Hello Guest, if you are reading this it means you have not registered yet or not logged in. Please take a second, login or register here, and in a few simple steps you will be able to enjoy all the many features of our fine community. Note that lewd or meaningless nicknames are prohibited (no numbers or letters at random) and please introduce yourself in the section for you to meet our community.

PCHOME.RO

Collapse

Receptia in banda Ku de la 100.5 Est la 50.0 Vest

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 2 (0 members and 2 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Amos 3/7 @ 4° West

Despre receptia lui Amos 3 la 4°E s-a scris pe forumul nostru inca de cind a fost operational, aici si aici ,iar despre Amos 7 la 4°V veti afla iarasi tot ce trebuie despre receptia lui tot la sectiunea asta.
    De fapt spotul PanEuropa a lui Amos n-a pus probleme de receptie in zona noastra cu antene mici,avind acoperire centrala chiar pe zona noastra.Asa a fost inca de la inceputuri cu Amos 1 in 1996 si a ramas la fel si acum,cu Amos 7 in 2017.
    In schimb spotul Orientul Mislociu a fost si a ramas tinta multor amatori de la noi,cu rezultate amestecate,cele mai multe incercari de a-l receptiona au ramas in stadiu de wishful thinking .Dar asta nu inseamna ca nu s-a reusit receptia pachetului Yes ,caci despre receptia acestuia e vorba pe acest spot,cu antene mari si bine reglate,in special de catre profesionistii din sudul tarii.Si fiind atit de problematic,rapoartele de receptie pe forumul nostru au cam disparut,lasind impresia ca nu mai intereseaza pe nimeni. Dar iata ca recent un pasionat din Buzau ne atrage atentia ca a receptionat pachetului izsraelian- Yes ,reusind mica/marea performanta de a inchide semnalul oriental cu antena de 1.4cm!Atit a trebuit,caci imediat pasionatii rdi-isti au inceput vinatoarea de semnal si captarea programelor Yes,si surpriza parca nu s-a lasat mult asteptata;receptia transponderului 10925 V,27000,5/6 in Bucuresti cu antena offset de 1.2cm!
    Trebuie sa recunoastem ca pare un "mister" aceasta receptie de exceptie in zona noastra daca n-am avea experiente similare in trecutul analogic a lui Amos.Explicatia ce s-a dat atunci,dar care poate ramine valabil si acum,ar fi ca semnalul de pe spotul Orientul Mislociu sa "scape" de pe lobul secundar a satelitului.Ramine de vazut daca e stabil si cit de sigura e receptia in zonele de unde avem aceste rapoarte,respectiv,Buzau si Bucuresti.
    Desigur ca in zona mea nu s-a mai repetat acum acest fenomen de foarte multi ani,de prin 2004.Din acest motiv ma limitez sa postez semnalul si transponderii pe care ii receptionez de pe spotul Europa,care,cum spuneam,poate fi captat cu antene mici.Si pentru asta m-am folosit de antena toroidala cu lnb-ul montat pe una din extremitatiile sinei.Cred ca e suficienta lista obtinuta cu antena cea mai mica pe care o folosesc la 4.0E pentru ceea ce mi-am propus.
    Parca Amos-urile din ultimii ani nu mai prezinta un interes atit de mare ca la inceputuri,cind erau multe programe tv SCPC,suficient ca sa-i stimuleze pe multi sa-si achizitioneze un kit de receptie.Poate de aceea si oferta pe care o gasim pe ambii satelit nu mai trezeste aceasi curiozitate de pe vremuri.

