Hello Guest, if you are reading this it means you have not registered yet or not logged in. Please take a second, login or register here, and in a few simple steps you will be able to enjoy all the many features of our fine community. Note that lewd or meaningless nicknames are prohibited (no numbers or letters at random) and please introduce yourself in the section for you to meet our community.

PCHOME.RO

Collapse

Receptia in banda Ku de la 100.5 Est la 50.0 Vest

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 5 (0 members and 5 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Multumesc! Vin acum si cu 22 W
    TBS 6903 si 6909-X
    Satlink WS 6980
    Amiko Viper 4k, Alien2+,Emme Esse 115cm AL, IBU, Optibox Dm 3800, 100.5E-45W
    mi steŽ

Comment

Intelsat 905 @ 24.5° West

Satelit mai mult pentru feeduri,in ultimii ani,si de date,cu acoperire pe aproape toata Europa,Intelsat 905 cu fascicolele #1 si #2 asigura semnal destul de bun chiar si pentru antene de 1m.Dar din cauza ca nivelul are o intensitate putin mai slaba in partea estica a Europei,mai putin cu 3dBW,va trebui sa folosim cel putin antene de 110cm in zona noastra.Dar nici cu astfel de marimi,cind vremea este rea,nu vom avea stabilitate a semnalului pe unele feeduri.De aceea recomand antene de 120cm la aceasta pozitie.
      Pentru acest topic,am sa postez semnalul pe care-l obtin cu antenele de 110cm si 150 cm si transponderii gasiti de utilitarele dvbs.Cu aplicatia EBS am scanat cu antena de 110cm.

satelescu

Comment

Super! Mergem mai departe. Si de la mine 24.5W
        TBS 6903 si 6909-X
        Satlink WS 6980
        mi steŽ

Comment

Super! Mergem mai departe. Si de la mine 24.5W
          @Rely: Nu stiu daca ai urcat imagini, dar nu se vad. Just fyi...

Comment

Cum asa? Incerc sa le urc iar.
            [IMG][/IMG]
            [IMG][/IMG]
            [IMG][/IMG]
            TBS 6903 si 6909-X
            Satlink WS 6980
            mi steŽ

Comment

AlcomSat 1 @ 24.8° West

Sper sa-mi revina optimismul exprimat odata cu receptia primilor transponderi receptionati de pe Alcomsat-1 in primavara acestui an.Eram entuziast atunci ca un semnal venit de pe un spot atit de indepartat se putea receptiona in zona noastra in conditii acceptabile si cu antene de 110cm.Dar starea aceea n-a durat prea mult,caci nu peste mult timp am putut constatat ca semnalul se manifesta inegal in diferite intervale orare,iar in unele momente sa nu fie receptionat deloc.Din pacate,dupa o monitorizare de mai multe saptamini, temerea mea s-a adeverit pe parcursul lunilor care au trecut,incit acum pot sa spun ca numai cu antene mari,de 1.9m(in zona mea),se mai poate receptiona acest satelit.Si nu pentru multa vreme,ci numai citeva ore.
              Se pare ca cei din vestul Europei sint cu ceva mai favorizati,dupa citeva luni de incertitudine in care operatorul de satelit a cautat sa calibreze semnalul cit de cit pe spotul vizat de el,adica nord-vestul Africii,incit s-a ajuns in situatia ca partea estica continentului noastru sa fie vitregita din acest punct de vedere.Poate ca sudul(-vestul) tarii sa nu fi fost afectat atit de mult de semnalul de pe Alcomsat 1?
              Dar mai bine ar fi ca cei care au posibiltatea sa orienteze antena spre 24.8W sa verifice semnalul pe care-l obtin in zona lor si apoi sa ne spuna ce si cum?In zona mea,ora cea mai favorabila pentru cel mai puternic semnal este in jur de 1:00(noaptea),si,precum se vede,reusesc sa scot ceva peste 4dB cu antena de 150cm!Desigur insuficient pentru a-l inchide.Cred ca e de ajuns 7.5dB ca el sa poata fi receptionat la limita,cel putin un transponder,si numai pentru putin timp.Imi doresc sa n-am dreptate!

satelescu

@Rely,multumesc de rapoartele tale,dar te-as ruga sa debifezi din aplicatia CS- "Mark width"pentru a vedea mai clar parametrii transponderilor.Sint mult mai importanti pentru noi decit partea...estetica a spectrului.Mersi.
              Last edited by satelescu; 18 October 2018, 09:56.

