Your contribution will be used to pay for our hosting service.
THANK YOU FOR YOUR CONSIDERING CONTRIBUTING!

PCHOME.RO

Collapse

Filme Netflix si jocuri XBOX ONE in Dolby Atmos

Collapse
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 2 (1 members and 1 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Filme Netflix si jocuri XBOX ONE in Dolby Atmos

Salutare,

despre ce vreau sa scriu, este putin nisat sa zic asa, mai pentru "cunoscatori"

In primul rand am vrut sa am acces la filme cu sunet DOLBY ATMOS pe Netflix. Cum pe TV ul meu Samsung, pot scoate doar sunet Dolby Digital 5.1 am cautat pe net sa vad ce dispozitive permit sa "trag" sunetul Dolby Atmos din Netflix. Sunt TV-uri OLED de la LG si probabil si alte marci care permit si au in configuratia lor din fabrica DOLBY ATMOS si DOLBY VISION , deci il cumperi si atunci TV iti permite sa scoti sunet Dolby Atmos din el si sa-l treci printr-un amplituner 5.1 / 7.1 si sa ai sunet sourround in Dolby Atmos.

O alta varianta este sa-ti cumperi un XBOX ONE S/X si sa instalezi din Microsoft Store aplicatia Dolby si apoi sa instalezi si Netflix pe XBOX ONE si asa cand intri in Netflix iti apar filme cu DOLBY ATMOS, evident cele care au.

Toate bune si frumoase pana aici......Am descarcat Dolby si Netflix pe XBOX si am inceput sa caut printre filme cele care aratau Atmos, am dat "Play" pe ele si Atmos in sistemul audio. OK am zis, merge. Acum surpriza, cand am ales FILMELE care la titlu prezinta doar 5.1 , deci fara ATMOS, cand am dat "play" ce sa vezi Amplitunerul imi arata tot Dolby Atmos atat pe intrare, cat si pe iesire! ......Acum eu zic mersi, ca am Atmos "pe toate filmele" , dar oare o fi Atmos adevarat si pe filmele ce au in titlu doar 5.1 ?.......Si de ce scoate Atmos, pe filmele care au doar 5.1. ......Asta nu inteleg !

In plus, jocurile XBOX ONE au de asemenea sunet, fie normal in Dolby Digital (nespecificat pe coperta jocului, dar asa banuiesc eu ca este) , fie scris foarte clar pe coperta in Dolby Atmos........Si aici la fel, am 2 jocuri cumparate cu consola, unul Forza Horizon 4 care scrie clar ca e in Dolby Atmos, si Forza Horizon 7 care nu mentioneaza ca ar avea Dolby Atmos .........si ce sa vezi , la fel ca si pe Netflix la ambele variante de jocuri , consola XBOX imi da sunet Dolby Atmos pe amplituner!

Chiar nu inteleg care e treaba , ma asteptam sa fie diferentiat , unde nu e scris Dolby Atmos sa-mi dea Dolby Digital (sau ce o mai avea el) si unde scrie Dolby Atmos sa-mi dea Dolby Atmos.

Ceva pareri pentru impatimitii de sunet ?

Mersi frumos

Romeo
    dun likes this.
    bucuresti, 0.9 m.

Salut

Pentru a putea asculta filmele cu sunet ATMOS , trebuie sa ai o configuratie minimală de boxe 5.1.2
    Adică in afara de sistemul CLASIC audio 5.1 , iti mai trebuie inca 2 boxe montate Ón tavan
    Caută pe net după - ATMOS 5.1.2 - poze si ai sa vezi cum trebuiesc așezate boxele in cauza
    Degeaba ai receiver compatibil ATMOS , daca ai un sistem audio de boxe 5.1

Legat de Dolby Vision , ca sa poti beneficia 100% de acesta iti trebuie un tv cu panel de 12biti , cea ce in prezent găsești foarte greu
    Dacă tv-ul are in cel mai fericit caz panel pe 10biti curați ( nu forțați de genul - 8bit + FRC ) , atunci DV-ul nu va fi redat 1:1 , ci cat poate panelul acelui tv

Comment

Salut

Pentru a putea asculta filmele cu sunet ATMOS , trebuie sa ai o configuratie minimală de boxe 5.1.2
      Adică in afara de sistemul clasic audio 5.1 , iti mai trebuie inca 2 boxe montate Ón tavan
      Caută pe net după - ATMOS 5.1.2 - poze si ai sa vezi cum trebuiesc așezate boxele in cauza
      Degeaba ai receiver compatibil ATMOS , daca ai un sistem audio de boxe 5.1

Legat de Dolby Vision , ca sa poti beneficia 100% de acesta iti trebuie un tv cu panel de 12biti , cea ce in prezent găsești foarte greu
      Dacă tv-ul are in cel mai fericit caz panel pe 10biti curați ( nu forțați de genul - 8bit + FRC ) , atunci DV-ul nu va fi redat 1:1 , ci cat poate panelul acelui tv

