Hello Guest, if you are reading this it means you have not registered yet or not logged in. Please take a second, login or register here, and in a few simple steps you will be able to enjoy all the many features of our fine community. Note that lewd or meaningless nicknames are prohibited (no numbers or letters at random) and please introduce yourself in the section for you to meet our community.

PCHOME.RO

Collapse

Receptia in banda Ku de la 100.5 Est la 50.0 Vest

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 4 (0 members and 4 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Intelsat 29e (IS-29e) @ 50 West

SES-14 la 47.5W este penultimul satelit care poate fi abordat in zona noastra,insa aici vom gasi numai transmisii in banda C.Imi pare rau c-am ratat testele de semnal in banda Ku care s-au facut recent la aceasta pozitie.Poate as fi putut sa arat ca e posibila receptia si de la aceasta pozitie.Pina una alta,sint nevoit sa fac trimitere la putinele marturii pe care le avem cu privire la receptia satelitului de la 47.5W in tara noastra,e adevarat in banda C,una postata de mine in 2013, NSS-703 (Intelsat 703) @ 47 West ,iar alta de catre @jerkoffsky la #660 ,numai ca receptia a fost facuta din Belgia. Poate ii va incuraja si pe alti pasionati sa incerce.Stradaniile unora din anii trecuti parca au fost in zadar.
    Am pomenit de 47.5W pentru a-i incuraja pe cei care vor sa depaseasca "granita" celor 45.0W,care era considerata la noi ultima Thule in materie de receptie in partea vestica a orbitei.De fapt este un fel de popas inainte de a ajunge la 50.0W,limita la care am ajuns cu antena mea de 150cm si cu care am receptionat citiva transponderi in banda C, #457 ,iar din 2016,si in banda Ku ,odata cu noul satelit Intelsat 29e.
    Ce-am scris atunci pe topicul dedicat lui Intelsat 29e este valabil si acum.Spre deosebire de extremitatea estica,adica 100.5E,unde semnalul este mai fluctuant,in unele momente disparind complet,de asta data,la 50.0W,tot la o elevatie mica,de 2.71,el se mentine pe "radar",chiar si cind are oscilatii mari,mai ales pe vreme rea.In unele momente el urca la peste 10/11dB,incit as paria ca poate fi receptionat si cu antena de 110cm daca as ajunge cu ea la aceasta pozitie!
    De cind e in functiune,n-am gasit nici un feed sau alte programe in banda Ku,ci numai transponderi de date.De fapt rostul acelei configurati de multi-spoturi/celule pe care il vedem la multi Intelsati de ultima generatie,cum are si acest 29e,este acoperirea unei imense suprafete (inter)continentale pentru transmiterea de date,si mai putin pentru programe tv.
    Am sa postez acum ultimul spectrum in banda Ku obtinut de pe Intelsat 29e la 50.0W.Si cu asta inchei serialul cu satelitii si pozitiile pe care-i receptionezi in banda Ku de la 100,5E la 50.0W.
    Daca in urma cu,sa zicem,fie si cu 10 ani in urma,cineva mi-ar fi spus ca este imposibil sa receptionezi mai mult de 60 de pozitii,atitea cit avea by default majoritate receptoarelor,i-as fi dat dreptate.Din fericire realitatea nu tine seama de aprehensiunile pe care le avem,fie si de lucrurile in care investim cel mai mult sa le obtinem,tocmai fiindca ne obliga se ne calibram mental continuu raportul dintre ce ne propunem initial si dinamica extraodinara a unei realitati tot mai presante ce nu ne lasa sa zabovim prea mult intr-un loc,sau daca vreti,proiect.Vorba lui Heraclit,ca nu ne scaldam de doua ori in acelasi riu,este un fel de memento pentru cei care sint incremeniti mental intr-un singur moment al vietii lor.Daca mental poti fi intr-o epoca revoluta,tehnologic nu mai poti ramine acolo.Asta ne si obliga sa avansam daca vrem sa obtinem un plus valoare in viata noastra.Ce salt extraordinar de la un singur program tv inainte de '89 la o inflatie de oferte pe care n-o mai putem controla decit prin vointa personala.
    Si iata ca am numarat 91 de sateliti si pozitii ce-i pot "vizita",incit l-am obligat pe un programator de playere dvbs sa mareasca numarul de satelti pe care-i sa memoram in aplicatia lui.Nu s-a gindit nici el ca e posibil.Am deschis acest topic tocmai pentru acest posibil care zace latent in mintile noastre dar din varii motive nu-l provocam sa apara in viata noastra.Iar cind faci din imposibil in posibil,cum ar spune un ginditor,viata parca are sens...