Comment

Intelsat 907 @ 27.5° West

De la ultima mea postare-decembrie 2017-pe topicul dedicat lui Intelsat 907 nu s-a produs nicio modificare semnificativa la pozitia 27.5W,atit in privinta semnalui pe transponderii de date activi acum,dar si mai important,nici la 11495 V,44100,9/10,Dvb-S2,pachetul BBC-ului.De aceea,cei interesati de pozitie si acest pachet,i-as ruga sa viziteze topicul Intelsat 907 sa afle ce si cum se receptioneaza satelitul in zona noastra.Repet ce-am spus de atitea ori,seara este cel mai tare semnal pe acest satelit in zona mea.
                De asta data,am ales sa postez semnalul si transponderii pe care i-am gasit in aceste zile,deci actualizate,cu antenele de 150cm si 110cm.

satelescu

Comment

Hispasat 30W-4/30W-5/30W-6 @ 30° West

Pare ca Hispasat-ul vrea sa rivalizeze ca suprafata de acoperire a semnalului cu Astra si Eutelsat,pentru care,ca europeni,e nevoie de antene mici ca sa-l receptionezi.Ceea ce in buna masura se si intimpla pe o suprafata intinsa a continentului nostru,in special pentru multele pachete tv transmise la acesta pozitie,pentru care e de ajuns si antene de 95cm.Insa pentru feeduri as recomanda,totusi,cel putin de 110cm si,in unele situatii,de pilda vreme rea,sau pentru pachetul ATV Telecom Bouquet la 11496 H,cu codul PLS,de 120cm.
                  M-am folosit pentru acest topic de antena de 110cm si,cu putin exceptii,am inchis semnalul pe aproape toti transponderii.

satelescu

Comment

Intelsat 25 @ 31.5° West

A fost un fel de minune in 2015 cind s-a/m putut receptiona Intelsat 25 la 31.5W in tara noastra,chiar si cu antena de 110cm!"Miracolul" s-a manifestat cu intermintenta citeva luni,dupa care a ramas o dira a ceea ce a fost.Si urma ei se poate vedea in zona mea si azi,la 12284 V,2200,2/3,cu antena de 150cm,dar atit de slab incit numai cu analizorul o pot vizualiza,in jur de 1.8dB.Daca cineva va dori sa receptioneze un astfel de semnal dar cu imagini,i-as spune sa-l prinda cu cel putin o antena de 2.5m,mai ales cei din sud-vestul tarii.Operatorul a preferat sa-l mute,daca se poate numi o astfel de situatie,mai spre vestul continentului,din motive pe care nici nu merite a fi explicate atita vreme cit hartile de acoperire(de mai sus)ne arata clar care e zona de destinatie.De fapt nici nu se stie precis de pe care spot vine semnalul receptionat in vestul Europei,Africa sau Atlantic?
                    Ma intereseaza acum daca cineva din zona noastra mai agata ceva semnal de la acest Intelsat,cam excentric situat pe harta receptiilor in tara noastra,atit in banda Ku,cit si in C!?Pentru "incurajare" ,iata care e snr-ul,atit de firav,pe care-l obtin la 12284 V.Sa fie altcineva de la noi capabil sa receptioneze cel putin un transponder de la Intelsat 25?

