Hello Guest, if you are reading this it means you have not registered yet or not logged in. Please take a second, login or register here, and in a few simple steps you will be able to enjoy all the many features of our fine community. Note that lewd or meaningless nicknames are prohibited (no numbers or letters at random) and please introduce yourself in the section for you to meet our community.

PCHOME.RO

Collapse

Parabole pe vremea lui Cuza

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 3 (0 members and 3 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Originally posted by niros View Post
    nu stiu daca mai tineti minte, era pe un grad vest prin anii 95 cred, pe aceeasi frecventa cu tv norge dar cealalta polarizare, un program israelian. dadea filme foarte bune, cu sunet in limba originala. filme care la acea ora erau si pe teleclub. splendid program, dar nu-mi mai aduc aminte cum se numeste. prin 96 a incetat emisia.
    Era 'Channel 2", il luam si eu, de la Braila, prin 94-95, dar cu pureci multi din cauza unui copac
    SHALOM

Comment

si la mine se vedea cam rau. cu antena de 2,2 parabola. foloseam prag de demodulare ingust ca sa mai scot pestii de pe ecran.

Comment

Originally posted by batranul View Post
        ai uitat sa amintesti LITELE si DIPOLURILE de aluminiu...asta aveau cei ce nu aveau cablu tras... ps sa stii ca_mi amintesc de antena ta...florea de langa casa de cultura a avut primul antena...ce vremuri...
        tocmai scrisesem ca nu am nici o legatura cu florea de langa casa de cultura, purtam doar acelasi nume de familie. eu locuiam in gojdu, pe marasesti. aproape de miorita. antena o am de la inceputul anului 88.

Comment

tocmai scrisesem ca nu am nici o legatura cu florea de langa casa de cultura, purtam doar acelasi nume de familie. eu locuiam in gojdu, pe marasesti. aproape de miorita. antena o am de la inceputul anului 88.
          ziceam doar ca florea de la casa de cultura a avut_o primul...dar mai sti cum arata DEVA la sfarsitul lui 88,89?impanzita de cabluri si aruncate peste ele celebrele lite...iar cei care erau aproape de 'oala' indreptau un dipol de aluminiu spre ea... intradevar 'profesorul' era Bunea...daca nu ma insel a fost unul din cei ce au infiintat reteaua de cablu devasat...apropo ziceai ceva de receptorul lui...o poza..
          -IRIS-une legende vivante...

Comment

cand ajung la Deva ii fac, momentan sunt la Alba Iulia. dupa ce a murit nenea Banica, ca eu asa ii spuneam, Dumnezeu sa-l odihneasca, Bogdan, baiatul lui, nemaifiind pasionat de receptia prin satelit ca si tatal, a dus decodoarele videocrypt si eurocrypt (Pace) la sat la bunici. antena de pe balcon din Micul Dalas e lasata de izbeliste, cu lnb-ul cazut din suport. avea la inceput un receptor facut de Magyari Ioji, cine il stie ca radioamator a avut indicatorul YO2DDM, dar care era cam instabil. dupa o vizita facuta in Germania la rude si-a luat Pace-ul cu 32 de programe in 88. prin 94 cu aproximatie, Bogdan mi-a dat mie acel receptor pt ca voia sa-l arunce. oricum nu l-am mai folosit nici eu mult timp, ca ii trebuia lnb cu oscilator local pe 10.000 MHz si pe cel care il aveam cu 9750 arata eronat frecventele.

Comment

eu pe vremea lui Lae aveam facut de mine, dupa revolutie mi-am luat prin 92 un Connection CX 95A, licenta Radix. apoi un Kathrein UFD 89 din Germania, la urma (in 96) un Nextwave cu 400 de programe de la TehnicB Timisoara. dupa aceea au urmat digitalele.

Comment

cand ajung la Deva ii fac, momentan sunt la Alba Iulia. dupa ce a murit nenea Banica, ca eu asa ii spuneam, Dumnezeu sa-l odihneasca, Bogdan, baiatul lui, nemaifiind pasionat de receptia prin satelit ca si tatal, a dus decodoarele videocrypt si eurocrypt (Pace) la sat la bunici. antena de pe balcon din Micul Dalas e lasata de izbeliste, cu lnb-ul cazut din suport. avea la inceput un receptor facut de Magyari Ioji, cine il stie ca radioamator a avut indicatorul YO2DDM, dar care era cam instabil. dupa o vizita facuta in Germania la rude si-a luat Pace-ul cu 32 de programe in 88. prin 94 cu aproximatie, Bogdan mi-a dat mie acel receptor pt ca voia sa-l arunce. oricum nu l-am mai folosit nici eu mult timp, ca ii trebuia lnb cu oscilator local pe 10.000 MHz si pe cel care il aveam cu 9750 arata eronat frecventele.
                tot la Alba?tot?
                -IRIS-une legende vivante...

