Hello Guest, if you are reading this it means you have not registered yet or not logged in. Please take a second, login or register here, and in a few simple steps you will be able to enjoy all the many features of our fine community. Note that lewd or meaningless nicknames are prohibited (no numbers or letters at random) and please introduce yourself in the section for you to meet our community.

PCHOME.RO

Collapse

Receptia in banda Ku de la 100.5 Est la 50.0 Vest

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 1 (0 members and 1 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Arabsat-5A @ 30.5 East

Precum se vede pe hartile de mai sus,nici un spot nu atinge Romania,drept pentru care Arabsat-5A nici n-a trezit interesul amatorilor de la noi.Numai dupa ce-am deschis topicul despre acest satelit am vazut ca e in atentia amatorilor de la noi insa fara sa stirneasca o pasiune statornica.A fost o reactie de moment si cu asta gata.Si pe buna dreptate,oferta de programe tv(in araba) nu prea bogata si receptia dificila a lui Arabsat-5A n-are cum sa stimuleze pe amatorii de la noi.Trebuie sa recunoastem ca acest satelit este mai mult pentru impatimitii de semnale dificile,pentru receptia carora e nevoie de antene mari,de cel putin 1.8cm.
    In zona mea,Clujul,cu antena de 150cm receptia este mai mult sau mai putin la limita pe majoritatea transponderilor ce i-am inchis de-a lungul anilor.Numai cei pentru date ii pot receptiona mai des,evident cu placa dvbs.Cu citiva ani in urma cel mai tare semnal era la 10723 H,17000,3/4,pachetul Saudit, si se receptiona la orice ora,insa acum semnalul a slabit mult incit e mai mult noroc cind il pot inchide.In schimb,RTD Djibouti la 10757 H,2600,3/4 si Hona Alazm Radio la 10946 H,2000,3/4 au un semnal bun destul de constant incit ii pot fi receptiona la orice ora cu farfuria mea.Acelasi lucru se intimpla cu Sudan TV la 12717 V,3000,3/4 si Ashorooq TV la 12721 V,2220,3/4,cu toate ca semnalul a scazut cu 2/3dB fata de anul trecut dar inca sint pe radar.De fapt receptia acestora se datoareaza parametrilor accesibil pentru toate tunerele.De asemenea modulatia QPSK favorizeaza si receptia feedurilor pe care-i gasim in partea superioara de banda.Nu acelasi lucru se poate spune despre transponderii in 8PSK,pentru receptia carora e nevoie de cel putin 8.3dB,ceea ce e greu de obtinut cu antena de 150cm.

satelescu

Comment

Pe satelitul asta imi intra in plus 10924 H 17000 cu semnal la limita dar nu rupe deloc. Canal interesant ar putea fi KSA Sport care transmite live meciuri de fotbal din campionatul Arabiei Saudite. Posibil sa fie si pe alt satelit acest canal.
      Nivel de semnal nu pot spune pentru ca tunerul imi arata 13% si daca dereglez antena il receptionez chiar si cu 0% semnal. ? Si2166d pe Vu zero 4k.
      (1) Offset Alu Mabo 1.85m + IBU 34.5w-85E
      (2) Offset Alu necunoscut 1.85m + IBU 30w-56E

Comment

Astra 2E/2F/2G @ 28.2 East

De cind a fost receptionat Astra 2D in tara noastra,in 2006,atit fascicolul UK,dar si cel European,in general satelitii Astra 2E/2F,2G la 28.2E,au devenit de mare interes pentru amatorii de receptii din tara noastra.Nu mai trebuie sa insist asupra motivele zecilor de mii de useri care au vizitat topicul-sticky dedicat satelitilor Astra 2D, 2E, 2F, 2G la 28 E .De aceea am sa-i rog pe cei interesati sa citeasca acest topic pentru a afla daca si cum s-ar mai putea receptiona spotul UK la noi in tara.Pot sa spun inca de acum,ca sint sanse mici ca semnalul sa fie inchis cu antene sub 2.5m.Zona de vest a tarii are avantajul pozitiei geografice.Avem rapoarte de receptie de acolo a spotului UK pe citiva transponderi cu antena de 2.4m.
        Pentru mine "robinetul" pe Astra 2E este inchis,doar un firicel de 2dB mai scapa la 10748 V,23000,2/3,8PSK.Mai mult nu se poate.In schimb fascicolul Europa acopera bine,in diferite grade,zona tarii noastre.

satelescu
        Last edited by satelescu; 24 September 2018, 23:33.

