Hello Guest, if you are reading this it means you have not registered yet or not logged in. Please take a second, login or register here, and in a few simple steps you will be able to enjoy all the many features of our fine community. Note that lewd or meaningless nicknames are prohibited (no numbers or letters at random) and please introduce yourself in the section for you to meet our community.

PCHOME.RO

Collapse

Receptia in banda Ku de la 100.5 Est la 50.0 Vest

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 2 (0 members and 2 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Intelsat 902 @ 62° East

Despre receptia lui 902 la 62.0E,cu referire expresa la Spot-1 Orientul Mislociu si transponderii iranieni,am deschis un topic dedicat aici .Rapoartele mele de atunci,din 2016,despre seria de transponderi Irib aflati intre 10960-11030 V sint valabile si acum.Semnalul se manifesta inegal,cu o diferenta si de 2 sau 3 dB intre ei,cel mai favorabil pare sa fie 11009 V,3500,3/4.Din cauza modulatiei de 8PSK el trebuie sa atinga cam 8dB pentru a fi inchis;se mai intimpla ca si la 7dB si ceva sa mai inchizi unul.Nu-i o regula,de aceea,cum se spune,trebuie sa vinezi momentul favorabil.Rareori se intimpla sa ajunga la peste 9dB.
    Pachetul IRIB la 11555 V,30000,3/4,8PSK are un semnal foarte slab acum,in jur de 2/3dB in moment de virf,ca atare numai cu o antena de 2.0m ar mai fi posibila receptia.Cine vrea sa incerce receptia transponderilor iranieni s-o faca dimineata,semnalul este mai tare cu 1 sau 2dB fata de seara.
    In snapshotul de mai jos am scos in evidenta,in aplicatia IQmonitor,link margin-ul,si care pe verticala e la minus pe aproape fiecare transponder scanat,dar care ne spune citi decibeli ar trebui sa aiba semnalul sa atinga pragul de demodulare.
    Spotul-2,Europa,adica polaritatea orizontala se receptioneaza fara probleme si cu antene mici,de 60cm.Link margin-ul este pozitiv incit se poate atenua semnalul.Din pacate nu-s prea multe de vazut pe orizontala decit daca,din intimplare(foarte rar),cele doua pachete rusesti la 1155 H,28900,3/4,8PSK si 11595 H,31003,7/8 sint FTA.
    Mai avem la 11190 H,1160,2/5 posturile de radio romanesti MagicFM,RockFM,Kiss FM,transmise IP.Despre modalitatea de a le asculta,cititi pe un topic special .

satelescu
    Last edited by satelescu; 24 October 2018, 21:51. Reason: adugat fp

Comment

ABS-4 @ 61° East

Iata un satelit,ABS-4(Asia Broadcast Satellite),ignorat de majoritatea pasionatilor si amatorilor,de primii,ca nu-i provoaca,iar de ultimii ca n-are nimic ce sa le ofere pentru a merita a fi cunoscut si cautata pozitia.N-a facut valuri la inceput si tot anonim a ramas.Si pe buna dreptate.De altfel serviciile pe care le ofera se adreseaza operatorilor de comunicatii mobile in KU/S-BAND.Ceea ce explica si o alta denumire pe care-l are,MBSAT(Mobile Broadcasting Satellite),avut la inceputuri,azi e numit ABS-4/Mobisat-1.
      Desigur ca nu ne intereseaza istoria acestui satelit si cum s-a rebranduit pe parcusul anilor,ci ce-am putea gasi la pozitia 61.0E.Ma grabesc sa spun,mai nimic,doar un transponder activ,de date-12238 V,1363,1/2,Dvb-S2,cu semnal tare,nu prea stabil,care creste spre dupa masa.Mai e listat si 12214 V dar analizorul meu nu-l detecteaza.
      Cam la atit se reduce activitatea pe acest satelit,cel putin de pe spotul Vest care atinge si partea de est a Europei.Proximitatea de pozitiile 62.0E si 60.0E va deruta pe cei care au antene offset si probabil ca semnalul sa apara pe unul sau altul din satelitii invecinati.

