PCHOME.RO

Collapse

Receptia in banda Ku de la 100.5 Est la 50.0 Vest

Collapse
Your contribution will be used to pay for our hosting service.
Thank you for your considering contributing!
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 2 (0 members and 2 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

NSS-12 @ 57 East

Pentru cei care au placi dvbs cu demod Silab si au curiozitati satelitare,i-as invita sa viziteze pozitia 57.0E,unde pot gasi doi transponderi cu extensia S2x,este adevarat ca fara sex appeal ,adica numai cu date.M-am folosit de placa tbs6590 pentru receptia extensiei s2x.
    Fiindca sintem la inceput de primavara,ma gindesc sa postez valorile de semnal obtinute de Crazyscan in acest moment fata de ce-am obtinut in toamna(#48) :

12551 H,3501,25/36,Dvb-S2/8PSK,RollOff:0.05,
    12555 H,3501,13/18,Dvb-S2/16APSK,RollOff:0.05.

satelescu
    xyzzyx, ANDREI and 2 others like this.

Comment

ABS-2/2A @ 74.9 East

Un canal de "Fotbal",deocamdata FTA,a aparut intr-un pachet din Tajikistan lansat recent pe un transponder activat la 74.9E:12209 V,10000,3/4,8PSK,MPEG-4.Semnalul este de peste 9.5 dB cu antena de 150cm in zona Clujului.Azi din campionatul englez

satelescu
      nirolf, xyzzyx and 4 others like this.

Comment

badr 7 spot africa

https://ibb.co/ZxPTZMV
        nirolf, the the and 3 others like this.
        1,2 offset dish/lnb inverto/dream 500hd/dream 525 hd/vu+zero 4k

Comment

Yamal 402 @ 54.9 East

11067 H,1500,3/4,Dvb-S.
          Feed din India,IBC24(Indian Broadcast Channel 24),receptionat in zona mea cu antena de 150cm:

satelescu
          nirolf, clubalya77 and 2 others like this.

Comment

Intelsat 29e (IS-29e) @ 50 West

O veste proasta pentru amatorii de receptii,in special pentru dxeri,ne vine de la Intelsat,care ne anunta ca in 7 aprilie a.c,sistemul de propulsie a lui Intelsat 29e,la 50.0W ,a suferit o avarie la bordul de control al satelitului. Incercarea de a restabili comunicarea cu satelitul si reluarea serviciilor pentru clienti a fost partial reluata,dar,se pare,ca o explozie la bordul satelitului s-a soldat cu o deviere destul de mare a satelitului de pe orbita,drept urmare clientii acestui Intelsat au fost nevoiti sa migreze spre alti operatori din zona Atlanticului.
            In acest moment nu se stie daca si cind vor fi reluate serviciile la pozitia 50.0W.Din acest motiv am sa postez ultima scanare pe care am facut-o in 29 martie 2019.Semnalul era destul de tare atunci daca tin cont de elevatia mica,de 2.71,a satelitului in zona mea.Vom stii daca noul satelit care va fi amplasat la aceasta pozitie va avea sau nu semnal suficient de bun incit sa-l putem receptiona in tara noastra.Sa speram ca da!

satelescu
            Last edited by satelescu; 19 April 2019, 18:14.
            nirolf and Militianu like this.

Comment

Telstar 11N @ 37.5 West

Un feed Digi Sport transmis in stream generic pe un satelit vestic-Telstar 11N si-o pozitie "excentrica"-37.5 W:
              12712 V,43000,3/4,32APSK,ACM,Vpid-256,Apid-257igi Sport

satelescu
              xyzzyx, tepei_radu and nirolf like this.

Comment

Mai exista ceva pe 80.1E? Parca era Express AM22. Il scanasem in noiembrie 2018 (mai jos crazyscan). Nu a intrat nimic atunci dar pe receiver aveam salvate doua frecvente (10981V si 11044V) cu mai multe servicii gasite.
                Se pare ca trebuie sa fac curatenia de primavara si prin sateliti/feeduri.

nirolf and satelescu like this.

Comment

Express AM22 nu mai este activ la pozitia 80.1E de mai multe luni,mai precis din ianuarie a.c.A parasit aceasta pozitie.Se incearca o "reinviere" a lui la o pozitie mai spre vest.Dar ma indoiesc ca va mai fi refolosit.Sper sa n-am dreptate.Operatorul rus n-a dat nici un comunicat in acest sens.
                  Ultima oara cind am vizitat pozitia 80.1E a fost la inceputul anului si atunci aveam semnal slab numai pe primii doi transponderi,ultimii doi nu mai erau activi.

Intelsat 907 @ 27.5 West

In schimb am verificat semnalul la 27.5E-Intelsat 907,desigur mai mult pentru transponderul BBC-ului-11495 V,si,din fericire,el este destul de tare incit,ca deobicei,nu pune probleme de receptie in zona mea cu antena de 150cm.Seara se poate inchide semnalul pe toti transponderii,desigur ca majoritatea dintre ei sint pentru date.

ps_Poate fac o nedreptate acelor topice despre sateliti si pozitii deschise de mine sau de altii postate de-a lungul anilor si raspindite la aceasta sectiune,dar m-am gindit ca e mai bine sa postez in continuare pe acest thread deschis de mine toate receptiile si testele pe care le fac la diferite pozitii.
                  Poate ma insel,dar am impresia ca au ramas/sint putin pasionati de receptii satelitare pe forumul nostru.Din acest motiv m-am si decis ca recolta mea de receptii s-o "etalez" numai pe acest topic.Daca si alti pasionati au ceva de postat si vor sa ne impartaseasca experienta lor intr-ale receptiei,sint bineveniti

satelescu
                  amic, Lalipuk and 4 others like this.

