Hello Guest, if you are reading this it means you have not registered yet or not logged in. Please take a second, login or register here, and in a few simple steps you will be able to enjoy all the many features of our fine community. Note that lewd or meaningless nicknames are prohibited (no numbers or letters at random) and please introduce yourself in the section for you to meet our community.

PCHOME.RO

Collapse

Parabole pe vremea lui Cuza

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 0 (0 members and 0 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

once upon a time....in Romania

Detalii din anii 86 - 87 :
    - schema rec.sat-tv : cele mai multe rec. au fost construite pe sch. ungureasca .
    - Pretul la care am procurat un LNC de 1,7 a fost de 45 mii lei ( o Dacia 1300 costa putin peste 60 mii lei).
    - Antena Pb. circulara , de 1,50 m realizata artizanal din fibra de sticla si acoperita cu folie Al.
    - Componente " tr. BFR , Diode pin , disc. ceramic si multistrat ,cablaje realizate "manual". Reglajul se facea cu Vobler "made in URSS".
    - Primul post "prins".......TV5 ! pe tv " Cromatic" !
    Concluzie: Una Suta Posturi HDTV n-or sa-mi produca satisfactia de atunci...C,est la vie !

Comment

genial topicul am stat 1 ora jumate sa citesc toate posturile

Comment

Povestea mea (nu se refera la numele revistei )

Salut!

Prima instalatie satelit a cumparat-o tata in 1992 - August 12, mai exact. Una din cele mai super zile din viata mea pot sa spun. Stiu ca nu se incadreaza in "vremea lui ceausescu" dar oricum...

Aveam doar 10 ani pe atunci, normal ca ma uitam pe The Children's Channel cel mai mult. Si ma mai uitam pe Tele 5 pentru ca aveau multe desene animate dupa-masa. Mai aveam niste prieteni cu care urmaream Sky One, Sky News. Tata se mai uita pe Screensport, Eurosport. Mie mai imi placeau, nu ma intrebati de ce, commercial presentation-urile. Ma uitam pe Quantum Channel sau What's In Store de numa chiar daca le mai vazusem, nu ma saturam sa ma uit!

Peste un timp (1 septembrie 1993), urma sa se lanseze Sky Multi-Channels si odata cu aceasta lansare, sa se codeze aproape toate canalele englezesti (inclusiv TCC si MTV si Sky One). Eram terminat, cum sa se codeze TCC? Intre timp, pana la 1 septembrie, au inceput Bravo si The Discovery Channel... nu mai spun ca la 1 septembrie au inceput Nickelodeon sau Country Music Television... toate codate. Plus ca s-au schimbat toate siglele canalelor Sky si imi placea sa le urmaresc chiar si asa codate, din ora in ora, ca imi placeau la nebunie melodiile identurilor lor.

Peste cateva zile s-a lansat si canalul de teleshopping QVC! Nu ma intrebati de ce ma obseda canalul asta... probabil pt. ca imi placeau prezentarile comerciale si probabil ca din ce auzeam, imi dadeam seama ca sunt "altfel" prezentarile de pe QVC decat cele ce se tot repetau pe programele celelalte... cert este ca stateam pe QVC uneori si il "urmaream" asa printre liniile de VideoCrypt. Sau mai puneam pe teletext, setam modul MIX (deci sa vad si TXT si TV in acelasi timp) si ma jucam ca io stiu... vedeam QVC. Ma rog... ideea este ca eram distrus ca nu vedeam canalul asta. Nu va mai spun de melodia super ce o avea la ident. De atatea ori ma tot uitam pe Sky Text (teletextul Sky One) la pretul Sky Multi-Channels si ce ar trebui sa fac ca sa vad canalele Sky Multi-Channels, si tot incercam sa ii spun la tata sa facem ceva ca sa le vedem (sa vad ) QVC este.. cum sa spun... cauza care m-a determinat anul trecut (in septembrie 2006) sa imi cumpar o noua instalatie satelit (dupa o lipsa de peste 15 ani). Vezi mai jos de ce

Prin 1995 (Q 4, ca sa fiu in ton cu site-urile ce anunta lansari de sateliti ) am dat jos antyena pentru ca au fost niste furtuni puternice si cum era o oala imensa, si bara de la balcon ruginita, scoteau niste sunete infricosatoare (ambele elemente) cand batea vantul mai tare. Plus ca, tot in acea perioada copii de aici au tras cu prastia in LNC si l-au stricat si, tot in acea perioada, s-a stricat si receptorul pe care il aveam. Prin urmare, nu am mai avut instalatie satelit de atunci.

