Hello Guest, if you are reading this it means you have not registered yet or not logged in. Please take a second, login or register here, and in a few simple steps you will be able to enjoy all the many features of our fine community. Note that lewd or meaningless nicknames are prohibited (no numbers or letters at random) and please introduce yourself in the section for you to meet our community.

PCHOME.RO

Collapse

Receptia in banda Ku de la 100.5 Est la 50.0 Vest

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 1 (0 members and 1 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

multumesc, cel mai activ user pe receptie

Comment

Hi @Victor64,

Iti multumesc ca apreciezi demersul meu,dar nu m-am gindit o clipa ca acesta ar fi expresia unei cunoasterii in profunzime a fenomenului pe care il descriu.Dimpotriva,si o spun cu toata franchetea,fac analiza din perspectiva unui amator,e adevarat,cu o experienta de citiva ani,iar pe de alta parte ma folosesc de misloace tot de amator,si in primul rind antena.Am si spus asta chiar in argument.Si daca las totusi impresia ca as stii mai multe decit spun,probabil ca asta sa vina din modul cum prezint "calatoria" pe orbita.Or,singurul mod de a o prezenta incit sa mentin treaza atentia celor interesati de receptie dar din motive diverse n-au reusit sa viziteze fiecare pozitie,este sa apara ca o naratiune cit mai coerenta fara a sacrifica informatiile necesare pentru ca si altii sa reuseasca daca vor avea de gind sa faca la fel.La limita,si daca m-as putea delimita de propria mea subiectivitate,as zice ca ce fac in aceaste monografii satelitare e un fel de dezvrajire a ceea ce credem despre un lucru pe care il dorim dar nu-l putem atinge...
      Ma opresc aici.Nu vreau sa deturnez discutia pe alt traseu.Dar,crede-ma,este prea mult ceea ce spui despre mine.Citeodata,imi spun,nu-mi pot fi mie insumi un cicerone/mentor in geografia pe care o descriu,fiindca,din lipsa unei antene mari,ea mi se infatiseaza cu multe zone albe.Si pentru a suplinii un gol fizic,il incarc cu cuvinte si imagini,avind grija,totusi,sa nu ies din sfera factualului,adica a ceea poate fi verificat.
      Oricum iti multumesc pentru gindul exprimat,dar tare mi-as dori ca si alti amatori sau entuziasti sa iasa din inertie,sau cum sa o numesc?,si sa faca si ei incercari de a iesi "in larg" si apoi sa ne impartaseasca experienta pe care o au.Pentru ca,nu-i asa,cu cit sint mai multe experiente individuale,cu atit se aduna fondul de cunoastere de care au nevoie cei interesati,vorba unui personaj simpatic,"to explore strange new worlds..."

satelescu

ps.Iti multumesc si tie @nirollf pentru ca apreciezi ce fac aici.Raspunsul de mai sus este,daca vrei,si o motivatie,nu stiu cite de convingatoare, ca si alti pasionati sa faca la fel,fiecare cu misloacele pe care le are la indemina.Din pacate suflul puternic ce i-au indemnat pe multi amatori sa se inscrie in RDI a cam disparut.Eu inca sper ca mai sint citiva mohicani,printre care si tu,care sint cu adevarat interesati de receptii si,daca nu ies in larg,cum spuneam,ii incurajeaza pe altii s-o faca.
      Chapeau bas