satelescu

Comment

Un topic magistral , felicitari Satelescu , datorita acestui topic m am relansat in cautarea curbei perfecte cu rezultate multumitoare intr o oarecare masura. Fiecare postare a fiecarui satelit era simultana cu cautarea satelitilor...un ochi citea , celalat cauta semnalul stabil. Cu un emme esse de 1.15 , Gherla , ajutat in reglaj de 2 telefoane conectate videocall , am ajuns sa am semnal de la 34.5 w pana la 85 e. Nu e perfect rezultatul dar o sa mai insist.

Comment

Semnalul ar creste cel putin pe extrema estica daca ridic elevatia...semn ca nu sunt chiar bine fixat pe curba...de ex.pe 85 e nu intra telekarta...dar mi e si spaima sa incerc o imbunatatire ...caci de obicei pierd ce am castigat cu atata truda.

Comment

In ultimele zile m-am distrat cu satelitii de pe latura estica. In afara de 75E, 85E si 90E pe care i-am identificat de mai mult timp, toti ceilalti sunt pe lista mea, in colimator. Inca scanez, ma distrez cu listele de frecvente, poate o mai intra un feed ceva.

Ca o reusita personala (daca pot sa ii zic asa), am reusit sa localizez ST 2 de pe 88E. Desi este vorba doar de o singura frecventa (nu face lock, e doar 1.4 - 1.6 dB), am bifat si 88E!
          Mai jos spectrul cu crazyscan. Probabil daca las scanarea sa mearga mai mult (am lasat sa treaca de 8 ori, frecventa asta o gasise din prima), o mai "descoperi" si alte frecvente.
          Last edited by xyzzyx; 5 November 2018, 18:46.

Comment

Hi xyzzyx,fa-ne partasi la "distractia" ta,postind rapoarte de receptie de pe satelitii pe care-i receptionezi indiferent de puterea semnalului in zona ta,cum e si acest ST 2.Succes

satelescu

Comment

Multumesc satelescu. Am sa incerc sa revin cu updates. Pe partea asta estica oferta nu e prea bogata. Numai canale rusesti... in rest servicii de date sau feeduri... In paralel incerc sa vad si ce intra pe dm900.
              Oricum ce am scanat pana acum (cu crazyscan) am salvat. De exemplu Thaicom pe 78.5E, blindscan mai jos (mi-a mai intrat inca o frecventa pe langa 11166H):

Comment

Dupa ce am incercat de mai multe ori sa scanez pe dm900 fara succes 95E si 100.5E, m-am hotarat sa las balta satelitii dupa 90E.
                Nu stiu daca e doar la mine, dar de fiecare data cand ma deplasez intre 90E la 95E (inainte si inapoi) pozitia memorata pe positioner nu mai coincide cu pozitia reala a satelitului. Deja am resetat de 3-4 ori motorul ducandu-l la zero si apoi inapoi la zona de interes pe partea estica. Nu ma mai incurc cu ce este dupa 90E.

