Canal TV cu pista audio alta decāt Dolby Digital

Collapse
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 1 (0 members and 1 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Canal TV cu pista audio alta decāt Dolby Digital

Salut,

Din ce ați experimentat exista vreun canal pe satelit care sa aibe pista audio in alt format decāt Dolby Digital?

Deși este īncă bun , este un format audio īnvechit daca stam sa ne gāndim la ce a urmat Dolby True HD, DTS HD MA sau noile Dolby Atmos, DTS X sau Auro 3D.

Eram curios daca exista vreun canal TV care oferă ceva mai mult pe partea audio că pe partea video vedem că avem cāteva canale in 4k.

Romeo.
    bucuresti, 0.9 m.

se pare ca nu am gasit niciun canal cu pista audio alta decat Dolby Digital.

am auzit ca pe Netflix ar fi pista audio pe anumite filme in Dolby Atmos , confirma cineva ?

din ce am inteles doar pe dispozitive Sony Playstation / XBOX (pe unul din cele doua nu stiu exact pe care) , si unul din filme ar fi Oija !

confirma cineva ?

Romeo
    bucuresti, 0.9 m.

Comment

deci nimic?!......nu avem niciun post cu sunet audio DTS macar ?........hmmmmm.......din ce am incercat doar Dolby Digital am gasit !

Romeo
      bucuresti, 0.9 m.

Comment

Netflix are si dolby digital plus, dts neo 2:5

Comment

Salut Mestere
          Pe ce filme ai gasit DD+ si DTS Neo , ca am tot incercat mai multe filme si seriale, de anul trecut chiar si anul asta si doar coloana sonora in DD 5.1 am gasit ?!

Mersi

Romeo.

PS tu pe ce dispozitiv vezi Netflix , ca intr-adevar am auzit ca pe Playstation sau Xbox unele filme chiar se pot vedea cu coloana audio in Dolby Atmos....eu vad de pe un tv samsung si doar DD am gasit , cum.am zis mai sus!
          bucuresti, 0.9 m.

Comment

Filmul se numeste 3%

Comment

filme ar fi cu Dolby atmos
              https://www.amazon.de/s/?ie=UTF8&key...l_7mq71bf3qz_b

Comment

Am vazut ca in pachetul Movistar pe 19E canalul M.CineDoc&Roll HD are si pista audio in Dolby Digital Plus , cine poate si vrea sa verifice.

In schimb toate canalele HD de pe orice satelit/pachet nu are alta pista audion in afara de Dolby Digital.......imaginea s-a dezvoltat SD>HD>4K dar sunetul a ramas in urma ......nu tu Dolby TrueHD , DTS HD MA, 7.1, etc.....

Romeo
                bucuresti, 0.9 m.

Comment

Originally posted by mesteru222 View Post
                  Netflix are si dolby digital plus, dts neo 2:5
                  Televizorul stie dts neo 2:5, adica poate sa faca din 2 canale -> 5 canale. Nu Netflix. Asa orice video de pe retea ar "avea" dts neo 2:5. Adica zero barat.

@romeo:
                  Cat despre AC3+ (DDP) sunt destule canale pe satelit care transmit exclusiv in acest format. De ex vezi pe 5W canalele franceze.
                  Iar despre codec-urile mentionate in primul tau post, bitrate-ul ar fi cam mare, poate mai mare decat partea video. Totusi e vorba de broadcasting prin satelit nu emisiuni pentru audiofili Nu ca mie mi-ar displace acest lucru

Comment

Working...
                  X