Hello Guest, if you are reading this it means you have not registered yet or not logged in. Please take a second, login or register here, and in a few simple steps you will be able to enjoy all the many features of our fine community. Note that lewd or meaningless nicknames are prohibited (no numbers or letters at random) and please introduce yourself in the section for you to meet our community.

PCHOME.RO

Collapse

Transmisii in DVB-S2X

Collapse
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 1 (0 members and 1 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

E posibil ca Vu Ultimo 4k sa stie S2X. Vom afla curand, pe 12 decembrie va fi disponibil.
    DM 920, T90 4w-42e, offset 1,5-1w/5w/4,8e, offset 1,2 HH 30w-56e

Comment

Scuze de off-topic - Valip67 , eu nu as recomanda inca tv-urile cu android , prin simplu motiv ca implementarea s.o android tv este inca la inceputuri pe astfel de device-uri
      Crede-ma ca urmaresc domeniul device-urilor cu android de peste 2 ani
      In domeniul smartphone-urilor da stau bine , fiindca acest s.o pt astfel de device-uri a fost proiectat
      Urmeaza tabletele care au acest s.o implementat cam la acelas nivel cu smartphone-urile
      Pe mp-uri , inca exista unele "lacune" serioase in functie de fabricant sau echipa care a implementat acest s.o pe device-ul in cauza
      Cat despre tv-uri cu acest s.o nu avem decat doi fabricanti care comercializeaza astfel de device-uri in RO
      PHILIPS-ul care numai e ce a fost odata in domeniul tv-urilor , ci e "made in china" si doar brandul sa pastrat
      SONY care numai detine "suprematia" cum a fost in cazul tv-urilor cu tub catodic
      Detin un nVidia shield tv cu android tv si per general sunt multumit , insa comparativ cu tv-ul Samsung 4K cu Tzien , il resetez de mai multe ori din varii motive
      Acest s.o sa impus din cauza ca e "open code" , astfel ca ai o diversificare foarte mare de aplicatii ( vorbesc de android 6 si nu android tv care e mai "limitat" )
      Dar in privinta fiabilitati in genere acest s.o implementat pe mp-uri/tv-uri lasa mult de dorit comparativ cu un tv cu s.o personalizat ( vezi LG cu noul WebOS3.0 , Samsung cu Tzien2.4 , Panasonic s.a )

Revenind on-topic , eu nu as fi sigur de acea "clona" chinezeasca ca ar avea si noua optiune
      De la hartie/teorie si pana la practica e uneori diferenta enorma , mai ales daca e si "chinezesc"
      Pe "migdalat" il intereseaza sa vanda cat mai mult si nu asa mult cat de performant sa fie

Comment

Sunt lamurit eu cu LG si Samsung ca am avut...au softuri care nu poti face mai nimic cu ele. Nici macar nu iti permite sa iti alegi tu rezolutia dorita pe youtube. Iar in ce priveste android 6 care e implementat pe modelele 2016 de la Sony eu personal sunt foarte multumit,pana acum niciun restart aiurea si ca un bonus mufa de casti o poti transforma in iesire pentru un subwoofer activ din meniul televizorului nemaiavand astfel nevoie de nus ce statie,iar in meniu are obtiune dedicata pentru Dualshock 4 pentru jocurile android,si plus aplicatia adnroid Kodi care merge bine si pot spune ca e o aplicatie cu o multime pluginuri care poti vedea cam orice de pe online,ceea ce la ceilalti concurenti de pe piata cu softurile lor personalizate esti batut practic in cuie la mana lor. Inchid subiectul si rog scuzati offtopicul...
        Antena Parabolica 1,8m Al cu 1 Lnb Inverto Pro Black Quad cu flansa 0,3db/Montura Polara/Actuator 18"/Pozitioner Diseqc Moteck V-BoxII/Antena Offset 1,2m AL fixa cu 1 Lnb Inverto Quad 0,2db/1xDM920UHD 4K.