Am scanat totusi cu crazyscan 95E, 98E si 100.5E. Pe 100.5E chiar reusisem sa scanez manual pe dm900 pe langa Madani si alte 2-3 feeduri. Le-am sters din neatentie cand am incarcat pe receptor serviciile si satellites.xml cu dreamboxedit. Nu imi pare foarte rau pentru ca e o pozitie a satelitului (aproape) imposibil de gasit in mod repetat. Nu stiu cum a reusit maestrul Satelescu, e vreo tehnica anume? Desigur am montura polara modificata, antena nu imi pica pe est (tot timpul cele trei puncte, adica axul pe care se invarte antena plus cele doua puncte de cuplare a motorului pe montura, fac un triunghi). Pot de altfel sa ma duc linistit mult sub linia orizontului, nu loveste motorul in nimic...

Oricum mi-a venit placa video. 8k imi pare acum o joaca de copil pe langa vanarea lui 95E sau 100.5E.

<br><br><br><br><br><br>

Comment

Originally posted by xyzzyx
                  ...Am scanat totusi cu crazyscan 95E, 98E si 100.5E. Pe 100.5E chiar reusisem sa scanez manual pe dm900 pe langa Madani si alte 2-3 feeduri. Le-am sters din neatentie cand am incarcat pe receptor serviciile si satellites.xml cu dreamboxedit. Nu imi pare foarte rau pentru ca e o pozitie a satelitului (aproape) imposibil de gasit in mod repetat. Nu stiu cum a reusit maestrul Satelescu, e vreo tehnica anume? Desigur am montura polara modificata, antena nu imi pica pe est (tot timpul cele trei puncte, adica axul pe care se invarte antena plus cele doua puncte de cuplare a motorului pe montura, fac un triunghi). Pot de altfel sa ma duc linistit mult sub linia orizontului, nu loveste motorul in nimic...
                  Eu am avut norocul sa dau in anii '90 de o montura gata facuta(in poza o replica din inox a celei din dur-aluminiu,poza 4),care,pe linga faptul ca toate unghiurile pot fi reglate foarte usor cu o cheie fixa,permite o rotire perfecta pe arc fara a o solicita mecanic.Ceea ce inseamna eliminarea totala a uzurii si un control perfect si usor la elevatii foarte mici.Am scris undeva cum am confectionat suportul(un cerc de siguranta la o roata de tractor)pentru antena,precum se poate vedea mai jos.In ultima poza,antena e la pozitia 50.0W.

satelescu
                  Last edited by satelescu; 8 November 2018, 17:49.

Comment

De asemenea montura as avea si eu nevoie mai ales ca antena mea este foarte usoara. Pacat ca nu gasesc asa ceva nicaieri.
                    Red Green: If life gives you lemons, throw 'em into a quart of vodka.

Comment

Din pacate in RO nu se mai gasesc nici macar antene parabolice de calitate, darmite monturi polare.
                      Eu caut de ani de zile asa ceva...

Comment

@satelescu: Pare prea frumos ca sa fie adevarat. Felicitari daca poti regla fin orice satelit!
                        Nu ca as fi Toma necredinciosu, dar am acest obicei, uneori chiar deranjant pentru altii. Sunt curios daca poti sa testezi sau daca stii din experienta, cu aceasta montura cati pasi sunt necesari pentru un grad (de la 50W la 49W) si cati pasi sunt necesari intre 99.5E si 100.5E?

In ultima poza nu se vede clar, bratul fix al motorului, cat de aproape este prins fata de capat?

Ma gandesc ca in mod ideal motorul ar trebui sa echilibreze antena si nu sa o forteze cu greutatea lui. Nu prea inteleg de ce la tine cum de nu o ia la fuga pe partea de est. Asta inseamna ca e foarte bine echilibrata. M-ar bate gandul sa fac modificarea modificarii la montura mea (sau sa fac alta) si sa incerc sa ma "inspir" dupa montura prezentata de tine (daca se poate), sau poate poti da macar ceva detalii legate de punctele de prindere ale motorului fata de axul monturii polare. Mai exact lungimea celor 2 brate ale trunghiului, cu varful pe antena, desigur. A 3-a latura e variabila, fiind modificata de miscarea motorului.