Comment

ABS-2/2A @ 74.9° East

Spot Rusia este receptionabil,in special in nordul tarii,si cu antene mai mici,120cm,poate si cu 100cm,pergect reglata,citiva transponderi(rog sa fiu corectat daca gresesc).In zona mea,cu 150cm,semnalul se mentine stabil indiferent de starea vremii.Din aceasta ultima cauza se prea poate sa apara diferente de 1 sau 2 dB.Partea superioara de banda,12500-12750 MHz,polariatea orizontala,unde avem (2)transponderii cu pachete mongole,are cel mai slab semnal,in jur de 7dB,problematic la receptie pentru antenele mai mici de 150cm.In schimb 12653 V,43000,5/6 are cel mai tare in aceasta parte de banda,in jur de 8 sau 9dB,urmat de 11533 V,44950,4/5,cu aproape 7 dB,probabil ca e mai mare dar e influentat negativ de polaritatea orizontala transmis pe aceasi frecventa.Deci trebuie sa tinem cont de asta cind vrem sa receptionam ambele polaritati pe banda 12GHz.Am testat semnalul pe aceasta banda cu tunerul DM920 4K;a inchis semnalul si a memorat trei transponderi.
        De asemenea spotul MENA are acoperire destul de buna pe tara noastra insa fara sa gasim multi transponderi cu pachete tv;cel mai cunoscut e 12133 H,12684,3/5,Fox Networks Group,cu semnal in jur de 12 dB cu antena de 150cm,pachet de altfel codat.Mai sint citiva transponderi de date,pentru majoritatea amatorilor fara interes.Din cind in cind se fac teste de semnal(12033 H si 12059 H) pe acest spot,deocamdata fara rezultate concludente.
        Dar cel mai interesant spot pentru pasionatii infocati de receptii este cel de Sud-Asia.Pentru zona tarii noastre cred ca o antena de cel putin 2,3m ar ajunge sa prinzi semnal util si chiar sa vezi pachetul religios,Trinity Broadcasting Network,12523 H,30000,1/2.Cu acesti parametrii,indeosebi fec-ul de 1/2,ai mari sanse sa vezi programele tv si daca semnalul e la 1.7dB.Insa pachetele RealVu(12348 V,12407 V,12467 V) se pot capta,la limita, numai cu antene de peste 3m,preferabil 4m pentru siguranta receptiei. S-a intimplat sa prind cu antena mea transponderi de date(12575 H si 12612 H) de pe spotul Sudic inainte de a fi activati cei de pe beam-ul Rusia.Acum e inutil sa mai caut astfel de transponderi de pe acest spot.
        Transponderi scanati la pozitia 74.9E pe o vreme inchisa:

satelescu
        Last edited by satelescu; 24 October 2018, 22:39. Reason: adaugat fp

Comment

G-Sat 7/18 @ 74° East

Pentru G-Sat 7 si 18 n-am gasit harti de acoperire a semnalului decit cel cunoscut/"clasic",pe India,pe care il gasim si la alte pozitii din Asia.Ar fi ceva neobisnuit,as zice,suprarealist,ca semnalul pe care-l am pe transponderii gasiti de analizor sa fie de pe acel spot,fiindca este atit de puternic pe unii-10980 V,incit ar fi pus la indoiala chiar si de un neofit in acest domeniu.Chiar daca unii sint activi,cu programe tv,probabil ca hartile pentru acesti sateliti n-au fost publicate fiindca operatorul indian are si alte misiuni,nu numai comerciale,cu precadere militare(?!)
          Dar pentru ca intram in zona supozitiilor,fara dovezi,ma limitez acum,pe topic,la ce se poate receptiona la 74.0E in zona noastra.Cu antena mea de 150 obtin semnal puternic pe citiva transponderi de date(AOL),pe Verticala,intre 10950-11200 MHz,receptie posibila cu placa dvbs si aplicatiile Crazyscan,EBS.Am avut norocul sa am semnal si pe Orizontala,la 11686 H,1249,1/2,cu date,inchiriat de AOL.

satelescu

Comment

Intelsat 22 @ 72.1° East

Cu Intelsat 22 la 72.1E,cu dispozitivele adecvate(placa dvbs) pentru a detecta semnalul,ai impresia ca vei gasi semnal pentru toate marimile de antene,aproape ca un dth,in special in banda superioara.Dar,degeaba,nu poti valorica acel semnal tare in ceva concret,viu care sa-ti spuna ca n-ai patruns intr-o camera mortuara.Cu unele aplicatii,TSReader sau TransEdit,poti vedea ca sint semne de viata si ca se comunica,dar din lipsa de "traducator",adica de o aplicatie speciala,parca totul este in zadar,si renunti cu regretul ca ai ajuns la aceasta pozitie fara sa te alegi cu ceva palpabil.E un sentiment frustrant pe care il poti avea la multe pozitii de pe arc,cum l-am intilnit si la 95.0E.Si ca ironia sa fie si mai amara,la fel ca acolo,si pe acest Intelsat,cu cit semnalul este mai tare cu atit el nu ne spune mai nimic din punct de vedere practic.In situatii ca acestea gasim o morala trista,binecunoscuta de cei care s-au aventurat pe un traseu dificil fara a avea tot echipamentul tehnic necesar pentru a face fata.Dar cum imi place sa vad partea buna in orice...lipsa,faptul ca ai atins o borna pe care n-ai atins-o niciodata,iti da sentimentul ca poti merge mai departe...
            De pe spotul Mobility n-am reusit niciodata sa vad si o farima de semnal cu antena mea.Pare fara sperante ca poata fi a agatat din zona noastra.Cei care il raporteaza sint plasati geografic mai bine in raport cu el.

