Hello Guest, if you are reading this it means you have not registered yet or not logged in. Please take a second, login or register here, and in a few simple steps you will be able to enjoy all the many features of our fine community. Note that lewd or meaningless nicknames are prohibited (no numbers or letters at random) and please introduce yourself in the section for you to meet our community.

PCHOME.RO

Collapse

Randament antena offset 190x170 cm

Collapse
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 1 (0 members and 1 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Randament antena offset 190x170 cm

Acum mai bine de un an mi am cumparat un offset la mana a doua 190x170 , cu livrare prin curier. Mi a ajuns deformata rau si am incercat sa o reabilitez ,si dupa montaj am ajuns la concluzia ca e compromisa total. Nu reuseam sa scot semnal mai bun decat 1,15m. Am abandonat o , insa acum i am mai oferit o sansa. Am ajuns la rezultate incurajatoare insa n am la ce sa sa raportez concret . Am facut testare pe Eutelsat 7 est B , lnb inverto ultra black, am reusit sa blochez cu rezerva as zice semnificativa de semnal toate frecventele cu iranieni. Din pacate , amiko 4k afiseaza semnal fara decibeli , dar de ex.pe cine film 11345 cu 1,15m blocam semnalul la 40%, acum am urcat undeva la 47% . Cam la ce randament se situeaza aceasta antena in situatia actuala ? Prinde cat una de 1,3 pana in in acest moment ?

Cu Terfin din imagine 1.30m am semnal pe 7E pe cine film HD 78%,in concluzie...cred ca, antena ta nu are randament nici cat una de 1m.

mitru likes this.
    VU+SOLO 4K , Prime focus 1.80m,offset 1.30m Terfin,offset 1.00m no-name
    Multifeed 28.2E,19.2E,16E,13E,9E,4,9E,1W,30W DiSEqC Multimode Switch 8in+1 EMP - Centauri

Comment

Intre cinefilm hd 11324 si cinefilmhd 11304 ai vreo diferenta de semnal ? sau ambele au 78% ?

Comment

Nu este nici o diferenta,acelasi semnal.
        Multifeed 28.2E,19.2E,16E,13E,9E,4,9E,1W,30W DiSEqC Multimode Switch 8in+1 EMP - Centauri

Comment

Mersi , e un punct de reper antena ta , daca o sa reusesc sa ajung la 78% ma declar multumit...momentan stagnez la 69% pe cinefilmhd

Comment

Pentru cei care doresc sa achizitioneze acest model de antena trebuie specificat faptul ca, nu merge decat in 2 variante,fie fixa,fie mobila cu actuator si pozitioner,exclus H-H!

Comment

Am reusit sa cresc semnalul la 72% pe cine film hd , insa ma intreb daca nu cumva esti favorizat geografic , spotul B de pe eutelsat 7 se opreste in carpatii meridionali , eu sunt mai sus de cluj cu 45 km.

Comment

Maestru Satelescu crezi ca i compromisa ? Locatia si experienta ta vasta poate sa dea un verdict ?

Comment

@mitru,as renunta la antena respectiva pe care ai cumparat-o.E compromisa orice ai face.Mai cunosc cazuri cu antene mari,deformate,si inca simetrica(PFA),de peste 1.90m,care nu se apropie ca performanta de una de 1.50m.Eventual o poti folosi doar pentru semnal dth,in nici un caz pentru spoturi care nu au acoperire pe zona noastra,cum e si cel de la 7.0E,pe Eutelsat 7B,cu doar 44 dBW la marginea fascicolului!Cu semnal de 40% obtinut dupa "reconditionare",el dispare la prima ploaie sau in alte conditii meteo nefavorabile.Dar indiferent cit vei mai cistiga la reglaje,asta nu compeseaza defectul de structura a antenei,adica parametrii antenei dat de fabrica sint compromisi definitivi.Tare mult as dori sa fiu dezmintit daca vei mai starui s-o "renovezi".

satelescu

As adauga un lucru,cred,important;niciodata nu vom fi sigur ca modul de masurare a semnalului in procente este cu adevarat un indicator sigur cind ne reglam antenele.Modul acesta de prezentare este mai mult unul de "vitrina".Ce-i in spate este altceva...
                  Last edited by satelescu; 1 February 2020, 16:09.
                  trid_ovi, EXCALIBUR and 3 others like this.

