Hello Guest, if you are reading this it means you have not registered yet or not logged in. Please take a second, login or register here, and in a few simple steps you will be able to enjoy all the many features of our fine community. Note that lewd or meaningless nicknames are prohibited (no numbers or letters at random) and please introduce yourself in the section for you to meet our community.

PCHOME.RO

Collapse

Receptia in banda Ku de la 100.5 Est la 50.0 Vest

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 2 (0 members and 2 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Maestre, multumiri inca o data! Bine ca nu ai dat cu paru' Azi am mai invatat ceva despre crazyscan.
    Da, ai dreptate, nu poate fi editat crazyscan.ini, am vazut ca il suprascrie cu el deschis in notepad++.
    M-am prins ca trebuie folosit alt format (AltDVB de ex) si nu DVBdream sau enigma2, singurele pe care le foloseam si aveau sens pentru mine. Cu cele doua formate, additional info format nu devenea activ si avea si sens, ce sa caute SNR si alte info in formatul enigma2 sau dvbdream?! Nu am incercat celelalte formate si asta s-a dovedit o greseala.
    In paranteza fie spus, am 5520 SE, 5925 si 6903 (azi o instalez ca tot am terminat de cablat coax-ul separat pentru ea). Nu mai e cazul sa postez la placi DVB-S, caz rezolvat.

Comment

Hot Bird 13B/13C/13E

Despre Hotbird la 13.0e a auzit si cei care nu-s interesati de sateliti.De aceea nici n-o sa comentez acum de receptia acestei pozitii.Chiar daca tara noastra este in al 3-lea cerc de semnal de pe harta,receptia e buna cu toate antenele din dotare.
      Eu am scanat satelitul cu toroidala si,in ciuda unui semnal mai slab pe Orizontala,in banda inferioara,receptia este ok.Nu mai pot umbla la antena sa aflu din ce cauza.Probabil ca lnb-ul s-a descentrat putin?
      Ca la fiecare pozitie,listez transponderii gasiti cu EBS si Crazyscan.

satelescu

Comment

Eutelsat 10A @ 10° East

O singura harta de acoperire are Eutelsat 10A la 10.0E si care acopera cu semnal mai multe continente.Asta ar trebui sa-i multumeasca pe toti cei interesati de receptia lui,insa,daca luam in calcul ca spotul principal are doar 48dBW,asta ar trebui sa-i puna pe ginduri pe cei care sint nemultumiti cind nu reusesc,de pilda,sa inchida un feed intr-o regiune sau alta de pe harta.Fiindca,la drept vorbind,si sper sa nu ma insel,pentru receptia acestui satelit si functie de zona,ar trebui folosita pentru siguranta receptiei cel putin antena de 1.1m pentru multele feeduri pe care le gasim din abundenta pe toata banda,de la 10700-12750 MHz.Aproape ca n-are importanta daca programele tv SCPC(majoritatea arabe sau africane) sau singurul pachet tv(Multi-Channel BFBS) transmis aci,la 11222 V,30000,5/6,Dvb-S2,ar putea fi receptionate si cu o farfurie mai mica.Fiindca ceea ce conteaza pentru majoritatea amatorilor la Eutelsat 10E sint feedurile.De fapt este unul din cele mai importante pozitii pentru astfel de transmisiuni si care-i obliga pe cei interesati,de la noi dar si din alte zone continentale,sa-si adapteze sistemul de receptie pentru a fi siguri ca receptioneaza un semnal suficient de bun si stabil pentru multele transmisii cu putere de iradiatie diferita de la o zona la alta.Si desi harta de mai sus i-ar indreptatii sa foloseasca antene mai mici pentru zona lor,de foarte multe ori receptia nu este multumitoare,chiar si cu antene mai mari de 110cm,fie din cauza unor parametrii mai pretentiosi(mode,fec,etc),fie ca semnalul nu are putere prea mare in zona,sau motive meteo nefavorabile.Din aceasta ultima cauza se intimpla ca si antene mari de 140cm sa nu corespunda receptiei.Ca sa nu mai vorbesc de cazurile cind cu antene de peste 150,din cauza unei reglari neglijente,sa n-ai semnal stabil.Asta ar fi concluzia pe care esti nevoit s-o tragi cind citesti pe diferite forumuri cind multi amatori se pling de lipsa unui semnal suficient.De cele mai multe ori se da vina pe operatorul care ridica semnalul pe satelit.Ar fi adevarata o astfel de acuzatie daca semnalul ar fi de dth,or la 48dBW,cit are Eutelsat 10A,este greu sa-i multumesti pe cei care folosesc antene mai mici.Si la drept vorbind,nici nu-i treaba lui sa-i satisfaca pe acesti vinatori de feeduri.Daca sint "vinatori" n-au decit sa foloseasca pusca cu bataie lunga si bine calibrata
        As mai semnala prezenta multor transmisii de radio cu symbol rate-uri mici,de 256 Msbs,pe transponderii Vaticanului,in partea superioara de banda.
        Pentru exemplicarea celor afirmate mai sus,am sa postez semnalul si lista cu transponderi gasiti cu aplicatia EBS si Crazyscan receptionati cu o antena de 110cm.E adevarat ca vremea a fost favorabila si ca la ora cind am facut cautarea cu aplicatia erau multe transmisiuni de feeduri.As mai mentiona pentru curiosi ca de ceva vreme pe acest Eutelsat se fac transmisii de feeduri cu extensia S2X.Se gasesc pe la 12700 MHz.

