Hello Guest, if you are reading this it means you have not registered yet or not logged in. Please take a second, login or register here, and in a few simple steps you will be able to enjoy all the many features of our fine community. Note that lewd or meaningless nicknames are prohibited (no numbers or letters at random) and please introduce yourself in the section for you to meet our community.

PCHOME.RO

Collapse

Parabole pe vremea lui Cuza

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 2 (0 members and 2 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Nu ma pot abtine sa-l felicit si eu pe autor pentru ideea topicului, desi un gust amar ramane, deoarece cei mai multi dintre pionierii acestui hobby (daca-mi este ingaduit sa scriu asa), OAMENI ADEVARATI, nu vor scrie aici nici un rand( desi intr-un fel sau altul citesc si isi aduc aminte cu nostalgie).
    As vrea sa intaresc totusi afirmatia lui elrumano "sa nu uitam de receptia uhf terestra cu antenele facute de noi sa prindem unguri, sarbi si bulgari".
    A nu se uita antenele de 3.5 - 4 m yagi si parabeam pe care cu greu le ancoram pe blocuri pentru - in Bucuresti - rusi si canalul 25(parca) Novisad. Cand abia asteptam sa se termine emisiunea pe canalul 2 bulgari, sa putem vedea Novisadul.
    De cele mai multe ori priveam o reflexie a imaginii tv intr-o suprafata lucioasa, pentru a distinge.
    Bineinteles ca ramane in memorie era satelitara de inceput la noi cu Teleclub, FILMNET, RTL 4 Veronique etc, cu lnb-ul SPC 1.3 (Vorba lui Dem Radulescu intr-un film ...original, japonez ).
    Apoi a venit vremea unui lnb Chapparal cumparat de la Blue Ridge cu "modica" suma de 230 usd( echivalent in lei bineinteles) care functiona cu un polarotor electromagnetic rusesc.
    Si sa nu uitam vremea d2mac-ului ( cine a vazut TV1000 pe vremea aia stie ce vreau sa spun), cand am cumparat impreuna cu un prieten (si el user RDI dealtfel) un decodor philips pentru ca nu ne permiteam doua ( si asta cu bani ascunsi de neveste) si il plimbam de la unul la celalalt la fiecare sfarsit de saptamana, distanta intre noi fiind de cca 50 km si nu aveam masina pe vremea aceea.
    He, he, ce repede trece timpul. Ar fi multe de spus.
    O remarca (de fapt doua) as mai avea la cele scrise de antevorbitori: cu toate problemele lui, receptorul abacus a creat o mica revolutie printre slabele receptoare aduse de afara imediat dupa revolutie. A fost acel altceva de care aveam nevoie.
    Si lnb-urile Gardiner (de 0.7 - 0.8 ) chiar au facut cariera.

Cu respect,
    dolby.
    multysat likes this.
    For a better world!

Comment

Catre domnul Buterfly refritor la un reply de la inceput

Domnule butterfly ai afirmat ca ai receptionat Show TV si interstar la 13 grade in periada anilor 93. Eu cred ca te inseli amarnic caci in acea periada si nici ulterior nu au transmis cele 2 programe turcesti pe acea pozitie.Programele spaniole erau la 16 grade in acea vreme.HBB la 16 grade.Daca nu stiti cu certitudine anumite aspecte nu mai faceti afirmatii aiurea mai ales cind aveti o gramada de mesaje postate si pareti un om cu vechime in domeniu ca va dati de gol.
      dream 500+Philips GOldbox 6071

Comment

Te-ai sculat cu fata la cearceaf ?
        Suntem la capitolul amintiri... e posibil sa nu ne mai aducem aminte cu exactitate de anumite lucruri
        Revin la subiect... Show TV , Interstar, si parca inca 2-3 canale turcesti au fost in aceea perioada pe EUTELSAT 10'E, in perioada aia buna cand acolo erau si RAI UNO, RAI DUE (nu mai tin minte daca era atunci si RAI 3)

Imi mai aduc aminte de satelitul Intelsat K la 21'W... acolo erau cateva feed-uri de peste ocean
        Americani pe FEED-uri mai erau parca si pe PANAMSAT 45'W, care era mai apreciat insa pentru GALAVISION
        multysat likes this.
        RO (BV), 2.2M (Ku&C), 1.2M (Ku, HH), 95'E - 45'V, Deviser S-30 Sat Meter, Amiko X-Finder, LG 4K, Onkyo T-4711