Comment

Poate o fi de ajutor pentru cititorii topicului: pentru astfel de pozitii unde sunt mai multi sateliti ingramaditi in 0.2-0.3 grade, eu i-am separat, am pus un satelit pe cate o pozitie in positioner. TP-urile la limita intra mai bine daca antena este pozitionata corect exact pe satelitul respectiv. De ex. la mine 0.2 grade inseamna 2-3 pasi pe positioner. Aceasta separare e importanta atat pentru 28.2E, dar si 1W si 7W. Ma saturasem sa tot mut antena stanga - dreapta ca sa am semnal curat fara intreruperi (in special pe 1W, Canal Nordic).
          My 2 cents...
          arsenal83 likes this.

Comment

Badr-4/5/6/7 @ 26 East

Poate ca e inutil,dar am postat cam toate hartile de acoperire in Ku-band ale BADR-ului(4/5/6/7).Pentru tara noastra cel mai important e BADR-4,fiindca poate fi receptionat in tara noastra cu antene in jur de 100/110cm,desigur ca depinde de zone.Evident sudul e favorizat,asta inseamna ca e de ajuns si una de 90cm.Desigur ca asta depinde si de calitatea antenei,a reglajului si a auxiliarelor folosite;si nu in ultimul rind de dispozitivele de receptie.Deci,acest BADR e,cum ar veni,pentru consumatorul obisnuit de programe tv.In schimb BADR 5/7,daca cineva doreste sa-i receptioneze,va trebui sa recurga la antene de cel putin 1.8cm,dar mai sigur de peste 2m.Insa nici acestea nu pot acoperi o receptie totala a transponderilor pe banda alocata(vezi mai sus).In sudul tarii sint sanse de reusita cu astfel de antene dar nu de pe toate spoturile.Din pacate BADR 6 e cel mai dificil de prins cu antenele de pina la 2m.Si din cauza asta intra in categoria,sper sa mi se scuze barbarismul,receptiilor dxiste.Asta inseamna ca trebuie antene de 2.7->3m.(N-ar fi rau ca cine il receptioneaza sa ne spuna ce si cum,si daca da,sa ne ofere si un raport)
            In zona mea si cu antena de 150cm,reusesc sa smulg semnal pe citiva transponderi de le BADR 5/7,cel mai puternic este 11270 V,27500,5/6-pachetul MBC,pe BADR 7,receptionabil si cu antene de 110cm in zona mea,de 8.4dB,seara.De asemenea 10970 V,27500,3/4,DVB-S2,tot pe 7,se poate receptiona numai cu antena de 150cm,avind un semnal mai slab decit 11270,cu 5dB.Orele favorabile pentru un semnal putin mai tare la BADR 4 este dimineata.
            Dar despre receptia BADR-urilor la 26.0E se poate citit,si probabil cu folos: aici , aici , aici , aici .

satelescu

ps_pentru receptia BADR cu toroidala la #690
            Last edited by satelescu; 27 September 2018, 11:48.