satelescu

Comment

Intelsat 33e @ 60° East

Obervatiile si snapshoturile pe care le postez acum sint de fapt o actualizare a topicului dedicat lui Intelsat 33e deschis in februarie 2017 cind satelitul a devenit operational si primii transponderi au fost activati.Daca eram nedumerit atunci de modul cu totul nou a hartii de acoperirea a noului satelit,intre timp,odata cu lansarea altor sateliti Intel,cu aceasi configuratie a semnalului,parca m-am mai dumirit putin.Insa asta nu ajuta la receptie,cel mult poti sa-ti dai seama la ce te poti astepta cind o astfel de harta arata ca o retea celulara cu fascicole directionate pe zone precise.De fapt acest sistem multispot are la baza noua tehnologie HTS(High-throughput satellite),folosita in special pentru banda Ka si Ku,si are drept scop o utilizare optima,flexibila si economicoasa a resurselor satelitului.
        Pentru ce ne intereseaza ca amatori,trebuie sa stim ca frecventele alocate pentru Ku-band sint intre 10500-11200 MHz,11400-11700 MHz,11700-12200 MHz si 12500-12750 MHz.Daca iarna/primavara lui 2017 unii transponderi cu programe rusesti puteau fi receptionati relativ bine,cel putin in zona mea,acum semnalul a disparut cu totul,sau este atit de slab incit nici nu mai este detectat.Unii au si incetat sa transmita.De pilda,11498 H,72,9/10,8PSK(Armenia mux),cu semnal de 14dB anul trecut,acum de abia ajunge la 4dB,desigur unlock.Asta inseamna ca semnalul a fost mutat pe spotul U34.Ceea ce inseamna ca in estul tarii semnalul e mai tare(asa deduc de pe harta) decit in zona mea.Dintre transponderii pe care initial(2017) ii receptionam a mai ramas 11490 H,3700,3/4-Kuban TV,care avea atunci peste 7dB,acum trebuie sa ma bucur ca la 4dB il pot prinde,si asta gratie parametrilor favorabili.Semnalul este pe acelasi spot U34,partea de sud a Rusiei.Nika TV-11521 V,3700,3/4-nu-l mai vad pe spectru desi il receptionasem la inceputuri.Iarasi a fost mutat,de asta data pe spotul 40,partea de nord a Rusiei,ceea ce explica disparitia semnalului in zona mea.De altfel polaritatea verticala nu prea acopera bine zona mea si daca totusi receptionez citiva transponderi se intimpla pentru ca sint pentru date.

Dar utindu-ma la harta spoturilor care se intretaie pe tara noastra,cele mai tari spoturi sint 27 si 29,pe ultimul avem Prima TV.Daca este o diferenta mare intre semnalul receptionat intr-o zona sau alta,cele extreme-sud/nord,est/vest,asta e din cauza ca spoturile 26,33,34,40 acopera doar parti ale Romaniei,altele de loc.Desigur ca si marimea antenei ajuta cind semnalul e slab pe zona noastra,in multe cazuri insuficient pentru a-l inchide.
        Receptionez la limita,dar acum cu semnal instabil.Sa speram ca dupa outage din toamna sa avem semnal mai tare pe acesti transponderi:
        11484 H,1000,2/3-MEC DTV,
        11560 V,5000,7/8-RuSat,
        11490 H,3700,3/4-Kuban TV.

satelescu

Editat:
        Adaug si spectrometru pentru 11700-12200 MHz si 12500-12750 MHz. La 1220 V s 12172 V avem doi transponderi de teste,activati chiar de la inceput,iar la 12503 avem beacon(baliza),constelatie asemanatoare cu un test carrier.

Last edited by satelescu; 4 September 2018, 23:42.