satelescu

Comment

Eutelsat 9B @ 9° East

Privind superficial hartile de mai sus ai putea crede ca cele cinci spoturi ale Eutelsat 9B acopera bine si tara noastra.Insa,uitindu-ne mai atent,vedem ca spoturile se suprapun in multe regiuni ale Europei,unele favorizind receptia in toate zonele tarii noastre,cum ar fi spoturile Wide si Grecia,iar altele,spotul Germania si Nordic,ori ciupesc partial tara noastra,in partea de nord-vest si central a tarii,sau pur si simplu nici nu atinge Romania,cum e cel Italic.Teoretic vorbind,asta presupune ca cei defavorizati de spoturile Germania,Nordic-Baltic sa aiba nevoie de antene putin mai mari decit cei din nordul si vestul tarii.Din fericire puterea generala a semnalului pe toate fascicolele care traverseaza sau au tangenta cu tara noastra este de 51dBW,mai bun decit Eutelsatul de la 10A!Ceea ce inseamna ca se poate folosi antene de 90cm in multe zone din tara,iar pentru sud-est un colegul nostru de forum, @the the spunea cu ceva ani in urma ca e nevoie de antene de 100cm,referindu-se,probabil,la toate spoturile,fara sa mentioneze cele doua spoturi nord-europene(Germania si Baltica).Dar mai bine sa ne spuna cei de acolo daca si cum le receptioneaza acum,cind este operational Eutelsat 9B si nu 9A?\
          Ar fi bine de stiut daca in partea de sud-vest a tarii ar putea fi receptionat spotul Italia cu antene mari,de peste 2m?
          Lista cu semnal si transponderi receptionati la 9.0E cu antena toroidala T90:

satelescu

Comment

Eutelsat 7A/7B @ 7° East

Eutelsat 7A/7B la 7.0E.0E are fascicolele A si B-pentru doua zone ale Europei,primul-A e aproape identic cu Eutel 10A la 10.0E,atit la configuratia footprintului dar si a segmentului de banda folosit,iar al doilea-B,ce acopera zona nord-orientala a Europei, daca pastram denumirea data de operatorul de satelit.Pachetele de programe tv de la DigiTürk si cele iraniene le gasim pe spotul B,si in ciuda faptului ca semnalul acopera numai jumatate din tara noastra,transponderii turcesti pot fi receptionati cu antene si de 90cm.Pentru pachetele din Iran e nevoie de antene de peste 1m,depinde de zona,ca semnalul sa poata fi inchis.
            Dar ceea ce il face interesant pe acest Eutelsat pentru multi amatori de la noi dar si de aiurea,este ca,la fel ca Eut 10A,gasim aici multe(sic) feeduri de stiri,spectacole,sport,etc,in special pe spotul A,atit intre 10950-11200 MHz,dar si la 12500-12750 MHz.Desi semnalul in partea asta de banda acopera bine si Romania,unele transmisii au parametrii mai pretentiosi,drept pentru care e de preferat cel putin o antena de 110cm,dar mai sigur de 120cm,in special cind ploua.Acelasi motiv pe care l-am expus la 10.0E in privinta feedurilor e valabil si-n cazul acestui Eutelsat la 7.0E,acesti doi satelitii sint folositi cel mai des de operatorul francez pentru astfel de transmisii,in special fiindca au o pozitii centrale pe arc si acopera o mare suprafata continentala.
            Am sa postez semnalul si lista cu transponderii gasiti de Crazyscan si EBS cu antena de 110cm.N-am sa adaug acum,spre comparatie,lista obtinuta cu antena toroidala,pentru a nu incarca topicul cu multe poze.
            In paranteza as spune ca ar fi interesant sa postez listele de transponderi de pe satelitii centrali pe care-i receptonez cu toate antenele din dotare,150cm,110cm,si T90cm.Ar putea ajuta pe cei care ar vrea sa-si regheleze antenele in caz ca au probleme de receptie.Si spun asta nu pentru ca antenele mele folosite in acest periplu satelitar ar fi perfect reglate si ca rezultatele postate aici sint un fel de etalon dupa care se masoara receptia in alte zone,sau chiar din zona mea.Dimpotriva,as dori ca si altii sa posteze repoarte aici pentru a avea o imagine de asamblu a modului in care se manifesta semnalul in diferite parti ale tarii.Asta ar ajuta pe toti amatorii,inclusiv pe mine.Estimarile mele din rapoartele postate pe acest topic cu privire la marimea antenei ce trebuie folosita pentru diferite spoturi,trebuie privite cu reticenta pentru cei aflati departe de zona mea.Dar indiferent din ce zona si cu ce antene receptionam,de un lucru trebuie sa fim sigur,ca un semnal mai bun obtinut cu o antena de anumita marime este, cum e si firesc,un semn de intrebare pentru un alt amator.Acest semn de intrebare,dar mai ales raspunsul pe care-l dam practic acesteia,e un pas care ne poate ajuta sa obtinem o receptie mai buna...

satelescu

Comment

Astra 4A / SES-5 @ 4.8° East

Doi sateliti care sint plasati pe liste la aceasi pozitie,4.8E:Astra 4A_4.8° si SES-5_5.0°,dar de fapt ii despart 0.2°.Precizare importanta pentru cei care au antene mici si nu reusesc decit cu mare dificultate,si probabil la limita,sa le intre semnal util de pe spotul Nordic.Hartile de mai sus arata clar la ce se pot astepta cei care doresc receptia in conditii de siguranta a pachetelor tv din nordul Europei,in special a Viasat-urilor.Fascicolul Nordic a lui Astra 4A atinge putin partea de nord-vest a tarii,ceea ce ajuta putin mai mult o receptie cit de cit satisfacatoare cu antene chiar si de 90cm in acea zona.Si tot in aceasta zona de nord-vest,cu o aceasi antena,bine reglata,ar putea fi captat semnal la limita,si probabil cu macrocuburi,si semnalul de la SES-5.Parametrii acestuia nu-s prea favorabili pentru antene mici.De aceea e recomandabil in partea nord-vestica a tarii ca receptia sa fie facuta cu antene de 110cm pentru ambele spoturi nordice.
              Insa pentru partea centrala si de sud a tarii ar fi bine sa fie citite rapoartele pe care le avem de la pasionatii rdi-isti postate aici si aici .Sint astfel scutit sa mai fac conjecturi asupra modului cum si ce se poate receptiona de pe spotul Nordic in diferite zone ale tarii,desi sint convins ca e in avantajul tuturor sa actualizam aceste rapoarte dupa atitia ani de cind i-am receptionat.Mai ales cele venite din sudul tarii.
              Despre spotul Europa nu este nimic de comentat,fiindca a ramas la fel de puternic pe toata zona tarii ca la inceputuri,si pentru receptia caruia e suficienta si o antena de 90cm.
              Iata cum arata semnalul si lista cu transponderi receptionati cu antena de 110cm.De asemenea receptionez cu toroidala T90 spotul Nordic doar transponderii cu modulatia qpsk(sd).Ar fi posibil-in zona mea-,cum spuneam mai sus,si a celor in 8PSK cu o antena de 90cm(de calitate) bine reglata.