LE: De fapt mai e ceva gresit cu sistemul meu, nu stiu daca asa e normal: motorul se inclina in nuca de pe prinderea fixa in functie de directia de deplasare. Practic tinde sa se invarta cu totul atat cat ii permite nuca fixa. Nu stiu daca se intelege ce vreau sa spun. Din cauza acestei miscari pe partea de est imi este imposibil sa "parchez" antena mereu, repetabil unde ar fi un anumit satelit (vorbesc mai ales de cei aflati dupa 90E). Sau sa zicem ca as putea memora acea poozitie venind de la punctul zero, dar nu as putea face nici un fine tuning, Chiar si cu placa TBS nu as mai stii exact unde se afla motorul. La mine dupa 90E, dupa un pas spre est, imi trebuie mai multi pasi spre vest ca sa revin de unde facusem pasul... Enervant de-a dreptul.

LE2: Cred ca mi-ar trebui un rulment in locul nucii de pe prinderea fixa. Probabil o solutie similara gasita de multi altii inaintea mea...

Bottom line, excelent topicul deschis de tine, nu numai ca mi-a deschis "apetitul" pentru a scoate maximum din sistemul meu (modest), dar mi-a mai pus si neuronii la munca, sa nu rugineasca.
                        Last edited by xyzzyx; 8 November 2018, 20:24.

Comment

Uita de toate solicitarile mele de mai sus, pot fi considerate pana la urma offtopice. Chiar daca ai putea furniza acele informatii, ele nu o sa ma ajute sa imi rezolv problema "balansarii" motorulu, practic singura problema ramasa si pe care o observ pe tot arcul lui Clarke. Dupa 90E efectele sunt mult mai vizibile deoarece balansarea motorului implica modificarea pozitie antenei cu foarte multe grade pe arc.

Nu stiu daca o sa mai am chef sa fac si modificarea asta (practic trebuie sa transform articulatia cu bila de pe partea fixa a motorului intr-un sistem gen balama (ca la usi, ferestre, etc -> miscare fortata de rotire intr-un plan perpendicular fix). Dupa mintea mea acolo mi-ar trebui doi rulmenti radial-axiali sau puncte de rotire. O solutie rapida si pe care o am la indemana ar fi sa adaptez un sistem de prindere pe actuator cu nuca ramas de la un HARL dezafectat (acum am QUARL) avand tot o "nuca" cu fi interior de M12. As insera aceasta a doua articulatie cu bila pe surubul de strangere si as fixa-o direct sau cu o platbanda de (macar) unul din suruburile de pe strangere de pe motor. Practic trebuie sa fac un dreptunghi, toate laturile fixe, 2 unghiuri fixe (cele de pe motor), automat celelalte doua unghiuri raman fixe, adica dreptunghiul nu se transforma in... romb (de fapt paralelogram pentru ca nu stiu daca o sa iasa cu laturile egale).

Sorry pentru offtopic, dar poate le dau idei si altora. Acum dupa ce am gasit solutia, mi se pare simplu...

In fine, ca rezolv sau nu, o sa revin in masura timpului disponibil cu informatiile promise, mai exact rezultate cu crazyscan sau EBSPro de la sateliti mai putin vizitati de pasionati sau simpli utilizatori ai serviciilor transmise prin satelit.

Cele bune!
                          Last edited by xyzzyx; 10 November 2018, 09:48.

Comment

Uita de toate solicitarile mele de mai sus, pot fi considerate pana la urma offtopice. Chiar daca ai putea furniza acele informatii, ele nu o sa ma ajute sa imi rezolv problema "balansarii" motorulu, practic singura problema ramasa si pe care o observ pe tot arcul lui Clarke. Dupa 90E efectele sunt mult mai vizibile deoarece balansarea motorului implica modificarea pozitie antenei cu foarte multe grade pe arc.

