si suportul.

Originally posted by satelescu View Post
                  Se vede ca ai avut probleme cu gasirea materialelor{tevi,coliere,etc}pentru a-ti ridica suportul si a-l fixa incit sa n-ai probleme la dereglari,in primul rind,si apoi la stabilitatea antenei.Se pare ca antena ai recuperat-o de undeva,pot sa banui,dar in ciuda conditiilor in care ai reusit s-o ridici,sau tocmai din aceste motive,rezultatele sint exceptionale.
                  Nu stiu la ce adincime ai implatat stilpul,dar daca ma iau dupa cornierul lateral ce-l prinde,el a fost o solutie de ultima ora cind primele vinturi mai puternice a pus la incercare suportul.Dar si in caz contrar, sint si eu de acord cu idea lui @rz+ ca pilonul sa fie intr-o fundatie de beton.
                  Am doua intrebari:ce greutate are contragreutatea de pe montura si intre ce limite pe azimut poti muta antena atit din montura cit si din actuator,acesta pare sa fie de 18 inch?
                  Mie imi scapa,dar nu vad din poze{sint cam intunecate}cum iti reglezi elevatia?
                  Deocamdata numai atit vreau sa aflu.
                  Am mai vazut antene mari in Romania,dar trebuie sa admitem cu totii si totodata sa apreciem,cel putin cei de pe acest forum,ca numai tu ne poti oferi rapoarte despre receptii dificile.Pina cind va apare un alt user cu o antena similara sau cu una mai mare ramii,cu antena ta si rezultatele ce le obti cu ea, un reper pentru cei pasionati de receptii extreme!Si parca asta obliga...

satelescu
                  Probleme cu gasirea materialelor nu am avut, acelea au fost la indemana si pe alea le-am folosit pt suport. Daca era sa cumpar totul de nou, faceam suportul sa coste mai mult decat antena.
                  A trebuit sa ridic antena asa sus deoarece vara apar in zona niste culturi de porumb care ajung la mai bine de 2.5m si nu as mai fi avut receptie la maxim in est.
                  Stalpul este implantat mai bine de un metru si este in beton pe toata lungimea, probabil nu se vede in poze. Am adagat si ancore cu intinzatoare si sunt sigur ca nu pleca de acolo antena. Vara trecuta a trecut prinr-un test, o furtuna nemaintalnita in zona(rafale de vant de peste 100km/h) a zburat aproape tot acoperisul anexei din spatele antenei. Antena nu a patit nimic desi aproape nici nu ma mai gandeam la ea dupa cate distrugeri a provocat furtuna.
                  Contragreutatea are 14Kg. Montura merge de la un orizont la celalat. Am receptionat pana acum doar de la 103E la 40.5W. 40.5W il receptionez prin varfurile unor pomi dintr-o padure aflata la aproximatix 250m, iar mai jos e chiar imposibila receptia. Actuatorul este doar de 18'' comandat manual la 12 sau 24v pentru precizie. Fiind prea scurt nu poate receptiona toata curba, doar de la 49E la 40.5W cum este montat in poza, sau de la 103E la 38E in cealalta pozitie. Aici trebuie un upgrade la unul de 36''.
                  Elevatia se regleaza dintr-un surub mai gros, se poate vedea in poza 1 sau 2 daca salvezi pe pc si dai mai mult zoom.
                  Cornierul lateral mai ajuta putin la rigidizarea tevii dar rolul principal e de reglare a monturii pe sud. Am reglat azimutul din suruburile monturii pentru locatia mea, dar niciodata nu se poate face un reglaj perfect. De aceea am pus acel cornier care permite torsionarea foarte putin a tevii si reglajul perfect al monturii. Un centimetru la stanga sau dreapta la lungimea aceea de 2.5m a cornierului, duce la disparitia semnalului la extreme (de ex la 27.5W).
                  Si eu astept sa apara alti useri cu antene si mai mari pentru a afla rezultate de receptie din diferite zone ale tarii.
                  PFA 1.4m+IBU 85E->37.5W / PFA 3.0m Ku&C band, 103E->40.5W/Dreambox 500 HD/TBS 6903/5925

Comment

O antena de 3m m-ar interesa si pe mine, as vrea s-o folosesc exclusiv pentru nilesat7w. Cam cat ar costa una? Deja am in tara 5 antene de 1m, dar cred ca o sa le dau jos si o sa trec la o toroidala.Faza rea e ca nu prea am unde sa pun antena de 3M daca voi gasii una la un pret bun. Ar trebuii sa o duc pe la vreo 90-100m de casa.

