Hello Guest, if you are reading this it means you have not registered yet or not logged in. Please take a second, login or register here, and in a few simple steps you will be able to enjoy all the many features of our fine community. Note that lewd or meaningless nicknames are prohibited (no numbers or letters at random) and please introduce yourself in the section for you to meet our community.

PCHOME.RO

Collapse

8k

Collapse
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 2 (0 members and 2 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Fiecare are dreptul sä creadä ce vrea
    Eu spun doar atit ginditivä la hd ready si full hd
    Tehnica evolueazä

Comment

Teste 8k pe Turksat 4B 50E
      11587 H 34280
      TBS 6903 si 6909-X
      Satlink WS 6980
      Amiko Viper 4k, Alien2+,Emme Esse 115cm AL, IBU, Optibox Dm 3800, 100.5E-45W
      mi ste®

Comment

Mai e activ? Mie doar imi coloreaza repetat, cu rosu la HEVC, dar frame rate este 0.
        Trebuie configurat ceva anume in DVB dream?

Comment

Da, sigur că e activ. Pe PC cu TBS 6903 face lumina doar cu codec LAV Video Decoder (player DvbDream). Nu te astepta la o rulare fluenta. Trebuie resurse. Rezolutia video este 7680x4320.
          TBS 6903 si 6909-X
          Satlink WS 6980
          Amiko Viper 4k, Alien2+,Emme Esse 115cm AL, IBU, Optibox Dm 3800, 100.5E-45W
          mi ste®

Comment

Ce mi sa pärut interesant imaginea unui lg oled 4k mi sa pärut a fi m-ai buna decit a lui Samsung Qled 8k.
            Erau amindoua unul linga celalat la mediamarkt.
            Pe lg rula ceva pus de ei iar la Samsung am pus eu pe youtube un Video in 8k.
            La LG era imaginea m-ai bunä .

Era clar ca oled e m-ai bun decit Qled dar credeam cä 8k Qled e m-ai tare decit Oled 4k.

M-am inselat cel putin la prima vedere.

Comment

Pai in primul rand in magazin nu sunt conditiile ideale de a face comparatii
              Apoi conteaza foarte mult perceptia ta vizuala
              Nu in ultimul rand ce anume NU ti-a placut la vizionarea 8K
              YT-ul era direct de pe tv-ul 8K sau ai pus tu o inregistrare video 8K
              Exista destui userii in prezent care NU pot diferentia nic 4K fata de HD........
              Bine inteles pana la urma parerile sunt subiective

Comment

@xyzcv ...atata poveste pentru nimic....

Daca te uiti la o imagine cu rezolutie mare pe un televizor care stie doar o rezolutie mai mica este absolut normal sa nu poti face diferentierea dintre cele doua.

Red Green: If life gives you lemons, throw 'em into a quart of vodka.

Comment

Mama ei de teorie , practic insa - Multi vad , putin cunosc

Comment

@Rely: Nu reusesc nicicum. Am ultimele codecuri LAV, am umblat si la buffere in DVBdream, am schimbat hardware acceleration in LAV video codec, am tot schimbat parametrii (multe din setari tb sa recunosc ca nu stiu ce fac), dar tot nu imi merge TRT 8K.
                    As deschide topic separat dar deja m-am plictisit, acum si UHD-urile fac laguri.
                    Poti te rog sa imi scrii aici exact ce setari sunt necesare (sau cum ai tu) in dvbdream si in panoul de configuyrare a codecului LAV Video?
                    PC-ul cred ca are resurse suficiente (i7 3770K, GTX 970, 32 GB RAM, 256 GB SSD, etc). Ca doar nu o fi de la sistemul de operare... e win10 pe 64 biti.
                    Multumesc anticipat...

Comment

Sper sa ma insel , ai incercat sa redai un film 4K ?
                      Tare mi-e sa nu fie de la pl video , fiindca din cate stiu doar GTX 960 e proiectata pt decodare hw 4K
                      La seria GTX 1xxx deja e altceva
                      Daca poti reda filme 4K de diferite codecuri aferente 4K-ului , atunci tot la setarile prg e prb , altfel......

Comment

Nu poate fi HW decoding ci doar software. De aia folosesti LAV codec.
                        Red Green: If life gives you lemons, throw 'em into a quart of vodka.

Comment

e gf gtx 970 si e destul de veche, cred... ma uit pe net sa vad ce poate, daca poate, sa nu ma mai chnui ptr trt 8k
                          dar din ce vad, pentru UHD, pare sa fie din renderer, merge ok cu renderer 7 acum.
                          deh, daca nu m-am uitat la tv pe pc nu prea am avut de ce sa studiez toate amanuntele...

Comment

Fiindca nu exista thread dedicat tv-urilor 8K inca - primul tv 8K in RO - Samsung QR65Q900R - 22.236 lei - https://www.displayspecifications.com/en/model/9e00152e

Comment

Acum avem si primul 8k Recorder cu HDMI 2.1 Aquos 8k hdd de la sharp cu 8 Terabyte hdd(bineinteles in japonia)

Comment

Working...
                              X