satelescu
            Last edited by satelescu; 24 October 2018, 22:40. Reason: adaugat fp

Comment

Salutare maestre @satelescu,

Sunt convins ca, exceptand pe cei care au reactionat pozitiv pana acum, numarul celor care apreciaza acest nou thread este mult mai mare - motiv pentru care pot da un thank/like this post.
              Recunosc ca eu il citesc cu atentie si, pana cand ma voi aseza la o casa pe pamant cu plata pe LUNA astfel incat sa pot sa realizez un sistem de receptie adecvat, ma "alimentez" cu informatiile furnizate de tine. Ce sa fac .. pasiunea e pasiune si, desi veche, inca nu am putut sa o pun in valoare cu adevarat, pana in prezent.

Comment

Intelsat 22 @ 72.1° East-ant110cm

Hi @tdy_sat,

Ma bucur ca nu-ti este indiferent topicul acesta,dar cu deosebire pentru ca se adreseaza exact pasionatilor ca tine si ca prin feedback-ul primit am sentimentul ca merita sa-l continu.Si marturiesc ca adeseori ma incerca un sentiment al zadarniciei cind vedeam ca numarul postarilor despre receptie se imputineaza treptat,disparind pe lungi perioade.Poate trebuia sa-l deschid cu ani in urma si,cine stie,as fi putut spera ca vor fi fiind amatori la noi care sa mai investeasca timp pentru o pasiune care,pentru majoritatea rdi-istilor,s-a implinit odata cu accesul la sute sau mii de canale tv,prin satelit,cablu,internet,dar care pentru mine si o mina de oameni mi se parea futila.Iata ca prin mesajul tau si altora nu ma mai sint singur,"cu capul in nori",cum se spune de cei care nu tin sa mearga pe trand.
                Si pentru ca ai tinut sa intri in acest mic grup de solitari,te pedepsesc cu receptia lui Intelsat 22 facuta cu antena de 110cm.Precum se vede din screenshot,semnalul este destul bun la pozitia 72.1E,fara probleme de receptie,ceea ce spusesem ceva mai sus.Urmeaza ca sa fie verificat semnalul si cu antena de 90cm.Eu n-am o astfel de antena mobila.
                Trebuie sa le spun celor care privesc la imaginile cu analizorul de semnal,cum este cel de sus,si au probleme in a intelege cifrele aliniate pe verticala in ordinea cum apar de jos in sus,ca primele 5 cifre(sa zicem-11457 H,7600,ACM,16APSK,3/4,8.7DB)) indica frecventa,verdele-H-este polaritatea orizontala/rosie verticala-V,apoi symbol rate-7600,code mode-ACM/VCM,modulatie/constelatie-16APSK,fec 3/4 si ultima SNR-8.7dB.In dreptul frecventelor cu semnal neinchis apare-no lock.

satelescu

Comment

Te salut din nou maestre! Da, bine zici ca ma "pedepsesti" si pedepsit am sa raman intrucat antenele mele (una de 0,9 dual feed- 13E&19E si una de 1,2 pe 1W) nu-mi permit miscari prea mari. Abmbele sunt agatate la balcon si nu ma pot roti decat 10-20 de grade.
                  Tocmai de aceea spuneam ca raman pedepsit, ca sunt legat de maini si de picioare in a explora noi orizonturi. Pentru atunci cand ma voi aseza la o casa pe pamant, am la pastrare o antena de 2M Al pe care o voi infige in pamant.
                  Asadar, cu siguranta am sa parcurg cu mare interes expunerile tale despre fiecare satelit in parte. Chiar lipsea asa ceva din forum. Multumesc!