satelescu

Comment

Eutelsat 3B @ 3.1° East

Eutelsat 3B la 3.1E are spotul Europa la fel ca Eutelsat-urile precedente de la 10.0E si 7.0E.Aici gasim atit programe tv SCPC,cu precadere din spatiul Orientul Mislociu,dar si multe feeduri.Se prea poate ca unele din aceste programe SCPC sa se poate receptiona si cu antene de 90cm.N-am cum sa verific asta.Poate o face cineva de pe forum.Dar pentru o receptie sigura a feedurilor as recomanda antene de 110cm.
                Am scanat satelitul cu antena de 110cm.Mai jos aveti semnalul si lista cu transponderi.
                M-am folosit de antena de 110cm pentru a cauta transponderii si a vedea ce snr-uri au acestia.Mai jos aveti lista cu acestia:

satelescu

Comment

Maestre, acum in fine (cred ca) am antena reglata si as putea sa scanez/sa verific ce ar fi de interes.

Offtopic: Ma ambitionasem sa vad de ce nu imi intra 90E la un nivel de semnal comparabil cu ce ai tu (cred ca se mai poate imbunatati, dar antena merge prea bine acum ca sa o iau de la capat cu reglajele) si dintr-o data am realizat "grozavia": am un obstacol pe directia lui 90E la aprox 3-4 metri, mai exact e vorba de un horn, care culmea mai este si al meu si este si nefolosit! . Penibil! Adica 90E intra dar nu toti tp si nu la un nivel de semnal comparabil. Si cand ma gandesc ca reglajele le-am facut cu 90E in pereche cu 30W...
                  Spre exemplificare ca totul pare OK pentru marimea (1.4m) si pozitia antenei (Buzau), mai jos scanarea cu EBSPro pentru 74.9E. NB - receptia pachetului Mongolsat care e raportat ca ar fi pe spotul de Rusia si nu are o acoperire buna pe zona noastra (se inchide si pe dm900, SNR 6.25 pe un tp, 7.5 db pe celalalt, dar nu sunt "la liber", trebuie card dreamcript):
                  <br><br>

Comment

Rascom-QAF1R @ 2.9° East

Satelitul Panafrican RASCOM-QAF1R la 2.9E,precum ne arata hartile,se adreseaza in primul rind entuziastilor inraiti de aiurea,la noi mai putin,pentru receptia caruia isi pun la treaba antene mari,de peste 2.2m,pentru a-l receptiona.Insa satelitul african,desi central pe arc pentru tara noastra,n-are aproape nimic atractiv ca sa merite un efort deosebit,fiindca oferta subtire de programe tv,cu putine frecvente alocate,intre 10.70-10.95 GHz si 11.20-11.45 GHz,si citiva transponderi de date,in total 10 transponderi,il face nefrecventabil
                    pentru amatori.
                    Si totusi,eu cel putin m-am bucurat ca l-am putut repera in zona noastra acum doi ani si priveam ca un mic trofeu ce-a cazut din "cer" in spatiu nostru.Promitea atunci ca poate fi receptionat si cu antene mai mici de 150cm.Pe parcurs am constatat ca bucuria asta e sporadica si n-are cum sa tina.Am semnalat pe acel topic acele momente de pasagera satisfactie cind mai intra un program exotic african,ca in ultima vreme pare sa se stinga aproape complet.Cel putin cu antena de 150cm n-am ce vina mai mult decit citeva urma de "prada" ce mai apare pe spectrum.Cei din sud-est si sud-vestul tarii au sanse sa-l receptoneze mai bine.
                    Nu stiu daca trebuie sa mai astept un raspuns/raport din partea lor dupa ce-am vorbit de rau acest satelit.Desigur ca de ciuda ca nu pot mai mult,dar asta nu inseamna ca alti pasionati n-ar putea reusi mai mult.Poate ca transponderii gasiti de aplicatia IQmonitor sa-i incurajeze pe acestia,cel putin sa incerce.Trebuie sa mentionez ca 11371 H,3000 si 11380 H,3000 sint captati de la satelitul invecinat,Bulgarsat-1,la 1.9E.