5 LIRE in CURVE APP https://www.curve.com/en/join#NMZZOW3E
        10 LIRE in TRANSFERGO https://my.transfergo.com/en/r/WXaVhF

10 EURO in AZIMO https://azimo.app.link/invite?code=RAZVANP6
        5 EURO in ZELF
        https://i.zelf.co/s/QTTMYQWEHJ

Toate invitatiile aici:https://www.topparrain.com/en/profiles/2615

Comment

ce vremuri! parca a inceput undeva in 1985 daca nu ma inseala memoria si gratie unui domn inginer care a pus la un loc un receiver un lnb si o antena! Cind am vazut Eurosportul nu-mi venea sa cred! Numai la el ma uitam. Mai erau si Sat 1 si RTL chiar si Filmnet dar codat. Nu-mi aduc aminte numele receiverului si nici a lnb-ului.
          Era sa aruncam telcomanda recievrului ca nu se uitase nimeni in lateralul suportului de scirtiietoare. Abia dupa 2 zile ne-am prins.

Ce vremuri!
          De n-as fi fost roman, as fi fost dac. De n-as fi fost dac, as fi fost trac. Si tot as fi luat parte la nasterea lumii!

Comment

@secagold
            Nu pot sa ma abtin.
            De ce vrei tu sa strici aroma acestui topic? Mai greseste omul.
            Nu mai face atat de mult pe desteptul.
            Si tu spui prostii in ceea ce ai postat:
            Originally posted by secagold
            Domnule butterfly ai afirmat ca ai receptionat Show TV si interstar la 13 grade in periada anilor 93. Eu cred ca te inseli amarnic caci in acea periada si nici ulterior nu au transmis cele 2 programe turcesti pe acea pozitie.Programele spaniole erau la 16 grade in acea vreme.HBB la 16 grade.Daca nu stiti cu certitudine anumite aspecte nu mai faceti afirmatii aiurea mai ales cind aveti o gramada de mesaje postate si pareti un om cu vechime in domeniu ca va dati de gol.
            16 grade Hot Bird a fost din totdeauna la 13.0E
            iar ShowTv, Interstar, nu cumva erau pe la 10.0E? "butterfly" daca se uita in carticica pe care tu probabil ca nu o ai, o sa-si aduca aminte mai exact.
            Acum ce mai conteaza? Ce a fost, a fost.

Numai bine ptr. toata lumea.

Comment

@seca
              chiar asa mult te-a suparat greseala mea?
              au trecut totusi ceva ani de atunci si cu greutate ne amintim cu exactitate de acele vremuri.
              accept criticile si reprosurile mai ales cind gresesc, dar in acest topic ironiile si rautatile chiar nu isi au rostul.
              imi cer scuze daca am lezat pe cineva cu greseala mea.
              salutare.

Comment

Originally posted by rz +
                Imi mai aduc aminte de satelitul Intelsat K la 21'W... acolo erau cateva feed-uri de peste ocean
                Americani pe FEED-uri mai erau parca si pe PANAMSAT 45'W, care era mai apreciat insa pentru GALAVISION
                Asa e! Eu ma chinuiam sa prind Country Music Television pe 18W sau 21W, parca, nu mai stiu dar aveam pomi in fata antenei si prindeam cu pureci...
                multysat likes this.
                SHALOM

Comment

Originally posted by rz +
                  (...) pe EUTELSAT 10'E, in perioada aia buna cand acolo erau si RAI UNO, RAI DUE (nu mai tin minte daca era atunci si RAI 3)
                  Nu, din pacate nu era. Foarte rar, dar unele meciuri din UEFA sau Cupa Cupelor erau transmise pe Rai Tre. (mai ales cand erau 2 meciuri la aceeasi ora.)

Datorita acestui om minunat am ajuns sa inteleg cca. 80% din comentariul unui meci de fotbal in limba italiana:
                  http://www.archivio.raiuno.rai.it/sc...013/901366.htm

Ca si o mentiune: Astra 1A a fost lansat in decembrie 1988, si parca primele semnale am receptionat prin februarie 89.
                  http://www.selkirkshire.demon.co.uk/...A_tribute.html
                  Outdoor: Gibertini 125 66°E - 30°W, Triax Unique multifocus 23°E - 1°W, 6 x LNB Inverto quad
                  Indoor: Dr. HD D15, Amiko X-Finder, TBS-6925, TBS-6985, TechnoTrend S2-4100, Nexus-S VDR user
                  QTH: Harghita, 46°14'N 25°11'E.