Nu stiu daca o sa mai am chef sa fac si modificarea asta (practic trebuie sa transform articulatia cu bila de pe partea fixa a motorului intr-un sistem gen balama (ca la usi, ferestre, etc -> miscare fortata de rotire intr-un plan perpendicular fix). Dupa mintea mea acolo mi-ar trebui doi rulmenti radial-axiali sau puncte de rotire. O solutie rapida si pe care o am la indemana ar fi sa adaptez un sistem de prindere pe actuator cu nuca ramas de la un HARL dezafectat (acum am QUARL) avand tot o "nuca" cu fi interior de M12. As insera aceasta a doua articulatie cu bila pe surubul de strangere si as fixa-o direct sau cu o platbanda de (macar) unul din suruburile de pe strangere de pe motor. Practic trebuie sa fac un dreptunghi, toate laturile fixe, 2 unghiuri fixe (cele de pe motor), automat celelalte doua unghiuri raman fixe, adica dreptunghiul nu se transforma in... romb (de fapt paralelogram pentru ca nu stiu daca o sa iasa cu laturile egale).

Sorry pentru offtopic, dar poate le dau idei si altora. Acum dupa ce am gasit solutia, mi se pare simplu...

In fine, ca rezolv sau nu, o sa revin in masura timpului disponibil cu informatiile promise, mai exact rezultate cu crazyscan sau EBSPro de la sateliti mai putin vizitati de pasionati sau simpli utilizatori ai serviciilor transmise prin satelit.

Cele bune!
                            un desen, se poate ?

Comment

Nu ma deranjeaza absolut deloc indoielile pe care le ai in privinta monturii si a modului cum am reglat-o.Te inteleg si-ti dau dreptate deoarece eu insumi m-am confruntat cu o astfel de problema cind mi-am confectionat suportul de antena si prinderea monturii de antena.E adevarat ca avind o montura bine gindita mi-a fost mai usor sa reglez antena.Singura chestiune pe care o aveam de rezolvat a fost ca bratul actuatorului sa poata acoperii cit mai mult curba si,desigur,sa ajunga la extrema estica,Asiasat 5.Pentru asta am facut mai multe teste de prindere a actuatorului pe bratul sting al antenei cu tija(interioara) scoasa pina la capat,adica pina ce antena a coborit la pozitia 100.5E.Apoi am desfacut capacul motorasului si am reglat limita mecanica pina unde tija iese.Intimplator antena atinge stilpul de prindere cind ajunge la pozitia 100.5E(vezi poza).Ceea ce ma ajuta sa stiu daca,cine stie,am probleme cu actuatorul.Si,din pacate,am avut de mai multe ori,dar mai degraba din cauza pozitionerului.
                              Am descris in alt topic despre problemele pe care le am cu antena din cauza ca am:1.interferente masive wimax si 2.distanta mare,de 85m,de la antena la pozitioner si receptor.Daca in 2013,cind mi-am instalat antena,inca mai puteam sa ma folosesc de pozitioner ca sa-mi mut antena fara sa am probleme deosebite,in ultimii ani,de cind s-a extins reteaua de antene mobile si altele,am mari dificultati sa mai pot folosi un pozitioner,ca sa nu mai spun ca receptia in banda C aproape ca e compromisa.Am trei cabluri de alimentare trase la motoras,unul coaxial dublu ecranat,gindindu-ma ca unul ar fi cel mai bun pentru a elimina,mai degraba a-l proteja de interferentele de orice fel de pe traseu,erorile ce apareau adesea dupa citeva timp de functionare a pozitionerului.Din aceasta cauza a trebuit sa renunt la pozitioner si acum ma folosesc de un alimentator mai vechi,din '90,care ma ajuta sa pot muta antena fara probleme,e adevarat fara sa pot,cum altfel,memora pozitiile.Nu intru in amanunte,dar cel putin sint bucuros ca pot sa controlez de la distanta antena.
                              Cind mi-am memorat prima oara pozitia satelitilor in pozitioner in 2013 si cind am putut muta antena,de la est la vest,am stabilit si memorat pozitia 1(000) la 100.5E,iar pina la pozitia 2(95.0E) erau 15 pasi(015),la 93.5E-21(021) pasi,la 90.0E-33(033) pasi,s.a.m.d.Cind am avut probleme cu pozitionerul/senzorul si a trebuit sa rememorez pozitiile,cam acelasi numar de pasi(-/+ 1 pas) a trebuit sa faca actuatorul de la 100.5E la 90.0E(de fapt pentru toate pozitiile).Deci pasii odata memorati se pastreaza si,precum stii,daca totul merge bine,numai dupa mult timp apar desincronizari,rezolvate simplu chiar din telecomanda pozitionnerului.Desigur ca acum,cind ma folosesc de alimentator,n-am cum stii citi pasi sint de la o pozitie la alta.
                              Mai jos ai pozele cu ambele antene de 150cm,una la 100.5E si alta la 50.0W,cu scanarile aferente.Nu stiu citi pasi sint de la 50.0W la 49.0W,fiindca nu exista satelit la aceasta pozitie,dar pentru a nu mai avea semnal la 50.0W trebuie facuti 3 pasi.
                              Am incercat sa fie cit mai clare aceste poze.Cu siguranta poza cu antena de pe balcon luata de la distanta este neclara.In rest pot sa sper ca alte amanunte a modului cum sint prinse actuatoarele pot fi relevante pentru ce te intereseaza.

