Hello Guest, if you are reading this it means you have not registered yet or not logged in. Please take a second, login or register here, and in a few simple steps you will be able to enjoy all the many features of our fine community. Note that lewd or meaningless nicknames are prohibited (no numbers or letters at random) and please introduce yourself in the section for you to meet our community.

PCHOME.RO

Collapse

Parabole pe vremea lui Cuza

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 3 (0 members and 3 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Cra10veanul
    started a topic Parabole pe vremea lui Cuza

Parabole pe vremea lui Cuza

Eu sunt destul de mic fata de voi si am citit pe net de existenta parabolelor pe vreamea lui Ceasca.Era voie?Ce programe se prindeau?Care-i povestea cu receptoarele ABACUS facute in Bucuresti?Ce diametrul aveau antenele?Ce zicea securitatea cand le vedea pe case?Chiar as fi incantat sa aud povesti din aceea vreme.

• 007/Ro
    replied

Panda-Wegener

Many channels on the Astra 1A/ 1B/ 1C TV satellites use(ed) the Panda-Wegener analogue companding system tor their audio subcarriers.
    Untortunately many older and low-end satellite TV receivers lack an appropriate decoder to bring out the excellent stereo sound quality offered by these subcarriers.
    Link

Hodorogi nostalgici ...

Last edited by 007/Ro; 7 April 2020, 07:32.

Leave a comment:

• multysat
    replied
    eu din 92 am intrat in febra asta si eram inebunit dupa super chanel si viva 1 viva 2 , am prins trecerea de la analogic la digital am avut cartela facuta de mine ajutat de un amic sa vedem tv1000 cu cartela facuta cu pic 24 c 64 ceva de genu inca o mai am, gold card am impresia ca se numea , imi aduc aminte de un rec cu sistem desunet panda ce vremuri si cate nopti pierdute pe bloc linga antena offf.

Leave a comment:

• drgroza
    replied
    Originally posted by ntire2000 View Post
    Nu sunt wi-fi, se vad cablurile de la LNB daca te uiti atent.
    Una e pe Astra 19, iar cealalta pe Hotbird 13.
    Si arata excelent dupa ce au īmplinit vārsta majoratului.
    Meserias...deh!
    Felicitari.

Leave a comment:

• ntire2000
    replied
    Nu sunt wi-fi, se vad cablurile de la LNB daca te uiti atent.
    Una e pe Astra 19, iar cealalta pe Hotbird 13.
    Si arata excelent dupa ce au īmplinit vārsta majoratului.

Leave a comment:

• drgroza
    replied
    Functionale...Wi-Fi(!)...!?
    Sa vedem cine ne spune pe sateliti sunt intepenite cele 2 parabole...
    Se pot ghida dupa pozitia offsetului...

Leave a comment:

• 007/Ro
    replied
    Le-am prins chiar si pe astea ...

Astra 1B Satellite 19E. 1st day transmission tests 15 April 1991

Si inca am si relicvele functionale ...

Last edited by 007/Ro; 4 April 2020, 12:48.

Leave a comment:

• yo3fuu3
    replied
    [video]Cine a prins aceste imagini ?

https://www.youtube.com/watch?v=5iTV...clid=IwAR0S1yH Jqc24t3FMgYq2NgNnsrD_sml-imsYuTEZpZxvp_SGizia1e8lZuY
    Last edited by yo3fuu3; 4 April 2020, 09:42.

Leave a comment:

• zulea
    replied
    Originally posted by gen70 View Post
    Am citit impresionat postul tau. Imi amintesc si eu de inceputuri numai ca in 86 deabia incepeam sa receptionez bulgarii 1 si 2 pe A/N. Tu erai unul dintre privilegiatii vremii si probabil ai vazut Mexic tot color...
    Cred ca atunci in 1986 bulgarii au transmis mai multe meciuri decit pe satelit. Si mergeau si color (daca aveai TV color), din ce-mi aduc aminte toate TV color de pe piata din Ro (Elcrom, Cromatic, Telecolor) aveau decodor dual PAL/SECAM.

Originally posted by gen70 View Post
    E, prin radiocluburi nu stiu cum era inainte de 90, cred ca se mai gaseau si KT-uri ca sa nu trebuiasca un drum de Austria, chiar si ai nostrii fabricau ceva 2N-uri pana pe la 3,7Ghz...
    Se gasea doar cam productia interna (IPRS si Microelectronica) si ceva de pe la URSS, doar ca toate astea aveau zgomotul destul de mare. Cand am reusit sa cumpar un BFR90 (prin ceva "filiera" cu niste sasi plecati in Germania) a fost revolutie ...

