Your contribution will be used to pay for our hosting service.
THANK YOU FOR YOUR CONSIDERING CONTRIBUTING!

PCHOME.RO

Collapse

Recomandare receptie multifeed antena 60'cm

Collapse
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 1 (0 members and 1 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Recomandare receptie multifeed antena 60'cm

Sunt interesat de programele germane si frantuzesti.
    Doresc sa stiu daca este posibil o receptie multifeed pt pozitiile 13'E-16'E-19,2'E pe o antena de 60 cm instalata la bloc.
    Eventual daca mai pot adauga si alte LNBuri pt pozitiile 23'E, 9'E, 7'E. Ce imi mai trebuie daca e sa pot duce cablurile la 2 tvuri ?
    Sau pe o antena de 80 cm. Prefer o antena cat mai mica ca intentionez sa o montez la bloc.
    Multumesc !

Welcome to the real world !

Este posibila cu 85cm. Cu 60 cm - nu stiu.
    Iti trebuie LNB monobloc pentru trei sateliti la 3 grade intre ei. Pentru 60 cm ar fi asta, dar nu stiu daca nu e cam mica antena.
    Programe germane sunt multe. Dar franceze pe satelitii aia sunt mai greu de deschis.
    SHALOM

Comment

Uite pt o antena de 1m Triax.
      Am avut configuratia centrala cu 3 sateliti si pe o antena de 80cm.

Am ajuns la concluzia ca in Vest este mai curat pentru simplul motiv ca aici ploua mai des...

Comment

Salut,
        foarte ingenioasa metoda de protectie ploaie pentru 13 si 19. Poate mai pui si alte poze cu antena.
        In aceasta situatie, ai avut probleme de semnal, asa in general, pe vreunul dintre sateliti, mai ales pe 13 si 19?
        Locatia antenei este la malul marii sau la scandinavia?
        Multumesc!

Comment

Originally posted by tdy_sat View Post
          Salut,
          foarte ingenioasa metoda de protectie ploaie pentru 13 si 19. Poate mai pui si alte poze cu antena.
          In aceasta situatie, ai avut probleme de semnal, asa in general, pe vreunul dintre sateliti, mai ales pe 13 si 19?
          Locatia antenei este la malul marii sau la scandinavia?
          Multumesc!
          Salut,

Protectia a fost cumparata in Norvegia si e eficienta si pentru zapada.
          Totusi, din cauza ca am adaugat acea sina pt LNB-uri, a trebuit sa improvizez niste extensii pt protectie.
          Poza a fost facuta in 2017, in sud-vestul Norvegiei. Nu am avut probleme cu receptia 13 & 19E.
          Acum folosesc antena in Suedia.
          Poze voi pune la sectiunea dedicata multifeed.
          tdy_sat likes this.
          Am ajuns la concluzia ca in Vest este mai curat pentru simplul motiv ca aici ploua mai des...

Comment

ideal e sa folosesti o antena de 1-1,2m si o sina de 20
            satelescu and tdy_sat like this.

Comment

Salut. am si eu o antena triax 1.10cm pusa pe un motor H-H si as vrea sa pun o sina din asta cu un lnb secundar dar sa pastrez si lnbul principal, are cineva asa ceva pus?

Comment

care este sensul ? vrei sa il legi si prin disecq ?
                in momentul in care muti motorul ce faci cu lnb-ul secundar, faci o noua scanare, sub ce nume memorezi noul satelit, cum tii evidenta satelitilor in memoria receiverului fara sa il dai peste cap ?

Comment

Originally posted by nirolf View Post
                  care este sensul ? vrei sa il legi si prin disecq ?
                  in momentul in care muti motorul ce faci cu lnb-ul secundar, faci o noua scanare, sub ce nume memorezi noul satelit, cum tii evidenta satelitilor in memoria receiverului fara sa il dai peste cap ?
                  am octagon sf 4008 4k cu triplu tuner din care un tuner este folosit pt. H-H si al doilea tuner as vrea sa atasez un lnb cu cablu direct pe Eutelsat 36 est folosind aceasi antena .

Comment

Your contribution will be used to pay for our hosting service.
                  THANK YOU FOR YOUR CONSIDERING CONTRIBUTING!

Working...
                  X