Comment

xyzcv cv
        ​​​
        salut

pai eu am receiverul/amplificatorul in 7.1.......eu am scris destul de clar care e "problema" cu sunetul ...... cu toate ca toata lumea isi doreste sa aibe sunetul la filme pe netflix si la jocuri pe xbox one in Dolby Atmos , eu acum am la TOATE filmele de pe Netflix (chiar si la cele care scrie clar in titlu ca au doar dolby digital 5.1) si la jocuri xbox care au sunet in dolby digital 5.1 (cum am zis , am 2 jocuri: unul cu atmos si am atmos, celalalt cu sunt normal dolby digital dar amplitunerul imi vede ca la intrare am atmos, ceea ce mi se pare ciudat)

Asta si intreb , daca cineva a mai intalnit situatia asta la Xbox One pe partea de sunet scos intr un amplituner care are/poate decoda toate normle de sunet inclusiv Atmos si DTS X

Romeo
        bucuresti, 0.9 m.

Comment

xyzcv cv
          ​​​
          salut

pai eu am receiverul/amplificatorul in 7.1.......eu am scris destul de clar care e "problema" cu sunetul ...... cu toate ca toata lumea isi doreste sa aibe sunetul la filme pe netflix si la jocuri pe xbox one in Dolby Atmos , eu acum am la TOATE filmele de pe Netflix (chiar si la cele care scrie clar in titlu ca au doar dolby digital 5.1) si la jocuri xbox care au sunet in dolby digital 5.1 (cum am zis , am 2 jocuri: unul cu atmos si am atmos, celalalt cu sunt normal dolby digital dar amplitunerul imi vede ca la intrare am atmos, ceea ce mi se pare ciudat)

Asta si intreb , daca cineva a mai intalnit situatia asta la Xbox One pe partea de sunet scos intr un amplituner care are/poate decoda toate normle de sunet inclusiv Atmos si DTS X

Romeo
          bucuresti, 0.9 m.

Comment

E cam neclar ce vrei.Lantul e urmatorul : TV care sa stie Dolby Atmos si iesire hdmi arc. Apoi receiver care sa aiba arc si dolby atmos.Si bineinteles 7 boxe.Poti sa folosesti un mediaplayer pe care sa pui Netflix,dar nu prea exista.Cei de la Netflix te identifica cu ce player folosesti.La unele statii poti sa faci emulare de Atmos, se aude pe 7 boxe, dar e fals

Comment

dun un
              ​​​​
              ce anume e neclar my friend?!

Ca sa scoti Dolby Atmos din Netflix trebuie sa ai un tv de ultima generatie sau sa ai o consola xbox one s sau x.

Or mai fi si alte dispozitive de pe care poti scoate dolby abtmos din netflix, dar eu ma refeream la tv si la xbox.

Din tv ul meu care e un smart samsung si pe care am netflix la toate filmele imi arata in titlu ca sunt in dolby digital 5.1 si asa recunoaste si amplitunerul, ca primeste sunet in dolby digital 5.1

Acum am instalat in xbox one aplicatia de netflix si tot in xbox am instalat aplicatia de dolby fara de care nu poti scoate dolby atmos din xbox.

Acum cand deschid Netflix de pe Xbox la filmele care au dolby atmos imi arata in titlu ca au dolby atmos , iar la filmele care nu au , imi arata ca sunt dolby digital 5.1.

Problema pe care o am este ca indiferent ce film vad pe netflix pe xbox, ca are sau nu are sunetul in dolby atmos, cand pun info pe amplituner sa vad ce format de sunet primeste din xbox, imi arata doar dolby atmos , ceea ce e ciudat cand vezi un film care iti spune de la bun inceput ca tras doar in dolby digital.

​​​​​Orice film ai vedea de pe Netflix zici ca I in dolby atmos , ceea ce nu I adevarat, cu toate ca mi as dori ca toate filmele sa fie in atmos.

D aia mi am luat xbox sa aud filmele care sunt in atmos in atmos , dar acum imi da atmos de m a saturat, in toate filmele , ceea ce nu I normal !

sper sa fi fost mai clar acum

mersi pentru raspuns !

Romeo

bucuresti, 0.9 m.

Comment

Ceva asemanator mi se intampla si mie. Dar eu am nvidia shield tv pro cuplat la TV samsung 4K modest, dar nou. Toate filmele Netflix pe nvidia raporteaza ca ar fi dolby Atmos, pe tv, in aplicatia Netflex, toate sunt 5:1. Nu am receiver nou, e un HTS Samsung de 6-7 ani, are ce-i drept 7 boxe. Dar nu cred ca a "auzit" de atmos pe vremea aia. De auzit se aude la fel, nu am putuit face o diferenta.

Poate ca e un bug in Netflix. Eu o iau ca pe o ciudatenie, nu sunt audiofil, pentru mine e doar o curiozitate tehnica. Bine ca ne merge Netflix 4K HDR si cu sunet DD 5.1 (sau atnos?).

Comment

@ romeo @ xyzzyx Spuneti va rog exact ce receiver, si tv aveti ca sa vedem poate care e cauza

Comment

Your contribution will be used to pay for our hosting service.
                  THANK YOU FOR YOUR CONSIDERING CONTRIBUTING!

Working...
                  X