Hello Guest, if you are reading this it means you have not registered yet or not logged in. Please take a second, login or register here, and in a few simple steps you will be able to enjoy all the many features of our fine community. Note that lewd or meaningless nicknames are prohibited (no numbers or letters at random) and please introduce yourself in the section for you to meet our community.

PCHOME.RO

Collapse

Receptia in banda Ku de la 100.5 Est la 50.0 Vest

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 2 (0 members and 2 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Eutelsat 12 West B @ 12.5 West

Desi putin inclinat(0.2),Eutelsat 12 West B este inca folosit,deocamdata mai mult pentru transmisia de date prin citiva transponderi activi in partea superioara de banda.Mai gasim acum si un feed,Marqueur,se pare regulat,pe care il aflam si la 8.0W(12543 V,2221,1/2),Semnalul este puternic si poate fi receptionat si cu antene de 0.90cm.
    Pentru cei interesati de pozitie,iata transponderii pe care i-am gasit la 12.5 Vest in acest moment:

11495 H,1200,3/4,8PSK-Data,
    11496 H,1200,3/4,8PSK-Data,
    11498 H,1200,3/4,8PSK-Data,
    12570 V,4028,3/4,32APSK-Data,
    12582 H,2221,3/4-feed Marqueur,
    12603 H,1633,3/4,34APSK-Data,
    12659 V,30000,1/4-Data(Smart IOT).

satelescu
    Dan70 and nirolf like this.

Comment

Eutelsat 5 West A @ 5 West

12522 V,35500,2/3,8PSK,PLS Gold:262140-Multi 1 a fost activat cu 4 programe tv.Avem acum doua streamuri,1 si 2,de la Mediaset 2 si 3 la 12522 V:

satelescu
      Dan70, xyzzyx and nirolf like this.

Comment

ABS-3A @ 3 West

Un serviciu Video/Radio IP din Islanda se gaseste la 12711 V,4048,1/3,Dvb-S2,ACM,stream Packetized.Pentru a-l vedea si auzi e nevoie de aplicatia IPCleaner:
        Service name:Siminn Radiomidun-ABS-3A,
        Stream IP Island tv/radio:
        -H(tv)-Hringbraut,Video Id:68 HEVC,AUdio Id:69 ADTS:230.5.6.8 ip-03FF_sub001,
        -Bylgjan FM:230.5.6.7:03FF_sub002,
        -FM Feroe:230.5.6.7:230.5.6.7:03FF_sub003,
        -FM Is:230.5.6.7:03FF_sub005,

La 11548 H,1040,2/3,8PSK avem un nou program tv,Dzair News,care se afla pe spotul MENA.Se poate receptiona in zona mea cu antena de 150cm,
        De asemenea se mai poate receptiona si pachetul Rete Capri la 12739 V,13172,2/3,Dvb-S2.

satelescu
        Dan70, xyzzyx and 3 others like this.

Comment

AzerSpace 1 / Africasat-1A @ 46 East

10959 H,1196,3/4,8PSK-Al Noujaba,spotul Asia Centrala

NSS-12 @ 57 East

11165 H,45000,3/4,Dvb-S2,pachet Etiopian,spotul Africa de Est

satelescu
          Dan70, xyzzyx and amic like this.

Comment

Intelsat 907 @ 27.5 West

Intelsat 907 la 27.%W parea pina recent ca ofera numai pachetul BBC,pentru cei care au echipamentul potrivit sa-l receptioneze,si,in rest,doar transponderi de date.Iata ca acest satelit nu-i atit de sarac precum il credeam.Si asta pentru ca,la fel ca pe alti sateliti unde mai gasim streamuri media in spatele unor transponderi,tot de date,si la aceasta pozitie am dat peste un stream IP over DVB cu program tv in HEVC,Siminn,din Islanda,la 11610 V,4374,2/3,8PSK,ACM,care apare ca stream Packetized.Este transmis de acelasi provider islandez,SiminnRadiominun,care transmite la 3.0W-ABS-3A,tot niste programe ip tv/radio,pe care l-am prezentat mai sus pe aceasta pagina.
            Din fericire semnalul este cel mai tare de pe Intelsat 907 in zona mea,citeodata depaseste si 10dB,De obicei in timpul zilei snr-ul este in jur de 8dB;ceea ce il face receptionabil si cu antena de 110cm.Mai jos aveti un spectrum cu semnalul pe citiva transponderi cu antena de 110cm.
            Puteti sa aveti acces la acest stream cu o placa dvbs si cu aplicatia TSReader si apoi cu un player(VLC,PotPlayer).Cu primul,in IP/Mode,se alege pid 512,dupa care la U:228.5.6.8,se da click dreapta si "Save payload".Daca aveti un semnal puternic se poate viziona aproape in timp real streamul video in timp ce se inregistreaza fisierul ts care s-a creat.Aveti mai jos un scurt fragment din acest stream Siminn.