satelescu

Comment

Eutelsat 5 West A @ 5° West

Eutelsat 5 WA e cunoscut ca satelitul multistreamurilor italiene si franceze.Operatorul a avut grija sa acopere cu semnal puternic zona Europei incit receptia sa fie posibila si cu antene mici inca inainte de a fi lansate pachetele multistream.Nu e cazul sa dezvoltam aceasta tema a MIS-ului de pe acest Eutelsat.E suficient a spune ca receptia in tara noastra se poate realiza si cu antene mici;una de 90cm asigura semnal stabil,iar pentru a inchide un astfel de semnal trebuie ca dispozitivul folosit sa stie a decoda codul PLS folosit pentru transponderul MIS.Codurile aferente fiecaruia sint listate pe site-urile de sateliti:FlySat si KOS.De asemenea pentru receptia transponderilor cu symbol rate-uri sub 1000 Ks,11458 H,542,1/2 si 11465 H,667,3/5,adica receptia programelor de radio franceze,e bine sa aveti un tuner capabil sa faca treaba asta.
      M-am foslosit de antena de 110cm pentru receptia lui Eutelsat 5WA.In lista obtinuta la cautarea blindscan auto cu aplicatia EBS n-au fost retinuti tocmai transponderii MultiStream,deoarece inchiderea lor se face numai manual.In schimb cu playerele dvbs ei pot fi gasiti la scanare manual sau auto,la ultimul fisierul cu ei trebuie sa arata ca in poza cu DVB Dream(mai jos)

satelescu

Comment

Eutelsat 7 West A @ 7.3° West & Nilesat 201 @ 7° West

Despre receptia satelitilor de la 7°Vest(Nilesat) si 7.3°Vest(Eutelsat 7 West A) ar fi bine sa consultati rapoartele postate de-a lungul anilor pe RDI: aici , aici , aici si aici .Si trimit la aceste linkuri fiindca avem mai multe relatari pe aceasta tema din mai multe zone ale tarii care ar putea ajute pe cel interesat sa mai receptioneze ambii satelitii.Unele din acestea probabil nu-s mai valabile acum,intrucit hartile si-au ingustat aria de acoperire si sint mult mai bine orientate pe zona vizata de operator.La care trebuie adaugat ca in decursul ultimilor ani si satelitii de la aceasta pozitie s-au mai schimbat.
        Din aceasta cauza,predictia mea in privinta dimensiunilor antenelor care ar favoriza receptiea ar putea fi valabila mai mult pentru partea de nord a tarii,desigur cu rezerve.Pentru Nilesat 201 as recomanda antene de 2.40m pentru o mare siguranta a semnalului.La limita ar merge si una de 2.0m pentru transponderii in mode qpsk(sd).In schimb pentru Eutelsatul 7 Vest A,spotul MENA si Africa de Nord-Vest,ar merge o antena de 2.5m.
        Ciudat mi se pare semnalul relativ mare pe care il pot capta cu antena de 150cm de pe citiva transponderi.Probabil si in alte regiuni din tara.Mai jos se poate vedea ce SNR am pe acestia si citi pot fi receptionati in zona mea,cel mai constant ca putere este 11660 V,27500,3/4,pachetul Tunisian.Dar cel mai tare il gasim pe cei trei transponderi cu symbol rate-uri de 5000 Ks,la 10992 V,fec 9/10,11033 V,fec 5/6,11157 V,fec 9/10.Fec-ul mare,9/10,va pune probleme de inchidere a semnalului daca el nu depaseste 11dB.In zona mea polaritatea verticala e ceva mai "ingaduitoare" cu semnalul incit eu,cel putin,am putut inchide opt transponderi,doua de date.Cind sint transmisii de feeduri,e posibil sa receptionati si 11198 V,2140,3/4 cu semnal relativ bun. Cum spuneam cu alta ocazie,cel mai favorabil moment pentru receptia ambilor sateliti e in cursul serii si noaptea.Chiar recent am putut inchide semnalul la 12149 V de pe Nilesat 201,desigur fara folos,dupa ora 24:00.

Pentru curiosi,iata ce semnal am cu antena de 110cm in zona mea:

satelescu
        Last edited by satelescu; 12 October 2018, 18:47.

