Hello Guest, if you are reading this it means you have not registered yet or not logged in. Please take a second, login or register here, and in a few simple steps you will be able to enjoy all the many features of our fine community. Note that lewd or meaningless nicknames are prohibited (no numbers or letters at random) and please introduce yourself in the section for you to meet our community.

PCHOME.RO

Collapse

Parabole pe vremea lui Cuza

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 2 (0 members and 2 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Baietii cati ani aveati cam pe atunci?eu aveam ceva si stiu cam ce se capta,existau ceva antene,eu de exemplu aveam,cam ce va spun eu se capta:vreo 37 canale pe Hodbird,25 pe astra,vreo 7 pe Sirius,vreo 12 pe Thor,pe amos la 4vest,erau 7 unguresti,pe Hispasat 35,iar pe partea estica in jur de 5-6,maxim 14 prg pe satelit,ceva mai multe pe satelitii Arabi////////////////////////////////////////////////////////////////Nu mai discutati inventii pe forum,adica inventii proprii,,,,minciuni,daca stiti adevarul spunetil,sau Gimboooooooooooooooooooooooooooooooooooo,Existau si atunci in jur de 64 sateliti,incepind cu 62'est,pina in 30'vest,vreau sa va spun cei vizibili ptr tara noastra,Romania nu pomenea de satelit propriu,,,,,,am multe sa va spun la unii,cei care stiu ma inteleg,vorbiti ce este real,nu mai dramatizati va rog,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Comment

Eu nu am inteles nimic din ceea ce spui. Ce fel de exprimare este aceasta ?

Comment

Originally posted by adybaran View Post
        Baietii cati ani aveati cam pe atunci?eu aveam ceva si stiu cam ce se capta,existau ceva antene,eu de exemplu aveam,cam ce va spun eu se capta:vreo 37 canale pe Hodbird,25 pe astra,vreo 7 pe Sirius,vreo 12 pe Thor,pe amos la 4vest,erau 7 unguresti,pe Hispasat 35,iar pe partea estica in jur de 5-6,maxim 14 prg pe satelit,ceva mai multe pe satelitii Arabi////////////////////////////////////////////////////////////////Nu mai discutati inventii pe forum,adica inventii proprii,,,,minciuni,daca stiti adevarul spunetil,sau Gimboooooooooooooooooooooooooooooooooooo,Existau si atunci in jur de 64 sateliti,incepind cu 62'est,pina in 30'vest,vreau sa va spun cei vizibili ptr tara noastra,Romania nu pomenea de satelit propriu,,,,,,am multe sa va spun la unii,cei care stiu ma inteleg,vorbiti ce este real,nu mai dramatizati va rog,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
        cam pe atunci cand?tu cati aveai? ce captai?da,existau ceva antene...super ca aveai si tu! zi_mi cateva canale ce 'captai' tu 'atunci'.inventii pe aici?ei nah!noi am spune adevarul dar nu_l stim! 64 sateliti 'atunci'?wow! intradevar Romania nu pomenea nimic de sateliti...poi mai spune cate ceva...sunt care te inteleg?promit ca vom vorbi 'real'(apropo sunt reduceri la REAL) si in final eu unul PROMIT ca nu mai DRAMATIZEZ! cele bune, Gimbooooooooooooooooooo
        -IRIS-une legende vivante...

Comment

Imagini din Deva?

Va salut.

Incep cu o rugaminte:
          Are cineva fotografii din Deva acelor ani?
          Am intrat in aceasta discutie fiinfca imi doresc
          de mult timp sa vad astfel de imagini.
          Pana sa se organizeze cat de cat "retelele
          de cablu" Deva a fost impaienjenita haotic.
          Imaginea era fabuloasa.
          Fire de coaxial pe care erau
          aruncate mici greutati (piulite samd care purtau litza).
          Uneori cate un dipol era pur
          si simplu agatat de coaxialul
          celor abonati "oficial" (platitori).

Universul electronicii mi-e strain. Am insa si eu amintiri din Deva acelor ani.

Intai a fost epopeea noptilor video organizate oarecum pe sest la inceput. Adesea se platea un soi de taxa de intrare. Cuantumul cred ca diferea in functie de numarul de filme vizionate. Noi aveam in fata blocului un mic deal. Intre deal si parcarea de la poalele lui era un zid. Pe zid se instala un player video si un tv. Dealul era folosit drept tribuna. Aici parca nu erau taxe. Intre organizatori era un vecin de la prima scara care a lucrat ulterior in domeniul inchirierilor de filme samd.

