Your contribution will be used to pay for our hosting service.
THANK YOU FOR YOUR CONSIDERING CONTRIBUTING!

PCHOME.RO

Collapse

Receptia in banda Ku de la 100.5 Est la 50.0 Vest

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 1 (0 members and 1 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Pe 56E nu am ce scoate mai mult cu 1.15m iar de pus LNB-ul cu polarizare circulara in centrul antenei nici nu ma gandesc. Nu vreau sa transform antena asta intr-una dedicata exclusiv pentru 2 sateliti cu polarizare circulara cu servicii fara prea mare interes pentru mine. E totusi doar un offset de 1.15m (fie el si un Emme Esse), implicit fara pretentii dx.

LE: M-am mai gandit la LNB-ul asta circular si cred ca am gasit posibila problema care poate cauza un castig mai mic: E posibil sa fi facut o greseala la montarea adaptorului pentru al 2-lea LNB. I-am dat un unghi, spre mediana antenei, de fapt am fortat unghiul la maxim. Cred ca acum LNB-ul cu polarizare circulara nu mai e iluminat optim. O sa pun cele 2 LNB-uri in paralel.

De fapt asa am vazut ca sunt toate monoblocurilor de 3, 4 sau 6 grade (gresesc cu ceva?), cu LNB-urile paralele. De altfel nici din desenul de montaj nu rezulta ca ar fi necesara montarea suportului sub un unghi. Mi-am facut iar de lucru. Fara feedback-ul tau poate ca imi luam gandul de la asta si il lasam asa.
    Last edited by xyzzyx; 6 August 2019, 15:29.
    satelescu likes this.

Comment

Originally posted by xyzzyx View Post
      Pe 56E nu am ce scoate mai mult cu 1.15m iar de pus LNB-ul cu polarizare circulara in centrul antenei nici nu ma gandesc. Nu vreau sa transform antena asta intr-una dedicata exclusiv pentru 2 sateliti cu polarizare circulara cu servicii fara prea mare interes pentru mine. E totusi doar un offset de 1.15m (fie el si un Emme Esse), implicit fara pretentii dx. Cel putin am incercat.
      Apreciez efortul si te inteleg.Nu comentez decizia luata.Ai dreptate sa pastrezi in forma actuala configuratia antenei tale,Emme Esse,mai ales daca nu te intereseaza programele rusesti.Probabil din curiozitate ai instalat lateral lnb-ul pentru 56.0E.Insa imi sta pe limba,pardon in virful degetelor sa nu tastez o intrebare,care pare putin deplasata;oare nu-i o performanta sa obtii ceva mai mare/dificil cu misloace mai mici/reduse?
      Desigur ca-i intrebare retorica,la care nici nu trebuie sa raspunzi,dar parca s-ar potrivii(exagerez putin cazul tau) cu experienta unora,citite pe net,care au antene mari dar rezultatele obtinute erau ca pentru cele mici... Unii din ei se dadeau dxeri...

satelescu
      xyzzyx and nirolf like this.

Comment

Nu ca am renuntat, dar imi dau seama cand anumite target-uri sunt imposibil de atins. Oricum nu am avut stare si am adus LNB-urile in paralel, diferenta era totusi minuscula, nu asa cum mi-am imaginat - suportul pt LNB-ul suplimentar se "auto-aliniase" prin strangere sau in urma reglajelor, nu stiu. Cred ca am mai castigat un 0.2-0.3 dB. Constant, atat cu placa 6903 cat si pe dm920, intra aceleasi 3 frecvente (12053, 12093 si 12284 toate CR), restul de 8 tp numai seara tarziu pana a doua zi dimineata.

Ce e ciudat (pentru mine cel putin) e nivelul de semnal "vazut" pe 56E de IBU cu pol liniara: este aproximativ la fel cu ce vede LNB-ul circular. Asta in intervalele orare in care semnalul celor 8 frecvente problematice este sub pragul de lock. Cu IBU intra desigur fara probleme frecventa 12284 CR care are o modulatie QPSK. Mai am de verificat ce se intampla cu IBU cand intra toate cele 11 frecvente si de asemenea ce poate receptiona pe 36E. Ma astept ca macar frecventele din centru care nu au polarizari diferite pe frecvente apropiate sa poata fi receptionate pe polarizarile liniare.