Comment

Ehee, ce vremuri

sunt nou user, desi urmaresc demult timp site-ul acesta. haideti sa vorbim,va rog si despre transmisiile terestre(daca vreti). cine isi mai aduce aminte de BNT(bilgarska nationalna televizie),bnt1(acum kanal1) si tvbg2? am facut prima data un yagi cu 7 elementi si am vazut ca e semnal, apoi am facut un monstru de parabeam[(cea mai tare antena terestra),cunoscatorii stiu ce spun] cu 30 elementi si amplificator pot canalul11 FIF(Kanal1), apoi tot un parabeam pt canalul 10 sa vad RTS1 (yugoslavia pe acele vremuri). canalul 2 la bulgari emite pe canalele 24,27,39. si RTS2 pe canalul 25. aveam un tv goldstar imediat dupa revolutie, facusem rate la el Dar vedeta era RTS 3K Poate putini stiu ce vreau sa spun) apropo de satelit: am avut prima data in 90 o antena de fibra de sticla de 1.70, acoperita cu folie de aluminiu.lnb cambridge de 1.2dB tare de tot la acea vreme si un receiver Macab cu 99 canale. antena o miscam cu mina. devenisem master aproape ca simteam satelitii.
                  p.s. cine isi mai aduce aminte de Babylon Blue de pe Amos1 4vest? sau de Animal Planet in Analogic, turcescul EuroShow,etc .... EHEEE CE VREMURI!

Comment

acum partea terestra ar fi atractiva doar pt transmisiile digitale terestre

la faza aia cu antene de bulgari si sarbi sunt multi pe forum care isi amintesc cu nostalgie de ele si de tineretea lor
                    dar acum avem preocuparile cu sateliti si TP -uri
                    si am cam dat uitarii acele vremuri

oricum faine vremuri
                    45*49 N , 24* 8 E offset 180 cm Pozitioner Strong , Actuator 21' Strong

Comment

Originally posted by hightech View Post
                      haideti sa vorbim,va rog si despre transmisiile terestre(daca vreti). cine isi mai aduce aminte de BNT(bilgarska nationalna televizie),bnt1(acum kanal1) si tvbg2?.... EHEEE CE VREMURI!
                      Ai mai jos n semnătură un releu bulgăresc.
                      Kworld DVB-S 100 PCI, Golden Media Wizard HD Vote, offset 0.8Fe + 1.15Fe

Comment

oldies by goldies

e pacat pt ca s-au dat uitarii(nu la toti) acele vremuri. cine nu a trait acele vremuri,nu au cum sa stie despre ce vorbim.poate ne iau in ris, dar satisfactiile au fost cum nu se poate descrie. ce era mai frumos decit sa te uiti sambata noaptea pe BNT1 la STUDIO X! :d plus minunatele emisiuni de muzica sarbeasca de pe RTS2 duminica Legat de satelit,dupa macab, am avut si alte receivere analogice:galax,neusat400,ferguson(cu o imagine impecabila) si apoi vedeta de atunci NEXT WAVE 300 cu prag de demodulare. am si acum un decodor phillips visiopass pt d2mac-eurocrypt. pe astra sky-urile se 'bagase' in Videocrypt. primul rec digital, am avut un nokia mediamaster, o regina nu alta