Au urmat antenele, retelele de cablu, litze etc. Noi am avut initial un dipol cu care furam ce puteam. Apoi toata scara blocului s-a "abonat" in reteaua lui Bunea din Micul Dallas. Cred ca antena comuna a blocului a fost conectata la cablul ce parcurgea destule strazi pana la noi. Nu intru in detalii tehnice fiindca nu le cunosc. Peste zi Bunea transmitea in general MTV. Oricum eram la cheremul provider-ului. Urmau interventiile. Intamplator aveam multi prieteni in acel cartier "rezidential". Ne intalneam in fiecare seara acolo. Chiar daca nu cunosteam familia Bunea, macar aflam "programul" transmisiilor. Am fost topiti de emotie si eu si fratele meu atunci cand unul din programele SKY parca a transmis un concert pe care nu visam sa il putem vedea. (Scorpions, Ozzy Osbourne, Skid Row si altii pe o imensa scena din Moscova - un fel de eveniment simbol al anilor perestroika).

Comment

Salut...iti spun eu de ce iti e dor de vremurile alea...pt pasiunea cu care se lupta omul pt ceea ce azi s-ar numi ridicol de putin...eu in 92 am pus prima data mana pe o antenasi m-a prins flama(la 12 ani)..pana inainte doar admiram"ciupercile otravitoare" cum le zicea nea nicu si ii vedeam pe cei care le aveau ca pe niste oameni care au legaturi supranaturale cu extraterestri(in conditiile in care tu vedeai pe tvr din 3 ore de emisie 2 erau politica si inchiderea programului..si la desenele animate erau 30 de secunde..nu mai mult..cronometrat)cei cu parabolele vedeau meciuri de fotbal direct de la italieni...muzica de superchannel..etc...la inceput am fost un mic pirat furand si eu semnal cu dipoluri si alte droate..dar dupa ce mi-am luat si eu o oala (la 15 ani din vreo 2 ani de alocatie))am inceput sa patrund tainele satelisticii.Poate ca ti-e dor si tie cum mi-e dor si mie din nostalgia faptului ca luptai intr-un fel cu un sistem,spargeai niste bariere..acum nu mai are asa farmec cand toate ti se pun pe masa...un an nou fain in 2009

Comment

cine a schimbat titlul ?

Comment

Buna!

Da, e interesant ca mult s-au schimbat vremurile.
                Eu montam parabole pe vremea aceea (anii 90).
                Din pacate acum nu am prea mult timps sa scriu detalii, doar niste fapte:
                Un salariu era cam 2000 lei. Un LNB era 40.000 lei. Un tuner tot cam atat.
                Parabole se faceau peste tot dupa un timp, din fibre de sticla. La Sangeorgiu de Padure era o firma care le arginta cu metoda de galvanizare electrolitica. Erau mult mai bune decat cele cu folie lipita.
                Parabole se mai faceau la IAR Brasov, erau de offseturi de 1.20 m "de Ghimbav" si se faceau de 1.80 m, rotunde, din 6 petale la Autocamionul Brasov.
                Prima mea masina (un Oltcit, care era buna pe vremea aceea) am primit-o schimb pe o instaltie de parabola...
                LNB-urile erau fara ghid de unda (feedhorn). Feedhornul se facea la strung si se prindea cu 4 suruburi de LNB. Bine...la inceput LNB-urile erau pe o singura polaritate. Pentru ambele polaritati erao solutie care rotea o piesa intermediara intre feedhorn si LNB, cu un mic servomotor. Si receproarele (de fabrica) aveau iesire pentu servo, ulterior a aparut LNB-urile la care schimbarea de polaritate se face prin schimbarea tensiunii...
                Cred ca mai am si astazi feedhornuri din acea perioada. Desigur ghidul de unda pentru antena rotunda si cel offset difera.
                Receptoarele se montau in carcase de radiouri, era un tip la Bucuresti care era renumit pentru calitate, faceam cate o delegatie la Bucuresti sa aduc receptoare de la el. Chiar mergeau mai bine decat cele de fabrica.
                Roteai butonul de acord si cautai posturi noi...

Urmeaza continuarea...

Comment

asa e...