satelescu

Comment

Intelsat 903 @ 31.5° West

Tot la pozitia 31.5W il aflam pe "eclipsatul" Intelsat 903 de la 34.5W,mutat in acest an aci din motive de inclinatie,de "imbatrinire",care acum este la 0.7°,fara urmari grave la receptie,chiar in zona noastra.Si din fericire inca cu semnal puternic,astfel incit el poate fi receptionat si cu antene de 110cm,cel putin in zona central-vestica a tarii.Am spus "eclipsat",dar poate sinonimul acestuia e "neinteresat",din cauza ca se gasesc numai transponderi de date acum,cum de allfel erau majoritatea lor cind activa la pozitia 34.5W.Daca nu sinteti interesati de acest Intelsat,eu il recomand totusi deoarece cu ajutorul lui se poate localiza pozitia daca aveti de gind sa treceti cu antena mai spre vest,dincolo de 31.5W,fiindca,nu-i asa,cu antenele noastre mai mici n-avem sperante sa dam peste celalalt Intesat,25,despre care am facut vorbire mai sus,la #144.Precum se vede pe spectrum,semnalul e puternic pe polaritatea orizontala.

satelescu

Comment

Hylas 1/4 @ 33.5° West

Despre Hylas 1 nu se vorbeste prea mult atit pe acest forum,cit si pe altele,de la noi si straine.Doar cind a devenit operational, in 2013 ,am incercat sa atrag atentia asupra lui,dar si atunci cind l-am prezentat la receptia in band Ka . Cu siguranta si fiindca nu sint multi transponderi activi in banda Ku,de fapt numai doi,si acestia apar ca date.Dar,de fapt,unul cel putin,ar putea trezi interesul,fiindca providerul Abertis DTT(Digital Terrestrial Television),acelasi ca la 30.0W,transmite un stream codat,asa zis de date,de fapt pachet de programe tv,encapsulat T2-MI, la 12483 V,15000,3/4,Dvb-S2,posibil de vazut cu ajutorul unui receptor(Enigma2) care are suport din partea unui tert programator si nu de la producator.Celalalt transponder,tot de date,12456 V,23332,2/3,Dvb-S2,cu toate ca are semnal foarte bun,de 13dB,cu antena de 110cm,foarte rar se poate inchide.

satelescu

Comment

Am scanat si eu 31.5W. Ce mi se pare interesant ca am semnal si imagine pe 12283 V 2199

TBS 6903 si 6909-X
                          Satlink WS 6980
                          mi steŽ

Comment

@Rely,iata ca te invidiez colegial pentru receptia spotului african/atlantic.Felicitari!,si te astept cu alte rezultate de la alte pozitii.Dar nu inteleg de ce tii secret localitatea de unde receptionezi?Or aceasta precizare este la multe pozitii hotaritoare!Este ceea ce mi-am dorit sa aflu de la cei care dau rapoarte de receptie.
                            Inca odata ii rog pe cei care posteaza rapoarte pe acest topic sa ne ofere informatii despre sistemul lor de receptie(antena,lnb,dispozitiv si localitate)!Multumesc.

satelescu

Comment

Mai e ceva secret pe lumea asta?Brăila salută Clujul!Antena 115 cm Emme Esse, LNB Inverto Black Ultra, motor Optibox 3800, placa TBS 6903.33.6W
                              TBS 6903 si 6909-X
                              Satlink WS 6980
                              mi steŽ

Comment

Intelsat 35e @ 34.5° West

Discret,ca alti sateliti in partea vestica de pe arc,avind mai multi transponderi de date,Intelsat 35E se distinge in special prin semnalul puternic,as zice de dth,ce acopera foarte bine tot continentul nostru.Asta inseamna ca poate fi receptionat in zona noastra si cu antene mici,chiar de 90cm,unii transponderi,cel mai important si de altfel singurul este pachetul tv-Televisa Networks,la 11556 H,13500,7/8,din pacate codat.Dar si in atare situatie,cel putin ii va ajuta pe cei care vor sa determine pozitia si care n-au dispozitive/demodulatoare care citesc semnalul pentru date.Cu antena mea de 110cm am semnal de peste 15dB.De cind a devenit operational in 2017,pe acest Intelsat nu prea am vazut feeduri transmise de la acesta pozitie,cum se gaseau pe Intelsat 903,inainte de a fi mutat la 31.5W.

satelescu

Comment

Working...
                                X