Hello Guest, if you are reading this it means you have not registered yet or not logged in. Please take a second, login or register here, and in a few simple steps you will be able to enjoy all the many features of our fine community. Note that lewd or meaningless nicknames are prohibited (no numbers or letters at random) and please introduce yourself in the section for you to meet our community.

PCHOME.RO

Collapse

Soluție mai multe tv pe un singur cablu

Collapse
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 1 (0 members and 1 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Soluție mai multe tv pe un singur cablu

Salutare,
    Am o Óntrebare pentru cunoscători. Situația este in felul următor:
    1 torodiala, 1 switch 8/1 și un cablu care intra in casa. Perfect pt. un receptor. Eu vreau sa leg de cablul asta mai multe receptoare 3 sau 4. Exista un adaptor ceva ori trebuie se vin de afara cu un cablu pentru fiecare receptor? Va mulțumesc.

pentru 2 receptoare exista solutia staking-destaking, dar trebuie sa schimbi lnburile cu twin si inca un swich 8/1

https://www.amazon.co.uk/Johansson-S.../dp/B00PUKSKHK
    K-storu likes this.

Comment

alternativa ar fi sa folosesti lnburi unicable insa nu stiu daca se impaca cu al tau switch, vezi daca sunt receiverele unicable in prealabil

Comment

Dacă le pun in serie oare nu merg? De la unul la altul prin LNB in - LNB out

Comment

Originally posted by K-storu View Post
          DIPLEXER

https://www.ebay.com/itm/2-X-DIPLEXE...0AAOSwL8lbPuaw

https://i.ebayimg.com/images/g/eoQAA...bL/s-l1600.png

Ip-ul si Providerul tau:

-=Sambata - 9 - Februarie - 2013=- :p

Comment

Eu folosesc Spaun 4F pentru a distribui o iesire de LNB catre 4 receptoare. Merge desigur numai unul singur o data. Solutie asemenatoare cu legarea in serie a receptoarelor LNB in - LNB out cu mentiunea ca nu toate receptoarele pot sa faca LNB in/out corect cand sunt in standby.
            Pe langa unicable ar mai fi si solutia cu SAT-IP dar nu stiu cum merge (sau daca merge).

Comment

Merg dar numai programele
              din 12 GHZ polarizare H cind toate cele 3 ,4 receptoare sint pe un program in 12 H Cind vrei sa vezi programe in 12 Ghz vertical receptoarele trebuie sa stea pe o frecventa din acest domeniu !La fel pt programe din 10 Ghz H sau 10 Ghz V se vor vedea doar daca toate receptoarele 3 sau 4 sint in zona compatibila ,asa ca recomand solutiile mai scumpe de mai sus ,,,,,

Comment

Ok, m-am lămurit. Cred ca am sa trag cablu separat pentru fiecare receptor, este soluția cea mai funcțională și cea mai ieftină se pare. Oricum va mulțumesc pentru sfaturi

Comment

vezi sa cumperi cel mai bun cablu si sa fie dintr-o bucata

Comment

Din păcate nu-l pot pune dintr-o bucata, am să-l tai la jumate și am sa pun un amplificator Óntre. Lungimea totala a cablului o sa fie in jur de 25-30 m

Comment

Ok, m-am lămurit. Cred ca am sa trag cablu separat pentru fiecare receptor, este soluția cea mai funcțională și cea mai ieftină se pare. Oricum va mulțumesc pentru sfaturi
                      Impotriva DIPLEXER-ului ce ai ?
                      Ip-ul si Providerul tau:

-=Sambata - 9 - Februarie - 2013=- :p

Comment

Din păcate nu-l pot pune dintr-o bucata, am să-l tai la jumate și am sa pun un amplificator Óntre. Lungimea totala a cablului o sa fie in jur de 25-30 m
                        In nici un caz sa nu pui amplificator, mai rau faci. Pentru o lungime de cablu de 30 m nu ai nevoie, pana la 70 m nu sunt probleme. Am incercat si cu 100 m, tot fara probleme (testat pe Astra care are semnal puternic).

Comment

Pai depinde si pe ce sateliti are lnb-urile configurate , nu toti sateliti au semnal puternic ca Astra si probabil de acea zice ca vrea sa foloseasca un amplificator

Comment

Am 3 amplificatoare, Fuba, Kathrein si California Amplifier, la toate incercarile sub 50 m mai rau strica semnalul, chiar si la sateliti cu semnal slab.

Comment

Originally posted by -=SAT=- View Post

Impotriva DIPLEXER-ului ce ai ?
                              vrea sa puna 3-4 receptoare satelit pe un singur cablu, diplexer este ptr. a insuma pe un singur cablu un semnal satelit si unul de cablu sau terestru....asa ceva folosesc eu :

https://www.elstar.ro/Accesorii/Spli...iplexer-Intern
                              -=SAT=- likes this.
                              OCTAGON SF4008 4K the best receiver enigma2 , VU+ultimo 4K,Vu+solo2,Xtrend9200 , Dream500 S , Sky Star HD2 , Antena 1.8 Circulara Al motorizata, Antena 1.6 Circulara Al Fixa Lnb Twin , 2 Antene 1.2 Ofset Fe Lnb Quad , Antena 1.0 Ofset Fe Lnb Quad , Focus Sat Full HD , FreeSat TVR HD

Comment

Working...
                              X