Comment

la mine intra kuban tv cu vreo 4,5db
          1,2 offset dish/lnb inverto/dream 500hd/dream 525 hd/vu+zero 4k/2m circular dish/motorizet 0,85 gilbertini dish/redline ts 200hd....and more

Comment

KazSat 3 @ 58.5° East

O spun de la inceput,nicio sansa pentru mine cu antena de 150cm de a receptiona pachetele Otau TV(10700-1095 0 MHz) si Alma tV(12500-12750 MHz) de pe KazSat 3.Cei din nord-estul tarii par ca sint mai favorabili numai daca au antene de peste 240cm.In schimb,din cind in cind captez semnal pe transponderii de date-10950-11400 MHz,iar unele momente faste mai si-l inchid,e adevarat,la limita.Faptul ca acestia apar in spectru cam de fiecare data cind vizitiez pozitia 58.5E e o incurajare sa mai sper;valabil ca si alti amatori sa incerce.Ca in alte cazuri dificile,nimic nu-i indepartat si,deci,imposibil daca esti la "fruntarie".Nu se stie niciodata cind vei fi rasplatit.Iata ca reusesc sa prind un transponder cu program TV la 11061 V,1000,2/3,8PSK-HIT TV,e adevarat,la limita la cei 8dB cit reusesc cu antena mea.Pentru o imagine clara,fara macrocuburi e nevoie de peste 9 dB.Si e normal sa ma gindesc la cei din est care pot mai usor sa receptioneze acest transponder.Si nu cred ca gresesc.
            Am mai avut odata ocazia sa inchid un transponder de date,11090 V,19500,8/9,16APSK,acum mutat la 10998 V.Cu putin rabdare si cu un tuner sensibil s-ar putea reusi inchiderea mai multor transponderi de date.Nu atit ca-i poti valorifica,cit iti pot zice siesi ca ai atins si Asia Centrala!Moralmente e o incurajare pentru a aborda alte pozitii.

satelescu
            Last edited by satelescu; 24 October 2018, 22:02. Reason: adaugat fp

Comment

La scanare 58.5, KazSat 3, am gasit doar 11061V1000 din lista TV, de fapt o mira colorata.

Comment

NSS-12 @ 57° East

Preferinta mea pentru NSS-12 vine din cauza spotului Asia Centrala si,pina la un punct,Africa.Se vede cel mai bine pe analizor,pe polaritatea orizontala,ca semnalul e cind locked,cind unlocked,functie de parte a zile si de perioada a anului,si unde avem citeva pachete foarte greu de receptionat cu antene mici.Am si explicat pe topicul satelitului fascinatia ce-o provoaca spoturile satelitului si am prezentat acei transponderi receptionati in acel moment,in 2017,de la aceasta pozitie.
                Situatia de acum fata de anul trecut nu-i mult diferita,cu unele diminuari de semnal,unele destul de mari.De exemplu,pachetul Tajik la 11565 H,10748,3/48PSK,intr-un moment fast,primavara lui 2017,cind semnalul a ajuns si la 8dB si l-am putut inchide.Acum cu putin peste 4dB. Pachetul Uzbek la 11587 H,16532,3/4,8PSK nici nu este "mirosit" de tuner.In schimb,pachetul ClearSat la 11105 H,45000,2/3,8PSK,pe spotul Africa de Est,ar putea fi receptionabil daca semnalul ar atinge cel putin 7dB(?).Cei din estul si sud-estul tarii ar putea sa-l inchida cu putin noroc si antene de 180cm.Sper ca odata cu sezonul rece sa obtin semnal ceva mai tare pe orizontala.
                Spotul Orientul Mislociu,adica polaritatea Verticala,nu pune nicio problema la receptie chiar si cu antene mai mici.Dar aproape fara un cistig semnificativ,deoarece numai doua programe tv sint transmise,Quellat-11042 V,1210,3/4 si Duhok TV-11044 V,1774,3/4.Restul transponderilor sint pentru date.

satelescu
                Last edited by satelescu; 24 October 2018, 22:09. Reason: adaugat fp

Comment

Da, pe 57E NSS-12 se receptioneaza bine 11105H45000. Nu am analizat tot satelitul pentru a compara receptia din SE, dar in weekend sper sa reusesc.

arsenal83 and satelescu like this.

