Your contribution will be used to pay for our hosting service.
THANK YOU FOR YOUR CONSIDERING CONTRIBUTING!

PCHOME.RO

Collapse

Sun outage

Collapse
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 1 (0 members and 1 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Sun outage

Ca in fiecare toamna(si primavara) revine Outage,fenomen solar,cind interferentele solare duc la o degradare a semnalului util pe fiecare satelit de pe arc,care tine citeva zile,punctul maxim e in ziua de 11 oct.Partea buna e ca avem ocazia sa verificam antena daca urmareste perfect arcul lui Clarke de la extremitatea estica la cea vestica.Daca semnalul dispare la fiecare satelit de pe orbita,atunci putem sa ne felicitam ca am facut o reglare buna a antenei.
    Eu am inceput de azi,9.10.'19, sa fac o verificare la 19.2E,tinind cont de perioada orara data de calculatorul Outage.Fiind la inceputul fenomenului,semnalul pe Astra 19.2E s-a diminuat doar cu 3.25dB intre 13.22 si 13.36,cind el a revenit la nivelul initial.Se pare ca orele/minutele de outage indicate de calculator nu corespund cu situatia de pe teren;adica fenomenul incepe mai repede cu cel putin 10 minute.N-am avut timp sa verific daca acelasi lucru se intimpla si la sateltii extremi.Incerc sa reiau testele la mai multe pozitii chiar in ziua de 11 oct cind fenomenul se manifesta maxim pe fiecare satelit.
    Mai sint si alte site-uri(dati o cautare Google) sau chiar aplicatii dupa care ne putem orienta daca vrem sa testam outage cu antena noastra.Linkul meu de mai sus e mai multi informativ.

satelescu
    Dan70, amic and 4 others like this.

Azi am revenit in ziua de virf a lui sun outage(11.10.'19) cu antena mea de 110cm.Am inceput cu extremitatea de est,la 72.1E,de unde antena mea poate receptiona un satelit,si anume,Intelsat 22.Semnalul a scazut in medie cu peste 65%-85% in momentul de virf-ora si minutul-a lui sun outage,functie de puterea semnalul pe fiecare transponder.La cei cu semnal puternic,de DTH,procentul este mai mic,intre 25%- 35%.De altfel scaderea semnalul la majoritatea pozitiile de pe arc s-a mentinut in medie in jurul valorilor obtinute pe acest satelit.Doar pe satelitii unde transponderii cu semnal in jur de 7dB,outage a avut efectul scontat,adica sa dispara complet.
    Testul de outage pe care l-am facut nu era sa-mi demonstrez ca antena urmareste satelitii de pe arc,asta o stiam cind mi-am reglat-o pe motor,ci cit la % din semnalul obtinut este distorsionat in momentul de virf cind soarele este in spatele satelitului.Cu aceasta ocazie speram ca semnalul sa dispara complet la fiecare pozitie daca tot era reglata(eu zic ca bine) antena mobila.Se vede treaba ca n-am reusit acest lucru decit in parte.Si fara sa ma scuz,trebuie sa admit ca mi-a trecut prin minte sa mai umblu la reglaj,mai precis la elevatie,dar cum stiu cei care au instalat antene mobile(de consum) cu auxiliare din tabla,majoritatea lor din tabla subtire,in special U-urile,reglarea unghiurilor la milimetru,in mod deosebit a elevatiei,are efectul contrar in cele mai multe cazuri.O stringere mai apasata a cheiei fixe iti poate da bataie de cap mai mare decit,sa zicem,prinderea pe perete a suportului antenei si/sau alte operatiuni de montare a ei.A face o montare perfecta cu o astfel de antena de consum ar fi,cred ca nu gresesc,o iluzie.Daca ar fi posibil,sint convins ca as scoate citeva zecimi de decibeli in plus.Insa numai la antenele profesionale se poate spera sa obtinem o reglare multumitoare.
    Dar sa nu ma intind.Am facut teste de outage pe mai multi sateliti,dar postez spectrul de semnal numai de la trei pozitii,de la extremitatea estica si vestica,ultimii pe care-i receptionez cu antena mea mobila,si anume:72.E si 43.2W,si centralul la 19.2E.Trebuie sa recunosc ca nu-s multumit de rezultatul obtinut pe satelitii centrali unde avem semnal dth,cum e si Astra,la 19.2E.

satelescu
    Dan70 and Sommersby like this.

Comment

Your contribution will be used to pay for our hosting service.
    THANK YOU FOR YOUR CONSIDERING CONTRIBUTING!

Working...
    X