satelescu

[][email protected] bucur ca ma "insotesti" din cind in cind pe traseul lui Clarke,pe care cind l-am inceput credeam ca-l parcurg de unul singur.Dar iata ca efortul n-a fost zadarnic si ca acum pari ca vrei sa iei parte si tu la o intreprindere(eu i-as zice,naratiunea mea) pe care nu l-a facut nimeni de la noi,dupa stiinta mea,amator sau profesionist,de-a strabate un traseu care sa cuprinda aproape toti satelitii de la extremitatea estica la cea vestica.Si se pare c-ai inceput foarte bine dupa ce ti-ai pus la punct echipamentul necesar pentru a reusi.Inceputul este promitator si sper ca nu te vei plictisi sau,cine stie,obosi pe parcurs.Dar mai rau,sa nu-i vezi rostul.
                    Last edited by satelescu; 7 October 2018, 15:27.

Comment

Imi plac lucrurile bine facute, dar ca orice hobby necesita timp. In orice caz imi face placere sa experimentez, sa incerc lucruri noi. Spune-mi te rog aici sau da-mi un link, de unde pot sa aflu mai multe despre IQmonitor. Mai exact nu stiu cum poti selecta numai o gama de frecvente si cum faci sa iti afiseze ambele polaritati? Si nu inteleg ce inseamna SNR-urile din feed report...

Am incercat acum Rascom, in Buzau, cu antena mea nu se inchide nimic, numai urme de semnal de max 5.3 dB in banda inferioara. Cu IOmonitor parca ar spune mai multe despre bumpurile unde ar fi ceva de pe Rascom...

Comment

Acesta e singurul feed mai rasarit gasit unde ar trebui sa fie Rascom (nu apare pe flysat, cel putin nu cu SR-ul acesta).

Comment

BulgariaSat-1 @ 1.9° East

Extrem de tare este semnalul pe Bulgarsat-1 in in multe zone ale Europei,inclusiv in tara noastra,pe ambele fascicole,Balcani si Europa,ceea ce ma scuteste de orice comentariu.Probabil ca si cu antene de 60cm se poate receptiona acest satelit.Dar trebuie,totusi,sa spun ca inca nu-mi dau seama de ce semnalul la 12524 H,30000,3/4 creste chiar si cu 2.5dB daca mut putin antena mai spre vest?
                          Se pare ca cei doi transponderi-11370 H,3000,1/2 si 11380 H,3000,1/2(vizibili si la 2.9E),pe care i-am descoperit cu ajutorul aplicatiei IQmonitor,par sa fie de teste(?).De asemenea n-am descoperit nici un stream,si deci nicio informatie in plus,cu toate ca vedem in constelatie ca el este demodulat.Din acest motiv ei apar cu semnalul intrebarii.Alte aplicatii dvbs nu releva parametrii descoperiti de iqmonitor.
                          Deocamdata nu stim mai multe despre planurile vecinilor la sud de Dunare cu satelitul lor.Ramne sa astepta si sa vedem...

satelescu

[email protected],daca vrei sa afli mai multe despre IQmonitor, aici vei avea toate explicatiile pe care le da chiar programatorul aplicatiei,@Strannik, si citiva dintre utilizatorii ei.Tot acolo vei afla si cum sa te folosesti de ea.

pps_Acum vad ca topicul a fost mutat la Sticky.Ii multumesc celui(moderator,admin sau Zgrongy)care a avut ideea sa-l puna la vedere permanent.
                          cu gratitudine,
                          satelescu
                          Last edited by satelescu; 8 October 2018, 14:32.