Oricum, mult timp dupa, visam noaptea pur si simplu ca ma uit pe satelit, sau ca (,) caut canale. Visam ca ma uit la liniile de VideoCrypt sau ca gasesc ce stiu eu ce canale pe care nici nu le vedeam pe satelit (erau pe alti sateliti - un prieten de familie avea antena rotativa si la el le-am vazut; eu aveam antena fixa pe Astra).

Ne-am pus si cablu intre timp si acolo (dupa ceva timp) am vazut la un moment dat pe un canal cum cauta cei de la firma de cablu... deci se trecea de la un canal la altul cu purecii de rigoare, exact cum vedeam eu cand cautam canale pe satelit, cand mai aveam inca... au aparut la un moment dat si liniile de Videocrypt... iarasi am inceput o perioada sa visez noaptea ca ma uit pe satelit, ca caut programe noi, ca io stiu...

Dupa ce iar m-am "linistit", ca sa spun asa. Dar, s-a deschis un magazin unde se vindeau si jucarii si instalatii satelit. Si mergand in acel magazin cu mama si tata intr-o zi, pe un televizor (probabil era de demonstratie, sau eu stiu) ce canal credeti ca vad? Nu altul decat, QVC! Necodat, in clar, vedeam oamenii, fetele oamenilor! Odata cu sunetele ce se auzeau (pe care le puteam auzi si inainte), acum puteam vedea buzele oamenilor care se misca in ritm cu sunetele ce le emit iar a urmat o perioada din asta cu vise si tot tacamul.

Dupa ce iar m-am "linistit"... anul trecut, in septembrie, am cautat ceva pe internet cu Google. Nu mai stiu ce sincer sa fiu. Dar, primul rezultat ce a aparut, care credeti ca a fost? www.qvc.com! Am ajuns implicit si pe www.qvcuk.com, am vazut ca se poate urmari live pe internet, dar apareau intreruperi... si ce mai vad (nu stiu acum daca chiar la ei pe site): QVC emite pe satelit necodat! Free-to-air! Iara am inceput sa imi aduc aminte de cautat, satelit, etc. si am zis ca asa nu se mai poate! Pai pana cand! Gata! Dupa cateva zile am avut instalatie satelit

Acum nu va mai spun ca la montare nu am prins Astra de la 28,2E, deci QVC pauza! Asa m-am speriat.. ma rog, intre ghilimele... cum sa nu vad QVC, ca doar el e unul din principalele motive pentru care am cumparat antena! Fara sa mai fi pus mana vreodata pe telecomanda de la receptorul ce l-am cumparat anul trecut, nu stiu ce am facut, dar am invartit antena (deci pe alte pozitii decat cele care au fost memorate), mai ca nu am dat cu ea in peretele blocului, dar am prins Astra de la 28,2E! Ce face omul la disperare Dar vad QVC? Vad!

Realitatea acum este ca nu stiu, sincer, daca m-am uitat la QVC o ora intreaga, cumulat, de cand am noua instalatie satelit. Asta din cauza sutelor de restul de canale ce se vad.. ce sutelor.. miilor.

Asta e story-ul meu pe scurt, ca sa zic asa. Eu de 1 an si ceva, mai exact de cand mi-am achizitionat noua mea instalatie satelit, sau si mai exact de cand am dat de QVC pentru a 3-a, 4-a oara (sau a cata oara o mai fi ) am lucrat la un site despre ce imi mai aduc eu aminte legat de canalele analogice de pe Astra (19,2E) in perioada 1992-1995, cand am avut eu vechea instalatie satelit. Acum 2 zile l-am terminat. Numai ca nu stiu daca e voie sa postez aici link. Daca e OK, let me know si o sa pun si adresa lui.

BAV

Comment

@BAV : Faina poveste. Daca ma uit cu atentie la avatarul tau parca se vede printre linii QVC...QVC...QVC
          Nu cred ca te omoara cineva daca pui link-ul acela aici.

Comment

@BAV: daca erai la primul post as fi zis ca faci spam-reclama la QVC
            Foarte buna scrierea! Mi-a placut sa o citesc, baga si linkul ala...
            SHALOM

Comment

Link

Daca e OK, atunci pun link-ul la site El este:

http://nosatlgie.freetzi.com

Cu ocazia asta, cred ca o sa imi decodez si... "canalele" (signature si avatar) Ma gandesc daca sa le las o perioada free-to-air (ca si la lansarea BRAVO si THE DISCOVERY CHANNEL in 1993) sau sa le las permanent sau sa schimb sistemul de codare dupa o perioada promotionala?

