Hello Guest, if you are reading this it means you have not registered yet or not logged in. Please take a second, login or register here, and in a few simple steps you will be able to enjoy all the many features of our fine community. Note that lewd or meaningless nicknames are prohibited (no numbers or letters at random) and please introduce yourself in the section for you to meet our community.

PCHOME.RO

Collapse

Randament antena offset 190x170 cm

Collapse
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 1 (0 members and 1 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Am verificat 11010v 27500, ceva canale ganeze...calitate 52% cu emme esse...in mod normal cu antena ta trebuie sa nu ai probleme la receptie...verifica contactele la cablu
    ANDREI likes this.

Comment

Andrei , daca tot faci curba pana la 34,5w ...bbc urile ce semnal au la tine ,cum se comporta ?

Comment

Iata semnalul obtinut la 11270 V(pachetul MBC),9.4dB,in acest moment cu antena de 110cm pe o montura H-H.In zona mea,la 26.0E,intra si se inchide semnalul si la 11008 V,desigur mai slab,dar chiar la acest nivel-4.7dB-se poate viziona stabil(vreme favorabila acum)pachetul ViewSat.Am facut anume test cu antena de 110cm si nu cu 150cm,ca cei interesati in zona mea sa obtina un semnal util dupa ce isi vor fi reglat corect antena.Asta nu inseamna ca semnalul obtinut de mine pentru acesti transponderi este maximul ce se poate receptiona cu antena de aceasta marime.E de retinut asta functie de factorii obiectivi(calitatea antenei,lnb,etc) si subiectivi(cit efort si corect ai reglat antena).
        Nu e bine sa schimbati declinatia daca antena urmareste corect arcul.Daca aveti probleme la reglarea antenei mobile,aveti mai jos o schita valabila oricind(deja stiuta de multi instalatori) care va poate ajuta in acest sens.

satelescu
        Last edited by satelescu; 24 March 2020, 21:14.
        Militianu, Dan70 and 2 others like this.

Comment

Nu o face bine.Pe 27,5 nu am găsit nimic dar nici nu am insistat că nu prea am avut timp.Trebuie totuși să văd care ar fi problema cu rotirea antenei īntrucāt ce am realizat pānă īn prezent nu mă prea incanta.Cum am spus mai sus, după ce am dus semnalul pe Mbc la un nivel bun prin modificarea declinatiei am verificat și 90 est unde iar am valori foarte bune de 80 la calitate și chiar 100 pe unele frecvente dar, și aici i hiba, dupa deplasare pe vest pierd toți sateliții de la 5 vest īncolo.Daca revin la declinația inițială am rezultate mai slabe pe 90 est și foarte slabe pe 26 est.Pe 5 vest intră și seara patru frecvente cu Rai, pe Hispasat am cam 90 calitate pe toate frecventele, mai puțin un multistream cu Aragon tv care are 69 la calitate și se vede foarte bine.Pe 34,5 am 44 la calitate pe singura frecventa găsită dar aici e loc de mai bine īntrucāt mă interesa doar localizarea satelitului.Sper sa fac o compensație īntre declinatie și elevație cu rezultate bune pe toată curba și voi prezenta și rezultate mai precise īn viitor.
          Toate bune
          Bistrița-Năsăud
          Latitude
          : 47.2
          Longitude: 24.2
          -receptor golden interstar alpha x
          -antenă parabolică aluminiu 180 cm Terfin
          -lnb Pauxis c band 17 k

Comment

Satelescu , imaginile cu declinatia le visez uneori , de ani buni de zile ma chinui sa reglez un h h perfect si nu reusesc, intervine auxiliarul stalp , jocul monturii si de aceea am ajuns sa reglez antena la alibi...nu scot maximum , ma axez pe mediu peste tot...macar sa fac curba...oricum , cine se incumeta ...il invit la un reglaj maxim, evident contra cost...sa mi demonstreze ca e cu putinta sa faci curba de la 100,5 e la 45 w tangential cu maximum

Comment

La mine pe 34,5 w calitate 49% constant , dar spre est la 85e , ceva kanal 8...e undeva la 38% la limita...dar alt satelit estic nu mai gaseste nimic...intre altele pe cinefilm 7e 11345 semnal 40%...dubai sport 26e 43% , cam astea s limitele si medianele curburii
              ANDREI likes this.

Comment

Daca tot suntem aici , cei virusati cu satelistica dati un add pe facebook la mitras adrian sa schimbam impresii la cald...

Comment

Salut,eu pe 26E receptionez stabil pachetul Mbc(11270 V 27500) cu o antena offset 90cm veche model AKTA si motor HH. Pe 11010 V 27500 nu am semnal.

ANDREI likes this.

Comment

Krowtr , locatia ? In mod normal antena zice ca esti din zona sudica a tarii

Comment

Maramures.

Comment

Pe 11010 cu emme esse 1,15m semnalul devine stabil la 52% ,deci receptia e la limita ,desi prin rotirea antenei am mai observat crestere la 55%

Comment

Inca nu ai scapat de tigaia aia men?
                          Cu < 50% randament te chinui degeaba. Dar pe carantina asta daca n-ai ce face...
                          mitru likes this.

Comment

Gen 70 , cu tigaia asta deformata prind bbc urile fara probleme...am batut la tigaie cu ciocanul de am facut bataturi
                            Militianu likes this.

Comment

Militianu likes this.

Comment

Working...
                              X