Leave a comment:

• zappaf
    replied
    De uitat nu l-ai uitat, dar macar l-ai iertat? Dupa mai bine de 10 ani ti-ai luat inima-n dinti si te-ai racorit! Bravo! Esti cel mai tare user pe care l-am vazut vreodata pe un forum; sa raspunzi cuiva dupa mai bine de 10 ani! Dar stai putin; unde ai fost tu timp de 10 ani de nu ai putut raspunde? Macar acolo unde ai fost era bine?

Leave a comment:

• 43LH541
    replied
    Originally posted by secagold View Post
    Domnule butterfly ai afirmat ca ai receptionat Show TV si interstar la 13 grade in periada anilor 93. Eu cred ca te inseli amarnic caci in acea periada si nici ulterior nu au transmis cele 2 programe turcesti pe acea pozitie.Programele spaniole erau la 16 grade in acea vreme.HBB la 16 grade.Daca nu stiti cu certitudine anumite aspecte nu mai faceti afirmatii aiurea mai ales cind aveti o gramada de mesaje postate si pareti un om cu vechime in domeniu ca va dati de gol.
    Esti un HATER veritabil! Ma intreb cum arata FB tau!

Leave a comment:

• gen70
    replied
    Originally posted by yo5crl View Post
    Prin 86 a venit un coleg la mine cu o revista "Radiotechnika" si mi-a aratat mai intai o harta unde era marcata si partea de vest a Romaniei. Cunosteam revista pentru ca era una dintre putinele publicatii straine la care te puteai abona, dar mi se pare ca numai prin radioclub. Mi-am dat seama imediat despre ce e vorba si i-am zis colegului "daca ai si o schema, epoca de aur s-a incheiat". "Am !"<br>
    Acesta a fost raspunsul care mi-a schimbat viata. S-a nimerit un concurs Formula 1 la Budapesta si ne-am inteles cativa colegi(lucram la Politehnica din Cluj), sa delegam pe unul dintre noi, un coleg maghiar, sa mearga la curse. Cum la unguri incepuse reforma de cativa ani, n-a fost nici o problema pentru el sa treaca in Austria. Ce curse de masini? Dupa ce sa mearga in Austria? Doar nu sa fuga din tara... Dupa BFR-uri ! Caci nu se gaseau nici in Ungaria. A venit cu piesele de baza, 7 BFR-uri si 2 diode shottky si am inceput vanatoarea dupa restul de piese. Atunci am vazut prima data o dioda shottky. Aceasta piesa mica de 2 mm mi-a fost de mare folos cativa ani. Cel putin o luna am pierdut adunand piese. Nu gaseam condensatoare de capacitate mica. Mai lucrasem montaje la frecvente mari, dar nu asa de mari. Fabricile de televizoare acordau circuitele cu niste trimeri din sarma rasucita din care taiau pana intrau in banda. Aici nu mergea, trebuia sa lucrezi cu piese fara terminale. Am luat cartea de fizica, un catalog de materiale izolatoare si am calculat condensatoare din bucati de cablaj dublu. Nu erau metode moderne de proiectare a cablajelor, dar la o fabrica aveam un fost coleg de scoala care lucra intr-un laborator unde se faceau placi pentru... PRAE.(PRAE a fost primul calculator personal romanesc cu Z80). I-am dat desenul cablajului de la receptor sa faca film. Asta i-a schimbat si lui viata. In iulie am plecat cu scule si cu toate piesele in concediu la tara. Acolo am construit receptorul de satelit. Cand m-am intors la oras, am imprumutat 25000 de lei ( salariul meu de atunci pe 8 luni) si am cumparat un LNC. A facut cineva o antena de 1,2 m cu conditia, daca merge sa-i fac receptor. Cand am alimentat nu stiam daca functioneaza. Atunci am pus o dioda shottky in scurt pe un microampermetru cu ac si cand am apropiat de oscilator mi-am dat seama ca functioneaza. Doi baieti cu un boloboc si un raportor scolar au pus antena pe pozitie. Am miscat putin LNC-ul in focar si au aparut cateva dungi. Am acordat din potentiometrul multitur si a aparut o fata blonda tunsa scurt, intr-o fusta neagra, desculta cantand pe o scena...
    Am citit impresionat postul tau. Imi amintesc si eu de inceputuri numai ca in 86 deabia incepeam sa receptionez bulgarii 1 si 2 pe A/N. Tu erai unul dintre privilegiatii vremii si probabil ai vazut Mexic tot color...
    E, prin radiocluburi nu stiu cum era inainte de 90, cred ca se mai gaseau si KT-uri ca sa nu trebuiasca un drum de Austria, chiar si ai nostrii fabricau ceva 2N-uri pana pe la 3,7Ghz...
    Frumoase vremuri cu genii ca d-nii Falie sau Basoiu care ne-au deschis orizonturi noi, chiar cu lucrari practice pentru convertoarele de la 12 Ghz la fi.
    Pacat ca totul a inceput sa se naruie in 90, mintile luminate nu au fost sustinute de politica economica dezastruoasa care a urmat, dealtfel multi au contribuit la distrugerea cu buna stiinta a industriei de profil de la noi, ajungand azi doar o piata de consum pentru industriile altora.