Comment

Es'hail-1 @ 25.5 East

Cred ca sint multi amatori care doresc sa receptioneze Es'hail-1 la 25.5E,mai mult ca sigur pentru pachetul tv sportiv-beIN,probabil si fiindca din cind in cind se fac teste pentru transmisiunile in 4K.Dar si daca n-ar fi aceasta oferta extraodinara de canale tv,satelitul este o provocare deopotriva pentru toti,amatori si entuziasti.Din pacate ce scrisesem in 2013 pe topicul Qatar Es'Hail 1 25.5E ,cind satelitul a devenit operational,este valabil si azi,dupa atitia ani de schimbari,unele majore,in tehnologia de transmisie si receptie a satelitilor.Din cauza parametrilor tot mai complecsi utilizati pentru transponderii cu continut media,parca si fascicolul MENA Est a devenit mai slab pentru antenele noastre mici;da,si una de 1.8m e aproape mica pentru o receptie sigura si stabila pentru acest spot.Ca sa nu mai vorbesc de MENA central,pentru care in partea de nord a tarii e nevoie de cel putin o antena de 220cm. Probabil ca in sud ar fi necesara una de 2m?Pentru receptia putinilor transponderi in qpsk ar fi de ajuns ca semnalul sa atinga cam 5.5dB pentru a fi inchis.E un minim necesar pe care l-ar obtine si o antena de 1.80m bine reglata.Dar mai bine sa ne spuna cei de acolo.
              In zona mea si cu antena de 150cm reusesc sa inchid numai transponderii de date,acum doar unul,la 11164 H,30208,1/3,cu semnal relativ tare,cred ca e pe MENA EST.Mai mult nu pot sa mai inchid.Cei citiva care apar in spectrum cu valori sub 3 dB,citeodata si 4dB,mai ales in sezonul rece,as putea nadajdui la un semnal util pe unul sau doi cu o antena de 2m(?!).Desigur ca ce spun acum e,daca vreti,un exercitiu de speranta,care ar putea fi realizabil daca cineva din zona mea ar reusi sa-i receptioneze.
              Ca si la alte pozitii cu recolta putina,si in cazul lui Es'hail-1,postez totusi rezultatul slab obtinut cu antena mea ca sa marchez prezenta lui pe acest topic.Poate ca altii sa aiba mai mult noroc.Cind te gindesti ca,(,se impune)qatarezii vor plasa nu peste mult timp un al doilea Es'hail...

satelescu

Comment

25.5E intra ceva mai bine in Buzau. Nu toate tp-urile sunt inchise cu dreamboxul. 11623V a fost scanat mai demult in dm, azi de ex nu l-a mai "vazut".
                Din pacate pachetul BeIN merge numai cu receiverul providerului.

Mai jos ce se receptioaneaza in Buzau cu 1.4m (tot Invacom, inca nu am facut testele cu IBU). Ulterior 11066V scanat manual si inchis.

1=11046,H,27500,23,8PSK
                2=11066,V,27500,23,8PSK
                3=11085,H,27500,23,8PSK
                4=11104,V,27500,23,8PSK
                5=11123,H,27500,23,8PSK
                6=11142,V,27500,34,QPSK
                7=11165,H,30210,13,NBC_QPSK
                8=11181,V,27500,23,8PSK
                9=11271,V,27500,56,QPSK -> Badr 4
                10=11547,V,27500,23,8PSK
                11=11566,H,27500,23,8PSK
                12=11586,V,27500,23,8PSK
                13=11605,H,27500,34,QPSK
                14=11624,V,27500,23,8PSK
                15=11643,H,27500,23,8PSK
                16=11670,V,27500,23,8PSK
                17=11679,H,27500,34,8PSK

Comment

Astra 3B @ 23.5 East

Fara multe comentarii,semnal dth pentru toate antenele.Mai jos aveti semnalul la 23.5E cu antena de 110cm si transponderii gasiti cu aplicatiile Crazyscan si EBS:

satelescu

[email protected],te rog sa debifezi "Mark width" in Crazyscan la Syle,pentru a putea vedea mai bine calitatea semnalului pe spectru.Stiu ca impresioneaza acele linii,dar,cred,ca e mai putin interesant partea estetica a spectrului.Cind sint prea multi transponderi la distante mici este greu de citit snr-ul gasit de aplicatie.Si daca totusi postezi lista cu transponderi,n-ar fi mai bine sa apara si snr-urile,asa cum spuneam lui @dingo32 la #37-
                  Last edited by satelescu; 27 September 2018, 13:27.

