Hello Guest, if you are reading this it means you have not registered yet or not logged in. Please take a second, login or register here, and in a few simple steps you will be able to enjoy all the many features of our fine community. Note that lewd or meaningless nicknames are prohibited (no numbers or letters at random) and please introduce yourself in the section for you to meet our community.

PCHOME.RO

Collapse

Canale multistream

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 1 (0 members and 1 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

da am 35% semnal/dupa info flysat s-ar afla pe transalpine ,ma indoiesc ca avem receptie de pe transalpine mai curind e pe spot european
    johnsaxon likes this.
    1,2 offset dish/lnb inverto/dream 500hd/dream 525 hd/vu+zero 4k/2m circular dish/motorizet 0,85 gilbertini dish/redline ts 200hd....and more

Comment

N-E fara semnal pe frecventele multistream si Fransat. Antena ofset 1,8 m.
      Last edited by pessat1995; 21 January 2020, 16:38.

Comment

Confirm si eu,lipsa semnal NE RO, pot pune cardul Fransat la vanzare.

Comment

Din păcate, la Cluj, pe antena toroidală T90, nu mai intră nici unul din transponderele migrate azi noapte pe noul satelit ”olog”. Semnalul este foarte slab acum, de ex. pe transponderul 11509H pe care aveam calitate între 80-83%, acum este de abia între 32-40%. Pe celelalte transpondere semnalul este și mai slab, total insuficient pentru lock.

Probabil cu o antenă de 1.5 m recepția s-ar putea face în condiții bune în această parte a țării, poate chiar cu o rezervă de semnal.
          ANDREI likes this.

Comment

in bucuresti inca e bine dar migratia continua pe 7 februarie cu pachetele de radio si ce a mai ramas din restul de programe tv
            ANDREI likes this.
            1,2 offset dish/lnb inverto/dream 500hd/dream 525 hd/vu+zero 4k/2m circular dish/motorizet 0,85 gilbertini dish/redline ts 200hd....and more

Comment

Buzău, zona NE a județului îmi intră 351 canale . Emme Esse 1.15 , H-H.
              ANDREI and johnsaxon like this.
              Telekom Romania - Consultant vanzari ! OFERTE Personalizate -FTTx, xDSL, NON-FTTx, PORTARE !
              Ech Recep - DM800SE, TRIAX, DM3800, DTH - TELEKOM, DIGI, FocusSat, Akta , GSM - Telekom, DIGI ,Vodafone !

Comment

Am testat si eu 3 frecvente de Fransat si vad ca intra , Bucuresti !

Romeo
                bucuresti, 0.9 m.

Comment

Originally posted by Iceman View Post
                  Din păcate, la Cluj, pe antena toroidală T90, nu mai intră nici unul din transponderele migrate azi noapte pe noul satelit ”olog”. Semnalul este foarte slab acum, de ex. pe transponderul 11509H pe care aveam calitate între 80-83%, acum este de abia între 32-40%. Pe celelalte transpondere semnalul este și mai slab, total insuficient pentru lock.

Probabil cu o antenă de 1.5 m recepția s-ar putea face în condiții bune în această parte a țării, poate chiar cu o rezervă de semnal.

Intr-adevar,chiar daca semnalul este cu mult scazut dupa mutarea transponderilor pe E5WB,cu o antena de 1.50m se pot receptiona in zona Clujului toti transponderii intre 10950-11700 HV,acestia avind un semnal relativ mare,de peste 12dB,cu o mica rezerva;doar pachetul MIS francez la 11509 H este aproape de limita.O "ciudatenie" placuta,ca s-o numesc asa,se manifesta pe acest transponder,11509 H,cu antena de 110cm,cu care reusesc sa obtin un semnal de peste 11db,semnalul fiind mai tare cu 1dB decit cu antena de 150cm.Pe ambele antene folosesc lnb IBU.In partea superioara de banda,12500-12750 MHz,semnalul pe orizontala e cu mult scazut,incit si la 10dB,sa zicem pe 12648 V(pachetul MIS francez) sau 12543 V(pachetul Persidera) nu reusesc sa-l inchid.In schimb,cu antena de 110m,semnalul pe polaritatea orizontala,intre 12500-12750 MHz,aproape nu este detectata.
                  Ar fi de prisos sa scriu cum se manifesta fiecare transponder care a migrat pe noul satelit.Mai bine postez pozele cu semnalul obtinut cu cele trei antene(150cm,110cm si T90(toroidala) cu care am facut testele la 5.0W.
                  Mai adaug,totusi, doar ca atunci cind am instalat lnb-urile pe toroidala,in 2008,reglajul pe al 15-lea lnb l-am facut mai mult pentru receptia lui Amos la 4.0W fiindca in acel an nu erau activati trasponderii MIS(francezi sau italieni).Mentionez acest lucru pentru ca,fata de semnalul pe care-l am acum pe toroidala,probabil ca daca as face o reglare acum,cu un alt lnb,as obtine unul ceva mai bun(?!)Pun ambele semne in paranteza din motive evidente,acum ca transponderii MIS sint mai greu de receptionat odata mutati pe Eutelsatul de acum.
                  Teste de semnal la 5.0W cu antenele 150cm,110cm,T90,placa dvb tbs6903,lnb IBU si Strong si DM920 UHD pe 11509 H si 12522 V.