Comment

31.5W Intelsat 25: Cu cer noros (inca) intra 12283V chiar daca semnalul e la limita (3dB).

Se pare ca am reusit sa scanez si 2 frecvente de pe Intelsat 903. Nu cred ca sunt frecvente de pe satelitii invecinati, semnalul dispare daca misc antena de pe 31.5W.

satelescu and nirolf like this.

Comment

Intelsat 903 @ 31.5 West

Originally posted by xyzzyx
                      ...Se pare ca am reusit sa scanez si 2 frecvente de pe Intelsat 903. Nu cred ca sunt frecvente de pe satelitii invecinati, semnalul dispare daca misc antena de pe 31.5W.
                      Intr-adevar,de 11554 V,32726,3/4,32APSK-Data sint sigur ca e la 31.5W,iar frec 11010 V nu pot s-o verific,fiindca nu apare pe analizorul meu.
                      Mai jos poti vedea singura frecventa pe care o receptionez pe Intelsat 903 in acest moment.Din cauza inclinatiei multi transponders au parasit satelitul.Sa nu ne surprinda ca in curind n-o sa mai prindem nimic de pe acest Intelsat.
                      Felicitari pentru receptia lui 12283 V In zona mea,cu antena de 150cm,daca ajung la 1dB

satelescu
                      xyzzyx and nirolf like this.

Comment

Da, am vazut ca au "disparut" mai multi sateliti in banda ku (Hispasat 36W, Hylas 1 de la 33.5W, Galaxy 11 de la 44.9E, etc). Majoritatea ofereau in general servicii de date. Pentru pozitia nostra geografica, alti sateliti sunt sau au ramas numai cu date sau feeduri, fara serviciii de televiziune, de ex. satelitii de pe 43.2W, 40.5W, 37.5W, 24.5W, 18W, etc... Sau daca au servicii de televiziune, eu unul nu pot sa receptionez ceva utilizabil pe un STB.
                        Cel mai rau imi pare de 27.5W. Frecventa BBC-urilor daca imi da 1-2 dB cu placa TBS.

Satelitii acestia mai exotici imi sunt totusi utili pentru memorarea pozitiei, sa nu ramana spatiu gol intre satelitii de interes.

Noi sa fim sanatosi! Mergem mai departe si vedem ce ne mai rezerva viitorul.
                        nirolf and satelescu like this.

Comment

Pe 11W intra la cineva beamul 2, polaritate V? Pe beamul 1 (numai H) sunt doar date, uneori feeduri. blindscan pe dm920 nu gaseste nimic..
                          Sa nu mai spun ca pe 12.5W am mai gasit doar un singur serviciu tv (RIT) in rest numai date.
                          Oare am antena asa rau dereglata sau ce se intampla?

satelescu and nirolf like this.

Comment

poate e prea mica pentru unii sateliti ?
                            satelescu likes this.

Comment

Cum se poate vizualiza serviciul de pe frecventa 12543V, 1704, 5/6 de pe 33E? Cu TS Reader "vede" numai TX1 MI dar pe flysat "zice" ca ar fi 2 programe.
                              Cu VLC este o imagine neintiligibila...

Comment

Eutelsat 12 West B @ 12.5 West

Originally posted by xyzzyx View Post
                                Pe 11W intra la cineva beamul 2, polaritate V? Pe beamul 1 (numai H) sunt doar date, uneori feeduri. blindscan pe dm920 nu gaseste nimic..
                                Sa nu mai spun ca pe 12.5W am mai gasit doar un singur serviciu tv (RIT) in rest numai date.
                                ...
                                Nu trebuie umblat la antena.Majoritatea transponderilor la 12.5E au parasit satelitul la sfirsitul lui martie,astfel incit acum sint cei pe care ii ai pe analizor.Aceiasi pe care i-am gasit si eu(vezi mai jos).La 1 aprilie a.c.,am verificat si eu satelitul si atunci a mai rams numai programul Radio Vatican,la 12602 V,256,1/2,dar recent,cind am revizitat pozitia,nici acest program nu l-am mai gasit.Deocamdata numai feedurile ar mai putea trezi interes pentru acest Eutelsat.

Express-AM44 @ 11 West

Aceiasi situatie si la 11.0W.Pentru receptia fascicolului Orientul Mislociu,Verticala,e nevoie de o antena de 2.20m in zona mea,probabil si a ta(?),dar fara a fi sigur c-am putea inchide toti transponderii,in special feedurile.La care putem adaugam si faptul ca unii transponderi au parametrii pretentiosi(fec de 9/10,sau 5/6,etc).Deci nu-i de mirare ca nu putem receptiona verticala cu toate ca urme de semnal apar in spectru.

satelescu
                                xyzzyx, ANDREI and nirolf like this.

Comment

Your contribution will be used to pay for our hosting service.
                                Thank you for your considering contributing!

Working...
                                X