satelescu
            Last edited by satelescu; 23 July 2019, 21:59.
            Dan70, xyzzyx and 2 others like this.

Comment

Intelsat 907 @ 27.5 West

Cum spuneam cu alte ocazii,daca "scormonesti" mai mult sau mai putin multi transponderi,asa zisi,de Data,vei avea nu odata surprize placute,asa cum s-a intimplat cu transponderul din postarea anterioara,la 11610 V.Ca in multe alte cazuri similare,prima conditie e sa ai semnal suficient de tare ca sa-l inchizi,apoi,in functie de acest factor,si de aplicatiile folosite sa reusesti a obtine informatii cit mai relevante ca sa depistezi in spatele atitor pid-uri ce le descopera o aplicatie sau alta urmele a unor continuturi media ce sint acolo dar care nu sint usor de descifrat.Majoritatea sint definite ca "IP over DVB".
              Iata ca am avut o dubla surpriza cind am scanat din nou Intelsat 907,1.ca am inchis un symbol rate mic,de 500 Msps, pe un sateliti "zgircit" cu semnalul pe zona noastra pe un transponder 2.care are un stream audio pe sase piste,de fapt Radio Q din Irlanda,de altfel cu muzica buna.De vreti sa-l asculati(cu PotPlayer) puteti sa descarcati de aici.L-am inchis chiar cu placa tbs6903X!

11689 V,500,89,S2-Q Radio
              Pid-101:Audio#1-AAC(LATM),48.0KHz
              Pid-201:Audio#2-AAC(LATM),48.0KHz
              Pid-301:Audio#3-AAC(LATM),48.0KHz
              Pid-401:Audio#4-AAC(LATM),48.0KHz
              Pid-501:Audio#5-AAC(LATM),48.0KHz
              Pid-601:Audio#6-AAC(LATM),48.0KHz.

satelescu

ps_sint mai mult decit exasperat cu editorul acestui vbulletin.Faceti ceva,domnilor,daca vreti sa aveti materiale de interes pentru membrii acestui forum!
              Last edited by satelescu; 27 July 2019, 17:56.
              Dan70, xyzzyx and 2 others like this.

Comment

Mai jos rezultatele cu un LNB-ul GM circular pe 56E. Este pe o noua antena 1.15m. Presupun ca mai poate fi reglat. Mai bine spus, LNB-ul trebuie reglat pentru ca nu am reglat nimic, e cam dificil cu accesul la LNB. Ma intreb daca rezultatele ar trebui sa fie mai bune sau e normal ce am obtinut?

Mai jos crazyscan pe 56E. Scanat cu dm9x0 intra numai 3 tp (12054, 12096 si 12284 toti R/V).

satelescu likes this.

Comment

pe mine m-ar interesa receptia cu aparate normale [dream.vu+,amiko,etc] mai putin cu placi tbs,e relevant doar pentru putinii posesori de asemenea scule,pentru ceilalti informatia e doar cultura generala
                  dingo31 likes this.
                  1,2 offset dish/lnb inverto/dream 500hd/dream 525 hd/vu+zero 4k/2m circular dish/motorizet 0,85 gilbertini dish/redline ts 200hd....and more

Comment

Originally posted by xyzzyx View Post
                    Mai jos rezultatele cu un LNB-ul GM circular pe 56E. Este pe o noua antena 1.15m. Presupun ca mai poate fi reglat. Mai bine spus, LNB-ul trebuie reglat pentru ca nu am reglat nimic, e cam dificil cu accesul la LNB. Ma intreb daca rezultatele ar trebui sa fie mai bune sau e normal ce am obtinut?