Comment

Primul impact cu lumea satelitilor l-am avut la sfirsitul anului '87 cind un fin de-al meu si-a vindut Dacia si si-a cumparat o instalatie de satelit cu aprox. 50 000 lei.Investitia si-a scos-o relativ repede pt ca lega vecinii cu 1000 de lei.Era ca o plasa de paianjen zona aia.Primul post pe care l-am vazut la el a fost 3Sat.Cel mai naspa era cind la ora 2 noapte imi aduc aminte ne uitam pe Sky Movies la Predator si comunistii dracului luau curentul.Aveam noroc totusi simbata noaptea ca nu se lua curentul si asa faceam noaptea alba.De la el pina la mine era o distanta de aprox 500 m si nu imi permiteam sa iau atita cablu deorece se fura pe rupte,asa ca ce mi-a venit prin cap:Ia sa trag o lita pina la mine.Am spart o bobina si trage frate lita peste blocuri pe unde apucam,iar toti prietenii ma credeau dilau.Eu eram aproape sigur ca va da roade deorece prindeam semnal cu un dipol,emisia era pe canalul 4.Nu va spun ce bucurie am avut in momentul in care am bagat lita in Diamant si se vedea lacrima si uite asa le-am inchis gura la toti.
                    Parabola mea am cumparat-o in 92 datorita Caritasului de unde am scos niste banuti care mai apoi s-au transformat in instalatie de satelit cu un Lnb "no name" si receptor ProSat.
                    Dar totusi cea mai tare faza s-a intimplat prin 93 sau 94 cind mergeam la Deva dupa benzina (se dadea pe bonuri subventionata) si de acolo mergeam cu prietenii,postam masina pe trotuar in fata firmei de cablu Devasat si ne uitam toata noaptea ca aveau baietii vreo 13 tv-uri in vitrina care transmiteau fiecare alt post.
                    multysat likes this.
                    http://www.youtube.com/watch?feature...AXt6bPLU#at=76

Comment

Va multumesc tututor celor ce au postat in acest topic.
                      Respect !

Fanta
                      Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
                      Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Comment

Hi to all,
                        Prima ora am auzit de o asemenea instalatie in 1988 cand mama a plecat in delegatie la Oradea.
                        La mine totul a inceput in '90 cand de peste granita (cu Bulgaria) se emitea terestru Super Channel 24/24 de catre un amator bulgar.
                        Omul mai facea teste de la un satelit la altul, etc. si de atunci a intrat aceasta boala intr-un intreg oras.
                        In fine...prin '92 mutam o antena de 1.8 de la geam manual si aveam semne pentru fiecare satelit in parte.
                        Din pacate nu puteam sa ma misc foarte mult catre vest dar Astra era baza (mai ales MTV) desi intra execrabil...
                        Tin minte cand a inceput sa emita Premiere statea si free ceva timp dupa care se coda, Sky One care abia intra aici in sud mai mult seara, receptorul era Abacus exact cu spune cineva mai sus cu potentiometre separate pentru audio si video si buton de schimbarea polaritatii.
                        Ce sa mai discut...CNN, Screen Sport, Super Channel, MTV, Cartoon, RTL,
                        Pro 7 ETC...
                        RAI 3 a intrat pe satelit (13 grade) in 1994 pana atunci era terestru in Italia.
                        Imi mai amintesc cat am frecat antena in 1993 in august cand intra VIVA (pe hot bird) cu pureci multi abia imi intra culoare si nu stiam ce canal este tocmai urma sa se lansesze si erau numai promouri. In '94 s-a mutat si MTV -ul pe Hotbird si se vedea excelent non-stop.
                        Hai sa nu va mai retin...
                        DVB-S:
                        Offset Emme Esse (Alu.) 1.25
                        Offset Emme Esse (Alu.) 1.15
                        Prime focus (Alu) 1.50m, 1.90m
                        Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
                        Offset 35.cm (Camping), Triax BSKYB (72x58 cm), etc
                        DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
                        Abo: Focussat, Dolce, HD+, TivuSat, Freesat, etc.
                        DVB-T:
                        TechniSat MultyMedia TS 1, Televes DAT HD, DIGIALITY OUTDOOR ANTENNA, etc

Comment

La mine primul contact cu satelitii l-am avut prin 93. Antena am avut-o pana acum 2 ani cand am oferit-o gratis la sectiunea shop. Nu a vrut-o nimeni dar o trecut unu pe strada si o luat-o. Reciverul il mai am si acum, este un Alba. Tin minte duminica seara cand ma certam cu mama-mea ca ea dorea sa se uite la Dallas(si eu il urmaream) pe Tvr1 (terestru) iar eu vroiam sa ma uit pe Sky1 la wrestling.