Comment

Pasiunea pe primul loc[emoji3]

Trimis de pe al meu Redmi Note 3 folosind Tapatalk
                            1,2 offset dish/lnb inverto/dream 500hd/dream 525 hd/vu+zero 4k/2m circular dish/motorizet 0,85 gilbertini dish/redline ts 200hd....and more

Comment

Thor 5/6/7 - Intelsat 10-02 @ 1° West

Pentru cei care au folosit pina acum antene mici si au avut probleme cu semnalul,mai ales pe vreme rea,pentru receptia Digi TV de pe Intelsat 10-02 la 1.0W,de acum inainte pot fi linistiti deoarece operatorul roman a migrat majoritatea pachetelor tv pe satelitii Thori la 0.8W.Au mai ramas inca trei transponderi activi ai lui Digi TV la pozitia 1.0W.Se spera ca pachetele tv care mai sint transmise pe acestia vor fi mutate nu peste mult timp.Si vreau sa sper ca odata cu asta se inchide pentru operatorul nostru mult dezbatuta si controversata problema a receptiei semnalului "DTH" pe care compania RCS/RDS pretinde ca a furnizat-o clientilor sai.Eu insumi,chiar in primul an de transmisii a lui Digi Tv pe satelit,sustineam ca semnalul poate fi captat si cu antene mici.Atunci,sfirsit de 2004/2005,cu patru transponderi activi,pe o singura polaritate,Orizontala,primii de altfel pe Intelsat 10-02 de la un operator DTH pe acest satelit,semnalul era mai mult decit satisfacator pentru toate marimile de antene.Dar odata cu succesul comercial din urmatorii ani care au urmat si cu cresterea numarului de transponderi inchiriati,acoperind zone pe care nu stiu daca Digi TV initial le-a prevazut,ma refer la cele din Europa Centrala,au si aparut probleme tehnice la receptie.O prima reactie in acest sens,care putea fi trecuta cu vederea atunci,2006,o gasim aici .Apoi,pe parcurs au mai fost nenumarate dezbateri pe aceasta tema pe forumul nostru, ultima,in 1011, la care am luat parte si era,ma gindeam atunci,un fel de semnal de alarma pentru ca operatorul roman sa rezolve o problema tehnica la care nu se gindise la inceputuri,in 2004!Daca cineva vrea sa urmareasca problematica receptiei Digi TV ar putea citit aici , aici ,si se ma gasesc nenumarate altele pe forumul nostru.
                              N-am sa reiau argumentele pe care le-am adus de-a lungul ultimilor ani in privinta acestui semnal pretins DTH.Acum,chiar ca este inutil,de vreme ce compania Digi TV a facut ceea ce trebuia sa faca chiar in 2004,si anume sa aleaga pe Thor ca satelit gazda pentru platforma ei satelitara daca avusese in plan sa se extinda inca de la infiintarea ei.Ceea ce facusera alti doi operatori de sateliti de la noi,UPC Direct si Focus Sat.
                              Daca mai trebuia adus un argument ca Digi TV trebuia sa renunte la Intelsat 10-02 si sa opteze pentru Thorii de la 0.8W,am sa postez semnalul pe ambii sateliti,pe care il obtin cu toroidala T90,cu un lnb montat pe sina, la periferie.Si precum se vede din snapshot,semnalul este cu mult mai slab pe Intelsat decit pe Thori,si care la prima ploaie dispare.La care mai adaug inca o sursa de probleme la receptie,si anume:folosirea polaritatilor H si V pe aceasi frecventa este cea mai nesigura solutie de a receptiona stabil si sigur un semnal util.Si-mi pun intrebarea,desigur retorica,citi instalatori/utilizatori au rabdarea ca la reglarea skw-ului lnb-ului sa separe complet polaritatile incit sa elimine total zgomotul din semnalul util?Se si vede ca pe una din polaritati semnalul nu este inchis.
                              In schimb receptia transponderilor cu semnal DTH,pe spoturile Pan-europeni si Europa,de pe Thori,folositi de operatorii UPC Direct,Digi TV si Focus Sat,este stabila si sigura si cu antene mici in toate zonele tarii,desigur si in alte zone din Europa .Insa pentru spotul Nordic,cel putin in nordul tarii noastre,trebuie antene de cel putin 110cm,dar mai sigur pe o vreme rea,si de 150cm.Pentru cei din sudul tarii ar fi mai bine sa cititi aici ,unde e vorba de spotul Nordic.
                              Eu reusesc sa prind cu antena de 150cm spotul 2,Orientul Mislociu,de pe Intelsat 10-02,feeduri si programul regulat-Hona Baghdad,citeodata semnalul e la limita,mai ales pe vreme rea.De aceea o harta a receptiilor pe zona tarii noastre ar fi binevenita si se poate realiza daca am avea rapoarte de receptie din toate regiunile pentru toate spoturile de pe ambii sateliti,Thor si Intelsat 10-02.
                              Iata cum arata semnalul si lista cu transponderi pe care i-am receptionat cu antena T90 si 110cm:

satelescu
                              Last edited by satelescu; 9 October 2018, 16:18.

Comment

ABS-3A @ 3° West

Am scris despre ABS-3A pe un topic din 2015,cind a inceput sa fie activati primii transponderi,cu precadere feeduri.Semnal in general bun,fiindca erau/sint pe spotul Europa.De altfel majoritatea acestora sint de pe acest spot cu polaritatea verticala.Se gasesc in special in partea de banda 11400-11700 MHz si de ceva vreme si intre 12500-12750 MHz.Se mai poate observa pe spectrum si semnal de 72MHz,care poate fi inchis doar cu demodulatoare proprietare(NS3/4).
                                Daca activitatea pe spotul Europa este mai putin permanenta si,deci,pare ca nu-i prea atractiv decit la sfirsit de saptamina,cind putem gasi transmisii sportive,in schimb fascicolul MENA prezinta interes major pentru pasionatii de receptii cu probleme.Si e si normal daca ne uitam la acest spot.Departe de zona noastra iar pentru a-l receptiona e nevoie de antene mari,de peste 2.3m si bine directionata.Avem si citeva programe tv regulate,nu prea multe,dar ce conteaza pentru acesti entuziasti.Mai important este sa reusesti sa inchizi un semnal din acea zona indepartata,iar daca se poate,sa si-l vizualizezi.Din fericire se mai intimpla o "scurgere" de semnal in zona noastra si astfel sa il putem receptiona ca si cum ar fi pe spotul Europa.Cum a fost,si inca mai apare sporadic,programul Trinity Broadcasting Network la 10720 H,10000,1/2.Acest fec salvator ne si permite sa-l agatam din cind in cind in zona noastra.Eu,cu antena de 150cm.Cei din sudul tarii cu antene mai mici.In special seara se poate observa o usoara crestere a semnalului pe acest transponder.Programul RASD TV,pe care l-am semnalat prima oara la #22 ,pare acum imposibil de prins din zona mea.Probabil ca in sudul tarii si cu antene mari sa-l poata captura.
                                Daca cineva e totusi interesat sa receptioneze acest satelit,il poate localiza pe frecventa 11462 V,3062,1/2,cu un Promo,care e pe spotul Europa,insa cu semnal mai slab.Si iarasi fec-ul de 1/2 e cel care vine in sprijinul nostru.Pare putin mai tare in timpul diminetii.A mai gasit un transponder,la 10962 H,14807,3/4,Dvb-S2,se pare ca de pe Europa,dar fara nicio informatie lamuritoare.
                                Mai trebuie sa mentionez un lucru important,si anume,ca ABS-3A se afla intre doi sateliti,Thor la 0.8W si Amos la 4.0W,care au semnal destul de puternic,incit,cu antene offset,e greu de localizat cu precizie pozitia lui!De aceea spunem ca pentru o receptie sigura a lui e nevoie o directivitate buna.Si asta se poate realiza mai ales cu antene PFA!Cee spun acum e valabil pentru toate pozitiile unde avem sateliti apropriati cu o putere de iradiere mare a semnalului.

satelescu

Comment

Working...
                                X