Hello Guest, if you are reading this it means you have not registered yet or not logged in. Please take a second, login or register here, and in a few simple steps you will be able to enjoy all the many features of our fine community. Note that lewd or meaningless nicknames are prohibited (no numbers or letters at random) and please introduce yourself in the section for you to meet our community.

PCHOME.RO

Collapse

Astra 2D, 2E, 2F, 2G la 28.2° E

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 3 (0 members and 3 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Travelxp se poate prinde cu 0,9 m lingă București?

antena triax td110 pe
    1 W

Comment

citeadata prin provincie ... dar numai la 49 km de bucuresti . ! ! !
      ,,*** Time is an illusion ! ***,,

Comment

Originally posted by cristianio View Post
        Travelxp se poate prinde cu 0,9 m lingă București?
        Recomandabil 1.20....

VU+SOLO 4K , Prime focus 1.80m,offset 1.30m Terfin,offset 1.00m no-name
        Multifeed 28.2E,19.2E,16E,13E,9E,4,9E,1W,30W DiSEqC Multimode Switch 8in+1 EMP - Centauri

Comment

Da, semnal slab.
          Nu vi se pare ca există o asemănare între acest Travelxp și Arcadia TV. Eu consider ca sunt identice, format TV.

antena triax td110 pe
          1 W

Comment

Amândouă sunt programe axate pe călătorii, dar conținutul este diferit. După un timp Travelxp devine plictisitor. Sunt aceleași 5 - 6 emisiuni ale căror episoade se repetă la nesfârșit. Pe siteul lor menționează că postul va avea traducere și în limba română, dar cine știe dacă se vor ține de cuvânt. Arcadia nu prea am urmărit, nefiind pe satelit.
            cristianio likes this.
            Oradea: 1.2M Fe Off, LNB Inverto Black Ultra, H-H AMIKO DM 3800, Vu+ Solo2 OpenATV 6.4.
            90 E - 34,5 V

Comment

Nu aduc nimic nou cu postarea de fata.Actualizez semnalul asa cum il receptionez in zona mea cu antena de 150cm de pe cele doua spoturi-UK si European,mai putin Orientul Mislociu,de pe Astra-le de la 28.2E.Desigur ca spotul UK nu-l pot inchide cu antena mea,dar urme de semnal foarte slab se poate observa pe analizor.Pe ce-i interesati ii rog sa compare ce-i de comparat in zona lor.
              Oare 007/Ro mai reuseste sa capteze semnalul acum de pe spotul UK(#1590),pe care l-a inchis cu doi ani in urma,in 2018? Sau EXCALIBUR cu antena lui de 3m?
              Un pasionat din Oradea a reusit,in anumite intervare orare,sa receptioneze citiva transponderi cu antena de 2.24m!

satelescu
              armandino, tdy_sat and 4 others like this.

Comment

Am urme de semnal pe spotul UK 2E polarizare verticala. Aseara erau mai puternice semnalele si pe frecventa 10996 am avut macroblocuri si chiar am putut sa o scanez. Pe celelalte am doar licariri pe satfinderul de la receptor.

1) 10818 V 22000
                2) 10906 V 22000
                3) 10936 V 22000

Arges. Antena offset 1.8m/ Inverto black ultra
                Dan70 and satelescu like this.
                (1) Offset Alu Mabo 1.85m + IBU 34.5w-85E
                (2) Offset Alu necunoscut 1.85m + IBU 34.5w-56E

Comment

Felicitari arsenal83 pentru reusita Incearca sa postezi si poze cu receptia lor.
                  Daca cu antena de 1.8m se poate receptiona un semnal de pe spotul UK,cu atit mai mult ar fi de stiut ce reusesc cei cu antene de peste 2m?Astept capitala...

satelescu

Comment

Din nefericire nu am putut obtine imagine buna. Am doar macroblocuri. E doar o realizare faptul ca am putut scana un transponder. Pot confirma ca desi ziua scade semnalul destul de mult inca exista licarire de semnal pe receptor ceea ce ar confirma existenta relativ constanta pe parcursul zilei si n-a fost doar o intamplare. Si eu astept pe cineva cu o antena mai mare sa confirme. Daca prind vreo zi cu propagare mai buna poate am imagine buna. Deocamdata postez pozele din momentul receptiei din seara din postul anterior chiar daca nu se vede nimic in imagine.

amic, mitru and 4 others like this.

Comment

Nu-s prea sigur ca vei obtine imagini clare de pe transponderii receptionati.Mai important e ca ai reusit sa ai semnal pe care si-l doreste un adevarat dxer,cu atit mai meritoriu ca l-ai obtinut cu antena de 1.8m.Alti pasionati,din alte zone ale Europei,nu reusesc sa capteze fascicolul UK.
                      Nu stiu cit timp va dura perioada asta favorabila receptiei.De aceea e bine sa incercam acum,cind in toata Europa vremea,de mai multe zile, este senina,si din din acest motiv sint acelasi conditii atit la uplink cit si la downlink de la satelit peste tot pe continentul nostru,ceea ce e prielnic pentru receptia de la mai multe pozitii.Am impresia ca in aceasta fereastra meteo a fost si este posibil captarea unui semnal de pe spoturi indepartate,cum e si cel din Albion.

satelescu
                      Last edited by satelescu; 10 April 2020, 21:13.
                      arsenal83, Dan70 and 2 others like this.

Comment

Imaginea parca s-a mai clarificat. Aceeasi frecventa receptionata 10906 . De data asta am prins mai multe imagini. Pare ca ora optima de receptie este dupa ora 22.00 . Binenteles ca ajuta si vremea mai rece.

spoealar, amic and 6 others like this.

Comment

Working...
                        X