Comment

5925 nu stie blindscan2, nu am activa aceasta optiune si nici "Optional info format" in crazyscan. Chiar ma deranja ca nu pot salva SNR... Situatia se va schimba cu 6903, azi mi-a venit. Nu am instalat placa, m-am jucat cu 5520 SE (nu m-a impresionat, dar ce stiu eu?)

Comment

N-are importanta ca 5925 stie sau nu bs2,ci ca poti face blindscan!Si te asigur ca acest dispozitiv face blindscan,chiar daca scanarea e mai lenta,ca mai la toate care au conectica usb,decit cu o placa pc.
                      Nu stiu de ce n-ai explorat toate optiunile pe care le are Crazyscan?!Ai fi putut foarte usor sa stabilesti formatul preferat din tabul aplicatiei,ca in imaginea de mai jos,valabil pentru toate dispozitivele/placile care au suportul Crazyscan.

satelescu

Comment

Eutelsat 21B @ 21.6 East

Despre receptia Eutelsat 21B s-a mai descutat pe un topic dedicat.Si vreau sa cred c-a ajutat intr-o oarecare masura pe cei care doresc receptia acestui satelit.De aceea n-am sa reiau acum ce spusesem acolo,dar tin sa mentionez ca cele trei harti de mai sus stabilesc,in mare masura,limitele intre care captam semnalul util cu antenele noastre obisnuite.Fascicolul Wide este accesibil,unii transponderi la limita,si cu antene de 90 cm.Dar pentru o mai mare siguranta la receptie,recomand una de 1m.Pe acest spot majoritatea transponderilor cu programe tv,dar si a feedurilor,sint transmisii SCPC.De asemenea sint iarasi multi transponderi de date.Daca merita sa ne straduim a-i receptiona,e optiunea fiecaruia.
                        Insa ceea ce face acest Eutelsat interesant,in special pe entuziasti,sint cele doua fascicole Est si Vest,care n-au acoperire pe tara noastra.Receptia lor e o problema pentru multi de la noi,cum bine remarca un pasionat pe topicul mentionat mai inainte.Si din cauza asta,singura solutie este o antena de cel putin 1.8/2m,insa pentru,sa zicem,pachetul Multi stream la 11617 V,27500,3/4,8PSK e nevoie,estimez,de una de 2.6m(?).Ce bine ar fi ca cei cu antene mari sa ne dea un raport pentru cele doua spoturi.
                        Pentru antena mea de 150cm,spotul Vest este cel mai dificil de receptionat.Receptia la limita a unor transponderi,cei cu symbol rate sub 1000 msbs,m-a facut sa cred initial ca sint pe spotul Est,dar vazind rapoartele unor entuziasti din vestul europei,m-a bucurat ca acestia sint pe spotul Vest,dar m-a si intristat(a cita oara) ca n-am antena mai mare,de cel putin 2m.Cu antena mai mare am putea aproxima mai bine aceste spoturi,fara a fi absolut siguri,fiindca FlySat si Lyngsat plaseaza pe fascicole diferite citiva din acesti transponderi.
                        De asta data am prins putin transponderi de pe cele doua spoturi,majoritatea feeduri din Orient.Pentru cei interesati de comparatii,aflati in alte zone ale tarii,dau mai jos lista cu transponderii gasiti de Crazysca si EBS.Poate ne ofera si ei rapoarte de receptie pentru acest Eutelsat.