Comment

Express-AT1 @ 56° East

Despre acest Express-AT1 la 56.0E sint putine cuvinte de spus,si anume:1.foloseste polaritatea circulara(L/R),deci e nevoie de un lnb circular, si 2.are doua spoturi:Wide si Eastern.Primul acopera si zona de est a Europei,iar ultimul partea centrala si de est a Rusiei,care nu poate fi prins in zona noastra decit cu antena de peste 3m,poate la limita,si cu lnb circular.
                    In zona mea reusesc sa inchid semnalul de pe spotul Wide,atit cu antena de 110cm dar si cu lnb linear cu IBU,din care cauza pe ambele polaritati,Orizontala/Left si Verticala/Right,imi intra,cum altfel,aceleasi frecvente.Semnalul pe orizontala arata o mica diferenta,aproape nesemnificativa,dar in unele cazuri ar putea face diferenta pe unii transponderi.Se poate vedea din snapshotul cu antena de 110cm pe verticala.De la sfirsitul anului trecut patru transponderi,intre 12000-12100 MHz,nu i-am putut inchide cu toate ca nu exista diferenta de putere fata de ceilalti pe care-i receptionezi,apar legati in spectru.Probabil ca din cauza asta sa apara o mica intereferenta care influenteaza negativ receptia.As fi curios daca un lnb circular ar putea elimina atenuarea si/sau ar inchide toti transponderii?! De aceea,cum spuneam,e bine sa fie folosit un lnb circular,semnalul ar fi ceva mai tare si real.
                    Pentru curiosi,postez semnalul pe care il obtin cu antenele de 150cm si 110cm.Nu sint prea multe programe tv libere in pachetele Tricolor si NTV,din acest motiv nu mai adaug alte snapshoturi.Am considerat ca mai important e sa stim cum stam cu semnalul si daca e posibila receptia.Eu cred ca da,partea de nord-est a tarii este favorizata,cum se vede pe harta.

satelescu
                    Last edited by satelescu; 24 October 2018, 22:13. Reason: adaugat fp

Comment

Yamal 402 @ 54.9° East

Ar trebui sa ma bucur ca ma aflu intr-o zona unde se suprapun doua fascicole diferite cu semnal tare,cel Nordic si cel European.Dar nu sint,si asta din cauza antenei mele mici care nu-mi permite sa captez semnalul de pe spotul Rusia,care alimenteaza banda intre 11200-11450 MHz.Cite un firicel pe verticala mai vad din cind in cind pe Verticala,pe transponderi de date.N-am vazut urme de semnal pe transponderii cu pachetele Gazprom(11265 V/H,11345 V) Probabil ca cei din nord-est au ceva sanse mai bune cu antene de 180cm,si poate,la limita,cu una mai mica.
                      In schimb spotul Nordic are acoperire buna pe zona noastra si ar putea fi receptionat si cu antene de 90cm,dar mai mult transponderii de date.
                      Pentru comparatie am sa postez RF-ul si lista cu transponderi receptionati cu antena de 110cm.Cu putin noroc si o buna orientare/reglare a antenei,se prea poate sa intre si semnal de pe spotul Sudic,dar cu antene de 130cm/150cm.Cei din sudul tarii ar putea sa receptioneze cu antene de 110cm feedurile TPA si pachetele africane la 11008 V,5000,3/4,Dvb-S2 si 11045 V,45000,3/4,datorita si parametrilor favorabili. In zona mea imi intra adesea feeduri de pe acest fascicol dar cu semnal la limita,in jur de 5/6.0dB.
                      Pentru entuziasti care au dispozitive de ultima generatie si aplicatiile aferente,pot cauta transponderii cu symbol rate-uri mici,sub 1000 Ks,si/sau feeduri cu stream generic cu continut media.Si sint multi transponderi cu astfel de parametrii pe acest satelit,e adevarat fara o valoare practica.Pentru asta e nevoie de un semnal puternic si un tuner performant.Semnalul ce-l am,indiferent de spot,nu-i la acelasi nivel pe parcusul a 24 de ore.El fluctueaza usor,inegal,ce vine de pe spotul Sudic,mai ales pe orizontala.Poate sa scada si cu 1 dB.De aceea cine vrea sa vineze un transponder care are un semnal neinchis e bine sa-l monitorizeze.Recomandarea aceasta e valabila si pentru alti sateliti care au spoturi cu putere slaba in zona noastra.
                      Mai jos aveti scanarea facuta cu antenele de 150cm si 110cm si lista cu transponderii gasiti de aplicatia EBS:

satelescu

Comment

Interesant. Cu ceva timp in urma (acum o luna cred) am scanat acest satelit (54.9E) pe antena mea liliputana (1.4m) si am salvat serviciile Gazprom de la 11265V. Locatia antenei: BZ. LNB-ul era un quad Invacom cu ADF120. A mai intrat 12523 V si 12532 H. Presupun ca era semnal destul de puternic, antena mea fiind departe de a fi corect reglata iar ca receptor am folosit un DM900 cu tuner Si 2166D. Din pacate nu pot proba daca si cum merge acum, poate mai tarziu saptamana aceasta.

Comment

12521 v intra la mine si 12531v
                          1,2 offset dish/lnb inverto/dream 500hd/dream 525 hd/vu+zero 4k/2m circular dish/motorizet 0,85 gilbertini dish/redline ts 200hd....and more

Comment

Express-AM6 @ 53° East

Cu Express-AM5 la 53.0E intram parca intr-un fel de cluster de sateliti geostationari de pe arc,la pozitii atit de apropiate,de numai 0.5° sau 1.0°,care ne obliga sa fim atenti cind ii receptionam,dar, si mai important,sa stim care transponderi apartin de unul sau altul din acestia,mai ales ca majoritatea dintre noi nu avem antene mari si bine directionate incit sa putem fi siguri ca receptia e de pe satelitul cautat.In astfel de cazuri operatorii de satelit stabilesc banda de frecvente care este folosita pentru acel satelit,in primul rind pentru a inlatura posibilitatea interferentelor ce apar daca la transmisie se folosesc aceleasi frecvente sau sint atit de apropiate incit creaza probleme la receptia lor.De aceea postez banda de frecvente utilizata de operatorul rus pentru acest satelit:

Majoritatea amatorilor de receptii de la noi stiu demult pozitia acestui satelit si care sint frecventele utilizate.Si cu toate acestea se mai intimpla sa nu stim cu exactitate daca un transponder nou activat este de la aceasta pozitie,dar si mai nesigur atunci cind dorim sa identificam spotul de pe care vine.Si se intimpla adesea ca sa ne intre programe tv de la un satelit invecinat care are un semnal puternic ce iradiaza si la alta pozitie,cum avem in cazul acestui cluster,daca receptia se face cu antene offset de dimensiuni mici.
                            Precum se vede mai sus,fascicolul #2,polaritatea Verticala,acopera bine tara noastra,dar fara a avea o putere foarte mare a semnalului insa e suficient de tare pentru a fi captat si cu antene mici,sigur cu antene de 110cm,iar unii transponderi si cu 90cm,mai ales in estul tarii.Semnalul pe Verticala de pe fascicolul #1,Rusia,e putin mai slab pe zona noastra dar inca e receptionabil cu antene de 110cm insa insuficient pentru cele de 90cm.Desigur ca afirmatiile mele trebuie privite cu rezerve in alte parti ale tarii si functie de echipamentul de receptie folosit.
                            Semnalul pe Orizontala este cu mult mai slab pe toata banda,aproape de neinchis cu antene mici.Nici antenele de 150cm nu ajuta prea mult pe multi transponderi,iar cei care se prind n-au stabilitate sau/si sint la limita.Vorbesc de pachetele RTRN in partea superioara de banda(12500-12750 MHz),majoritatea in standardul DVB-T2-MI(prin satelit),iar pentru receptia lor e nevoie de cel putin 8db pentru a inchide semnalul,dar vizionabil peste 9dB,prin aplicatii speciale,in special transponderii 12576 H,14490,3/48PSK si 12596 H,15284,3/4,8PSK.De cind au fost mutati,in 2016,de la 54.9E a devenit o problema constanta la receptie in zona mea,chiar si,cum spuneam,cu antena de 150cm.Cu una de 180 nu-i nicio problema cu atit mai sigur cu cit te afli in partea estica a tarii.A se vedea si topicul despre aparitia RTRN la 53.0E aici
                            Tot cu antene mari,cel putin de 180cm,s-ar putea receptiona frecventele intre 11500-11700 MHz de pe fascicolul Steerable ce acopera mai mult partea centrala a Asiei.Cu antena mea daca vad urme de semnal,in jur de 1dB,cel mult 2dB.
                            Chiar daca e o pozitie importanta,in special pentru rusi,n-as zice ca are aceasi greutate si pentru noi din punct de vedere televizual.Poate cu anii in urma cind gaseam si receptionam mai usor transponderi cu programe arabe.Acum,insa,standardul de transmisie dvb-t2 prin satelit,atit in banda Ku dar si in C,nu-i la indemina multor pasionati de la noi sau aiurea din cauza dispozitivelor dedicate folosite,dar si al semnalului nu tocmai tare pemtru o receptie sigura si stabila.Insa pentru un entuziast,ca la multe pozitii cu diverse fascicole,care au o putere de iradiere in zona naostra mai mica de,sa zicem,47dBW este si ramine o provocare.
                            SNR-ul si transponderi cu antene de 150cm si 110cm:

satelescu

Adaugat:
                            Trebuie incercat spre seara receptia la 12576 H.Semnal mai bun incit s-a putut inchide si viziona pachetul RTRN cu aplicatia 4T2 Content:

Last edited by satelescu; 11 September 2018, 17:47. Reason: adaugat

Comment

Originally posted by gladix View Post
                              12521 v intra la mine si 12531v
                              confirm idem pe 1,8 Al Predeal... doar astea mi-au intrat azi-noapte pe vreme umedă, mai incerc pe vreme mai bună... o să īncerc şi cu bătrānul Vantage 8000 poate am mai mult succes la SR-uri mici... căci Sab Unix-ul deşi mirosea ceva īmi arăta 0 dB pe locked...

Comment

Yahlive/Yahsat Al Yah 1 @ 52.5° East

Pe hartile de mai sus avem acoperirea pe zone geografice a lui Al Yah 1 la 52.5E.Desigur ca spotul Europa e cel mai accesibil pentru zona tarii noastre,insa,din pacate,acum nu mai avem transponderi activi pe acest spot.Cel care activa cu semnal foarte tare la 11843 V,27500,3/4 a incetat sa mai transmita.De aceea toata atentia noastra se indreapta spre fascicolul MENA,care desi nu acopera deloc partea noastra de Euiropa,el poate fi receptionat cu antene de 150cm si 110cm,cu ultima mai la sud de zona mea.Fac aceasta precizare deoarece,precum se va vedea pe snapshoturile de mai jos,semnalul nu poate fi inchis cu antena de 110cm din cauza modulatiei 8PSK,pentru care am nevoie de cel putin 9dB.Singurul transponder cu modulatie QPSK care poate face posibila receptia cu o antena mai mica e 11976 H,27500,8/9.Ceilalti in 8PSK,chiar si in perioada de virf a semnalului,spre ora 21-22:00,au un semnal insuficient ca tunerul sa-l inchida.In timpul zilei el este mai slab cu 1 dB si ceva.Ca atare antena de 150 e recomandabila la receptie in zona de nord a tarii.
                                Despre receptia spotului Est s-a mai discutat cu ani in urma,2015,pe topicul "AlYah 1" . De atunci si pina in prezent situatia s-a schimbat radical,cel putin din zona mea,cind acest spot putea fi receptionat intre anumite ore ale zilei,adica tot seara,iar acum chiar si in momentul de virf daca atinge 3-4dB.Se vede clar pe analizor diferenta de nivel intre semnalul de atunci si acum.Poate ca spre sfirsitul anului sa mai creasca cu 1 sau 2dB.Wait and see.Cu antena de 2.2m as putea spera sa inchid toti transponderii daca ar mai fi valabila situatia din 2015.

satelescu
                                JV16BAR likes this.

Comment

Working...
                                X