Comment

Scuze de off-topic

Ha , Ha ,Ha , ma faci sa rad , cred ca nu ai citit fraza ca detin shield tv cu android tv
          Una este android 6 si alta android tv cum e la Sony , vezi ca sunt totusi niste diferente intre cele doua variante
          Cat despre Kodi crede-ma ca "beleaua" cea mai mare sunt exact diversitatea foarte mare de add-on-uri , dar care nu te tin in unele cazuri nici o luna , chiar daca unele isi fac singure upgrade-ul necesar (datorita schimbarii surselor , add-on-urile nu sunt decat niste "cai" catre aceste surse , sa schimbat sursa trebuie sa schimbi calea si add-on-ul de cele mai multe ori )
          Nu te-ai intrebat de ce oare pt acelas add-on apar mai multe videoclipuri intr-o luna ?
          Si atunci ce este mai practic
          - sa stau si sa instalez/dezinstalez add-on-orile care ma intereseaza lunar
          - sau sa am aplicatii mai putine , dar durabile in timp
          Am impresia ca tu crezi ca poti face cu tv-ul cu android tv ce poti face cu telefonul , insa practic nu e chiar asa
          Oricum am avut ocazia inainte sa imi cumpar Samsung-ul 4K sa vad cum "functioneaza" un Sony X9xx , deci din gama de varf
          Pt a conecta un pc la el prin hdmi a trebuit sa treaca vreo 2/3 minute , fiindca se blocase , sa restartat singur si intr-un final sa conectat cu pc-ul
          Asta ma facut sa ma schimb cu 180 de grade in privinta alegerii/cumpararii unui tv 4K
          Insa pana la urma banii sunt ai tai , hotararea tot a ta si eventualele prb cu android-ul tv tot ale tale
          Eu deocamdata zic "pass" cel putin tv-urilor cu android , fiindca mi-au trecut prin mana mult mai multe device-uri cu android de am ajuns sa scriu ce am scris

Comment

Originally posted by satelescu View Post
            A si fost pus spre vinzare un astfel de receptor dvb-s2x la Alibaba.com: JUNUO

satelescu
            Atentie..este reclama falsa. Chipsetul Ali3510C nu permite receptia bitrate-urilor mari.
            Red Green: If life gives you lemons, throw 'em into a quart of vodka.

Comment

Trebuie sa recunosc ca n-am studiat in prealabil daca chipset-ul Ali3510C stie extensia S2X.Ramine de vazut mai incolo cind vom avea o prezentare sau review despre modelul la care face trimitere linkul meu.
              Sper ca s-a inteles ca informatia mea nu trebuie luata ca o recomandare,si cu atit mai mult ca o reclama pentru un produs sau un producator!Trebuie privita ca atare,nici mai mult,nici mai putin.
              Ceea ce fac si acum,cind,iarasi,fac trimitere la un alt receptor care,dupa specificatia lui,suporta dvb-s2x,si anume: Octagon SF4008 Triple 4K 2x DVB-S2X

satelescu

Comment

@satelescu - nu era intentia mea de a jigni sau trage de urechi pe cineva. Este bine a se citi printre randuri. In general chinezariile
                de orice fel sint de o calitate indoielnica, si merg pe ideea daca se poate spune asa : de a lua ochii cu nume pompoase, cine le cumpara
                sa fie atras de factorul novelty...care nu are nici o legatura cu realitatea.

Ca sa fac o paralela..se vindeau pe vremuri nu de mult apuse
                casetofoane Soany, Panasoanic, pentru musteriul de rand din Romania aceste "bijuterii" de inalta tinuta
                "Made in China" se vindeau ca painea calda in pietele romanesti unde romanul doritor ca intotdeauna de ceva nou cu care sa rupa gura targului
                s-a trezit dintr-o data bombardat si pe care le folosesc acum poate pe post de bibelou langa pestele de sticla care se regasesc in multe locuinte si astazi.

Octagonul acela in mod sigur promite capabilitati necesare DVB-S2X.

Numai bine
                Red Green: If life gives you lemons, throw 'em into a quart of vodka.

