Your contribution will be used to pay for our hosting service.
THANK YOU FOR YOUR CONSIDERING CONTRIBUTING!

PCHOME.RO

Collapse

Receptoare satelit 4k Zgemma

Collapse
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 1 (0 members and 1 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Receptoare satelit 4k Zgemma

Salutare
    A incercat cineva receptor satelit 4K de la Zgemma?
    Am vazut ca se gaseste si cu CI+ chiar cu 2CI+ (Zgemma H9 Twin 2xDVBS2X).
    Chiar functioneaza CI+? Stie sa citeasca multi stream?
    Se merita cumparate receptoare Zgemma? Sunt fiabile?
    Ma gandesc ca este diferenta mare intre Zgemma si Dreambox pt ca si pretul este diferit.
    Multumesc.
    Brasov, 1.2m offset, 0.8m offset
    Digi Extra Complet; Sky Entertaiment De; HD+

Am si DM920 si Zgemma K7 combo. Ambele au acelasi tuner Si2169D, deci aceasi sensibilitate. Stie si multistream, deschide aceleasi canale ca si DM 920. De exemplu programele T2MI de pe 5E nu sunt deschise de nici unul dintre ele. Are slot pentru CI, nu stiu daca citeste CI+ pentru ca nu am cam. In schimb DM920 citeste. Sunt ceva mici stingacii la proiectare, de exemplu CAM-ul se scoate greu din slot. Are si suport intern pentru HDD 2.5, vine si cu conectica necesara in cutie. Incalzirea este pare usor mai mica la Zgemma. La DM920 am circa 70 grade, la zgemma doar 60-62 grade dar sunt amplasate diferit. Marele avantaj este pretul de trei ori mai mic si suportul excelent de la openatv. Tot la pret asemanator ai si Octagon sf8008. dotat cu tuner Si2166D, tot combo, dar mai sensibil. Ocatgonul deschide tot, chiar si programele T2Mi de pe 5E, vede si Hi-Impact de pe 7W, dar nu are modul CI ci decat cititor smartcard.
    Last edited by dingo31; 26 June 2019, 18:42.
    gy_k1984 likes this.

Comment

Marele dezavantaj la chinezisme in general este suportul software, fiindca dupa cativa ani dispare
      La DM cel putin stiu ca e foarte divers si exista de cel putin 10 ani
      Per general fiecare receptor simplu/combo are -/+ de rigoare in functie de doleantele/buzunarul fiecaruia
      Chiar daca exista imaginii E2 in prezent , nu stiu cat de compatibile sunt add-on-urile dedicate pt functionarea/recunoasterea CI+
      Cu CI simplu cred ca NU sunt prb per general indiferent de brand/model/imagine E2 , insa legat de CI+ situatia se poate schimba destul de mult
      Add-on-urile pt CI+ nefiind recunoscute oficial pe imaginii E2 si de aici unele imagini nu le au incluse , altele DA
      gy_k1984 likes this.

Comment

Dragi colegi multumesc pentru informatii
        A-si dori sa cumpar acest model Zgemma H9 Twin 2xDVBS2X de pe un site din Europa. Cand va aparea si in Europa.
        Specifications:

Linux Operating System

ARM processor with 1500MHz Quad-core CPU

Hi3798MV200 Main chipset

More than 4.10x linux kernel

DVB-S2X+DVB-S2X Twin Tuners built-in

Support 4K- 2160p

8GB EMMC Flash / 1GB DDR3 Memory

1x Smart Card

WIFI 300MHZ Built-in

Picture in Picture(PIP)

2x Common Interface Slot(Ci+)

Internal 2.5" HDD Sata 3 bracket(Optional)

SD card (TF card) for recording, 8GB, 64GB, 128GB (Optional)

2 x USB2.0

1x HDMI 2.0

MPEG-2 / H.264 and H.265 Hardware Decoding

HEVC / H.265 2160p60 Main-10 multi-format decoder

10/100 Mbit Ethernet Interface

Multimedia plug-in supported

Advanced EPG (Electronic Program Guide)

Full automatic service scan

Various OSD skins supported

Various Channel Editing Programs

Easy and fast software-upgrade via USB

Low deep-standby power consumption under 1 W

Parental Control

Excellent sound quality in Dolby Digital

OSD into many languages and graphics (Skins)