Mi-aduc aminte si eu aceeasi treaba, nu ma retin exact perioada, venise un nene cu o ditamai antena de fibra de sticla, s-au chinuit cu tata vreo 2 ore, dupa care ma uitam in podul casei la desene animate. Receiverul daca il caut si acum il mai am... era negru, cu doua potentiometre, unul daca roteai de el se schimbau canalele iar celalalt era pentru sunet, si mai era un butonas mic cu un led deasupra cu care schimbam polaritatea... Tin minte ca daduse tata o avere pe ea, antena era reglata pe Astra si aveam canalele nemtesti, o perioada a mers bine dupa care s-a defectat motorasul ce schimba polaritatea si ma uitam doar la o polaritate.

Acum vreau sa va povestec o alta chestie...
                  A postat cineva aici pe forum cum ca, antenele se faceau la Buteni in Jud. Arad... Saptamana trecuta am trecut pe acolo in interes de servici si oprindu-ma la o teresa de pe marginea drumului din ce credeti ca erau improvizate umbrelele la cele doua mese de afara? Erau antene... M-a amuzat enorm chestia asta si nu m-am abtinut sa va povestesc...
                  H-H Opticum Dm3800, Offset 0,90, Echosmart DSB 771 (All: 30 W ----75 E)

Comment

Trebuia sa faci o poza 'umbrelutelor'
                    SHALOM

Comment

Antena de Ucraina

Salut,

Am o "noua" achizitie care se inscrie la antenele lui Cuza, fiind o antena de Ucraina de 1,8.
                      Pana acum sunt absolut impresionat de calitatea ei: tabla groasa, montura solida si mai ales calitate excelenta la receptie. Bate din avion suratele intru diametru si chiar ceva mai mari de la Peruvision, de exemplu.

Am doua nelamuriri:
                      a)avand in vedere ca au fost atat de bune, de ce nu se mai fabrica? (OK, poate a trebui sa intreb undeva la Kiev....)
                      b)care e cel mai mare diametru al unei antene de Ucraina pe care ati vazut-o si eventual testat-o? Am auzit ca prietenul AS a patit ceva foarte neplacut, din cauza ca antena era culcata, dar era antena de 2,1m de Ucraina. Or, daca antena de 1,8m e atat de misto, sunt foarte curios cam ce ar putea face un 2,1 made in Ucraina. A propos, stiu ca nu e sectiunea shop, dar sunt interesat sa cumpar o astfel de oala mare ucraineana (2,1 sau peste).
                      Multumesc,
                      Scorpio

VU+ Solo 2/ parabola 1,8m / offset 1.85m / Bucuresti

Comment

Prima parabolica

Originally posted by moonchild View Post
                        Acum vreau sa va povestec o alta chestie...
                        A postat cineva aici pe forum cum ca, antenele se faceau la Buteni in Jud. Arad... Saptamana trecuta am trecut pe acolo in interes de servici si oprindu-ma la o teresa de pe marginea drumului din ce credeti ca erau improvizate umbrelele la cele doua mese de afara? Erau antene... M-a amuzat enorm chestia asta si nu m-am abtinut sa va povestesc...
                        Prima mea antena parabolica (1,5m) am cumparat-o de la Buteni in martie 1989 . A trebuit sa o plachez cu staniol . Aveam receiverul facut dupa schema lui Nica din Deva iar LNB-ul l-am cumparat tot de la el cu 34.000 lei in aprilie 1989. A urmat o antena de 1.80 m de la Bunea.

Comment

parabolice

sal, am un receiver nemtesc ,ce prinde numai nemtii si am auzit ca se poate modifica sa prind mai multe posturi, daca se poate romanesti...ma poate ajuta cineva cu niste indicatii?

Comment

depinde de receptor
                            sunt multe receptoare , dar cele care sunt blocate doar pt anumite frecvente de multe ori nu au port serial rs232 ca sa se poate pune soft

da mai multe indicatii despre aparat
                            ca asa e foarte vag ce spui
                            cum se numeste aparatul ce versiune de soft are...etc
                            posturi romanesti necodate sunt pe mai multi sateliti dar daca tu nu poti pune o frecventa anume atunci ...

http://flysat.com/tv-ro.php
                            45*49 N , 24* 8 E offset 180 cm Pozitioner Strong , Actuator 21' Strong

Comment

parabolice

aha, deci numai acelea cu mufe rs se pot modifica , ma gandeam ca se poate umbla in ele, un reglaj ceva.

Comment

Parabolica

am unul fara mufa rs, si unul cu mufa rs e unProtek 9021FTA

Comment

Working...
                                X