Comment

Maestre īți mulțumim pt perseverenta, și sa ne ți in continuare curioși așa cum suntem noi ăștia putini care citim , fără un arsenal atāt de vast, dar totuși interesați ... Īți mulțumim maestre!
                    P.S. Scuza-mi pleonasmul arsenalul nu poate fi decāt ...
                    Last edited by tepei_radu; 30 August 2018, 15:57.

Comment

Eutelsat 70B @ 70.5° East

Am postat toate cele patru harti in banda Ku ale Eutelsat 70B pentru ca mi se par interesante,ultimele doua,spotul Africa si Asia Centrala,sint pur si simplu o provocare in special pentru cei cu antene foarte mari si aflati in partea de sud a tarii.Dar penntru noi,cu antenele noastre obisnuite,spoturile Europa si Widebeam ramin si ele o proba,daca vreti,un test,ca ne-am reglat antena bine,mai ales pentru cei din partea de nord a tarii unde semnalul pe unii transponderi va fi la limita sau nu va fi deloc.Pentru acestia o receptie cit de cit decenta a spotului Widebeam,de fapt el e mai mult Orientul Mislociu,se poate realiza cu antena de 150cm.Pe transponderii de date semnalul este mai puternic si poate fi receptionat chiar cu antene mici.Pentru feeduri e nevoie de antene de la 110cm in sus,dar pentru siguranta receptiei,cel putin de 6.0dB e recomandabila una de 150cm.Pentru sudisti semnalul pare mai favorabil insa nu garanteaza inchiderea lui daca antena nu-i reglata bine.Ce spun acum e valabil in primul rind pentru cei care urmaresc feedurile si vor sa le inchida.
                      Fiindca,trebuie sa amintim,ca Eutelstul acesta e un fel de placa turnanta pentru tot felul de transmisii dinspre Orient catre Europa.Sint teste ale unor operatori din Orient care vor sa verifice piata din alte zone,in special Europa.Din acest motiv pachetele tv asiatice care rulau mai anii trecuti pe citiva transponderi in banda Ku intre 11200-11500 aveau un semnal destul de bun,chiar si la noi,in Romania,peste 10.0/11.0 db in zona mea.Din acest an partea asta de banda nu mai prezinta nici un interes televizual deoarece pachetele tv au disparut si au mai ramas activi numai transponderii de date,unele chiar feeduri,cu parametrii pentru streamuri generici,si in plus sint si codate.Doar spotul Asia Centrala ar mai putea prezenta interes pentru programe tv dar pentru asta,cum spuneam mai sus,e nevoie de antene de peste 3m(?!)
                      Insa adevarata activitate pe acest satelit o gasim intre 12500-12750 MHz,nu atit ca gasim pachete si multe programe tv regulate,ci din cauza ca e multa miscare cu feedurile,apar si dispar frecvent,incit ai impresia ca sint programe regulate,provenite de la aceasi operatori,in special arabi.Si pentru ca feedurile sint SCPC(Single Channel Per Carrier),fiind vizata o anumita zona,receptia lor e problematica cu antene mici si,cum spuneam,nesigura in anumite ore.Am observat o diferenta destul de mare la semnal pe anumiti transponderi intre zi si noapte,care ajunge noaptea si la 1,2 sau 3dB.Numai ca la aceasta ora matinala sint mai putine feeduri active.In schimb transponderii de date au un semnal cu mult imbunatatit,cu cel putin 1 dB.
                      Programele Al Thabat TV(12507 V,2250,3/4,8PSK),Arezo TV HD(12512 V,2900,3/4,8PSK) si rar cite un feed(U-News) sint receptionabili si cu antena de 110cm,bine reglata si cu un tuner sensibil,ultimele cu semnal la limita,putin peste 8dB.Sub acest prag nu-i sigura inchiderea lor.Dar cel mai accesibil e programul MTA-1 HD care poate fi captat si inchis si la 6dB,deci cu antena de 110cm.In timpul noptii semnalul creste incit sint sanse sa fie receptionati mai multi transponderi.
                      Desigur ca valorile de semnal zi/noapte de care pomenesc aici,indiferent de antena folosita,pot avea valabilitate si in alte zone ale tarii,insa nu-i sigur,in special pentru antene mici.Si e bine sa retineti ca atit antena de 150cm,cit si cea de 110cm pe care le folosesc in aceste teste nu pot fi considerate ca etalon,ai sa-i zic asa,de masurare a semnalului,fie si in zona mea,ca sa nu mai spun de alta.Eu sint convins ca as mai putea imbunatati semnalul,fie si cu o zecime,daca as mai umbla la reglaj.Totdeuna e loc de mai bine.De pilda,miscind putin skew-ul lnb-ului functie de elevatie.
                      Mai jos aveti semnalul obtinut cu antena de 150cm si 110cm.Cu ultima,pentru cei au tunerul Silab 2166D la DM920 4K lor,am facut si un blindscan in timpul diminetii:

satelescu
                      Last edited by satelescu; 24 October 2018, 22:40. Reason: adaugat fp

