Hello Guest, if you are reading this it means you have not registered yet or not logged in. Please take a second, login or register here, and in a few simple steps you will be able to enjoy all the many features of our fine community. Note that lewd or meaningless nicknames are prohibited (no numbers or letters at random) and please introduce yourself in the section for you to meet our community.

PCHOME.RO

Collapse

Canale multistream

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 1 (0 members and 1 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Originally posted by krowtr View Post

Ce-mi plac unii care citesc doar ultimul post si atat....#176
    fii mai atent si o sa-ti placa ....ce vrei tu
    1,2 offset dish/lnb inverto/dream 500hd/dream 525 hd/vu+zero 4k/2m circular dish/motorizet 0,85 gilbertini dish/redline ts 200hd....and more

Comment

Originally posted by krowtr View Post

Ce-mi plac unii care citesc doar ultimul post si atat....#176
      Decāt să stăm să răsfoim comentarii ridicole, despre recepție "īn Romania" a acestui satelit și tip de transmisie, nu crezi că ne-ar ajuta mai mult să īnțelegem ceea ce ne transmiți punāndu-ți la semnătură locația și echipamentul cu care realizezi aceste recepții? Asta ca să nu se mai creeze confuzie a ceea ce vrei să transmiți ca info aici.

Thanks!
      DVB-S:
      Offset Emme Esse (Alu.) 1.25
      Offset Emme Esse (Alu.) 1.15
      Prime focus (Alu) 1.50m, 1.90m
      Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
      Offset 35.cm (Camping), Triax BSKYB (72x58 cm), etc
      DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
      Abo: Focussat, Dolce, HD+, TivuSat, Freesat, etc.
      DVB-T:
      TechniSat MultyMedia TS 1, Televes DAT HD, DIGIALITY OUTDOOR ANTENNA, etc

Comment

9 EAST, in Timisoara, antena 1,2 ....
        mitru, the the and isr2002 like this.

Comment

Io asa mai de la maramu si tot am catat si nu am gasit samnatura.Asa ca...pun aci:
          Antena 90cm(fosta AKTA) plaja 90E-30W. Motor HH Strong vechi de 15 ani(aproximativ) reglat personal.
          Multistream 5W-OK, 9E pauza.
          Badr 26E receptie fara probleme in orice ora a zilei,semnal stabil intre 46% si 55%.
          Nordicii (Telenor) semnal stabil 75%-78% in orice minut.
          Despre 39E (dulce pe oscam) am postat de 2 ori insa din motive personale las foto doar 24h.
          Las foto pentru confirmare Badr Telenor si 90E Yamal:

https://postimg.cc/230g0DfS

https://postimg.cc/LYNQQzwb

https://postimg.cc/LYCv3mZd

the the likes this.

Comment

Pentru cei interesati de transponderii MIS la 5.0W,iata cum arata semnalul pe cei care sint activi in acest moment.La 12585 H,35500,2/3,8PSK a aparut un stream PLP(20) cu un singur program tv: Diver promo.Rai-urile multistream par a avea un semnal mai tare decit ultima oara,in iunie,cind am verificat transponderii.
            Teste cu antena de 150cm si aplicatii dvb.

satelescu
            arsenal83, 007/Ro and 2 others like this.

Comment

Pe mine m-ar interesa semnalul de pe multistream de pe 9est. Nu receptionez nimic. Ce rapoarte avem ? Intra la cineva ceva ?
              (1) Offset Alu Mabo 1.85m + IBU 34.5w-85E
              (2) Offset Alu necunoscut 1.85m + IBU 34.5w-56E

Comment

Astept si eu ca cineva din zona sud-vest a tarii cu o antena mare,de peste 2.0m,dar mai bine 2.20m,sa posteze o receptie a fascicolului Italy de la 9.0E.
                Desi am semnal destul de tare pe diferite fascicole,pe cel al Italy,el este zero,precum poti vedea pe spectrum.
                (In paranteza intreb nostalgic,fara sa astept un raspuns,unde sint pasionatii din anii '90 cu antenele lor mari...pentru situatii cum e la 9.0E?)

satelescu
                Dan70 and arsenal83 like this.

Comment

Nu cred ca va fi suficienta 2 metri. Am 1,8m offset in Arges si nu e destul. Poate 2 metri in Timisoara ar fi altceva. Ma intereseaza cum de au facut spotul asa de directional pe Italia. Interesant. Nu scapa mare lucru. becalu raporteaza receptia in Timisoara cu antena de 1,2m. E singurul deocamdata.

Ar mai fi un lucru de remarcat. Testul pare sa fie facut cu o placa TBS6504. Oare nu e la fel de sensibila ca TBS6903 sau 6983 ? Intreb pentru ca placile tbs aveau obiceiul sa arate sub nivelul de semnal pentru tuner. Ma intreb acum cat de jos poate fi semnalul sa nu arate deloc ? Adica alta data arata semnal si puteam estima ca trebuie antena de 3 metri iar acum zero semnal. Stiu...sunt carcotas dar caut explicatii.
                  Last edited by arsenal83; 23 July 2020, 19:07.