satelescu

Comment

Astra 1KR/1L/1M/1N @ 19.2 East

Dintre toti operatorii satelitari,Astra de la 19.2E,asa cum ne arata hartile de mai sus,bate recordul la receptie cu cele mai mici antene .Cel putin in zona mea semnalul este atit de tare cu o antena de 65cm,incit are rezerva atit de mare incit si pe ploaie torentiala el se mentine pe bara.Aplicatia EasyBlindScan imi indica un semnal general pe toti satelitii de 13dB!E adevarat ca folosesc un lnb pll Octogon optima.Depaseste si recomandarea operatorului din Luxemburg,de 60cm,pentru o receptie sigura si stabila pe spotul principal,care,precum se vede mai sus, acopera bine tot continentul nostru.
                          Am citit cu anii in urma ca se poate folosi si o antena de 40cm.Desi n-am cum sa verific o astfel de alegatie,eu sint convins ca e posibil o astfel de receptie intrucit am putut sa verific eu insumi pe o antena SlimSat SA61 ,cu diametru de 51.7 x 27.7.Imi pare rau ca poza cu transponderii receptionati cu aceasta antena nu-i atit de clara cum mi-as fi dorit,dar totusi se poate deslusi calitatea semnalului.
                          Si cind te gindesti ca in anii '90 era o mare performanta sa nu vezi nici un purice pe Astra cu antene mari,de peste 1.8m!Iata ca Astra din ultimii ani ne-a "integrat" in Europa complet,incit putem sa vedem pachetele tv si cu o antena de masina la iarba verde

satelescu

Comment

Cu blinscan2 enabled, pune te rog None la info format. Acum daca debifezi blindscan2 mai ai activa optiunea pentru info? Doar asa poti "emula" comportamentul crazyscan pentru un tuner care nu stie blindscan2. Ce pot sa incerc, este sa editez "infoformat" (poate si iniformat?)| in crazyscan.ini
                            [TrpInfo]
                            IniFormat=6
                            InfoFormat=0
                            BLScan2=false
                            Cum arata la tine aceasta sectiune?
                            Folosesc ultima versiune, 1.0.2.160. In orice caz, la mine cu 5925 nu a fost niciodata activ campul "info format".
                            Merci

Comment

Sa discutam toate chestiunile despre aplicatii dvbs la sectiunea Placi DVB-> CrazyScan - Easy BlindScan - blind testing

Comment

Eutelsat 16A @ 16 East

Pe cei interesati de anumite feeduri le recomand antena putin mai mare de 110cm pentru acest satelit "Balcanic",daca se vrea receptia fiecaruia.In rest pentru numarul mare de pachete tv sint bune si antene mici.Cea mai mica pe care am folosita acum pentru acest test e T90.Se pare ca am pe moment interferente in partea superioara de banda,la 12737 H,4500,3/4-Realitatea Media.
                                Tot cu aceasta antena am reusit sa inchid cu DM920 4K frecventele de radio la 11069.9 H,274,1/2,11070.3 H,274,1/2,11071 H,334,1/3,care au,precum stiti/vedeti,simbol rate-uri mici,primele doua acum cu symbol schimbati.Trebuie scanare manuala pentru a inchide semnalul.Ceea ce trebuie sa recunoastem ca e mica performanta a tunerului Silab 2166D,despre care am scris pe topicul lui Dreambox920 uhd
                                Semnal si lista transponderi cu antena Toroidala T90,lnb Strong:

satelescu

[email protected],
                                Se poate obtine lista de transponderi cu snr-uri la placa 5925 daca ai o alta placa.Ai spus ca ai 6590.Iata ce trebuie sa faci:
                                La Device alege TBS6590,apoi la Transponders debifezi BlindScan2,dupa care stabilesti formatul listei-AltDVB,iar la Optiuni info format,iti alegi ce vrei sa fie trecut pe lista:Level,Time,SNR,etc.Adaug ca sint active numai formatul AltDVB,TransEdit,VDR cu BlindScan2.
                                In paranteza spun ca nu poti edita formatul fiindca e generat de aplicatie in functie de ce alegi din aplicatie,la taburi,ce-ti spusesem mai sus.
                                Pentru alte intrebari,te rog sa le pui de acum inainte la Sectiunea Placi DVB.
                                As dori ca topicul acesta sa fie cu rapoarte de receptie si de la alti amatori,pentru care am si deschis threadul.

Comment

Working...
                                X