Dupa ce termin cu asta, trec la LNB-ul in banda C, dar pentru asta o sa postez in topicul dedicat. Chiar sunt curios ce o sa prind cu antena mea de 1.4m. Daca pot sa fac sa mearga 30W in Ku si LNB-ul in banda C (ceva acolo, de samanta), pai o sa las 2 LNB-uri si pe antenna de 1.4m.
        ANDREI, nirolf and satelescu like this.

Comment

AsiaSat 5 @ 100.5° East

Reactualizez lista cu transponderii pe care-i receptionez la 100.5E.Inchis semnalul pe transponderul-12400 V,2376,5/6,8PSK,programul 7 News HD,care poate fi receptionat cu toate dispozitivele de receptie cita vreme semnalul este puternic,de peste 9.5dB,tinind cont ca are mode 8PSK.Ca de fiecare data, Madani TV este mai usor de captat si redat cu receptoarele obisnuite.Sint singurele programe tv care le pot receptiona,restul frecventelor sint pentru date.
          Am folosit antena de 150cm,lnb IBU,placa tbs6983 si DM920 UHD.

satelescu

@xyzzyx,am testat recent semnalul de pe spotul Wide la 56.0E cu antena de 110cm.Semnalul a rams la acelasi nivel ca prima data cind l-am verificat acum aproape un an,la #55,cu acelasi echipament de receptie,cu acelasi lnb linear.Se prea poate sa nu te ajute ca stii ce receptionez eu,intr-o alta zona a tarii,dar ma gindesc ca e bine de stiut ca nu-s probleme de semnal chiar si cu antene mai mici,,,

xyzzyx, nirolf and ANDREI like this.

Comment

Legat de 56E la mine semnalul de regula este mai puternic dimineata pana in ora 10.00. Oricum e la limita, daca nu e peste 8.5 dB nu face lock. Pe aceiasi antena de 1.15, semnalul cu IBU este putin mai puternic decat cu lnb-ul circular (0.25-0.5 dB).Ca nu e pus in focarul principal al antenei sau ca lnb-ul GM e mai slabut la receptie, concluzia este aceiasi, nu pot receptiona decent pe tot parcursul zilei frecventele de pe 56E.
            Mai sunt si alte ciudatenii: pe 36E, unele frecvente cu lnb-ul circular, pe antena de 1.15m au semnal similar cu ce receptionez pe toroidala, acelasi model de lnb circular. Alte frecvente au nivel mai mare intr-adevar pe antena de 1.15m. Sau nivelul raportat de blindscan-ul crazyscan este mai mic decat cel obtinut cu scanare manuala pe anumite frecvente (diferenta de 1-2.5 dB!).
            Iau toate acestea ca atare, nu mai am rabdare sa investighez de ce, cum, cand, etc.
            nirolf and satelescu like this.

Comment

Voi aveti semnal pe TP 11470/11490 V de pe ABS2 de la 75E?

Comment

74.9E_In acest moment,ora 11:13,ambii transponderi-11470 V si 11490 V-sint activi.

satelescu
                3sat99 and nirolf like this.

Comment

Ce dimensiuni are antena pe care ai probat? Eu am 1,8Al si de-abia am la ora asta 14:45:
                  pe 11490 V: 7,4dB
                  11470 V: 7dB si aici oscileaza intre 6.5 si 7,5 dB

Ceva e in neregula.

Pe RETRO am 7,9dB,
                  ZVEZDA 8,3dB

Comment

Receptie la 74.9E cu antena 150cm,lnb IBU,placa 6983 in Cluj-Napoca.
                    In ce localitate ai incercat sa receptionezi cei doi transponderi?

satelescu

Comment

Predeal

Īn schimb am prins un TP de Mena pe Al Yah 52,5E pe 12054H pe care nu speram să-l prind... National Geographic Abu Dhabi FTA
                      Last edited by 3sat99; 19 August 2019, 23:16.