satelescu
                  Last edited by satelescu; 24 January 2020, 22:16.
                  hexs, skycleaner and 7 others like this.

Comment

pe 11509 am 36%semnal[aseara chiar 40%] dar pe 12 648 semnal zero/a crescut nivelul semnalului pe italieni[mediasetul] pe la 62%/urmarim evolutia in continuare pentru ca totul e in miscare
                    ANDREI likes this.

Comment

11509-snr 88%,agc 75%
                      11637v-snr 86%,agc-77%
                      11675h-snr 82%,agc 67%
                      12522v-snr 75%, agc 70%
                      12543h-snr 75%,agc 62%
                      12585h-snr 64%,agc 62%
                      12606v-snr 72,agc 70
                      12627h-snr 72,agc 61
                      12648v-81,agc 73
                      12669h-snr 65, agc 64 posturi scanate 0, probabil sunt sub limita.
                      Locatie Tg-Jiu, antena 125 cm. Satelit 5west.
                      Edision Mio 4k plus, Vu+ Zero 4k, Samsung UE49MU6452, Samsung QE55Q82RATXXH

Comment

In Gherla cu un emme esse 1,15 la ora 17 aveam semnal stabil pe majoritatea frecventelor , inclusiv premium si sky sport...doar perseidele nu se blocau...la ora 19 situatia e total alta...semnalul scade spre seara se pare ...
                        ANDREI likes this.

Comment

Eu mom. în Buc cu 1.5m circulară n-am reușit nimic serios, doar TP-urile cu Rai undeva la 9dB, în rest 0 semnal. de asemenea nu mai zic de Gibertini offset de 1.10m. 0 total. O să mai testez de-a lungul zilei...
                          Thanks!
                          ANDREI likes this.
                          DVB-S:
                          Offset Emme Esse (Alu.) 1.25
                          Offset Emme Esse (Alu.) 1.15
                          Prime focus (Alu) 1.50m, 1.90m
                          Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
                          Offset 35.cm (Camping), Triax BSKYB (72x58 cm), etc
                          DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
                          Abo: Focussat, Dolce, HD+, TivuSat, Freesat, etc.
                          DVB-T:
                          TechniSat MultyMedia TS 1, Televes DAT HD, DIGIALITY OUTDOOR ANTENNA, etc

Comment

11013 V 30000, singurul transponder multistream pe care am ,,urme de semnal,, antena1,8m al. ofset, mutant HD51, locatie BT.
                            ANDREI likes this.

Comment

Semnal stabil emme esse 1,15 gherla pe premium , mediaset , sky sara perseide si fara sa blochez 11508
                              satelescu and ANDREI like this.

Comment

EmmeEsse - 1.15m - antena pusa pe HH, nereglata la sange.

11179V - 9.0 dB - stabil - RAI1 HD
                                11471V - 10.6 dB - CSTAR
                                11509H - 12.7dB - stabil - France 2
                                11554V - 12.0dB - France2
                                11637 V - 9.2 dB - Rai1
                                12522V - 6.9 dB - stabil - Canale 5Hd
                                12543H - nimic - Alice
                                12585H - nimic - Premium Emotion
                                12606V - nimic - La7 HD
                                12648V - nimic - BFM TV HD
                                12669H - nimic - Mediaset Extra
                                Last edited by isr2002; 24 January 2020, 11:54.
                                ANDREI likes this.
                                SHALOM

Comment

Working...
                                X