Hello Guest, if you are reading this it means you have not registered yet or not logged in. Please take a second, login or register here, and in a few simple steps you will be able to enjoy all the many features of our fine community. Note that lewd or meaningless nicknames are prohibited (no numbers or letters at random) and please introduce yourself in the section for you to meet our community.

PCHOME.RO

Collapse

Parabole pe vremea lui Cuza

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 2 (0 members and 2 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

searching....for the white rabbit...matrix...

Originally posted by florinvalentin View Post
    ...e un Protek 9021 FTA
    Draga Florin,

Nu ca as vrea sa te critic dar daca incerci sa dai un search pe google dupa receiverul tau - Protek 9021 FTA ai gasi lucruri interesante ca de pilda:

- manualul de utilizare

http://www.digi-wave.de/downloads/pr...21germengl.pdf

- soft-uri pentru upgrade etc

http://www.nextwave-plus.de/english/...areupdates.php

Daca vrei sa inveti - trebuie sa cauti singur - nu vei avea decat de castigat crede-ma.

Rec-ul cel mai probabil ca suporta si patch.

Comment

parabolica

pai am cautat pe google asa am dat de forumul asta, dar probabil nu stiam ce sa caut, acum stiu, mersi mult

Comment

parabolica Ucraina

Salutare,
        Legat de antenele de Ucraina,am vazut in 1992 o astfel de antena la montaj,era mai mare de 2m cu mult,cam pe la vreo 3m daca mai tin bine minte,foarte grea,mult mai grea decit orice antena pe care am vazut-o de atunci la montaj.Era roluita daca mai tin bine minte,este destul de mult de atunci,dar greutatea ei foarte mare si tabla deosebit de groasa cam 3mm mi-au ramas in minte.Avea si o montura deosebit de grea si masiva,cred ca sint functionale zeci de ani fara probleme.Daca gasiti asa ceva second hand merita sa o cumparati mai repede decit orice alta antena existenta astazi pe piata.Cred ca doar antenele profi ii pot depasii cistigul si robustetea de tanc.
        Nu stiu astazi daca se mai fabrica,dar ar merita incercat,pe internet macar poate se mai fabrica inca,dar sincer nu cred pentru ca cine a cumparat asa ceva nu va avea nevoie prea repede de alta antena,iar piata s-a saturat pina acum.
        Respecte,
        mouse.

Comment

Romania acum!

http://www.youtube.com/watch?v=Yf7Q47RiSI8

Comment

si uite asa am aflat, abia acum ca Mark Walhberg e Marky Mark...
            Oamenii se nasc si mor, fara ca macar sa aibe idee unde se afla cu adevarat si care e sensul existentei.

Comment

Buna dimineata .

Comment

Originally posted by skycleaner View Post
                si uite asa am aflat, abia acum ca Mark Walhberg e Marky Mark...
                Si frate-so mai mare, Donnie, canta (si acuma) in NKOTB (New Kids on the Block)...
                Seby' page

Comment

Frumoase amintiri aveti prieteni dragi. Din pacate eu am inceput sa sap in domeniul satelit in anul 2003 exact in perioada cand m-am inregistrat pe acest forum. Antena am capatat-o de la fostul meu patron, o folosea pentru internet via satelit ( upload prin provider local , download via satelit ). Era descompusa si veche , lipsea unul din bratele ce tin lnb-ul. Aveam 2 receivere analogice AMSTRAD si SEG ! Habar nu aveam unde sunt sateliti. am invartit-o prin curte 2 zile ... apoi 1 sapt pauza am mai facut o incercat .apoi am pus-o pe un scaun si cu miscari finutze am prins ASTRA19 cu programul PRO7. M-am orientat eu cam cum trebuie sa fie orientat si am agatat-o intr-un stalp de la culmea de rufe ). Ulterior am citit pe forum/ pe net, imi listam la servici frecventele de pe lygnsat.com ! si seara testam ... am trecut apoi pe Hotbird si incet catre TURKSAT ! ulterior am cumparat un receptor digital emtech 100, str 4355, 6355, Peace , echostar,srt4401, echolite, opentell, etc.

antena o am si acum, cu mici revizii -> montura polara, lnb invacom , actuator, pozitioner, stalp nou perfect vertical + o antena eliptica de 0.9 cu montura HH !

Cand esti pasionat sapi dupa informatii continuu, investesti in echipamente ca sa "prinzi" si tu ca ceilalti. Uneori reusesti, alteori nu ! Dar tot efortul ti se pare distractiv si simti ca esti in randul lumii.
                  Cand esti mort , nu stii ca esti mort . E greu doar pentru ceilalti !
                  La fel si cand esti prost ...
                  __________________________________________________ _____________________________________________

Comment

rememorare excelenta.