Comment

19.08.2019 (23:40), 1,8Al, Predeal:

ABS 2 75E:
                        11470 V: 7.2 dB
                        11490 V : 7.9dB
                        11559 V: 10.7dB
                        11605 V: 9,1dB
                        11665 V: 9dB
                        12160 V: 9.5dB
                        12653 V: 8.5dB

Iar pe Al Yah 52,2E:
                        12054H: 10.2 dB
                        11823H: 10 dB
                        11977H: 10.1dB
                        12111V: 8.5dB

Express AM6 53E:
                        10974H: 9dB

EXPRESS AT1 56E:
                        12207R (LNB normal): 9.5dB
                        12284R(LNB normal): 9.8dB
                        11919L(LNB normal): 9.4dB
                        11958L(LNB normal): 8.9dB
                        11996L(LNB normal): 9 dB
                        Last edited by 3sat99; 20 August 2019, 00:58.

Comment

Originally posted by 3sat99
                          Acum (23: 40) am aşa:
                          RETRO: 8.5dB
                          ZVEZDA: 9,1dB
                          USADBA: 8.5dB
                          TPO: 9.2dB
                          MOSKVA DOVERIE: 14,8dB
                          DOMASHNIE ZHIVOTNYE: 8.6dB
                          NASHA TEMA: 10.7dB
                          ŢENTRALNOE TV: 9.4 dB
                          KALEIDOSKOP TV: 9.5dB
                          BELARUS 24: 9dB
                          OHOTA I RYBALKA: 8.5dB
                          BIG ASIA : 7.9dB
                          U: 7.2 dB
                          Iar pe Al Yah 52,2E:
                          12054H: 10.2 dB
                          11823H: 10 dB
                          11977H: 10.1dB
                          12111V: 8.5dB
                          Nu te pot urmarii cind insiri snr-urile unor programe tv(?).N-au nicio relevanta pentru cei care vor sa receptioneze un satelit sau altul.Mai important este semnalul obtinut pe transponderii gasiti, asa cum ai procedat la 52.5E,cu (trebuie mentionat)dispozitivul pe care-l folosesti la receptie(receptor,placa dvbs,etc),Conteaza desigur ce-ai receptionat,dar mai important este modul cum ai reusit.Din asta se mai poate invata cite ceva...

satelescu

Comment

Receptorul este un SAB UNIX F+ SOLO cu OpenPLI Taapat. Semnalele in dB sunt ceea ce indica rec. la SNR (din imagine).

ps: am modificat postarea si am pus TP la 75E.
                            Last edited by 3sat99; 20 August 2019, 01:16.

Comment

NSS 12 57E (20.08.2019 ora 2:05)

Am reusit sa scanez si memorez canalele SES de pe 11165 H de pe spotul Est African, semnal 4dB. Acum am 5 dB si imagine fără īntreruperi(ora 2:26) pe canalele SES.

Urmă de semnal şi pe 11105 H (1.7dB, modulaţia bat-o vina)
                              Last edited by 3sat99; 20 August 2019, 01:30.

Comment

Originally posted by 3sat99 View Post
                                NSS 12 57E (20.08.2019 ora 2:05)

Am reusit sa scanez si memorez canalele SES de pe 11165 H de pe spotul Est African, semnal 4dB. Acum am 5 dB si imagine fără īntreruperi(ora 2:26) pe canalele SES.

Urmă de semnal şi pe 11105 H (1.7dB, modulaţia bat-o vina)
                                Cu ce echipament de recepție, ant, lnb, etc. ?
                                merci.
                                DVB-S:
                                Offset Emme Esse (Alu.) 1.25
                                Offset Emme Esse (Alu.) 1.15
                                Prime focus (Alu) 1.50m, 1.90m
                                Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
                                Offset 35.cm (Camping), Triax BSKYB (72x58 cm), etc
                                DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
                                Abo: Focussat, Dolce, HD+, TivuSat, Freesat, etc.
                                DVB-T:
                                TechniSat MultyMedia TS 1, Televes DAT HD, DIGIALITY OUTDOOR ANTENNA, etc

Comment

Your contribution will be used to pay for our hosting service.
                                THANK YOU FOR YOUR CONSIDERING CONTRIBUTING!

Working...
                                X