Comment

Eutelsat 8 West B @ 8° West

Acum cinci ani inca parea interesant Eutelsat 8 Vest pentru amatorii de la noi,fiindca erau citiva transponderi pe spotul MENA care se receptionau in diferite zone,in special cele din sud si vest,chiar si in zona mea.Dar de cind operatorul de satelit s-a decis sa ordoneze satelitii,dupa tot felul de mutari de sateliti dintr-o partea sau alta pe arc,si sa-i denumeasca dupa pozitiile in care sint plasati,semnalul de pe acest spot a slabit pe zona mea,dar cu siguranta si-n alte parti din tara.Poate ca sud-vestul sa mai fi ramas favorizabil pentru MENA.Nu am stiinta de rapoarte in acest sens postate pe forum.Poate ni le face cunoscute un amator care este la curent cu evolutia receptiei acestui satelit.MENA ajunge pina in zona mea pina la 4.3dB in sezonul rece cu antena de 150cm.Poate o antena de peste 2.5m ar fi capabila sa capteze semnal util de pe MENA.De pe fascicolul Est ar fi un miracol ca sa-l prinda cu o astfel de antena.
          Dar,slava Domnului,avem fascicolul Europa care poate asigura receptia si cu antene mici,de 90cm.Insa ma indoiesc ca transponderii cu parametrii complicati ar fi receptionabili in orice conditii.Aproape toti,majoritatea fiind feeduri,folosesc mode 8PSK,unii 16APSK,pentru care ai nevoie de rezerva.Si fiindca in afara singurului program regulat,si acesta de radio(Vatican),cu un symbol rate foarte mic,de 256, si a faptului ca numai partea superioara de banda e folosita,acest satelit pare sa nu trezeasca atit de mult atentia amatorilor pe cit ar merita.In general feedurile transmise sint FTA,in special cele in mode 16APSK.
          Semnal si transponderii receptionati cu antena de 110cm:

satelescu

Comment

Express-AM44 @ 11° West

Rusii au ales pozitia 11.0W pentru acest satelit-Express-AM44,ca si la 14.0W,mai mult din motive strategice,cum altfel decit comerciale ,daca ne-am lua dupa cele doua spoturi orientate spre zonele lor de interes,Europa Central-Estica a Europei,cu fascicolul 1 Steerable,si Steerable 2 Orient Mislociu,ambele cu semnal puternic.Iar faptul ca fiecare poate fi directionat parca intareste si mai mult presupunerea unei astfel de ipoteze.
            De altfel nici nu vom gasi programe tv sau feeduri din si pentru Rusia in banda Ku.Dar vom afla feeduri de tot felul,mai mult din Italia sau alte tari,si desigur transponderi de date cu semnal puternic pe spotul Europa receptionabili cu antene mici,preponderent cu polaritate Orizontala.Cele pe Verticala sint cu transponderi pe zona Orientului si care e dificil de receptionat cu antenele noastre obisnuite.Se prea poate ca cei din sudul tarii sa le intre semnal,poate la limita,de pe acest spot dar numai cu antene mari,de la 1.80m in sus.Nici n-am retinut pe forumul nostru in decursul anilor ca cineva sa fi avut o intrebare privind acest fascicol.Dar oricum cine va reusi sa prinde ceva semnal de acolo va fi printre putinii pasionati care pot fi mindri ca l-au receptionat.Cine stie,poate cu ocazia acestui serial de receptii sa pot resuscita interesul amatorilor,mai ales din sud-estul tarii,care ar putea,cel putin sa incerce.Semnalul e destul de tare pe zona centrala incit,subliniez acest lucru,ar putea fi captat de cei din sudul tarii?!
            Eu m-am folosit de antena de 150cm,desigur cu speranta unei astfel de capturi rare...

satelescu

Comment

Nimic interesant pe aceasta pozitie orbitala. La scanarea foarte rapida din SE- zona Constanta, cu pf 180 cm, utilitarul ebspro a gasit urmatorii transponderi

<br><br>

Singurul transponder cu transmisii regulate TV este pe 11566H8000, atasez constelatia nu doar ca titlu informativ ci si pentru ca este obtinuta cu un program destul de rudimentar la ora actuala, cu destule buguri, dar unul dintre cele mai simple dar si stabile playere dvb, nu are pretentia deocamdata de a fi un utilitar specializat genIQmonitor, etc, este un simplu player nepretentios cu resursele calculatorului, dar care mai are si alte functii secundare chiar utile la pachet, adica smartdvb

<br><br>

ps: Am uitat sa adaug ca autorii SmartDvb sunt un grup de programatori entuziasti, dintre care un aport deosebit aparatine unui grup de trei romani (scuze pentru offtopic)
              Last edited by dingo31; 13 October 2018, 16:29.