Comment

Voi spune si eu cite ceva.
                            1987. Prietenul C. Albu cu care eram si coleg de banca in generala, isi pune parabolica. A cincea din Hunedoara(oras). Fibra sticla pe cadru de fier, suflata cu aluminiu, lnb japonez 1.5 - 1.7 dbw fdz, 1.80 m. Realizare: combinatul Siderurgic. Nu este necesara nici mascarea nici ascunderea ei, intrucit restul de 4 antene sunt in posesia celor care aveau "orasul" in mina, pe vremea aceea - autoritatzi in diverse institutzii. Receiver: facut dintr-un tuner, cu un vu-metru pt. semnal, potentiometru pt. schimbarea canalelor, frecventa acceptata 10.95-11.7. Sateliti preferatzi: astra 19, eutelsat 2b parca pe 10 grade est. Posturi urmarite cu predilectie: MTV, TCC - The children's channel, RTL +, Tele 5, Lifestyle. Program: dupa scoala, televizor pina seara. Acasa: bulgari, prin antena yagi cu 7 elementzi.
                            1988. Vecinu' de bloc G.N investeste intr-o a saptea antena parabolica in oras, dupa acelasi tipic. De data asta batrinu' insushi pileste unde trebuie, si omului i se face rost de un lnb cu fdz 1.3, ceea ce produce asocierea familiei noastre cu a vecinului, intru urmarirea comuna a programelor, asociere extinsa ulterior, cu cotizatzie specifica si simbolica, in tot blocul. Sateliti europeni, deja mai multi, iar programul mult mai diversificat. El se prezinta cam asa (il tzin minte si acum, il memorasem extrem de bine pe atunci, daca se intimpla ceva si ceva nu era la locul lui, il sunam pe om ):
                            saptamina:
                            08 - 10 Sky One - The DJ Kat show (cartoons, children entertainment)
                            10 - 14 MTV Europe
                            14 - 17 Europsort/Screensport
                            17 - 20 MTV Europe
                            20 - 02 Sky Movies
                            sfirsit de saptamina
                            07 - 11 TCC - program desene animate
                            11 - 13 Lifestyle - gospodine, soaps, etc
                            13 - 15 Sky One - WWF - Wrestling, lupte, etc
                            15 - 17 Eurosport/Screensport
                            17 - 20 MTV (de la 18 la 20, top 20 Braun)
                            20 - 04 Sky Movies
                            Emisiuni grele: WBF - lupte feminine, pe Lifestyle, WWF - lupte masculine pe Sky One, Beyond 2000 - documentare pe Sky One, Top 20 Countdown, pe MTV, Friday Action, pe Sky Movies, 2 filme de actiune intre 20 si 00, Downtown, Riptide, Falcon Crest - seriale pe Sky One, apoi, uneori, simbata top 100 countdown, pe Super Channel, etc. De asemenea, filmul sexy de la ora 0, pe RTL Plus, vinerea si simbata, de regula seria "Inghetzata pe batz" sau "Schulmadchen report" si transmisiile live de pe Eurosport, cumparat la vremea aceea de Sky, transmis si sub numele "Sky Europe" (dimineata Sky News, dupa masa, Eurosport).
                            Canale celebre: RTL +, Sat 1, MTV, Tele 5, Teleclub (codat, doar desenele animate transmise necodat), Sky Movies (necodat, cu filme noi si vechi), Lifestyle, Pro 7 (aparut in '89, cu seriale vechi), Super Channel, 3 Sat (emisiuni de arta), Sky One (seriale), RTL 4 Veronique (olandez, partial codat), etc.
                            La mijlocul lui '89, Sky Movies codeaza meciurile de box si premierele, anumite filme fiind lasate necodate. Apar decodoare pt. sistemul Luxcrypt (RTL 4 Veronique). La sfirsitul lui '89 Sky Movies se codeaza integral, programul extinzindu-se pe circa 16 ore/zi. Apare pe satelit (pe cablu exista mai devreme, in Olanda) programul Filmnet 24 (sau Filmnet Benelux), 24 ore/zi, codat intr-un sistem disparut destul de devreme, care, realmente, nu mai tin minte cum se numeste, sistem care inversa culorile, negativizind spectrul. Acest program devenea deosebit de interesant datorita filmelor hardcore transmise noaptea, miercurea si simbata. Decodoarele pentru el au aparut pe piatza inca inainte de iarna lui '89, iar eu l-am urmarit in intervalul 1989 - 1992. In '93 situatzia se schimbase mult - cele mai multe televiziuni de interes erau codate, iar instrumentele de receptie devenisera foarte scumpe. In 1993 am mers pe televiziunea prin cablu, aminind momentul in care urma sa-mi cumpar eu insumi o antena - am facut-o abia in 1996, cind am achizitionat o antena de circa 2 m, fibra sticla pe cerc de fier, care mi-a rupt balconul (in timp, literalmente ). Tot atunci am procedat si la achizitia unui decodor d2mac ctu900, destinat receptiei prin cablu, care a functionat aproape ireprosabil. Practic, momentul cumpararii acestuia a fost si momentul in care m-am decis sa invatz tot ce se poate despre chei si despre procesul de decodare. Asadar, in timp ce multi, pe vremea aceea, se bucurau de distrugerea sistemului ****** 1 (mpeg2), eu stateam inca in analogic. Tranzitia a mers greu, dar pot spune ca acei ani (1996-2000) in care au functionat programele d2mac, am gasit in ele o calitate ( a emisiunilor, a grilei, a structurii lor) pe care n-am mai regasit-o aproape deloc dupa aceea, cu toate ca numarul de canale receptionate si decodate a crescut mult. Tot in acei ani mi-am pus la punct si majoritatea cunostintelor de care dispun si acum (legate de programarea cartelelor, de procesul decodarii, de istoria televiziunii si a satelitzilor, de cautarea pe Internet, etc). Desigur, istoria a evoluat - si eu la fel, dar acele momente sint realmente irecuperabile. Cu toate ca mi-am realizat o colectie din filmele care rulau pe atunci pe Filmnet, extrem de rare si acum (A cry in the dark, Matewan, Restless natives, Polanski's Macbeth, Happy new year, Mona Lisa, Crocodile Dundee, Oblong box, Silver bullet, etc.), vizionarea lor acum nu mai produce decit nostalgie, nimic mai mult. Asta e.
                            Doresc sa anuntz pe aceasta cale, pentru nostalgici, ca dispun de o colectie de logo-uri, reclame de filme si emisiuni, trailere de pe programele Filmnet, Sky Movies, Sky One, din acei ani. Sunt facute .avi, din fisiere .rm, calitatea este aproximativa dar acceptabila, si la voi pune la dispozitia amatorilor in cazul in care le doreste cineva.
                            Cam atit.