Mai jos crazyscan pe 56E. Scanat cu dm9x0 intra numai 3 tp (12054, 12096 si 12284 toti R/V).

...

Cu lnb circular pe care-l ai pe antena,fie si de 1.15cm,ai putea scoate ceva mai mult,cel putin 1 sau 2dB,daca iau in calcul ca 1.folosesti chiar un lnb recomandat pentru polaritatea S/D,ceea ce elimina influenta negativa pe care o au polaritatile suprapuse asupra semnalului util.Cum este lnb-ul linear pe care-l am eu pentru acest satelit cu pol circulara.Mai jos(poza cu spectru)se si observa ca patru frecvente(12034/54/73/92 H) sint afectate foarte mult incit atenueaza semnalul util cu peste 70%.Se si observa foarte bine pe analizorul tau cum acele frecvente sint separate foarte clar,ceea ce favorizeaza receptia lor.Si 2.esti mai aproape de marginea spotului Wide din punct de vedere geografic.Un avantaj in multe situatii cind ai antena mai mica.
                    Observatiile mele trebuie privite cu rezerva,oricite argumente teoretice as invoca,fiindca in practica situatia este de cele mai multe ori prea particulara ca sa aiba o valabilitate generala.Din cauza asta nu spun ca ce-ai obtinut acolo,la tine,este normal.Daca ai face mai multe incercari reglind,fie antena,fie skew-ul lnb-ului,ce trebuie reglat si in functie de rezultatul maxim rezultat,ai putea trage o concluzie practica unde si daca mai trebuie sa umbli la antena!Ce-ti spun acum e valabil la orice instalare si reglare de antena.De cita rabdare si perseverenta avem depinde si rezultatul...
                    Concluzia este a ta,ai spus-o tu:"LNB-ul trebuie reglat pentru ca nu am reglat nimic, e cam dificil cu accesul la LNB"
                    Postez mai jos ultima scanare cu lnb-ul linear facuta chiar azi.Si nu ma pot plinge ca nu receptionezi relativ bine spotul Wide in zona mea.Sint convins ca mi-ar fi intrata tot tranponderii de pe acest beam cu un lnb circular,poate si primul,11766 H,unde e nevoie de un semnal puternic pentru pachetul UHD lansat recent de catre rusi.Ai de asemenea si receptia cu DM920 UHD.
                    Poate te ajuta sa mai obtii citiva decibeli.E loc de mai bine...

Originally posted by gladix
                    pe mine m-ar interesa receptia cu aparate normale [dream.vu+,amiko,etc] mai putin cu placi tbs,e relevant doar pentru putinii posesori de asemenea scule,pentru ceilalti informatia e doar cultura generala
                    In principiu sint de acord cu tine ca postarile noastre sa aiba valoare practica pentru toti cei care ne citesc.Intr-un fel ma si intristeaza ca interventiile mele nu raspund acestor asteptari si ca,se pare,ele cad in gol pentru multi care mai au curiozitatea sa ma urmareasca.Daca are acest efect,prefer atunci sa nu mai impartasesc activitatea mea ca membru RDI.Nu ma aleg decit cu mult timp investit pentru ceva care nu-mi aduce nici un cistig financiar.Un prieten se mira de ce-mi pierd timpul fara sa am in vedere un astfel de cistig.Raspunsul meu a fost invariabil,"De aia"
                    Dar lasind deoparte patetismul unui astfel de raspuns,de fapt intrebarea ta are,intr-adevar,relevanta atita vreme cit aparatele si dispozitivele noastre,cele in proprietate ta,ne ofera acces la multe programe tv sau continut media.De asta depinde satisfactia si frustrarea noastra,noi,cei care in anii '90/'20,doream sa receptionam cit mai multe programe tv,fara sa ne fi intrebat atunci daca este cu adevarat pasiunea noastra sau chiar doream sa depasim faza asta si sa ne manifestam ca adevarati pasionati de receptii.
                    Eu am rams in urma,in acei ani de inceput,si din cauza noilor tehnologii,constat ca pasiunea se alimenteaza continuu incit am intrat intr-o nisa atit de ingusta ca, se pare,mesajele mele se pierd in...vint.
                    Regards,

satelescu
                    Last edited by satelescu; 28 July 2019, 13:20.
                    xyzzyx, nirolf and dingo31 like this.