BAV

Comment

Ehehei,ce vremuri.Mi-am adus aminte citind "
                Inaintea fiecarui film imi aduc aminte ca aparea numaratoarea inversa urmata de urcatul pe scara circulara si "zborul" prin sala de cinema pana la afisarea ecranului unde aparea sigla TeleClub, dupa care canalul se coda, ramanand negru."
                Aveam avantajul ca stiam germana si "ascultam filmele" !.Ce mai,o aducere aminte duioasa.Pacat !Nu mai am cuvinte.
                .

Comment

Amintiri...

Am citit toti ce a-ti scris pe aceasta tema si mi-am amintit de multe amanunte uitate din acea perioada a anilor 87 - 88. Despre mine pot spune ca primul contact cu satelitii l-am avut intro duminica geroasa din iarna 97 cand am ajutat un prieten sa monteze o antena de 1,8 m, facuta undeva langa Arad ( buteni sau T Vladimirescu) receptorul era un Tehnisat. Am inceput lucrul dimineata , era un frig de ne crapau buzele dar curiozitatea era asa de mare ca nu simteam mare lucru. Dupa cateva ore in care am invartit antena in toate directiile posibile am reusit sa receptionam prele imagini, le retin si acum era un clip publicitar la casete video BASF pe SAT1 sau 3 sat asta nu mai retin exact. A fost perioada cand inca ne uitam la muzica pe Sky, vedeam filmele transimise de Teleclub si FilmNet. Nu erau codate , codarea a inceput sa apara cateva luni mai tarziu. Dupa aprox un an de negocieri cu parintii si de la ei mai departe cu neamurile din germania am reusit sa instalez si eu prima mea antena,cu acelasi receptor Tehnisat care l-am vazut si la prietenul meu ( initial mi-am dorit un Kathrein, vazut intr-un catalog Quelle care avea si telecomanda dar dferenta de 500 DM la pret era ucigatoare ). La scurt timp dupa aceea s-a lansat Astra 1, care a schimbat total lumea TV. Au inceput sa dispara cele mai dragi posturi si cativa ani am lasat hobby-ul deoparte, pina in 1995 sau 96 cand am achizitionat un decodor Eurocrypt si a reinceput goana dupa filme pe canalele nordice, primele coduri citite de pe net...apoi iar o pauza de cativa ani.... Humax 5400...apoi pauza si Dream...)
                  Dreambox 7000, Humax 5400, Dreambox 800

Comment

Intrebare incuietoare pentru cunoscatori

Pe aceea vreme NU era voie sa ai antena parabolica. De abia dupa decembrie 89 au putut intara in tara receptoare, antene si alte chestii folositoare acestui hoby.
                    Si acum am si eu o interbare , mai pot folosii la ceva un CAM VIACCES ROSU?

ragli

Comment

Originally posted by ragli View Post
                      Pe aceea vreme NU era voie sa ai antena parabolica. De abia dupa decembrie 89 au putut intara in tara receptoare, antene si alte chestii folositoare acestui hoby.
                      Si acum am si eu o interbare , mai pot folosii la ceva un CAM VIACCES ROSU?
                      asta depindea de cine era la conducerea judetului. in Hunedoara era pe atunci primsecretar Radu Balan, un om de treaba si cu caracter. pentru ca a avut curajul sa refaca din temelii gara Deva, a fost mutat disciplinar de Elena Ceausescu la Timis. pe vremea lui s-au montat multe antene aici. tin minte ca venise o data Ceausescu prin 88 in vizita si a vazut la balcoane cateva farfurii, nu se stie ce l-a intrebat pe Balan si ce i-a raspuns acesta, cert e ca activitatea a continuat mai departe in Deva. cei care sunt pe forum din Deva isi amintesc ce era pe vremea lui Lae aici, multe antene de satelit si o retea vasta de cablu care pleca de la 6 furnizori importanti de programe. in Gojdu eram eu (Florea) si cu vecinul meu de pe Gheorghe Doja (Ferike), in Micul Dalas era Bunea Banica, in Micro 15 erau Nica Besoiu si Claudiu Mladin si mai era tot un Florea langa Casa de cultura cu care eu nu am nici un grad de rudenie. se gasea greu cablu coaxial dar prin amabilitatea angajatilor postei si ai uzinei electrice care faceau rost de cablu de la Electromures prin tot felul de relatii aparusera adevarate retele in tot orasul. mai tineti minte reteaua lui Bunea Banica (Dumnezeu sa-l odihneasca in pace) care din cartierul Micul Dalas ajunsese pana in celalalt capat al orasului catre gara? o sa pun pe forum dupa revelion poza cu receptorul lui Bunea, un Pace cu 32 de programe care dupa revolutie mi-a fost facut cadou de catre proprietar pentru ca il mai ajutam la antene, in "fabrica" din garajul de pe Oituz (Micul Dalas).