Comment

Un alt transponder cu extensia S2X a fost activat la 1.0W de catre Telenor si are urmatorii parametrii de transmisie:
                  12399 H,30000,25/36,Dvb-S2/8PSK cu un program codat de test-CD S2X Test.
                  Transponderul se receptioneaza numai cu placa TBS6522.Am verificat semnalul cu televizorul UHD LG-40UF7787-DZ si,din pacate,nu-l inchide.Tunerul televizorului vede semnalul dar nu stie mai mult. Vreau sa n-am dreptate,dar nu cred ca alte marci de televizoare 4K suporta acest semnal.Incercati si postati daca reusiti.

satelescu

Comment

Am incercat eu cu antena motorizata 45 est 30 vest si tv samsung ue48js8500t !
                    pe 33 est merg fara probleme cele trei programe hd pe 0,8 thor au crescut bitrate de la 20, 3 la peste 60 si samsung nu mai prinde nimic ambele transpondere au fec 25\36 chiar cu soft updatat la zi nu mai prinde nimic pe transponderul de pe thor 7 care are mult mai mare nr la bitrate ,pe cel de pe 33 grade est il vede fara proibleme cu 20 ,3 mbs oare cit o fi limita la bitrate pina la care prinde dvb s2x tv meu la bitrate 30? 40? 50?C
                    elelalte transpondere de pe thor 7 se prind bine
                    33.0°E Eutelsat 33C 12621.00 V F4 Fixed DVB-S2X 8PSK 1005825/36 20.3 Mbps
                    TMC HD Suisse Francia General In chiaro - FTA 6 610 620 fra
                    621 eng
                    622 qad
                    600 610 2016-11-26+
                    NT 1 HD Suisse Francia General In chiaro - FTA 7 710 720 fra
                    721 eng
                    700 710 2016-11-26+
                    TF 1 Francia General In chiaro - FTA 8 810 820 fra
                    821 qaa
                    822 qad
                    800 810 2016-11-26+
                    Last edited by johnsaxon; 12 May 2017, 19:42.

Comment

Astra 1L-19.2E_11009 V,22000,11/20,DVB-S2X/QPSK,HEVC-Dolby Labs Test Stream.Receptie cu placa TBS6590.

satelescu

Comment

http://www.gigablue.de/portfolio-ite...uhd-quad-4k-1/
                        unul din cele mai faine receptoare 4k la ora actuala,stie dvb2x,la un pret de 320 eu.
                        am un gigablue quad plus,de care sunt foarte multumit,acesta va fi urmatorul receptor!
                        350 kg de scule!

Comment

Se pare ca si vu+ Zero uhd
                          Beschreibung für "VU+Zero 4K 1x DVB-S2X Multistream Tuner Linux Receiver UHD 2160p"
                          VU+ Zero 4K 1x DVB-S2X Multistream Tuner Linux UHD Set-Top-Box

Digitaler Satelliten-Empfangsreceiver für UHD und HD TV- und Radioprogramme.
                          Das Herzstück der VU+ Zero 4K ist der 2x 1.500 MHz starke ARM DualCore-Prozessor. Erleben Sie UltraHighDefinition (UHD) TV mit der VU+ Zero 4K Set-Top-Box.

Comment

Pachetul elevetian de la 33.1E,cu cele trei programe-TMC,TFX si TF1 HD,este transmis acum si pe noul transponder activat azi la 12598 V,10058,25/36,Dvb-S2X/8PSK,avind aceasi parametrii ca la 12621 V,inca folosit,probabil,pina la sfirsitul lunii?Semnalul pe noul transponder este ceva mai bun decit la 12621 V.Cu antena de 110cm e peste 15 dB.Inchis semnalul cu placa tbs6590 si aplicatia Crazyscan/TSReader.

satelescu

Comment

Pachetul elvetian de la 12621 V,10058,25/36,Dvb-S2X/8PSK la 33.1E a parasit satelitul Eutelsat 33B/33E.A ramas activ numai 12598 V,10058,25/36,Dvb-S2X/8PSK.

satelescu

Comment

Incep sa apara feeduri cu extensia S2X.Primele sint din Franta si sint transmise la 10.0E in partea superioara de banda,la 12593 V,4000,23/36,Dvb-S2/16APSK.Pentru un astfel de feed am folosit placa tbs6590.
                                Din fericire televizorul LG 4K inchide un astfel de semnal cu acesti parametrii pretentiosi si reda imaginea fara probleme.Este bine ca semnalul sa fie destul de puternic ca sa nu aveti macrocuburi sau freeezing.

satelescu

Comment

Working...
                                X