Comment

@satelescu

"lnb recomandat pentru polaritatea S/D"
                      te rog sa dezvolti putin subiectul.
                      multumesc

Comment

Originally posted by nirolf View Post
                        @satelescu

"lnb recomandat pentru polaritatea S/D"
                        te rog sa dezvolti putin subiectul.
                        multumesc
                        Ai dreptate,si eu am unele momente de deruta cind dau peste termeni prescurtati,de chat.Scuze pentru confuzie.Trebuia sa scriu clar,polaritatea circulara Stinga/Dreapta!
                        Mersi pentru atentionare

satelescu

Comment

Pe antena de 1.4m nu cred ca as avea vreo problema cu semnalul. Obiectivul meu este sa am totusi un LNB dedicat pentru polarizarea circulara cu care sa pot receptiona decent 36E si 56E. Nu am de gand sa pun un LNB cu pol. circulara pe antena mai mare.

Cu antena asta offset mai mica acum ma lupt cu switch-ul diseqc. Se pare ca nu vine suficient curent la motor si ramane ca fraierul fie pe 85.2E fie pe 90E. Numai reseterea la zero mai misca antena de acolo. Sau daca pun direct pe motor satfinderul cu USALS.

Rezultatele pe 36E, polarizare circulara sunt si cu 3 dB mai bune pe 1.15 decat pe toroidala (cu centrul pe 19E). Cu siguranta o sa incerc sa reglez LNB-ul, cred ca nu am pus skewul cum trebuie. L-am pus ca pentru un alt LNB cu polarizare liniara. A propos, nu cred ca se subintelege: pe offsetul de 1.15m am in centru un IBU linear si la aprox 4 grade un LNB quad GM cu polarizare circulara.

Mai am de lucru pana o sa ma declar multumit.

Don't worry! Uneori si eu ma intreb de ce sa mai postez pe un forum. Dar tot eu imi gasesc raspunsul: daca eu postez despre un subiect, altcineva scrie despre altceva, etc, numai asa putem sa descoperim lucruri noi. Numai comunicand putem invata ceva util. Desi comparatia poate parea deplasata (la mine asa a inceput acest hobby): e ca in card sharing: trebuie sa ai ceva, sa vrei sa dai ca sa primesti la randul tau ceva util in schimb, De fapt acesta e si rostul forumului si al altor canale de socializare: e suportul de comunicare prin care "sharuim" experiente sau invatam lucruri noi.

Nici nu te gandi sa stai deoparte sau sa nu mai postezi despre experientele tale legate de hobbyul nostru! Pe mine m-au ajutat, si sunt convins ca si pe altii.
                          satelescu and gladix like this.

Comment

Intelsat 33e @ 60 East

Semnal relativ tare la 11503 V,3330,3/4,programul TeleKanal 78,daca tinem cont ca este pe spotul 40(Belarus,Ucraina,Tarile Batice),cam departe de zona noastra.Verificat cu placa dvbs si DM920 UHD.

satelescu
                            Rely, xyzzyx and 2 others like this.

Comment

Iti perturb periplul pe curba Clarke cu o intrebare referitoare (tot) la 56E:
                              Din experienta ta, semnalul pe acest satelit este la acelasi nivel pe parcursul a 24h?
                              Ieri dimineata am avut pana in ora 9 semnal suficient de bun, am putut scana 11 tp cu DM920, majoritatea au avut pe DM920 un nivel peste 8.5dB, unele chiar peste 10dB. Dar pe timpul zilei nivelul scade si mai intra numai cele 3 tp cu polarizare R. Incepe sa ma enerveze reglarea LNB-ului pe pozitia asta.
                              Incerc sa gasesc o logica in reglarea lui, dar se pare ca semnalul este la limita, in plus mie mi se pare ca variaza rau pe parcursul zilei. Posibil ca antena de 1.15m sa fie prea mica pentru 56E.
                              ANDREI likes this.