Comment

e cumva versiunea 4.84? fa-i update de soft de pe hotbird prin orice receptor care dispune de common interface si merge cu card max.

Comment

Originally posted by niros View Post
                          asta depindea de cine era la conducerea judetului. in Hunedoara era pe atunci primsecretar Radu Balan, un om de treaba si cu caracter. pentru ca a avut curajul sa refaca din temelii gara Deva, a fost mutat disciplinar de Elena Ceausescu la Timis. pe vremea lui s-au montat multe antene aici. tin minte ca venise o data Ceausescu prin 88 in vizita si a vazut la balcoane cateva farfurii, nu se stie ce l-a intrebat pe Balan si ce i-a raspuns acesta, cert e ca activitatea a continuat mai departe in Deva. cei care sunt pe forum din Deva isi amintesc ce era pe vremea lui Lae aici, multe antene de satelit si o retea vasta de cablu care pleca de la 6 furnizori importanti de programe. in Gojdu eram eu (Florea) si cu vecinul meu de pe Gheorghe Doja (Ferike), in Micul Dalas era Bunea Banica, in Micro 15 erau Nica Besoiu si Claudiu Mladin si mai era tot un Florea langa Casa de cultura cu care eu nu am nici un grad de rudenie. se gasea greu cablu coaxial dar prin amabilitatea angajatilor postei si ai uzinei electrice care faceau rost de cablu de la Electromures prin tot felul de relatii aparusera adevarate retele in tot orasul. mai tineti minte reteaua lui Bunea Banica (Dumnezeu sa-l odihneasca in pace) care din cartierul Micul Dalas ajunsese pana in celalalt capat al orasului catre gara? o sa pun pe forum dupa revelion poza cu receptorul lui Bunea, un Pace cu 32 de programe care dupa revolutie mi-a fost facut cadou de catre proprietar pentru ca il mai ajutam la antene, in "fabrica" din garajul de pe Oituz (Micul Dalas).
                          ai uitat sa amintesti LITELE si DIPOLURILE de aluminiu...asta aveau cei ce nu aveau cablu tras... ps sa stii ca_mi amintesc de antena ta...florea de langa casa de cultura a avut primul antena...ce vremuri...
                          -IRIS-une legende vivante...

Comment

primul contact cu lumea satelitilor am luat cind fratel;e unui maistru a venit la fabrica unde lucram atunci si ia cerut sa-i faca o sectiune de arc dintat ca sa poata misca o antena luata de afara[tipul era securist,am aflat mai apoi]su lucra in com ert
                            l-am ajutat sa o faca si mi-a zis ca prinde vreo20-30canale straine
                            pe vremea aia confectionam antene yagi cu 46 elementi ca sa prind sirbii dar omul ma incitat sa studiez problema,mai ales ca uneori vara intrau pe frecventele inalte ale antenei spoturi sporadice de orf/ard/tsr si mai ales turcii si grecii[transmisii analogice sporadice]
                            in 1992 am luat prima antena[un offset de 80cm de la un magazin de pe bulevardul kogalniceanu]iar lnb-ul ,un philips de 0.6 db + receptorul facut manual de un tip care lucra in electronica le-am luat dupa citeva saptamini si uite asa am avut prima mea instalatie de satelit
                            pe vremea aia prindeam cu purici multi mediaseturile undeva la orizont cu antena aproape verticala,dar ma bucuram de turci la 42 est ,de arabi la 16est,de ceilalti la 13 est si 7est dar mai ales de ce prindeam din nordici citeva canale[era unul cu filme non stop cu sonorul original,o incintare]....ah ce vremuri...prima transmisie national geografic,tmc,film plus, discovery ch,vh 1,mtv.etc nu le uiti niciodata
                            1,2 offset dish/lnb inverto/dream 500hd/dream 525 hd/vu+zero 4k

Comment

nu stiu daca mai tineti minte, era pe un grad vest prin anii 95 cred, pe aceeasi frecventa cu tv norge dar cealalta polarizare, un program israelian. dadea filme foarte bune, cu sunet in limba originala. filme care la acea ora erau si pe teleclub. splendid program, dar nu-mi mai aduc aminte cum se numeste. prin 96 a incetat emisia.

Comment

Aveam avantajul ca stiam germana si "ascultam filmele" !.
                                nu te-ai gindit sa le scrii ?

Comment

Working...
                                X