Hello Guest, if you are reading this it means you have not registered yet or not logged in. Please take a second, login or register here, and in a few simple steps you will be able to enjoy all the many features of our fine community. Note that lewd or meaningless nicknames are prohibited (no numbers or letters at random) and please introduce yourself in the section for you to meet our community.

PCHOME.RO

Collapse

Etno,Taraf,Estrada si Alfa Omega ?!

Collapse
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 1 (0 members and 1 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Etno,Taraf,Estrada si Alfa Omega ?!

Etno,Taraf,Estrada si Alfa Omega erau pe satelit 16 E, transponderul 12574 v 6500 2/3,transmise FTA.Stiti ceva ? Eu nu le gasesc la blindscan nicaieri.

Momentan nu merg nici la mine.Pe Hellas(39 est) merg.

Comment

Din cauza ploilor poate nu au semnal.

Comment

mie imi strica receptoarele canalele astea,de aia nici nu le pun,le-am sters automat si din grila cablu,mai ales taraf
        350 kg de scule!

Comment

Semnalul pe 12574 V la 16.0E este foarte slab,de 3.3dB cu antena de 150cm si 2,8dB cu 110cm.Am verificat si aseara si semnalul a ramas la acelasi nivel slab.
          In acest moment(16:00),cind ploua in zona mea,semnalul este de 3.2dB

satelescu

adaugat scrsh.
          Last edited by satelescu; 27 June 2018, 15:18.

Comment

Am descarcat astazi fisierul https://satellites-xml.eu. Nu mai apar deloc posturile astea tv.Asta in Octagon 4008.

Comment

M-am apucat de modificari la multifeed, si tocmai de frecventa asta m-am lovit, singura fara semnal. Initial am crezut ca e din lnb, dar vad ca sunt probleme peste tot.

Mi se parea ciudat sa am semnal bun peste tot, in afara de frecventa asta.

Trimis de pe al meu Redmi 5 Plus folosind Tapatalk
              5W-4W-3,1E-5E-9E-10E-13E-16E-19.2E-39E-42E-45E-46E-52E

Digi Cablu/Digi Satelit Extra complet/Tivusat/UPC Optim HD
              ATX-91 + LNA177
              Yagi 3elemente vertical + dipol deschis orizontal @10m 87.5-108.0 FM
              My Youtube channel

Comment

Etno hd si Taraf hd 16 E probleme

Etno hd nu mai funtioneza pe 16 e de citeva zile exista o noua fregventa sau lau scos din paketul freesat ro.

Comment

De pe site-ul lor:
                  Noile date de receptie Etno si Taraf

EUTELSAT 16 grd est (E16A)
                  Frecv 12 574.730 (12574 pt receptoarele fara zecimale)
                  Polarizare Verticala
                  Symbol rate 6000 ksps
                  Modulatie DVB-S2 8PSK FEC

Nu merge oricum. Dar cine e interesat poate sa ii sune.

Comment

Mi se pare ca au parasit satelitul Eutelsat 16E cu fara nici o vorba,poate raman numai la Orange in rezolutie HD

Comment

Originally posted by xyzzyx View Post
                      De pe site-ul lor:
                      Noile date de receptie Etno si Taraf

EUTELSAT 16 grd est (E16A)
                      Frecv 12 574.730 (12574 pt receptoarele fara zecimale)
                      Polarizare Verticala

Symbol rate 6000 ksps
                      Modulatie DVB-S2 8PSK FEC

Nu merge oricum. Dar cine e interesat poate sa ii sune.
                      Buna,
                      Cu amiko alien mini si antena al de 85 cm am 4,1 db si nu se poate inchide.Cand o sa am un pic de timp cred ca voi imbunatati receptia intrucat am mutat ambele antene in gradina si dintr.o super prostie am scapat un panou din vechiul gard de lemn peste bratul super antenutei de 85 cm ceea ce a dus la ruperea bratului, deocamdata fiind prins doar cu sarma pana gasesc o solutie sa.l aduc la pozitia initiala.Din ce vazut am o scadere de 3-6 db pe diverse canale.
                      Cu bine
                      Bistrița-Năsăud
                      Latitude
                      : 47.2
                      Longitude: 24.2
                      -receptor golden interstar alpha x
                      -antenă simetrică al petale 180 cm Terfin
                      -lnb Pauxis c band 17 k
                      -lnb IBU ku band 0,2 db

Comment

semnal zero pe frecventa aia,mai curind au disparut de pe 16 est
                        1,2 offset dish/lnb inverto/dream 500hd/dream 525 hd/vu+zero 4k/2m circular dish/motorizet 0,85 gilbertini dish/redline ts 200hd....and more

Comment

"Din pacate, de cateva zile, emisia pe satelit a canalului Alfa Omega TV are o problema, din cauza unei avarii tehnice la statia de uplink care ne ridica semnalul Alfa Omega pe satelit. Ne cerem scuze pentru aceste probleme. Canalul nostru emite in continuare si este receptionat ok prin fibra in mai multe retele din tara, insa in cazul altor retele la care poate sunteti abonat, receptia pentru retransmisie in reteaua din localitatea respectiva se face prin satelit, care este nefunctional momentan. Daca nu mai vedeti canalul Alfa Omega TV de cateva zile, aceasta este explicatia: Desi canalul Alfa Omega TV continua 24/7, emisia pe satelit are o problema, iar acest lucru afecteaza unele retele care ne retransmit in casele dvs via semnalul de pe satelit. Remedierea acestei probleme nu tine de noi, ci de firma respectiva. Speram ca emisia pe satelit sa reinceapa in zilele urmatoare. Rugati-va impreuna cu noi pentru remedierea cat mai urgenta a problemei. Multumim!" https://alfaomega.tv/alfa-omega-tv/n...-alfa-omega-tv
                          Triax TDA110, LNB Inverto black ultra 0,2dB, H-H Optibox DM 3800S, NEO-095 & Conrad rotor, DM800 HD PVR, Optibox Raptor, Amiko 8800, Optibox CX PVR, General Satellite VA-7200, 90E-30W!

Comment

Nici dacă pica bomba atomică nu cauza o avarie care să nu poată fi remediată n 3 săptămni. Ori pur și simplu nu mai emit, ori emit cu putere foarte scăzută. Și Național tv are semnal mai slab, dar totuși se poate recepționa cu o antenă obișnuită. Pentru Taraf și Etno și vor cumpăra oamenii antene de 2 metri.
                            Oradea: 1.2M Fe Off, 0.3dB Digital Gold, H-H Moteck SG-2100A, SS2 2.8A, SRT Digibox.
                            75 E - 43 V

Comment

Problema nu stiu cat tine de comunicatul celor de la Alfa-omega TV, cat tine de providerul Digital Sky, unul care este recidivist in domeniu, care de ani de zile ofera semnale slabe spre foarte slabe sau deloc. Asta tine de puterea TP-urilor de downlink inchiriate pe 16 est, care sunt foarte slabe si ieftine desigur.

De data asta au saptamani bune de cand au murit de tot, adica semnalul este probabil la 38-40 dBW (din ce intelegem de la satelescu) in loc de 50 dBW cat trebuie sa fie pe Europe B, unde sunt toate canalele din RO.
                              http://www.lyngsat-maps.com/footprin...-Europe-B.html

Desigur carbogazosii sunt si ei in colimator inca de pe vremea lui W2, cand foloseau la randul lor TP-urile cele mai slabe/ieftine. Odata cu W3 au revenit la puterile normale, dar se pare ca acum sunt la vechile obiceiuri again.

Comment

Working...
                              X