Hello Guest, if you are reading this it means you have not registered yet or not logged in. Please take a second, login or register here, and in a few simple steps you will be able to enjoy all the many features of our fine community. Note that lewd or meaningless nicknames are prohibited (no numbers or letters at random) and please introduce yourself in the section for you to meet our community.

PCHOME.RO

Collapse

Parabole pe vremea lui Cuza

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 1 (0 members and 1 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

reply

Originally posted by cmisu
    Nu am posibilitatea sa prind Astra deoarece antena o am pusa la ferestra
    si stau la etj.1 prind doar de la13 est pina la 18 vest. Am facut proba pe
    DUNA analog de pe 13 grad 10815 H

COOL!

"Say hello to my little friend"

Comment

Salut
      Eu si acum folosesc o antena de fibra de sticla (partial reconditionata) de 1.6 fabricata pe undeva prin Deva in jur de 88-90...a ajuns la mine prin '95, impreuna cu un LNB Fuba...cica de 0.8 dB ! si un 'clasic' receptor home-made cu selector de Tv si reglaj pt sunet...cam instabil insa. A urmat un receiver 'chinezesc', un LNB universal Samsung, o schimbare a motorului de raba de la actuator ....., apoi o placa SS2 prin 2003, o conserva de Lazer 2003 si un LNB Inverto de 0.3dB (tare dubioasa cifra..da mere mai bine decat cel vechi) ....si mai nou un TV 16/9...in mare cam asta e, functioneaza si acum OK, prindeam f bine si nordicii de pe thor si de pe sirius cu ea...daca vreti revin si cu poze .
      Numai bine
      Life's like a box of chocolates: you never know what you're gonna get

Comment

Azi e 23 August
        Povestirile voastre sunt exceptionale.
        ROMANI prin nastere,OLTENI prin gratie divina!

Comment

Cum ne mai uitam la bulgari cand mergeam la mare .... Mangalia ....

Comment

Originally posted by KingBlana
            Dar la bulgari nu ne uitam doar cand mergeam in Mangalia , unii vedeam si
            de acasa (bagam niste Mercur in antena si ... brici , nu spun ca in '86 aveam
            tv color pe post de alb negru ,noroc cu bulgarii astia)

Comment

Originally posted by str-evo
              Originally posted by KingBlana
              Dar la bulgari nu ne uitam doar cand mergeam in Mangalia , unii vedeam si
              de acasa (bagam niste Mercur in antena si ... brici , nu spun ca in '86 aveam
              tv color pe post de alb negru ,noroc cu bulgarii astia)
              Băiatu vede tv-uri bulgare....natural, am releu la 8km, Silistra.
              Kworld DVB-S 100 PCI, Golden Media Wizard HD Vote, offset 0.8Fe + 1.15Fe

Comment

bulgari

Bulgarii se prindeau si in Sibiu, dar numai unii erau mai norocosi. eu stateam intr-un bloc cu 10 etaje , dar nu puteam prinde nimic. in schimb am vazut la un prieten care statea la et. 1 campionatul european din '86. mi-aduc aminte cum stateau meseriashii pe blocuri cu tot felul de instalatzii si unelte... era si asta un hobby, ce puteai face pe vremurile alea?
                numai bine!
                BRAVO STEAUA!
                VU+ UNO (BlackHole) & Dreambox 820HD, LNB Inverto Black Ultra, antena 1.1 m TRIAX, antenna EmmeEsse 1.15m, Optibox H-H DM3800 USALS, Telekom - Focus - Freesat

Comment

si eu am inceput tot cu schemele din Tehnium pe care le-am "tezaurizat" desi nu le-am inteles pe deplin la acea vreme... am continuat tot cu receiverul analog etc. si uitandu-ma la pozele din acest topic nu-mi vine sa cred ce face acum un dreambox si cate mai sunt pe cale sa vina...
                  oricum, daca ar fi dupa mine as da un premiu pentru acest topic. mi se pare unul din cele mai bune citite de mult timp incoace... felicitari!
                  DM800PVR-250GB, offset 1,8 m, LNB Invacom 0,3 dB, pozitioner Diseqc 1.0-1.2 Vbox II
                  Gemini2 Project 3.80