Web interface, WEB Remote control

DiSEqC 1.0 / 1.1 / 1.2 and USALS

External power supply 12V 3A

http://www.aliexpress.com/item/33000...d-1ef0672ccb1f
        Brasov, 1.2m offset, 0.8m offset
        Digi Extra Complet; Sky Entertaiment De; HD+

Comment

Vezi ca ai si Mecool K6 ( e un receptor combo ) care foloseste acelas SoC ca si
          Zgemma H9 si probabil mai sunt si alte branduri/modele cu acest model de SoC
          Uite aici un magazin oficial din UK -
          https://www.zgemma.co.uk/ - si pana la sfarsitul lui octombrie 2019 , anglia inca este in ue

Comment

Si pe mine mă bate gândul de un Zgemma H9.2H de pe Ali Express.Cred că în jumate de oră îl cumpăr.
            P.S.

Gata am scăpat de 117 parai.

https://www.aliexpress.com/item/3300...chweb201603_52

P.S.2
            Pentru ce naiba vă trebuie twin tuner.Ce,s-au terminat DiseQ switch-urile?
            dingo31 likes this.
            sigpic

Comment

Și eu aș vrea să comand un receptor de pe Aliexpress, dar dacă cumva trece prin vamă și îmi cere să plătesc TVA și taxele vamale (plus eventual și taxă de comisionare vamală care la DHL e cam 100 lei) nu mai e așa atractiv prețul. Când îți ajunge coletul, îmi spui te rog dacă a mai trebuit să plătești ceva în plus pentru el?
              Oradea: 1.2M Fe Off, 0.3dB Digital Gold, H-H Moteck SG-2100A, SS2 2.8A, SRT Digibox.
              75 E - 43 V

Comment

Atentie , H9.2 (procesor Hi3798MV200) , nu merge ok pe Digi 4K pe cablu , apare o sacadare la 15 sec, din cauza bitrate-ului mare (40 M)... Pe H7 nu sunt pb , acesta are procesor BROADCOM 7251... Am incercat OpenATV , Openpli si aceeasi pb. , pe 2 aparate diferite. Canalele de pe sat 4K nu au probleme....
                lyvyus and condei like this.

Comment

Ai testat cu Zgemma H9.2 MyzenTv 4k pe Hotbird ? Are sonor ? Testat cu Zgemma H7 si Mutant HD51 nu are sonor . Cu Mecool K6 are sonor Myzen 4K , acelasi procesor ca la H9. Multumesc .

Comment

Nu are sonor nici pe DM 920
                    [email protected] HD51, DM 920, T90 4w-42e, offset 1,5-1w/5w/4,8e, offset 1,2 HH 30w-56e

Comment

Serios?Daca vrei sa stii,nici pe Octagon SF8008 nu are!Pe niciunul din cele 6 Trackuri AAC!
                      sigpic

Comment

Dar,daca ai rabdarea si linistea sufleteasca a lui YODA,si lasi pe MyZen 4K 10 minute,de meditatie,o sa ai si sunetul mult dorit in AAC!Toate câte cereti sa stiti cum sa le cereti si sa credeti ca le-ati primit deja,si le veti avea!
                        sigpic

Comment

Mecool k6 are sonor perfect instant pe toate canalele audio, nu trebuie sa fii masochist ..

Comment

@amic:
                            "Și eu aș vrea să comand un receptor de pe Aliexpress, dar dacă cumva trece prin vamă și îmi cere să plătesc TVA și taxele vamale (plus eventual și taxă de comisionare vamală care la DHL e cam 100 lei) nu mai e așa atractiv prețul. Când îți ajunge coletul, îmi spui te rog dacă a mai trebuit să plătești ceva în plus pentru el?"
                            poti alege intre posta chinezeasca cit si alte firme de pachete

Comment

Originally posted by cristo4 View Post
                              Nu are sonor nici pe DM 920
                              Incearca si cu timeshift ca doar nu o merge cu sonor numai o chinezarie.

Comment

Your contribution will be used to pay for our hosting service.
                              THANK YOU FOR YOUR CONSIDERING CONTRIBUTING!

Working...
                              X