Hello Guest, if you are reading this it means you have not registered yet or not logged in. Please take a second, login or register here, and in a few simple steps you will be able to enjoy all the many features of our fine community. Note that lewd or meaningless nicknames are prohibited (no numbers or letters at random) and please introduce yourself in the section for you to meet our community.

PCHOME.RO

Collapse

Receptia in banda Ku de la 100.5 Est la 50.0 Vest

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 1 (0 members and 1 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Thaicom 5/6/8 @ 78.5° East

De ceva vreme sint doi transponderi activi,11146 H,2500,1/2,probabil teste pentru telefonia mobila,si 11151 H,1500,5/6-deocamdata gol.Si ca deobicei,feeduri,la 11156 H,1850 3/4 si 11159 H,1850,7/8.Din cauza vremii semnalul e mai slab,si,totusi,poate fi inchis.

satelescu
    EXCALIBUR, nirolf and prapaditu like this.

Comment

AsiaSat 5 @ 100.5° East

Un nou transponder activat cu program tv_Punjabi TV:12409 V,2500,3/5,Dvb-S2 si transponderii gasiti in acest moment:

satelescu
      dingo31, Rely and 3 others like this.

Comment

Originally posted by satelescu View Post
        Intelsat 37e (IS-37e) @ 18° West

...Singura schimbare care se poate observa,mai mult sau mai putin des,e ca apar si dispar transponderi,care cu toti sint pentru date.Nu stiu si nici eu n-am gasit feeduri care sa faca satelitul putin mai "atractiv" pentru amatori...

satelescu
        Intelsat 37e (IS-37e) @ 18° West

12711 H,3182,1/3-NTA.
        Primul transponder cu program tv regulat pe acest satelit se poate receptiona,in zona mea,si cu antena de 110cm.Avem noroc cu fec-ul de 1/2,care va fi favorabil receptiei si cu antene mai mici.Poate avem un feedback din alta zona a tarii.
        Receptie cu placa dvbs si cu receptor DM920 4K.

satelescu
        Rely and nirolf like this.

Comment

Nilesat 201 @ 7° West & Eutelsat 7 West A @ 7.3° West

Pentru cei care vor sa incerce receptia la aceasta pozitie,7.0/7.3W,i-as incuraja sa incerce si acum,in perioada rece,si,cine stie,poate au sanse de a prinde semnal mai
          bun de pe citiva transponderi greu receptionat in alta perioada a anului.Desigur ca numai citiva pot fi inchisi,in special cei cu polaritatea veriticala,cel putin in zona mea,dar,spre deosebire de vara cind semnalul era/este sub pragul de receptiei pe unii dintre ei,de asta data el este putin mai tare si sint mari sanse sa reusiti.A se vedea si la #124.Este bine sa incercati seara si noaptea cind semnalul este mai tare decit in timpul zilei.
          Incercati si nu veti regreta

satelescu
          nirolf, tdy_sat and Rely like this.

Comment

Salut pe toată lumea , microbiști sateliților , care nu se opresc din a cauta si a descoperi noutăți, sa zic ca număr printre voi am acesta pasiune di anul 2002 de pe cand erau receiver analog pe atunci , dar am avut īntreruperi ca a trebuit să alerg după bani , cu aceasta pasiune nu prea am facut bani ....
            Rugămintea mea daca ma puteti ajuta cu niste sfaturi la această antena am sa fac poza si la un Sat finder cumpărat acum o saptamana ca fara el nu am putut să fac mare lucru , locația mea este
            53.061105,8.893043

nu am reusit sa pot pune o poza , dar cine ma poate ajuta las un nr de tel sa putem vb pe whatsapp
            multumesc !
            +4915175393061
            satelescu likes this.

Comment

ce sa sa intelegem ca antena nu merge deloc, vrei sa prinzi un anume satelit sa montezi un motor ?
              informatie rapida gasesti pe: https://satlex.de/de/technology.html, poti seta si limba meniului dupa cum vrei si singurul lucru pe care trebuie sa il faci este sa apesi pe steagul din partea de jos
              avem si un colt al incepatorului unde gasesti multe probleme rezolvate: https://www.rdi-board.com/forum/rdi-...-incepatorului
              aici nu gasesti ceea ce cauti.
              satelescu likes this.

Comment

Es'hail-2 @ 25.8° East

O premiera in receptia prin satelit s-a intimplat recent odata activarea primului transponder la 10494 H,6500,1/2,Dvb-S2-Promo pe Es'hail-2,la 25.8E,satelit care a fost lansat la sfirsitul lui 2018.Acum,devenind operational,cu acest prim transponder cu totul neobisnuit,neutilizat pina in prezent in transmisiile prin satelit,se fac teste.Nu se stie daca si cind se vor activa si alte frecvente.
                Semnalul este destul de puternic incit am reusit sa-l inchid si cu antena de 110cm!
                Eu am reusit sa receptionez acest transponder cu placa tbs6983 dupa ce-am modificat parametrii de receptie la lnb in StreamReader-ul Crazyscan.
                Tot la acesta pozitie avem semnal tare si la 11270 H,27500,5/6,8PSK,care pina recent aveam pachetul "beOut Q Package",care nu l-am gasit in acest moment,cind l-am scanat,inlocuit de Data.
                De fapt avem activati doi transponderi la 11269 pe ambele polaritati,H si V, care au cam aceasi putere a semnalului pe zona noastra,si,deci,pot fi receptionati si cu antene mici.

satelescu
                valesco, xyzzyx and 2 others like this.

