Your contribution will be used to pay for our hosting service.
THANK YOU FOR YOUR CONSIDERING CONTRIBUTING!

PCHOME.RO

Collapse

Amiko DM3800 si USALS

Collapse
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 1 (0 members and 1 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Amiko DM3800 si USALS

Am si o intrebare simpla pentru posesorii de Amiko DM3800: voi folositi USALS cu acest motor si chiar va merge OK?

Cu alte cuvinte, daca bagati corect latitudinea (longitudinea e clar ca trebuie pusa corect) motorasul mentionat se duce fara eroare la satelitii aflati la extremitati (ma refer la satelitii aflati la mai mult de 30 de grade fata de punctul zero)?

Originally posted by xyzzyx View Post
    Am si o intrebare simpla pentru posesorii de Amiko DM3800: voi folositi USALS cu acest motor si chiar va merge OK?

Cu alte cuvinte, daca bagati corect latitudinea (longitudinea e clar ca trebuie pusa corect) motorasul mentionat se duce fara eroare la satelitii aflati la extremitati (ma refer la satelitii aflati la mai mult de 30 de grade fata de punctul zero)?
    Motorul functioneaza bine, important, ca traiectiria antenei, sa fie bine reglata!

Comment

Am folosit și eu DM3800 cu aceași remarcă, nu se poate orienta corect pe tot sectorul! Probabil designul este ușor eronat.

Pe acelasi stalp si aceeasi antena 1.2m, unde motoarele H-H Jaeger sau Strong funcționează impecabil de la 30W la 90E, cu Amiko 3800 nu am acoperit mai mult de 60 grade de orbită.

Am încercat doar o bucată, nu știu dacă eroarea este la toate motoarele DM3800 sau numai la un lot
      xyzzyx likes this.

Comment

Originally posted by dingo31 View Post
        Am folosit și eu DM3800 cu aceași remarcă, nu se poate orienta corect pe tot sectorul! Probabil designul este ușor eronat.

Pe acelasi stalp si aceeasi antena 1.2m, unde motoarele H-H Jaeger sau Strong funcționează impecabil de la 30W la 90E, cu Amiko 3800 nu am acoperit mai mult de 60 grade de orbită.

Am încercat doar o bucată, nu știu dacă eroarea este la toate motoarele DM3800 sau numai la un lot
        Nu este adevarat.
        De 15 ani am tot instalat 3800 si sunt IMPECABILE, lucreaza perfect si cu Dreambox-le, ceia ce nu poti spune despre seriile 2100 care-s mai pofticeoase la curent.
        Daca aveati semnal doar pe un unghi cuprins doar de 60 grade, este clar - montat/ajustat gresit, adica nu perfect la ata.

Comment

prodi
          Eu am spus spus ce experienta am avut, iar tu susții altceva. Ce ai facut tu timp de 15 ani nu mă interesează, nu te mai lăuda aiurea. Dacă plătești transportul îți trimit motorul respectiv să te convingi, dar nu mai fă afirmații fără acoperire. Eu le știu pe ale mele, tu susții ce vrei

Acum 15 ani nici nu exista modelul acesta..... spui prostii
          Last edited by dingo31; 12 July 2019, 19:12.

Comment

Originally posted by dingo31 View Post
            prodi
            Eu am spus spus ce experienta am avut, iar tu susții altceva. Ce ai facut tu timp de 15 ani nu mă interesează, nu te mai lăuda aiurea. Dacă plătești transportul îți trimit motorul respectiv să te convingi, dar nu mai fă afirmații fără acoperire. Eu le știu pe ale mele, tu susții ce vrei

Acum 15 ani nici nu exista modelul acesta..... spui prostii
            1) vorbiti va rog nu la TU ci la D-va. Cati ani aveti? Eu am 51. 2) Prostii incerc sa nu vorbesc si aici am facut acelas lucru - nu am vorbit aiurea. 3) Intreabare: aveti idee despre ce vorbiti? Stiti principiul de lucru a unui motor H-H? Ma indoiesc. p.s. nu mai raspund CU NIMIC daca o sa raspundeti in modul de mai sus...... 7 ani ........

Comment

He-he... ca să răspund la zi!
              Și eu mă îndoiesc că ești în stare să găsești sudul înainte de a ameți. În schimb instalezi echipamente înainte de aparația lor pe piață

Comment

Nu va mai certati, nu are rost. Intrebarea era pentru utilizatori nu pentru instalatori sau vanzatori. M-am lamurit pe cont propriu cum e cu montura asta in particular si cum e cu monturile HH in general. Sincer, sunt dezamagit. Am incercat 2 STAB-uri inainte dar am avuit ghinion. Ambele cu defect inainte de montare. Cum nu am mai gasit STAB 120 pe nicaieri am luat acest Amiko.

