Hello Guest, if you are reading this it means you have not registered yet or not logged in. Please take a second, login or register here, and in a few simple steps you will be able to enjoy all the many features of our fine community. Note that lewd or meaningless nicknames are prohibited (no numbers or letters at random) and please introduce yourself in the section for you to meet our community.

PCHOME.RO

Collapse

Canale multistream

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 1 (0 members and 1 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Probabil că nu dă semnal de la 5w fix, este pe lângă iar eu le am pe ambele fixe si reglate la sânge pe 5w. treuie să astept primvărara să le dereglez.
    DVB-S:
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.25
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.15
    Prime focus (Alu) 1.50m, 1.90m
    Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
    Offset 35.cm (Camping), Triax BSKYB (72x58 cm), etc
    DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
    Abo: Focussat, Dolce, HD+, TivuSat, Freesat, etc.
    DVB-T:
    TechniSat MultyMedia TS 1, Televes DAT HD, DIGIALITY OUTDOOR ANTENNA, etc

Comment

La ora 15 incep sa apara macroblocuri si semnal instabil...pe majoritatea frecventelor , un procent de semnal de 2% in scadere pe toate frecventele face inabordabil semnalul.

Comment

Puneti si voi locatia unde se intampla t5oate aste altfel, nu se intelege nimic.
        Militianu likes this.
        Edision Mio 4k plus, Vu+ Zero 4k, Samsung UE49MU6452, Samsung QE55Q82RATXXH

Comment

La cine te referi? Ca scrie cam peste tot locatia.
          SHALOM

Comment

La tine e clar ! @mitru-gherla...sunt o gramada de localitati cu numele asta in tara, apoi thethe si ceilalti.
            Edision Mio 4k plus, Vu+ Zero 4k, Samsung UE49MU6452, Samsung QE55Q82RATXXH

Comment

Originally posted by parpaneata View Post
              La tine e clar ! @mitru-gherla...sunt o gramada de localitati cu numele asta in tara, apoi thethe si ceilalti.
              gata, am corectat - credeam că se stie ca după atâția ani fac testele în Buc.
              parpaneata likes this.
              DVB-S:
              Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
              DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
              DVB-T:

Comment

Teste facute azi,cer senin-soare, antena 1,2 Laminas mobila H-H, Bucuresti:
                11179V - 10 dB - stabil - RAI1 HD
                11471V - 12,75 dB - CSTAR
                11509H - 11,75 dB - stabil - France 2
                11554V - 12.25dB - France2
                11637 V - 12,75 dB - Rai1/Rai3 toscana
                11675 H- 11,25 db- Rai3 Piemonte
                11679 V- 15,75 db- France 3 HD
                12522V - 8,25 dB - stabil - Canale 5Hd
                12543H - nimic - Alice
                12585H - stabil 6,75 db - SkySport 1 HD
                12606V - stabil 7,5 db - La7 HD
                12627H - stabil 7,25db-SkySport 1 HD-tp dublat cu 12585H
                12648V - nimic - LÉquipe HD
                12669H - stabil 7db - 20 Mediaset
                12700H- nimic-TopCalcio 24
                Militianu, satelescu and 2 others like this.
                DM 920, T90 4w-42e, offset 1,5-1w/5w/4,8e, offset 1,2 HH 30w-56e

Comment

Salut,
                  Eu nu mai cred până nu văd poze, sorry, dar eu am antenă circulară, fixă, reglată la sânge de 1.5m pe 5w. și-mi intră tot ce n-a trecut pe spotul transalpin tot cu 15/16dB. respectiv pachetul Fransat. codat. Deci nu știu ce să zic, am semnal stabil de 10dB în multistream doar pe RAI. și spotradic mai rup francezii cu 12dB dar cu macroblocuri și nu tot timpul zilei.
                  So, ateptăm poze cu semnalale și antenele. pun pariu că spotul ăsta nu este 100% pe 5w! Din câte observ în relatări cam toți care obținut semnal pe Berlusconi au antene mobile.
                  Bafta!
                  DVB-S:
                  DVB-T:

Comment

Cateva poze de dimineata, cer inchis, ceata:

12669 H intra la limita, pixelat, din cauza vremii. Pe parcursul zilei semnalul creste, spre seara si noaptea dispare.

the the, satelescu and Militianu like this.
                    DM 920, T90 4w-42e, offset 1,5-1w/5w/4,8e, offset 1,2 HH 30w-56e

Comment

Mulțumesc frumos! Așa da, să înțeleg că recepția este făcută cu offsetul 1.20m pe HH în Buc. right?
                      Thanks!
                      DVB-S:
                      DVB-T:

Comment

aseara nu mergeau francezii pe 11 509 ,de dimineata semnal 40%/zero pe italienii extra rai
                        1,2 offset dish/lnb inverto/dream 500hd/dream 525 hd/vu+zero 4k