In ultimul timp chiar m-am gandit serios la o bijuterie d-asta. Cam cat ar costa? As prefera una second-hand, am alte prioritati cu banii
                    5W-4W-3,1E-5E-9E-10E-13E-16E-19.2E-39E-42E-45E-46E-52E

Digi Cablu/Digi Satelit Extra complet/Tivusat/UPC Optim HD
                    ATX-91 + LNA177
                    Yagi 3elemente vertical + dipol deschis orizontal @10m 87.5-108.0 FM
                    My Youtube channel

Comment

Daca lucrai in Cipru te scoteai,cu 1000 E cumperi antena de 4-5m in stare buna.Sint o gramada acolo,pentru vechiul 2D,unii le cumpara,altii le vind....la transport ar fi o problema,insa cu un flex o poti petaliza,eu zic ca se merita,leafa pe o luna...
                      Aici cu banii pe o luna nu ajungi prea departe.

Daca nu reusesti sa gasesti ceva pe dincolo,aici slabe sperante...inafara de antenele mari de la Cheia mai stiu doar una de 5m in Predeal...in rest doar 3m de AB.Si alea cu dedicatie,cred ca numeri antenelede AB pe degetele de la o mina din tara care mai au geometria in stare buna,calapodurile de represare au disparut,unul a fost dat la fier vechi cu tot cu defuncta uzina,stiu din sursa sigura,al 2-lea a disparut de prin anul 2000 si ultimul se afla in posesia unui tip din Brasov,cel putin eu nu am mai auzit nimic de proprietar de o buna bucata de vreme...daca o iei deformata nu mai ai cum si unde sa o reformezi...asa ca achizitionarea acestor antene este ca o loterie,exceptind cazul in care antena este montata pe pilon pentru test,chiar si asa la transport ai sanse reale s-o deformezi,in special daca o cumperi din capatul celalalt al tarii...

Comment

Originally posted by mouse View Post
                        Daca lucrai in Cipru te scoteai,cu 1000 E cumperi antena de 4-5m in stare buna.Sint o gramada acolo,pentru vechiul 2D,unii le cumpara,altii le vind....la transport ar fi o problema,insa cu un flex o poti petaliza,eu zic ca se merita,leafa pe o luna...
                        Aici cu banii pe o luna nu ajungi prea departe.

Daca nu reusesti sa gasesti ceva pe dincolo,aici slabe sperante...inafara de antenele mari de la Cheia mai stiu doar una de 5m in Predeal...in rest doar 3m de AB.Si alea cu dedicatie,cred ca numeri antenelede AB pe degetele de la o mina din tara care mai au geometria in stare buna,calapodurile de represare au disparut,unul a fost dat la fier vechi cu tot cu defuncta uzina,stiu din sursa sigura,al 2-lea a disparut de prin anul 2000 si ultimul se afla in posesia unui tip din Brasov,cel putin eu nu am mai auzit nimic de proprietar de o buna bucata de vreme...daca o iei deformata nu mai ai cum si unde sa o reformezi...asa ca achizitionarea acestor antene este ca o loterie,exceptind cazul in care antena este montata pe pilon pentru test,chiar si asa la transport ai sanse reale s-o deformezi,in special daca o cumperi din capatul celalalt al tarii...
                        Gasisem un 1.8m(cred ca atat era) dar avea doar ligheanul, fara montura, fara nimic. il foloseste ca sa acopere ceva prin gradina. Pana la urma, si un 2.2m ar fii bun.

Daca ar fii sa gasesc ceva prin zona mea, m-as duce eu sa o iau, am un prieten care are o dacie papuc, o foloseste sa care termopane deci cred ca nu ar fii vreo problema. Pana la vara mai am timp. Bugetul ar fii undeva in jur la vreo 1500 maxim(Antena + receptor bun). 'O-m trai si 'o-m vedea
                        Last edited by innesat91; 1 March 2012, 23:55.