Nu oi avea eu experienta cu monturile HH, dar mi-am format deja o parere: monturile HH se regleaza foarte greu comparativ cu sistemul antena prim focus + actuator. Poti sa o lasi asa cum iese din primele 15 minute, dar daca esti pretentios si ai si alte referinte (antene) incepi sa iti pui intrebari si incerci sa o reglezi sa mearga cat mai aproape de posibilitatile sistemului. Daca nu aveam sat finderul care sa stie si usals, renuntam de mult la orice reglaj fin. Antena e pe perete, nu e o bucurie sa stau pe scara la 4 metri inaltime.

Acum merge decent intre 90E si 24.5W, dar se mai poate regla. Oricum am renuntat de mult la setarile USALS exacte privind latitudinea si longitudinea antenei. Acesta e si motivul pentru care am deschis topicul. Pura curiozitate, nimic mai mult.

Comment

Nu era vorba de cearta, eu am spus din experiența personală că am avut probleme cu modelul acesta. In schimb celelalte doua modele folosite Jaeger si Strong le-am reglat imediat. Primul model folosit a fost Strong, l-am instalat de 3 sau 4 ori fara probleme in diverse pozitii, pe o terasa, pe balcon. Doar la acel DM3800 au fost probleme semnalate. Stab nu am avut.

Comment

Am mai observat o problema cu aceasta montura. Consumul in current raportat in satfinder la miscarea antenei este undeva intre 350 si 380 mA. Nu am fost foarte atent la consum cat am facut probele cu satfinderul legat direct la montura, mi-a sarit in ochi numai faptul ca raportarea consumului era pe rosu cand deplasam antena.

Configuratia mea include 2 switchuri EMP Centauri, unul 4:1 commited si altul 16:1 uncommited. Datorita pierderilor si limitarilor acesturi switchuri, 35 mA + 80 mA, plus ca aceste switch-uri nu ar lasa sa treaca decat max 400mA, am remarcat ca antena nu mai poate fi miscata de la extremitati. Mi s-a intepenit atat pe vest (22W) cat si pe est (60E). Presupun ca la extremitati necesarul de putere este mai mare. Oricum deplasarea antenei comandata din receiver este mult mai lenta decat deplasarea comandata din Satfinder montat direct pe motor. In concluzie o astfel de montura se preteaza numai la configuratii simple, cablu direct intre receiver si montura. Ma indoiesc ca limitarea ar proveni din receiver. Adaptorul AC/DC al STB-ului poate duce 5A. In plus cu cablu direct am facut probe cu receiverul (dm900) inainte de a pune montura + antena.

Mai fac cateva incercari, cablu direct in switch-ul 4:1 (400mA ar trebui sa fie suficienti pentru montura) sau printr-un switch Spaun 2:1 (lasa sa treaca 500mA, consum 20mA). Daca rezultatul nu e cel scontat (sa nu se mai blocheze la extremitati), renunt cu totul la motorul HH si pun o montura polara de offset + actuator + pozitioner. Daca tot trebuie sa mai trag un cablu intre antena si receiver, o sa trag si alimentarea pentru actuator sau iau cablu coax + 4 fire pt actuator. Sau trag numai 4 fire pentru actuator, detalii.

M-ar interesa ceva feedback legat si de acest aspect, al consumului/necesarului de current pentru astfel de monturi HH. Poate gresesc eu ceva pe undeva.

LE: Pentru a misca antena de la extremitati e nevoie de 460mA. Pentru a duce antena la extremitati e nevoie de 300-320mA. Folosirea switchurilor EMP Centauri limiteaza din start curentul la 400 mA. QED.
                    Pentru a scapa de problema am sa pun un switch Spaun SUR 420 care lasa sa treaca 500 mA. Merge sa pun in cascada si un alt switch, dar numai pe portul 1. Probat cu un EMP 8:1, deci ar trebui sa mearga si cu un switch EMP 16:1, adica receiver ->Spaun 4:1 (montura HH pe portul 2) -> EMP 16:1 pe portul 1 din Spaun.

Sper sa fie de ajutor si altora care s-au lovit de acesta problema sau ar vrea sa foloseasca aceasta chinezarie in conjunctie cu un switch diseqc low cost.
                    Last edited by xyzzyx; 31 July 2019, 23:30.

Comment

Your contribution will be used to pay for our hosting service.
                    THANK YOU FOR YOUR CONSIDERING CONTRIBUTING!

Working...
                    X