Comment

Eutelsat 12 West B @ 12.5° West

Eutelsat 12 West B,sau mai precis pozitia 12.5W, este cunoscut/a de majoritatea amatorilor mai mult pentru ca pe acest satelit se gaseste Multistreamul Persidera Network la 12718 H,36510,5/6,APSK,cu cele patru streamuri,care toate sint FTA,dar si pentru feeduri,care cu ani in urma parca erau mai multe.De asemenea mai are avantajul unui semnal puternic care acopera bine tot continentul nostru,incit se receptioneaza bine cu antene de 100cm.Pentru feeduri e recomandabil,totusi,antena de 120cm.
                Pentru acest satelit m-am folosit de antena de 110cm.

satelescu

ps_
                Originally posted by dingo31
                Nimic interesant pe aceasta pozitie orbitala. La scanarea foarte rapida din SE- zona Constanta, cu pf 180 cm, utilitarul ebspro a gasit urmatorii transponderi...
                Ba da,pentru mine e chiar interesant,pentru ca vad pe lista EBS ca receptionezi Express-AM44,spotul Orientul Mislociu cu antena de 1.80m.Imi confirmi estimarea pe care o facusem in ceea ce priveste marimea antenei capabila sa capteze semnalul de pe acel spot!Dar nu pentru asta intervin acum,ci pentru a te felicit de reusita si sa-ti multumesc de raportul tau.

Comment

[QUOTE
                  Ba da,pentru mine e chiar interesant,pentru ca vad pe lista EBS ca receptionezi Express-AM44,spotul Orientul Mislociu cu antena de 1.80m.Imi confirmi estimarea pe care o facusem in ceea ce priveste marimea antenei capabila sa capteze semnalul de pe acel spot!Dar nu pentru asta intervin acum,ci pentru a te felicit de reusita si sa-ti multumesc de raportul tau.[/QUOTE]

Din pacate atat pe 11150Mhz cat si pe 10960Mhz semnalul este la limita receptiei, cu macroblocuri. Totusi Al Manar intra ceva mai bine dar asta se intampla dimineata, poate si noaptea dar nu am testat.

<br>

<br>

Comment

Express-AM8 @ 14° West

Semnal puternic pe fascicolul #1 in zona noastra,care ne ajuta sa-l receptionam bine cu antene mici,si de 90cm in sud,dar mai sigur cu cele de 110cm.El a rams la fel ca in 2015 cind a devenit operational,iar despre manifestarea lui si rapoartele de receptie din diferite parti ale tarii avem on topic dedicat lui Express-AM8 .
                    Daca spotul #1 nu pune probleme de receptie cu antenele mici,#2-ul este ceva mai greu de inchis si cu antene de 110cm,in special programul Al Manar TV la 11456 H,3000,3/4 si GiBet League la 11480 H,3030,2.3,8PSK.In schimb mux-ul de pariuri NairaBet la 11472 2922,3/4,Dvb-S2 are un semnal bun si-l pot vedea fara probleme.Deocamdata numai cele doua programe nu-mi intra cu antena de 110cm.De fapt nici nu avem prea multe astfel de programe pe acest satelit,cele mai multe sint pentru date.
                    Am actualizat lista de transponderi receptionati cu antena de 110cm,iar mai jos aveti de asemenea si snr-urile la fiecare:

satelescu

Originally posted by satelescu
                    ...Cele pe Verticala sint cu transponderi pe zona Orientului si care e dificil de receptionat cu antenele noastre obisnuite.Se prea poate ca cei din sudul tarii sa le intre semnal,poate la limita,de pe acest spot dar numai cu antene mari,de la 1.80m in sus...
                    Originally posted by dingo31
                    Din pacate atat pe 11150Mhz cat si pe 10960Mhz semnalul este la limita receptiei, cu macroblocuri. Totusi Al Manar intra ceva mai bine dar asta se intampla dimineata, poate si noaptea dar nu am testat.
                    Despre receptia lui Express-AM44 la 11.0W,spotul Orientul Mislociu,este bine sa retinem ca e nevoie de antena de cel putin 1.8m,care acum este confirmat de raportul de receptie venit din partea unui coleg de forum din sud-estul tarii,plasat mai bine in raport cu acest spot.
                    QED

Comment

Telstar 12 Vantage @ 15° West

A cam scazut interesul pentru acest Telstar12 ,acum si Vantage.Probabil si pentru ca sint mai putine programe tv,iar pachetele DMC am impresia ca nu mai sint atit de cautate ca la inceput.A mai ramas ca punct de atractie,totusi,feedurile americane MSNBC si CNBC US,desigur si cele de sport,majoritatea de peste Atlantic.In rest multi transponderi de date.
                      Receptia a ramas la fel de buna ca la inceput,cel putin spotul Europa,si cu antene mici.Dar pentru fascicolul Orientul Mislociu si Mediteranean e nevoie de antene de 110cm.Absolut deloc nu e posibil sa avem semnal in zona noastra,dar cred ca si-n altele din partea de est a continentului,de pe spotul Marea Nordului.Probabil cu antene de 4m(?!).
                      Dar iata semnalul si lista cu transponderi pe care-i receptionez cu antena de 110cm in zona mea:

satelescu

Comment

Intelsat 37e (IS-37e) @ 18° West

Nu am nimic de adaugat la ce spuneam in aceasta primavara pe topicul dedicat lui Intelsat 37e ,cind a inceput sa emita.Singura schimbare care se poate observa,mai mult sau mai putin des,e ca apar si dispar transponderi,care cu toti sint pentru date.Nu stiu si nici eu n-am gasit feeduri care sa faca satelitul putin mai "atractiv" pentru amatori.Se prea poate ca unii transponderi,mai ales Hypermux-uri,de 72 MHz,sa fie folositi ca feeduri.Inca n-am reusit sa aflu continuturile lor din lipsa unui dispozitiv adecvat.
                        Daca totusi sint amatori care doresc sa identifice pozitia,trebuie spus ca este bine sa vinati semnalul cu antene putin mai mari,de la 140cm in sus.Puterea lui de iradiere e diferit de la o zona la alta,chiar in interiorul aceleasi tari.El este destinat unui beneficiar anume.Si din acest motiv,ceea e tare intr-o zona,e slab intr-alta.Nu-i o regula ca semnalul sa fie receptionat la fel pe zone intinse.Trebuie sa fii in interiorul spotului sa-l receptionezi bine.In astfel de cazuri sint valabile si antenele mici.
                        Ar fi interesant de stiut daca in alte zone ale tarii semnalul receptionat de mine in Cluj ar fi mult diferit de,sa zicem,o alta regiune din tara?

satelescu

Comment

Scanare azi cu 6903/Inverto Quad

Daca are relevanta, pun si o scanare de acum o luna cu 5925/Invacom Quad, spectrul arata diferit cu "cealalta pereche" (NB: antena nu era reglata foarte bine):

Comment

NSS 7 @ 20° West

NSS-7 are semnal puternic in toate zonele vizate de fascicolul Europa si Orientul Mislociu,inclusiv tara noastra.Din pacate satelitul are inclinatie destul de mare,de 2.8°,ceea ce face ca receptia lui sa nu fie posibila decit intr-un anumit interval orar,in special seara,cind semnalul ajunge la nivelul general,adica mare,peste 12 dB cu antena mea de 110cm.Se poate receptiona semnalul 24/24 ore numai daca se foloseste un sistem dual tracking pentru a urmarii satelitul in momentul cind se abate de pe orbita.Trebuie stiut ca numai polaritatea orizontala se foloseste pe NSS-7.
                            Eu postez aici,ca de altfel toti satelitii prezentati pe acest topic,doar semnalul pe care il poate receptiona un amator cu antena obisnuita,si nu una profesionala.
                            Iata cum arata semnalul in momentul de virf,19:00-20:00, si transponderii gasiti cu antena de 110cm:

satelescu

[email protected] xyzzyx.Mersi pentru raportul de la 18.0W.Cred ca pentru toti ce ne urmaresc postarile este instructiv sa afle ce semnal ai si ce transponderii receptionezi in zona de sud a tarii.Cei interesati de receptii au acum un reper/locatie in plus,pe linga zona mea,dupa care isi pot evalua sansele de a receptiona un satelit sau altul,cu atit mai mult cu cit te afli in celalalt capat al tarii,unul extrem de important,mai ales pentru fascicolele din India,Orientul Mislociu,Asia Central,MENA,etc.
                            Acum ca ai pus la bataie si placa TBS6903,pentru care te felicit,ma astept la mai multe postari,si desigur la performantele pe care ti le-ai propus.Succes
                            Last edited by satelescu; 15 October 2018, 21:53.

Comment

Pina nu se termina calatoria asta fascinanta, urc si eu in acest tren la Gara 18W (satelit pe care nu l-am avut in vedere pina acum). M-am folosit de TBS 6903+IBU+Emme Esse 115 cm, cu precizarea ca nu e reglata foarte bine antenutza. Inca odata felicitari colegului initiator al topicului!
                              TBS 6903 si 6909-X
                              Satlink WS 6980
                              Amiko Viper 4k, Alien2+,Emme Esse 115cm AL, IBU, Optibox Dm 3800, 100.5E-45W
                              mi steŽ

Comment

SES-4 @ 22° West

NSS-7(#163),mutat de citiva ani la 20.0W,iar acum,SES-4 la 22.0W au fost si au ramas cei mai vechi sateliti de feeduri ce-au fost receptionati la noi inca din anii '90,avind atunci,ca si acum,un semnal puternic in multe regiuni continentale.Eu urmaream in acele vremuri feedurile de wrestling la aceasta pozitie,in special dimineata.De altfel este o pozitie folosita pentru feeduri de anumite posturi nord-americane,cu precadere evenimente sportive,iar cele de stiri de catre CNN si englezii de la Reuters,cu transmisii regulate,sau adhoc.Cum a fost de pilda ieri,cind am prins un feed CNN la 12508 H,4608,3/4,8PSK cu semnal la limita.
                                Chiar daca se receptioneaza si cu antena de 90cm pe o vreme favorabila,as recomanda una de 110cm,pentru ca majoritatea feedurilor sint in mode 8PSK.Pentru acestia ai nevoie si de rezerva de semnal.Trebuie stiut ca se foloseste polaritatea Orizontala pentru spotul Europa si Orientul Mislociu,deci pentru zona noastra,iar Verticala pentru receptia spotului Africa de Vest.Receptia acestui spot,a pachetelor Canalplus Afrique,in tara noastra s-ar putea realiza numai cu antene de 4m.
                                SNR-uri si transponderi gasiti cu antena de 110cm la pozitia 22.0W:

satelescu

@Rely,Welcome on board Nu te teme,calatoria nu se termina atita vreme cit sint calatori pasionati si care doresc sa-si marcheze prezenta prin rapoarte de receptie.N-ai cum sa te plictisesti daca revizitezi aceleasi pozitii de pe arc.Totdeauna apar noutati la care nu ne-am gindit,si tocmai din acest motiv e fascinanta.Dar pentru asta e nevoie de echipament si perseverenta.Noi putem disparea,mai bine spus,pasiunea sa moara,dar drumul este deschis pentru alti amatori care nu se multumesc cu popasuri prelungite,sau definitive.Este fascinatia orizontului de neatins...
                                Last edited by satelescu; 16 October 2018, 13:06.

Comment

Working...
                                X