Hello Guest, if you are reading this it means you have not registered yet or not logged in. Please take a second, login or register here, and in a few simple steps you will be able to enjoy all the many features of our fine community. Note that lewd or meaningless nicknames are prohibited (no numbers or letters at random) and please introduce yourself in the section for you to meet our community.

PCHOME.RO

Collapse

Reglare H-H pe suport putin inclinat ?!

Collapse
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 1 (0 members and 1 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Reglare H-H pe suport putin inclinat ?!

Am instalat o antena offset 1m la cineva.
    Suportul a fost confectionat si instalat undeva prin '93,actualul proprietar zice ca de atunci a mai fost inca un proprietar,ii fixat in perete din beton de 30 cm prin suruburi,
    in camera nu se vede nimic,blocul este izolat.Teava suportului
    ii cu D=52mm,peretele tevii de 4mm(ceva teava de inalta presiune
    cred ca a fost).Pe teava a fost instalata atunci o parabola fixa pt.Astra 19,altceva nimic niciodata.

Eu am vazut din start ca teva nu se incadreaza in boloboc,

paralela(perfect in boloboc)cu peretele.Ar trebui ca sa o

bag in boloboc(nu-i iesita dintre linii)sa o trag de varf mai spre vest.Asta nu pot face,mi-ar trebui un aparat de sudura autogen,eu din ala nu am.
    Am pus un H-H,satelit de reglaj Astra 23,5,l-am reglat la 94 si 88%.Pozitia ii f.f.buna,90-270°dupa busola.
    Problema-i ca in vest dupa satelitul 5°nu mai receptioneaza nimic.
    Ce as putea face in situatia asta,sa fie doar din cei cca 2-2,5mm abatere de la verticala ?
    Va multumesc

Last edited by ghita_49; 5 March 2016, 10:20.

dar spre est pana unde este semnal ? posibil si abaterea sa afecteze dar posibil si ca curba descrisa de montura sa fie spre stanga sau spre dreapta fata de curba satelitilor , mai trebuie jonglat

Comment

incearca sa fie H-H pus la boloboc sa fie perpendicular pe sol
      45*49 N , 24* 8 E offset 180 cm Pozitioner Strong , Actuator 21' Strong

Comment

de ce nu pui niste adaosuri intre motor si suport ca sa-l aduci la ploloboc ?

Comment

... eventual tai suportul cu flexul, il pui in pozitie si la urma il sudezi

Comment

Poti tăia suportul cu flexul,faci doar o crestatura atāt cat sa permită sa aduci in poziție perfecta la poloboc apoi sudezi unde ai făcut taietura,cum a spus si @nirolf

Trimis de pe al meu Vodafone Smart ultra 6 folosind Tapatalk

Comment

acum ca am confirmarea pot dormi linistit

Comment

Working...
              X