Originally posted by hgfdgfui View Post
                    Voi spune si eu cite ceva.
                    eleviziunii si a satelitzilor, de cautarea pe Internet, etc). Desigur, istoria a evoluat - si eu la fel, dar acele momente sint realmente irecuperabile. Cu toate ca mi-am realizat o colectie din filmele care rulau pe atunci pe Filmnet, extrem de rare si acum (A cry in the dark, Matewan, Restless natives, Polanski's Macbeth, Happy new year, Mona Lisa, Crocodile Dundee, Oblong box, Silver bullet, etc.), vizionarea lor acum nu mai produce decit nostalgie, nimic mai mult. Asta e.
                    Doresc sa anuntz pe aceasta cale, pentru nostalgici, ca dispun de o colectie de logo-uri, reclame de filme si emisiuni, trailere de pe programele Filmnet, Sky Movies, Sky One, din acei ani. Sunt facute .avi, din fisiere .rm, calitatea este aproximativa dar acceptabila, si la voi pune la dispozitia amatorilor in cazul in care le doreste cineva.
                    Cam atit.
                    multumesc pentru acest remember al vremurilor `90.
                    "nu cred ca esti prost, ma tem ca stiu"- Ilarion Ciobanu - Petrolul,pruncul si ardelenii - 1981

sigpic

Comment

In zilele trecute am inceput sa transfer colectia mea VHS pe suport digital. Am gasit multe inregistrari facute la inceputul anilor '90. Iata una dintre ele, facuta tocmai dupa lansarea satelitului Astra 1B (cam prin mai-iunie 1991):
                      Outdoor: Gibertini 125 66E - 30W, Triax Unique multifocus 23E - 1W, 6 x LNB Inverto quad
                      Indoor: Dr. HD D15, Amiko X-Finder, TBS-6925, TBS-6985, TechnoTrend S2-4100, Nexus-S VDR user
                      QTH: Harghita, 4614'N 2511'E.

Comment

Inca o receptie analogica, de data asta inregistrata de pe satelitul ECS (redenumit mai tarziu Eutelsat) 13gr E. La vremea aia foarte putine programe existau in engleza si FTA, Super Channel era una dintre ele (pe Astra era Sky One, Sky News, Screensport si Eurosport - asta din urma emitea doar cateva ore/zi). Pe Super Channel (din 1993 redenumit NBC Super Channel) au fost difuzate programe in limba engleza destinate in mare parte Europei + stirile ITN World News. Canalul a existat pana in 1998, parca.
                        Iata o secventa de un minut cu Super Channel, inregistrat in anul 1990 sau 1991, locatia Odorheiu Secuiesc:

Outdoor: Gibertini 125 66E - 30W, Triax Unique multifocus 23E - 1W, 6 x LNB Inverto quad
                        Indoor: Dr. HD D15, Amiko X-Finder, TBS-6925, TBS-6985, TechnoTrend S2-4100, Nexus-S VDR user

Comment

Mai am pe la tara cateva VHS-uri din acei ani cu inregistrari de pe Music Box
                          ( daca nu s-au demagnetizat sau imbatranit... )

Video made by Music Box presenters in late 1986. They are: Simon Potter (in red), Martin Buchanan (in green), Amanda Redington (the blonde one), Gloria (the brown), Nino Firetto (long-haired), Steve Blacknell (dark look), Timmy Mallett (the one with glasses).
                          Music Box was the first pan-european 24-hour music channel in Europe (1984-198.

Super Channel a venit un pic mai tarziu...
                          Last edited by 007/Ro; 19 February 2013, 14:23.
                          RDI-Boards XtraFM !

R
                          TVDXRO
                          DXinfo Feeds Keys
                          RDI

Comment

Eu am gasit in colectia mea casete VHS inregistrate acum 20-24 de ani, si inca se pot reda fara probleme. Si nu toate sunt casete "brand", unele sunt noname, am cateva benzi Made in Poland (ZRK), dar toate sunt OK, si am reusit sa copiez pe HDD toata colectia mea.

Comment

Mai e o problema legata de conditiile din locul in care au fost depozitate...adica in pod.
                              Casetele sunt toate brand-uri cele mai multe fiind BASF-uri sau Maxell-uri si sunt chiar din anii '80, cele mai multe din perioada '85 - '89.
                              Mai am pe acolo si ceva relicve gen Panasonic NV-810 sau JVC HR-7600 tot de dinainte de '89.

Jaf-ul asta avea si sunet HI-FI ( pe cap rotativ ) si a costat cat o Dacie la vremea lui...

Din pacate tot ce este cauciuc trebuie inlocuit la el.
                              Last edited by 007/Ro; 19 February 2013, 14:46.
                              RDI-Boards XtraFM !

R
                              TVDXRO
                              DXinfo Feeds Keys
                              RDI

Comment

Working...
                              X