Comment

Perfect de acord , semnalul in procente e "mincinos" ,depinde de lnb si tuner...de ex.semnalul de pe amiko4k de 72% pe mini alien e doar de vreo 56%. Ideea este de a ajunge la un grad de comparatie cu diferite marimi de antene , pt.a realiza gradul de dereglare iremediabila pe care evident ca antena a suferit o. Daca as fi convins ca pastreaza capacitatile unei antene de macar 130cm ar fi un succes.

Comment

Acum spre seara semnalul este usor scazut 76% dar cu siguranta conteaza si locatia,eu unul sunt la 40 km de Bucuresti.

Comment

Originally posted by mitru View Post
                        Am reusit sa cresc semnalul la 72% pe cine film hd , insa ma intreb daca nu cumva esti favorizat geografic , spotul B de pe eutelsat 7 se opreste in carpatii meridionali , eu sunt mai sus de cluj cu 45 km.
                        Gherla are semnal mai bun decat sudul tarii pe 11324 V 29700 7E. Eu am 79-80% sau 16 db, deci TP-uri puternice.
                        Cauta pe TP-urile nordice 1W daca vrei sa vezi ce poate antena, sau altele mai slabe in zona voastra, iti spune satelescu.

Randamentul antenei tale pare a fi sub 50%...deci f slaba.

Comment

Originally posted by mitru
                          ...amiko 4k afiseaza semnal fara decibeli , dar de ex.pe cine film 11345 cu 1,15m blocam semnalul la 40%, acum am urcat undeva la 47% ...
                          Test de semnal in %/db pe 11345 H cu antena de 110cm in Cluj-Napoca.Semnal mai bun pe pol.orizontala decit pe verticala pe spotul B(ME)[img] Semnalul pe 11324 V,29700,2/3,8PSK este slab si se inchide doar cu antena de 150cm,avind pe vreme buna-7.4dB.Inainte de migrare era 8.3dB cu antena de 150cm,iar cu 110cm aveam 6.8dB(la #111).Trebuie sa tinem cont ca modulatia 8PSK nu-i favorabila receptiei daca semnalul este slab.Aviz cind vrei sa reglezi antena si a fi sigur ca ai o receptie acceptabila cu un astfel de parametru.De pe acesta e bine sa scoti semnal cit mai bun.Restul vine de la sine.Avem noroc ca majoritatea transponderilor pe orizontala pe acest spot sint in QPSK2.
                          Data te ajuta,iata cum arata semnalul pe orizontala cu antena 110cm cu spectrum si un player dvb pe acest spot:

satelescu

ps_cu antena de 1.90m ar trebui sa scoti acum,dupa schimbarea satelitului,cam in jur de 9dB pe acesti transponderi orientali,cam 65->70%.
                          Last edited by satelescu; 2 February 2020, 14:46.

Comment

Pe 11324 v 29700 am semnal 72% , pe 11304 h 29700 am semnal putin putin mai slab doar 69%...pe 11345 h semnalul stabil pe amiko4k e undeva la 39 -40% , si cel mai rezultat l am obtinut ajungand la 50%. Oricum marea incercare sunt bbc urile de pe 27,5w...si ceva extremitati...ma duce gandul gandul la 100,5e...dar nu stiu daca ma incadrez in orizont.

Comment

Antena e de fapt mobila , cu actuator care nu mi permite din ce am sesizat sa faca o curba dupa cerintele mele , desi montura polara pare "profi" , asa ca momentan fac teste in pozitia fixa. Oricum , daca pe eutelsat b se pare ca am reusit sa i dau randament , pe alti sateliti n am reusit ceva notabil. Un plus de cateva procente pe multistreamul italian aflat in exod fata de emme esse 1,15 , dar insuficient pt.a avea semnal permanent. Acesta dispare in cursul noptii , si atata timp cat nu am primit semnale concrete ca e stabil si noaptea , am abandonat satelitul. Ar fi interesant un topic cu frecvente la limita pt .anumite marimi de antene , bineinteles cu specificarea zonei. Doar asa cred ca poti sa ti evaluezi performantele.

Comment

Working...
                              X