Comment

Originally posted by satelescu View Post
                  Es'hail-2 @ 25.8° East

O premiera in receptia prin satelit s-a intimplat recent odata activarea primului transponder la 10494 H,6500,1/2,Dvb-S2-Promo pe Es'hail-2,la 25.8E,satelit care a fost lansat la sfirsitul lui 2018.Acum,devenind operational,cu acest prim transponder cu totul neobisnuit,neutilizat pina in prezent in transmisiile prin satelit,se fac teste.Nu se stie daca si cind se vor activa si alte frecvente.
                  Semnalul este destul de puternic incit am reusit sa-l inchid si cu antena de 110cm!
                  Eu am reusit sa receptionez acest transponder cu placa tbs6983 dupa ce-am modificat parametrii de receptie la lnb in StreamReader-ul Crazyscan.
                  ...

satelescu
                  S-au schimbat parametrii la 10492 H,acum sr-2000,fec 2/3,Dvb-S2.Semnal ceva mai tare decit ieri.
                  Pentru cei care au placi dvbs cu suport Crazyscan,iata-in poza-ce trebuie modificat in fisierul StreamReader.ini pentru a putea scana aceasta frecventa transmisa in aceasta parte de banda:

satelescu

Adaugat:Intre timp a fost activat un alt transponder la 11496 H,1000,3/4,8PSK.Se pare ca e un feed(?),care cu siguranta nu va fi activ decit temporar:

Last edited by satelescu; 14 February 2019, 11:42.
                  dingo31, xyzzyx and 3 others like this.

Comment

Es'hail-2 @ 25.8° East

Nu se stie cit va dura testele la 10496 H,de fapt pe mai multe frecvente,foarte apropiate,chiar si de 1MHz,cu symbol rate diferit,cum ar fi:
                    10492 H,2000,2/3,Dvb-S2
                    10495 H,2300,3/4,8PSK,
                    10495 H,500,2/3,Dvb-S2
                    10496,H,332,1/2-Dvb-S2,
                    10496 H,1000,3/4,8PSK,
                    10498 H,333,8/9,Dvb-S2.
                    Rezolutia este de 1920x1080 la mode 8PSK si sr de peste 1000 Ks si 352X288 la dvb-s2 si fec 1/2 sau 2/3.

si 10970 V,2700,3/4

satelescu

valesco, xyzzyx and 2 others like this.

Comment

Express-AM6 @ 53° East

Revizitez pozitia 53.0E la sfirsit de iarna.Cu aceasta ocazie actualizez lista cu transponderi de la #59,din toamna.Acum e o buna ocazie pentru cei cu antene maricele de a inchide transponderii T2-MI(12576 H,etc) in partea superioara de banda(12GHz).In sud-estul tarii este de asemenea un moment prielnic pentru a prinde semnal de pe spotul Steerable,care trebuie sa subliniez,nu-i favorabil zonei noastre,cel putin in a mea.Eu reusesc sa captez doi transponderi(11533 H si 11619 H),insa fara a-i putea inchide E totusi un inceput tinind cont ca un astfel fascicol acopera doar zonele tintite de operator,in cazul acestui satelit,spre Asia Centrala si O.Mislociu.

satelescu
                      xyzzyx, Sommersby and 2 others like this.

Comment

Am dat scanare ,pe 53 est.
                        la blindscan au aparut si transponderi de la 52,5
                        transponderii T2-MI 12576 H...etc ii inchid fara probleme.

xyzzyx, ANDREI and 2 others like this.

Comment

Al Yah 1 @ 52.5 East

Originally posted by mesteru222 View Post
                          ...
                          la blindscan au aparut si transponderi de la 52,5
                          ...
                          Cu blindscan-ul Crazyscan pentru placa6983 direct la 52.5E am reusit sa inchid semnalul pe destui transponderi,la unii,manual,incit ar trebui sa fiu multumit ca reusesc sa mai receptionez acest satelit,care,se pare,ca in curind nu va mai transmite in standardul dvb-s.Ceea ce inseamna ca e nevoie de o antena mai mare de 150cm,in zona mea.Si ca deobicei,semnal ceva mai tare seara,in jur de ora 20:00-21:00.Semnalul inchis manual este la limita,drept care imaginile n-au cursivitate si/sau sint cu macrocuburi.

satelescu
                          xyzzyx, ANDREI and 4 others like this.

Comment

AsiaSat 5 @ 100.5° East

Citeva feeduri pe care i-am receptionat in ultima vreme la 100.5E.In ultima vreme parca sint tot mai multe astfel de transmisii.Merita incercat.
                            Semnalul pare putin mai puternic,desigur cu o intensitate care variaza in functie de vreme si de zgomotul pamintului. Ceea ce nu ma mira la elevatia pe care o are antena la aceasta extremitate estica,de 0.7°,cum spuneam cu alta ocazie.

satelescu
                            iosi and nirolf like this.

Comment

Satelescu incercati va rog receptia satelitului de la 93,5 grad Est ca sunt interesat cu ce antena intra
                              PrimFocus 1.5m 56E-30V

Comment

Originally posted by realsat View Post
                                Satelescu incercati va rog receptia satelitului de la 93,5 grad Est ca sunt interesat cu ce antena intra
                                Acum sint foarte ocupat,dar pina ce pot sa (re)vizitez pozitia 93.5E,(re)citeste ce-am scris la #4 pe acest topic.

satelescu

Comment

Working...
                                X