Comment

Testul cu placa dvb la 9.0E a fost facut chiar cu tbs6983,si nu cu tbs6504.N-am considerat ca de placa folosita depinde receptia acestui semnal,care oricum nu arata pe spectrum nici cel mai mic prag de receptie cu antena mea.De altfel toate placile dvb pe care le-as putea folosi pentru teste de semnal la aceasta pozitie imi va arata acelasi nivel,adica zero.O demonstreaza chiar 6983,caci asta este situatia cu spotul Italia in zona mea!
                    Si da,spotul a si fost directionat exact asa cum arata harta de acoperire,sa fie vizata numai Cisma,adica sa fie chiar "jos";sa nu existe pe zona noastra,decit pe o arie ingusta a tarii,a Banatului,daca e adevarat raportul lui @becalu.Cu ce antene si in ce conditii,ar fi bine sa ne spuna cei care au norocul sa-l receptioneze.
                    Chiar satelitul acesta a fost construit ca spoturile sa fie directionate pe zone precise ale Europei incit receptia lor sa fie posibila numai pentru operatorii nationali.Italia in special are toate motivele sa-si ingusteze aria de receptie cit mai mult pe zona ei dintr-un motiv evident,pentru ca transmit programe tv terestru via satelit.
                    De altfel tendinta de ingustare a spoturilor este in atentia marilor operatori europeni.De aceea noua generatie de sateliti sint ginditi si construiti pentru nevoile acestor operatori nationali.Sa ne gindim numai la spotul UK pe Astra 2E la 28.2E.Eutelsat-ul a inceput chiar din 2018 odata cu acest 9B.Si acest proces de restringere a semnalului pe zone precis directionate o fac si alti operatori de sateliti. Intelsatul a inceput cu noua generatie de sateliti,cei cu e la urma,33e,35e,37e.
                    Dar despre ce urmeaza sa receptionam in viitorul apropiat sau mai indepartat este pentru alt topic.

satelescu
                    Last edited by satelescu; 23 July 2020, 22:39.
                    arsenal83 likes this.

Comment

cu octagon prind multistreamurile de pe 9 east, dar chiar nimeni din Timisoara , nu a testat satelitul 9 east ?

Comment

de ce sa mint , si cele de pe 5 east intra fffff bine, fata de cele de pe 9 east ....cele de pe 9 east noaptea si ziua pina la orele 11, 12 ziua merg brici, dupa-masa ,mai greutz...nu am antena mare, are doar 1,2 m....

Comment

Originally posted by becalu View Post
                          de ce sa mint , si cele de pe 5 east intra fffff bine, fata de cele de pe 9 east ....cele de pe 9 east noaptea si ziua pina la orele 11, 12 ziua merg brici, dupa-masa ,mai greutz...nu am antena mare, are doar 1,2 m....
                          Ne faci să rādem! Pe bune acum, vino cu poze concrete cu antena și semanl/imagine. Nu vezi că nu te crede nimeni?
                          gladix likes this.
                          DVB-S:
                          Offset Emme Esse (Alu.) 1.25
                          Offset Emme Esse (Alu.) 1.15
                          Prime focus (Alu) 1.50m, 1.90m
                          Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
                          Offset 35.cm (Camping), Triax BSKYB (72x58 cm), etc
                          DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
                          Abo: Focussat, Dolce, HD+, TivuSat, Freesat, etc.
                          DVB-T:
                          TechniSat MultyMedia TS 1, Televes DAT HD, DIGIALITY OUTDOOR ANTENNA, etc

Comment

La Timisoara mai cu ceva vreme in urma intra pe frecventa 12341 V 31400 5/6 MS:1 262140 Gold toate frecventele. Antena e putin dereglata si trebuie sa inlocuiesc motorul H-H. Si dupa ce rezolv testez.
                            Pe frecventa 12256 V 14302 3/5 intra toate canalele cu un SNR 45 %.

Receptia cu antene Emme Esse 1,25, DM 920.

arsenal83, mitru and 4 others like this.
                            DM 920 UHD, Emme Esse 125, TricolorTV, OSCAM, TBS 5590, TBS 5520 SE, TBS 5927.

Comment

La ce ora e semnalul mai bun ? Are variatii zi/noapte ?

Comment

Originally posted by arsenal83 View Post
                                La ce ora e semnalul mai bun ? Are variatii zi/noapte ?
                                E stabil la orice ora.
                                v11 and arsenal83 like this.
                                DM 920 UHD, Emme Esse 125, TricolorTV, OSCAM, TBS 5590, TBS 5520 SE, TBS 5927.

Comment

Working...
                                X