p.s. mai tineti minte Guadalajara in analogic? hola muchachos

Comment

Originally posted by tomita View Post
                          Prin 85`- `86 circulau tot felu` de zvonuri cu privire la receptia Tv cu antene normale ( nu parabolice ) : ca la Bucuresti unii de pe blocuri cu 13 etaje prindeau rusii - Chisinaul de fapt - ca la Tr.Magurele, aproape de mine se prindeau sirbii, dupa ce inceta emisia prog 2 de la bulgari in UIF . Avind o carte tiparita la Editura Militara ,,Antene tv de banda larga" ne-am apucat, eu si doi verisori de ai mei, sa facem doua antene pentru receptia canalului pe care la Turnu Magurele ziceau ca prind sirbii. Am luat si am calculat dimensiunile exacte al elementilor si reflectorului, ca in carte era o numai o schita si o formula cu lungimea de unda; n`aveam cupru, asa ca le-am facut din aluminiu pe care il luam dintr-un colac de conductor electric izolat cu diametru de 5 sa de 6, si trebuia dezizolata si indreptata fiecare bucatica.Reflectorul era un paralelipiped cu niste unghiuri ciudate si trebuia sudat, nu gaseam electrozi de AL, le`au luat verii si le-au sudat in fabrica unde lucrau.Pina la urma cind am teminat-o avea vreo doi metri si o sumedenie de elementi iar reflectoru` iesise opera de arta , ca sa nu mai zic ca verii , strungari la vremea aia, pilisera la ea sa-i dea si fata estetica, plus ca totul era lucrat la milimetru. Acu` in carte erau si niste scheme de amplificatoare , dar noi eram afoni la electronica si credeam ca totul se poate reduce la lacatuserie, treaba la care ne pricepeam. Ca s-o ridicam , ca stateam la curte, am inadit doua tevi de 6 metri una de un tol juma, si cea de sus de trei sferturi de tol, si am fost tare dezamagiti cind nu am prins decit bulgarii doi ,,lacrima" si nimic altceva, nici tvr nici bulgarii unu, nimic altceva nu se prindea cu ea. Acum cred ca zace pe undeva printr-o magazie a verilor. Parabola am luat abia in `93 cind au inceput sa cableze prin orase si le dadeau astia de la bloc pe nimica toata. Parabola si receptor abacus. Dupa vreun an, de la groapa cu receptoare din germania mi-a adus cineva un Grundig cu decodor Panda pe el, fara telecomanda, plus un no name din China , SR nu-stiu-cat insotite de o antena offset Technisat de 90 si un ditamai LNB -ul ( nu lnc ) grundig de 1,1 . Abacusul e pe pozitie si acum, prinde de la 30 west pina intelsatul cu prima ,fara nici un reglaj ulterior, fiind invirtita cu un motoras de stergator de RABA legat la un redresor de baterie.Grundigul a crapat primul, prin `98, fiind cel mai batrin.Technisatu` nu l`am instalat niciodata pentru ca cel care a adus-o i-a strimbat bratul in portbagaj si am considerat ca nu se merita. Mai mult de mediaseturi si turci, prin 93 nu se mai prindea mare lucru FTA, asa ca eu am scapat perioada aia cu skyurile si film netu` de pe astra.
                          decodor PANDA?! WOW CE TARE ERA LA VREMEA AIA! felicitari ca ai adus aminte de el

Comment

Originally posted by traian View Post
                            Mai tineti minte pe ce canal prindeam bulgarii cu antena cu elementi de pe casa?(UHF, VHF-1 sau VHF-3) Sunt curios daca a mai incercat careva si acum in 2007 sa prinda aceste programe.
                            salut.da si acum prind. bnt1=vhf3 canal11, bnt2=uhf canale24,27,39 SECAM,
                            succes

Comment

Babylon Blue a mai fost si in 1998 cind am inceput eu cu antena mea de 1m cu actuator si polarmount (nu cu jucariile de motoare diseqc, care dupa citeva furtuni i-si fac joc (actuatoru meu din 1998 e ca nou)). Dupa aia cind a disparut Babylon Blue de pe Amos, a aparut digital pe Hotbird, dar nu pentru mult timp, dupa aia a disparut de tot.
                              Daca tot o avem de canale de genu asta: va mai amintiti de venus tv pe hotbird? Nu erau hardcore, cu toate ca venus tv citeodata da. Si erau FTA.

Apropo de sirbi, yagi pentru sirbi au avut si parintii mei. Dupa aia a mai venit o antenna romb, pentru RTS2 si Novi-Sad, numa ca pe alea nu le-am prins fiindca a fost stricat convertoru. Ce exact facea convertoru ala? Rombu era pentru vhf sau uhf? Si daca ar fi pentru uhf, unde gasesc asa ceva in Germania? Romburi aici am vazut numa pentru wlan, si aici la antenele romb le zice Doppelquad, (in cazu in care e cu doua romburi cum a fost aia), pentru uhf nu am vazut. Dar vreau sa-mi pun una pe balcon ca sa prind toate programele dvb-t din Franta. Unele le prind si cu o antena de camera cu o yagi miniaturizata si reflector parabolic de 30 cm, dar chiar TF1 si M6 nu le prind cu antena aia de camera ca-i semnalu prea slab, ajunge numa pentru citeva rupturi de ton, de aia vreau un romb pe balcon. De prins le prind oricum cu antena de satelit, dar vreau sa le prind si terestric fiindca in laptop am numa o placa hybrid analog si dvb-t.
                              1m Offset AL (68,5E - 31,5W), actuator 24", WinTV DVB-s 1.3, Nexus-s 2.1, Skystar2 2.3P, TBS 5925, Positioner: Sat Control PMP 102, V-Box II, Receiver analog "Europa SR 500"

Locatia ramine Palinca City!

Comment

Originally posted by hightech View Post
                                salut.da si acum prind. bnt1=vhf3 canal11, bnt2=uhf canale24,27,39 SECAM,
                                succes
                                Cum adica SECAM? Nici nu se mai foloseste acest standard, mai sunt doar 8 posturi de pe Atlantic Bird 3 care emit SECAM, restul toata lumea foloseste PAL BG/DK! Inainte poate se prindeau secam, dar acum in nici un caz nu!

Comment

Working...
                                X