73 !

Leave a comment:

• hightech
    replied
    Amintiri placute

Sa va spun cum am inceput eu sa ma indragostesc de acest domeniu.In 1987,aveam 8 ani.Eram foarte mare iubitor de fotbal.Stiam ca trebuie sa joace Real Madrid cu AC Milan,la spanioli acasa.Stiam de asemenea ca televiziunea bulgara transmite acest meci.Eu nu stiam atunci cu televizorul.Pe ce imi dadeau ai mei,pe aia ma uitam,adica pe TVR.In sambata aceea,seara,a venit un unchi pe la noi.A bagat televizorul in priza,un Snagov 121 si a cautat din rotita pana a prins bulgarii,BNT 1.Tocmai trebuia sa inceapa meciul si la bulgari era deja o sigla cu o minge de fotbal.Am ramas tampit de bucurie.Nu va pot spune ce am simtit atunci.Se vedeau bine bulgarii.Nu se vedea foarte bine,dar nici acceptabil.In seara aia am vazut meciul,care s-a terminat 1-1.Atunci s-a instalat iremediabil in mine microbul cu tot ce tine de televizoare,antene,etc.Un pic mai tarziu a inceput sa imi placa si radio,casetofoane,etc.In acel moment iubeam la fel de mult si fotbalul si antenele.Asta v-am povestit asa ca chestie.Acum iubesc foarte mult tehnica si mai putin fotbalul.Felicitari pentru topic.Toate cele bune.

Leave a comment:

• yo5crl
    replied
    Eu am incredere

Receptorul de satelit "de pe vremea lui Cuza" era la acea vreme mai ceva decat Iphone 5 de azi, si-l dorea toata lumea. Eu am incredere in generatia tanara pentru ca intotdeauna a existat o generatie tanara care a dat oameni pasionati ce au facut munca de pionierat. Oricat de avansate ar fi tehnologiile, este loc pentru ceva nou, iar cei manati de pasiune si curiozitate vor alege calea spre necunoscut. Trecut prin viata, imi vine foarte des in minte un lucru: As face un sondaj si as intreba pe cei tineri cum isi imagineaza planeta Pamant fara mase plastice, pentru ca eu am trait o parte a vietii mele intr-o lume fara asa ceva. Ganditi-va ce inseamna sa fii martorul trecerilor succesive de la periuta de dinti din lemn si par de animal sau de la locomotiva cu abur la calculatorul cu procesor pe 64 de biti. Cei in varsta au experienta, dar cei tineri au forta si curajul abordarii potecilor periculoase. Dragii mei prieteni mai tineri, eu am incredere in voi.

Leave a comment:

• 007/Ro
    replied
    Cam asa a fost la toti.
    Te puteai abona la ceva reviste straine, ( cel putin in Bucuresti la oficiul din B-dul 1 Mai nu era o problema, erau trecute in catalog ) la multe publicatii din blocul de EST, gasisem chiar si chinezesti cu scurte rezumate in engleza tot de electronica.
    Am mai scris parca si de cele cehesti, Amaterske Radio, Radio-ul rusesc si mai erau din RDG si Polonia ceva reviste de profil.
    Faceam cheta la servici si ne abonam in grup la toate.
    In afara de schema din revista maghiara mai aparusera scheme si in Radio-ul rusesc ( inclusiv un convertor cu tranzistoare pt. 4 GHz) si in Amatareske Radio cu variante de demodulare PLL cu SL-uri si...a urmat apoi prin 87-88 celebra schema cu ROB 733 reluata si dupa 89 prin mai multe reviste romanesti, inclusiv Tehnium, o mica revolutie in ceea ce privea pragul de demodulare, extrem de prost in schema clasica din revista maghiara de peste 12dB din cate imi aduc aminte.

Cu condensatorii m-am descurcat mai simplu, dadeam la o parte pasta pana ajungeam la pastila si dezlipeam terminalele.
    Lucrand la radiorelee in DRTV pe vremea aceea aveam acces la scule de masura ceea ce era foarte important si a usurat munca.
    Plus ca eram destui pasionati.
    Imi aduc aminte ca pt. demodulare folosisem la inceputuri chiar un modul ( sertar-boxa ) de radioreleu profi cu intrarea de FI tot pe 70 Mhz.
    Antenele tot prin curti la modul empiric se faceau.
    LNB-uri am avut de la Kathrein

O tempora!

Ma intreb, oare cati din cei mai tineri care citesc pe aici inteleg sau au habar cu adevarat cu ce se mananca receptia?

Toate bune @ Cluj!

Last edited by 007/Ro; 12 June 2013, 09:13.

Leave a comment:

Working...
X