Comment

Ma chinuiam de mult timp sa fac o antena super sa prind rusii. Ghinionul meu ca aveam un ditamai muntele intre mine si ei. Am sucit si rasucit antene de tot soiul dar tot aiurea se vedea din cauza ca semnalul venea reflectat. Atunci am gasit cartea aia nemteasca cu scheme in care era schitata si parabola din sarma. Doamne, ce fascinat am fost! Fratele meu lucra in domeniul lacatuseriei si astfel a luat fiinta "proiectul". O luna de zile am tot prelucrat tije si am facut suportul. Apoi a venit timpul sa punem cap la cap tot ansamblul. Imaginati-va o noapte de noiembrie in care bate vantul. Pe un bloc, doi nebuni incropesc o antena parabolica fara sa stie macar ca in afara de ea mai aveau nevoie si de alte alea. Nu aveau cum sa stie si de unde sa stie. Zidul era prea inalt si prea solid construit in jurul nostru ca sa treaca ceva vesti despre asa minune. Nici macar nu stiam cum sunt situati satelitii pe orbita. Nu aveam cum sa stim. Insa nu am incetat sa speram ca vom "prinde ceva" de sus. Am muncit ore bune pana am cusut plasa pe cadrul antenei si asta la lumina unor lanterne. Intr-un final am reusit sa terminam si sa incepem probele. A urmat dezamagirea! Am fixat aproape fiecare punct al boltei ceresti fara sa avem nici cel mai mic semn. Nici nu avea cum. Pe la 5 dimineata am inceput sa cautam spre rusi. Bulgarii si ungurii erau prea departe. De sarbi nici nu putea fi vorba. Am reusit sa gasim ceva canale. Unele de la Moscova, apoi Chisinaul si inca un post de undeva de mai departe de Moldova. Ne-am multumit cu atat. Nimeni nu prindea mai multe ca noi. Si erau sute de antene in jur. A noastra era singura parabola. A doua zi a facut furori. Nu am putut sa vad cum se manifestau oamenii ca nu eram acolo. Eram la servici. Bucuria nu a durat prea mult ca au venit "baietii" in uniforma albastra si au aruncat-o de sus. Am injurat cam tot ce era de injurat si am inghitit in sec. Ne-au chemat la circa si ne-au pus intrebari ca ce prindeam, de unde aveam schema,etc. Apoi au considerat ca nu eram un pericol. Si am plecat neputinciosi acasa. Cinci ani mai tarziu, imi permiteam prima instalatie analogica ce m-a costat cat jumate de Dacia. Aveam si receptor Nokia. Nevasta-mea nu a vorbit doua luni cu mine. Nici macar nu realizase ca adunam bani fara sa stie pentru visul meu. Doua saptamani am stat cocotat pe o scara pentru reglaj si am reusit de unul singur. Eram profesor la mine in curte. Pacat ca nu am avut antena pe timpul acela gri. Mai coloram un pic viata. Acum mi se pare ca s-a intamplat de cand istoria. Mai am si acum cateva piese din acea antena de sarma. Le tin poate le mai gasesc o a doua intrebuintare. Desi nu prea cred.
                    Oamenii se nasc si mor, fara ca macar sa aibe idee unde se afla cu adevarat si care e sensul existentei.

Comment

@skycleaner: extraordinara poveste. Mi-a placut.
                      SHALOM

Comment

Prin 85`- `86 circulau tot felu` de zvonuri cu privire la receptia Tv cu antene normale ( nu parabolice ) : ca la Bucuresti unii de pe blocuri cu 13 etaje prindeau rusii - Chisinaul de fapt - ca la Tr.Magurele, aproape de mine se prindeau sirbii, dupa ce inceta emisia prog 2 de la bulgari in UIF . Avind o carte tiparita la Editura Militara ,,Antene tv de banda larga" ne-am apucat, eu si doi verisori de ai mei, sa facem doua antene pentru receptia canalului pe care la Turnu Magurele ziceau ca prind sirbii. Am luat si am calculat dimensiunile exacte al elementilor si reflectorului, ca in carte era o numai o schita si o formula cu lungimea de unda; n`aveam cupru, asa ca le-am facut din aluminiu pe care il luam dintr-un colac de conductor electric izolat cu diametru de 5 sa de 6, si trebuia dezizolata si indreptata fiecare bucatica.Reflectorul era un paralelipiped cu niste unghiuri ciudate si trebuia sudat, nu gaseam electrozi de AL, le`au luat verii si le-au sudat in fabrica unde lucrau.Pina la urma cind am teminat-o avea vreo doi metri si o sumedenie de elementi iar reflectoru` iesise opera de arta , ca sa nu mai zic ca verii , strungari la vremea aia, pilisera la ea sa-i dea si fata estetica, plus ca totul era lucrat la milimetru. Acu` in carte erau si niste scheme de amplificatoare , dar noi eram afoni la electronica si credeam ca totul se poate reduce la lacatuserie, treaba la care ne pricepeam. Ca s-o ridicam , ca stateam la curte, am inadit doua tevi de 6 metri una de un tol juma, si cea de sus de trei sferturi de tol, si am fost tare dezamagiti cind nu am prins decit bulgarii doi ,,lacrima" si nimic altceva, nici tvr nici bulgarii unu, nimic altceva nu se prindea cu ea. Acum cred ca zace pe undeva printr-o magazie a verilor. Parabola am luat abia in `93 cind au inceput sa cableze prin orase si le dadeau astia de la bloc pe nimica toata. Parabola si receptor abacus. Dupa vreun an, de la groapa cu receptoare din germania mi-a adus cineva un Grundig cu decodor Panda pe el, fara telecomanda, plus un no name din China , SR nu-stiu-cat insotite de o antena offset Technisat de 90 si un ditamai LNB -ul ( nu lnc ) grundig de 1,1 . Abacusul e pe pozitie si acum, prinde de la 30 west pina intelsatul cu prima ,fara nici un reglaj ulterior, fiind invirtita cu un motoras de stergator de RABA legat la un redresor de baterie.Grundigul a crapat primul, prin `98, fiind cel mai batrin.Technisatu` nu l`am instalat niciodata pentru ca cel care a adus-o i-a strimbat bratul in portbagaj si am considerat ca nu se merita. Mai mult de mediaseturi si turci, prin 93 nu se mai prindea mare lucru FTA, asa ca eu am scapat perioada aia cu skyurile si film netu` de pe astra.