Comment

Mult mai sensibil 2166D decāt 2169D care este un tuner hibrid , chiar dacă eu locuiesc mult mai in N/V decāt tine, pe aceleași dimensiuni de oala.

Comment

Multumiri maestrului Satelescu, de la care avem ce invata in acest domeniu frumos. Am incercat si eu sa scanez pe 70.5E EUTELSAT si am urmatoarele rezultate, pentru zona Constanta, antena Terfin din petale 1.8m, placa TBS 5927.

Comment

Multumiri maestre satelescu! Urmare acestui topic m-am hotarat sa reglez antena sa vad ce pot scoate. Plus ma gandesc sa adaptez si eu un Inverto ultra hgln + inelele scalare de la o antena mai veche.

@dingo31 Poate ar fi util de adaugat si cu ce tip de lnb ai obtinut acele rezultate. Rezultatele ar putea fi folosite ca referinta pentru cei care vor sa regleze antena sau sa vaneze feeduri. In cazul meu, in prima instanta, mai intai reglarea antenei.

Comment

@xyzzyx
                              LNB-ul folosit este clasicul inverto black ultra cu inelele scalare originale ale antenei. Am incercat si alte variante, chiar cu mult laudatul ghid de unde Invacom dar m-a deceptionat. Inelele scalare sunt facute pentru focarul antenei respective, sau cel putin asa ar trebui sa fie. Sunt pe piata niste inele scalare "universale", cu doua inele la pret de cca 32-35 ron, eficienta este discutabila dupa pararea mea, dar sunt bune in lipsa de altceva. Mai exista si alte solutii, prin convertirea unor lnb-uri universale offset cu niste inele scalare de plastic metalizat. Am comandat si eu 2 buc de pe ali-express, sunt ok in general dar nu extraordinare. Eu cred ca inelele scalare dedicate specific antenei sunt cele mai indicate.

Din punct de vedere al antenei, model terfin, de care am spus in postarea #27, montura nu-i permite un segment foarte mare. Practic, din locatia mea eu pot sa merg pana la 30W si apoi la 95E. Dincolo de aceste limite am nevoie de antena fixa. La limita acestor pozitii, montura loveste stalpul de sustinere. Am mai pilit din suport ca sa castig doua-trei grade la west, dar asta slabeste rezistenta monturii polare. Poti vedea ceva poze pe forumul celalalt.

Comment

Originally posted by dingo31
                                ...Am incercat si eu sa scanez pe 70.5E EUTELSAT si am urmatoarele rezultate, pentru zona Constanta, antena Terfin din petale 1.8m, placa TBS 5927.
                                In sfirsit vad o lista cu transponderi de pe Eutelsat 20 scanat cu EBS de la un pasionat(sau sint si altele de care nu stiu?),si tocmai din sud-estul tarii si cu antena de 1.8m!Multumesc pentru asta.
                                Daca e sa-mi experim o preferinta,incearca sa postezi semnalul pe care-l obti cu Crazyscan.Are avantajul ca arata si frecventele care n-au fost inchise-no locked,dupa care s-ar putea vedea pe analizor si semnale de pe spoturile Asia Centrala sau Africa.Fireste ca nu ma astept la minuni avind acest avantaj,dar,cine stie,poate ca detecteaza o urma/dira de semnal de pe aceste spoturi,pina la proba contrara,imposibil de receptionat la noi cu antene sub 2m?
                                Ma astept sa postezi si alte liste obtinute cu EBS de la alte pozitii.Sint convins ca sint privite si analizate chiar si de cei care n-au placi si aplicatii pentru scanare.
                                cu stima,

satelescu

Comment

Working...
                                X