Comment

Am monitorizat și eu semnalul de câteva zile de la intrarea în funcțiune a satelitului Eutelsat 5 West B și constat o diferență mare de semnal pe parcursul zilei. Maximul de semnal aici lăngă București se obține in jurul orei 16, iar minimul este noaptea la ~12am. Pe o antenă de 1,4m, variația pe intervalul 12500-12750 MHz unde semnalul este cel mai slab, este de 3,5-4dB între orele menționate anterior. Între 10950-11700 semnalul este mai puternic si variatia este între 2-2,5dB. Noul satelit este poziționat bine (https://www.n2yo.com/?s=44624), nu se deplasează mult pe parcursul zilei in slotul de la 5W, pe antena mobilă nu este necesară nici o modificare a poziției pentru a obține semnal maxim la diferite ore din zi, deci variația semnalului este data doar de miscarea zonei de acoperire probabil pe direcția est-vest. Situația este similară cu Thor 6 spot Nordic care are la fel o variație de 3-4dB.
                          Să vedem ce vor aduce urmatoarele modificări în februarie la 5W, probabil încetarea emisiei pe transponderii Mediaset si Persidera deja mutați la 9E, pentru a face loc restului de transponderi activi inca pe Eutelsat 5W A ?

Mai jos am atasat cateva poze cu recepția de azi cu antena circulară de 1,4m și lnb IBU adaptat la flanșă. Ultima poză este cu semnalul minim la 12am.
                          Se putea și mai rau să nu avem deloc semnal precum la 9 est unde pe spotul Italia semnalul este insesizabil cu antena de 3m, si asta pe frecvența 12341 V sau 12466 V, celelalte frecvențe de pe același spot oricum fiind imposibil de recepționat din cauza frecvențelor de pe spot nordic ce se suprapun cu acestea.

innesat91, the the and 6 others like this.
                          PFA 1.4m+IBU 85E->37.5W / PFA 3.0m Ku&C band, 103E->40.5W/Dreambox 500 HD/TBS 6903/5925

Comment

Pana la urma italienii vor fi/sunt mutati pe 9E, unde semnalul este practic imposibil de receptionat in romania?

Iar pentru noul 5W sunt sanse de receptie, dar acolo raman doar francezii?
                            DIGIBOX HUMAX-I; AzBOX HD; 1.8m parab.;18Strong; Motech, SS2

Comment

Originally posted by EXCALIBUR View Post
                              Am monitorizat și eu semnalul de câteva zile de la intrarea în funcțiune a satelitului Eutelsat 5 West B și constat o diferență mare de semnal pe parcursul zilei. Maximul de semnal aici lăngă București se obține in jurul orei 16, iar minimul este noaptea la ~12am. Pe o antenă de 1,4m, variația pe intervalul 12500-12750 MHz unde semnalul este cel mai slab, este de 3,5-4dB între orele menționate anterior. Între 10950-11700 semnalul este mai puternic si variatia este între 2-2,5dB. Noul satelit este poziționat bine (https://www.n2yo.com/?s=44624), nu se deplasează mult pe parcursul zilei in slotul de la 5W, pe antena mobilă nu este necesară nici o modificare a poziției pentru a obține semnal maxim la diferite ore din zi, deci variația semnalului este data doar de miscarea zonei de acoperire probabil pe direcția est-vest. Situația este similară cu Thor 6 spot Nordic care are la fel o variație de 3-4dB.
                              Să vedem ce vor aduce urmatoarele modificări în februarie la 5W, probabil încetarea emisiei pe transponderii Mediaset si Persidera deja mutați la 9E, pentru a face loc restului de transponderi activi inca pe Eutelsat 5W A ?

Mai jos am atasat cateva poze cu recepția de azi cu antena circulară de 1,4m și lnb IBU adaptat la flanșă. Ultima poză este cu semnalul minim la 12am.
                              Se putea și mai rau să nu avem deloc semnal precum la 9 est unde pe spotul Italia semnalul este insesizabil cu antena de 3m, si asta pe frecvența 12341 V sau 12466 V, celelalte frecvențe de pe același spot oricum fiind imposibil de recepționat din cauza frecvențelor de pe spot nordic ce se suprapun cu acestea.

Bun să înțeleg că din 2 antene (o parabolică 1.50m și un offset 1.10m) ambele nu sunt reglate bine deși am senal extrem de mare pe frecvențele ce au rămas de pe vechiul satelit! Ok, o să revin cu detalii când o să ajung pe casă.
                              Merci de infos cu detalii!
                              Later edit: da, cred că eu sunt exact pe satelitul un pic înclinat, această înclinare cred că face diferența între peachetele la limita de recepție de pe noul satelit - iată cum toate site urile îl dau înclinat Eutelsat 5 West A (incl. 0.2°)
                              DVB-S:
                              DVB-T:

Comment

Pun si eu o intrebare simpla. Prinde cineva stabil italienii in permanenta , indiferent de momentul zilei ? Si daca da , ce diametru are antena si in ce locatie ?
                                the the likes this.

Comment

Working...
                                X