Comment

Ashi posta shi eu despre prima antena shi primul televisor dar din pacate nu ma incadrez in timp ca se discuta de anii 80.primul televizor lam avut prin 60-61 cred, nu mai tzin minte anul era adus din rusia shi prindeam ungutii shi sarbii cu o antena montata pe o tzeava de vreo 20m.Cred ca se numea MIR 102 televizorul.Calitatea imaginii era super plina de purici shi vedeam fara sa putem distinge chipurile prezentatorilor dar tonul mergea super.Fiind unicul TV din bloc la marele eveniment de asasinare a lui Kenedy lam pus in curte ca sa vada toata lumea inmormantarea lui.
                              Nu va mai plictisesc cu poveshti de istorie ca sa nu va bufneasca rasul fiindca in acea perioada 99% dintre useri nici nu au fost macar planificatzi.
                              Azi televizorul apartine de viatza de toate zilele,pe atunci era un eveniment,ceva ieshit din comun.

Formatzia PHÖNIX are un text intro melodie:

"ANII AU TRECUT IN ZBOR SHI LUMEA IA UITAT" da da

Va putetzi imagina un tranvai tras de cai?desigur ca nu sau un radio cu piatra de galena multzi nici nu shtiu cei aia dar prin anii 50 la tzara nu era curent electric shi atunci oameni shiau confectzionat radio cu galena care nu avea nevoie de curent.

Na ca tot vam plictisit.
                              multysat likes this.

Comment

Originally posted by GAGI
                                sau un radio cu piatra de galena multzi nici nu shtiu cei aia dar prin anii 50 la tzara nu era curent electric shi atunci oameni shiau confectzionat radio cu galena care nu avea nevoie de curent.
                                Na ca tot vam plictisit.
                                Ei na ... ce sa spun ... : radio fabricat de Radio Popular cu lampi ... alimentat cu curent ... de la lampa de iluminat , si ascultau mai multi cu predilectie despre venirea americanilor .
                                Din pacate nu am reusit sa recuperez nici un astfel de generator

Comment

Working...
                                X