Comment

Instalatia mea, in perfecta stare de functionare, din 1991
                          Receptor Radix 3000s cu memorie 95 canale
                          LNB japonez de 0.9dB
                          Antena Al 0.9M, cu montura polara

RO (BV), 2.2M (Ku&C), 1.2M (Ku, HH), 95'E - 45'V, Deviser S-30 Sat Meter, Amiko X-Finder, LG 4K, Onkyo T-4711

5 LIRE in CURVE APP https://www.curve.com/en/join#NMZZOW3E
                          10 LIRE in TRANSFERGO https://my.transfergo.com/en/r/WXaVhF

10 EURO in AZIMO https://azimo.app.link/invite?code=RAZVANP6
                          5 EURO in ZELF
                          https://i.zelf.co/s/QTTMYQWEHJ

Toate invitatiile aici:https://www.topparrain.com/en/profiles/2615

Comment

Amintiri frumoase , …1987 un orasel din jud. Hunedoara , dupa zecile de antene experimentate cu care receptionam Bulgarii , Sarbii sau alte posturi ocazionale ce se vedeau pe televizoarele alb negru , printre ‘’ puricii’’ de pe ecran a aparut SATELITUL , noi am fost printre primii care am receptionat de pe ASTRA programele SKY , RTL. SAT…imi aduc aminte prima imagine cu sigla ASTRA…ce bucurie, apoi am ‘’ cablat ‘’orasul inaintea revolutiei prin cablu la diversi abonati . Atunci sa vezi lite cu piulite aruncate pe cablu de la ferestre…un adevarat paienjenis in jurul cablului. , dipoluri imense …, am inceput cu transmiterea unui canal si am ajuna la …4, o performanta la acea vreme. Modulatoarele erau facute de noi, la fel si decodoarele pentru Film NET, etc. Zilnic suna telefonul FIX , deranjamente, intepaturi la cablu…cu geanta si aparatul de masura, cu colegul de breasla depanator RTV ca si mine ‘’ bateam ‘’ orasul pe jos ….ne placea, era ceva nou, eram primii care oferea altceva la TV decat ‘’ programul ;;TVR. Imi aduc aminte ca eram la instalari la clienti cand se transmitea inceperea Revolutiei… Intr-un fel mi-e dor de vremurile alea, atunci intradevar lucram zi lumina din placere, din hoby , aveam o meserie pe care o exercit si astazi cu placere si pasiune , ce vremuri...., antene, antene, tehnium, radioamatori…..Astazi antene, calculatoare, mobile, masini tari…ce vremuri…

Comment

Povestea mea

Salutari la toti,
                              Cred ca e primul post almeu aici dar acest post mi-sa parut interesant pentru ca am si eu o poveste de pe vremuri.

In 1982 taicamiu si cu inca citi va prieteni care lucrau la IPRS + unul care lucra la fabrica de calculatoare au prins pentru prima data un canal de la sattelit. Receptorul facut de ei analogic cu componente de la IPRS. Primul LNB afost adus de afara dar numai tin minte de unde. Antena facuta din fibra de sticla si din petale. Au experimentat cu diferite vopsele pentru semnalul perfect. Diametrul numai tin minte. Acest receptor stiu ca primi 5 ani nu avea nume dar dupa aia a inceput sa fie produs de prietenul alui taicamiu la Rimnicul Sarat dupa ce noi(familia) ne-am mutat in Danemarca. Numele receptorului cred ca era echosky dar numai tin minte bine. Ce imi aduc aminte e ca primul canal afost Pro7 si au sarit in sus de fericire cind au prins pentru prima data. In strainatate se zicea ca in Romania nu se va putea prinde niciodata dar sa dovedit la timpul ala ca s-a putut. Nu cu multi ani mai tirziu incepusera sa produca ei motoare cu commanda pentru antene. Motoarele era de la dacie pentru stergatoare dar mergeau perfect pentru a muta o antena mare. Imi aduc aminte ca trebuiau sa monteze antena la noi la bloc in bucuresti de 3m diametru. A trebuit sa dea bani la o masina de la IDEB ca sa ajute sa o ridice la etajul 2. Asta facuta cu un lant de la un put . Eu la timpul ala aveam cam 9 ani dar stiu ca m-a intructat taicamiu sa nu tin prea mult buttonul de la motor intro parte ca dau antena peste cap. Ce credeti ca am facut eu cind el s-a dus la servici ? Am dat antena peste cap . A trebuit sa puna motorul la loc dar sa rezolvat. Cam asta este povestea mea.

donnib

Comment

Receptor naufacturat

Cum pot inesera cateva imagini cu unnreceptor facut in 88?[/i]

Comment

Working...
                                X