Comment

Originally posted by xyzzyx
                                ...A propos, nu cred ca se subintelege: pe offsetul de 1.15m am in centru un IBU linear si la aprox 4 grade un LNB quad GM cu polarizare circulara....

Logica pe care o gasesc valabila si-n cazul acestui satelit,la fel ca la altii,este faptul ca sint variatii de semnal mai mari sau mai mici pe parcursul unei zi/noapte.Cind semnalul este de DTH pe zona noastra n-ai cum sa observi aceasta diferenta decit cu aparate de masura.In cazul acesta,la 56.0E,precum stii,semnalul vine de pe un spot care,teoretic,n-are acoperire pe tara noastra decit tangential in N-Estul tarii.Pe antene mari aceste diferente de semnal,zi/noapte,sint mici,de 1dB sau max 2dB in cazul acestui Express-AT1,cel putin cu antena mea de 1.5cm.Seara/noaptea el se imbunatateste putin cu aproape 1dB daca conditiile meteo se pastreaza in limite normale(fara ploaie,etc)
                                Chiar la o antena mai mica,cum e a ta,cu toate ca,pare,esti mai aproape de spotul Wide,n-ar trebui sa fie diferente atit de mari de semnal pe parcursul unei zi/noapte!As pune vina in primul rind pe lnb circular folosit(daca reglarile antenei sint corecte),la care oscilatorul nu este bine calibrat sau este de slaba calitate?!Asta ar fi o explicatie posibila,dar nu cred ca e valabila,ci alta,pe care incerc s-o deslusesc din spusele tale.
                                De fapt incerc sa inteleg ce-ai vrut sa spui,"nu cred ca se subintelege: pe offsetul de 1.15m am in centru un IBU linear si la aprox 4 grade un LNB quad GM cu polarizare circulara.nu cred ca se subintelege: pe offsetul de 1.15m am in centru un IBU linear si la aprox 4 grade un LNB quad GM cu polarizare circulara." Textul tau are o "subintelegere" pe care eu n-o inteleg:este lnb-ul circular instalat pe o antena offset multi feed,adica plasat mai lateral de centrul ei?Daca asa este,atunci explicatia pare ca vine de la sine.
                                Am dat un raspuns in acest sens cu alta ocazie,cind a fost vorba de receptia cu toroidala a spoturilor care n-au acoperire pe tara noastra,valabil si pentru o antena cu suport multifeed confectionat de noi:nu e recomandabil sa instalezi lnb-ul lateral pe bara,fie si cu putine grade,pentru receptia unui spot indepartat daca vrei sa ai asigurata receptia pe tot parcursul unei zile.Numai acei transponderi sint receptionabili,cum e si in cazul la 56.0E,care au putere mai mare decit altii.Si da,sint diferente de semnal chiar pe transponderii DTH,cum am putut verifica eu insumi,dar si altii,cu cel folosit de Digi TV in anii cind era pe Intelsat 10-02.Dar este valabil la toti satelitii ce folosesc semnal DTH si se poate verifica cu un simplu spectrometru.
                                Revenind,se pare ca n-ai sanse de o receptie sigur si stabila chiar cu lnb circular pentru acest satelit daca-i plasat lateral pe sina!Fata de spotul Rusia la 36.0E,de care faci vorbire si te raportezi ca de un reper de receptie pentru ce-ai dori sa obti si la 56.0E,cu Express-AT1,semnalul pe acesta e pe departe a fi comparabil cu Express-ul de la 36.0E!Uita-te pe harta de acoperire a lui Express-AM1 si vei vedea ca spotul central acopera jumatate din tara noastra,cu alte cuvinte semnalul DTH Rusia se receptioneaza cu antene mai mici la fel ca orice satelit cu semnal pe zona tara noastra.Eu folosesc un lnb circular pe antena toroidala,cam de 95cm,si n-am probleme,fiindca ma aflu in zona favorabila acestui spot.
                                Dar fara a mai lungi vorba,incearca sa pui lnb-ul circular in centru antenei si apoi sa ne spui daca mai ai probleme de-a lungul zilei cu receptia spotului Wide a lui Express-AT1!?

satelescu
                                Last edited by satelescu; 12 July 2020, 12:12.
                                nirolf, xyzzyx and tepei_radu like this.

Comment

Working...
                                X