ps_Raspunsul de mai sus a trebuit sa-l amin pentru azi pentru ca n-aveam pozele la indemina.Dar intre timp ai revenit pe topic cu citeva concluzii si solutiile gasite de tine pentru a-ti rezolva problema cu actuatorul la pozitiile extreme.Chiar daca textul de mai sus pare ca nu te mai ajuta,eu il pastrez totusi pe topic.Cine stie,poate sa-i inspire pe alti amatori cu toate ca sint si alte solutii mai bune.Dar pot sa spun cu certitudine ca o montura bine gindita si executata poate rezolva aproape in totalitatea miscarea antenei pe toata curba,in special la extremitati.
                              Din pacate tot arsenalul nostru de receptie(antene,monturi,dispozitive,etc) pe care-l avem ca amatori este un amestec intre nou si vechi.Si din aceasta cauza rezultatele sint amestecate,cind exceptionale,cind dezamagitoare.Ca sa nu spun despre altii,eu pot sa afirm ca intru in categoria acestora.Faptul insusi ca imi manifest pasiunea cu antene instalate la bloc e din start o inadecvare completa.Imi limiteaza din start toate miscarile si ideile pe care as vrea sa le pun in practica.De aceea astept pe cei care au posibilitati mai bune sa ne raporteze cum si ce reusesc sa obtina la receptie.
                              Eu sint incintat ca ai ambitia sa te depasesti pe tine insuti si cauti sa gasesti solutii bune pentru a obtine rezultate pe masura.Ce-ai postat pina acum,excelent de altfel,ma face sa cred ca nu te vei opri aici.Iti doresc sa atingi ce ti-ai propus...
                              100.5E-Asiasat 5:

50.0W-Intelsat 29e:

satelescu

Comment

Multumesc pentru reply. Da, imi sunt utile si informatiile cu privire la cati pasi sunt necesari intre 90E si 100.5E. Pe vest trebuia sa zic 45W si50W, mi-am dat seama dupa aia.
                                Din poze inteleg ca folosesti varianta HARL de 18 inch. Eu am avut ghinion cu HARL, nu imi placea ca avea joc in motor inca inainte de a-l instala (am probat 2-3 actuatoare la Peruvision si toate aveau acel joc in angrenaj). Am folosit HARL pentru ceva timp pana m-am enervat si am comandat de afara un QUARL de 18 inch. Desigur nici un joc in angrenaj. Ca sa il invarti ai nevoie de o surubelnita, ca idee. Dar acum a trebuit sa modific punctele de montare, le-am prelungit cu niste platbanda si cornier. "Calculele" mi le-am facut jos cu un sablon de carton avand si sistemul de prindere pe pilon la dispozitie. Eventual o sa revin cu niste poze cand ma mai urc la antena.