ATX-91 + LNA177
                        My Youtube channel

Comment

Daca este aproape moca merita,uita-te din profil sa nu fie ovalizata,restul se poate rezolva.Trei tije dural fi 10-12mm si prinderea din spate nu sint ceva imposibil de realizat.
                          Daca faci tirgul iti dau o copie prin e-mail dupa prospectul original al antenei,astea de 1,8 aveau si petale de extensie la 2,4m...
                          Daca,Dacia papuc este cu doua locuri atunci poti cara o antena de 3m in spate fara sa trebuiasca s-o demontezi...doar o atasezi pe suportul pentru termopane,eventual dai niste gauri acolo,ceva platbande sudate pe suport si gaurite sa vina la fix pe prinderea din spate a antenei pe suportul termopan si poti transporta antena de 3m pe orice distante...eventual mai pui ceva in buzunar si pentru presarii mai circotasi de pe sosele...

Sfatul meu este sa investesti toti banii in antena,stilp cu suport,acutor+pozitioner...receiverele sint consumabile...azi fac o avere,miine sint piese de muzeu...
                          Daca ai ocazie cumpara de dincolo receiver(e),sint mai de incredere decit chinezariile de ultima speta de la noi...si nu in ultimul rind mai ieftine...asta-i valabil si pentru receptia terestra,doteza-te de dincolo cu tot ce poti.
                          Preventiv,chiar si un LNC pentru banda C,in caz ca,aici nu se gasesc...eu am apelat la bunavointa colegilor de forum din strainatate pentru a intra in posesia citorva exemplare.
                          Last edited by mouse; 2 March 2012, 18:19.

Comment

Dacia este cu doua locuri, deci nu ar fii problema. Anetna se vede vizibil ca este deteriorata, altfel o luam si improvizam eu ceva.Oricum de aici vreau sa plec "incarcat" cum mai raman ceva bani, ii investesc in cate ceva, ca nu se stie niciodata.

La banda C nu ma gandisem, uite ca mi-ai mai dat o idee.

Si sa fim putin ontopic, am testat iar Astra1N, si mai mult de 6.2dB nu pot sa mai scot de pe tp-uri. Chiar si Channel5 si ITV care intrau cu 7dB, mai mult de 6.2dB nu scot Din noile frecvente, doar 10832H imi intra. Saptama viitoare o sa ma duc sa vad daca gasesc ceva LNB-uri mai profi decat alps-ul meu ragusit. (Antena EmmeEsse 1.15m Roma).

ATX-91 + LNA177
                            My Youtube channel

Comment

New Astra 2F

Stimati DX-eri - dupa cate se pare - din surse - aria noului 1N va fi drept sablon pentru 2F care va fi permanent la 28,2 si-i va lua locul lui 1N.
                              Mai mult situatia va fi si mai proasta - se are in vedere reutilizarea frecventelor pe 2 spoturi UK si EU fapt care va duce ca in afara zonei de acoperire sa fie imposibil de receptionat - cum de altfel acum este posibil cu antene de 1,5m din italia - la 3m pana in Ro unde este semnal util la limita
                              6 - 9 db.
                              Deci investitia intr-o antena mare numai pentru 1N nu este o optiune.
                              Desigur pasionatii DX nu inseamna sa renunte la antenele lor - dar posibilitatea unei receptie de lunga durata (pana la 10 - 12 ani cat ar fi durata de viata a unui satelit ) a programelor uk-fta va fi imposibila incepand cu sfarsitul acestui an. Sper sa nu fie asa .... totusi noul satelit 2F inca mai trebuie sa treaca prin faza de lansare care-i poate fi fatala.
                              Last edited by satlex; 2 March 2012, 19:03.

Comment

Sa speram ca ne vor fi iertate pacatele cu offtopic-ul...si daca tot o facem lata mai ai in vedere si citeva aspecte care dau aici in provincii batai de cap...

Daca intentionezi sa te muti cind te intorci in tara intr-o zona rurala antena aia ar putea fi buna pentru UIF,chiar si pentru conexiune la net...boierie si semnal ca-n Roma nu-i pe aici...
                                Electrocasnice si electronice de firma...alt capitol...Inverto Black Ultra twin au aici cu vreo 80 lei...nu te arunca la prea multi euroi acolo...
                                Vezi ca sint chiar prin Roma baieti de-ai nostri pe la reciclari...aduc Fagarasenii care lucreaza in zona tot felul de Tv-uri de firma cu tuner digital la un pret modic...ai o multitudine de posibilitati acolo,profita de ele la maximum,aici...

Comment

Working...
                                X