Balansarea de care vorbesc e accentuata si de inaltarea foarte mare pe care o am pe bratul fix. M-am gandit, poate gresit ca ar trebui sa am cele doua puncte de fixare ale actuatorului paralel cu planul de rotatie. A rezultat pe bratul fix o inaltare de 5-6 cm (piulita M12 10 mm + piulita de trecere de 38mm), asta pe langa "nuca" fixa (are si ea 1 cm daca nu mai mult. Oricum acolo am folosit un surub M12 de 120 mm (am pus doua piulite de stranger).

Ce vreau sa fac, e sa elimin aceasta balansare. Schema mai jos, sper sa se inteleaga ceva :

Modificare fixare motor cu nuca fixa de la un HARL:

Cand vorbesc de balansare, ma refer la tendinta motorului de a se invarti in jos cand bratul mobil se desfasoara, si in sus cand bratul mobil se strange. Nuca (inca) nu are joc, antena si montura e "light" si nu contrabalanseaza miscarea si greutatea motorului (motorul cred ca are 12-14 kg), si sitemul nu se stabilizeaza ulterior la o aceiasi pozitie. Cu un motor mai mic era aceiasi poveste dar acolo balansarea era mult mai mica. Pe partea estica, cu acest motor, cand dau sa reglez fin, balansarea face ca antena sa se miste initial exact in directia opusa. La un moment dat uitandu-ma pe spectru si vazand cum se modifica la miscarea pas cu pas stanga dreapta chiar nu intelegeam ce se intampla. Poate ca nu e bine sa ai atatea scule, daca nu stii, esti fericit si stai linistit: iti zici ca asa e normal. Valabil si in viata de zi cu zi apropos de ignoranta si informare.

Nedumirirea mea in continuare este cum de motorul tau nu face acest balans (a propos, in postul meu anterior nu am vrut sa pun la indoiala ce ai spus tu, doar ca mi s-a parut mult prea frumos sa poti reusi reglajul fin pe orice satelit, initial am crezut ca poti face acelasi numar de pasi si pe vest si pe est, m-am lamurit intre timp iar postarea ta a confirmat ca eu intelesesm gresit). Sau il face si se stabilizeaza pe o aceiasi pozitie? De fapt vad ca la tine fixarea fixa a motorului (surubul de prindere) este foarte scurta. Daca as face la fel si la mine, pe fixarea mobila ar fi un unghi si la un moment dat bratul mobil ar atinge platbanda. Iar uzura ar fi pe toate "fetele" bilei (si de la rotatie si de la inclinatie... Se pare ca am scapat de jocurile din angrenaj dar am dat in alte probleme.

Oricum ce vreau eu sa fac nu poate sa dauneze functionarii motorului, sau cel putin asa cred. In fond ce trebuie sa compenseze nu presupune o rezistenta la forte uriase, in continuare tot greul l-ar duce nuca fixa originala. In prima poza am desenat interrupt acel dreptunghi imaginar. In a doua poza cum ar urma sa folosesc fixarea cu nuca de la HARL (indreptat tabla care face prinderea, nu ajunge la suruburi mai sudez o platbanda sau o bucata de tabla mai groasa, ma rog detalii). Prinderea vreau sa o fac pe unul sau pe ambele suruburi care strang acum ansamblul cu nuca fixa de motor (suruburi mai lungi, desigur).

Voi ce parere aveti? O fi bine sau o fi... bine? Pana la urma tot am sa o fac, are dreptate maestrul Satelescu
                                Last edited by xyzzyx; 10 November 2018, 19:33.

Comment

Working...
                                X