Hello Guest, if you are reading this it means you have not registered yet or not logged in. Please take a second, login or register here, and in a few simple steps you will be able to enjoy all the many features of our fine community. Note that lewd or meaningless nicknames are prohibited (no numbers or letters at random) and please introduce yourself in the section for you to meet our community.

PCHOME.RO

Collapse

Probleme conexiune cccam Romtelecom ???

Collapse
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 1 (0 members and 1 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Probleme conexiune cccam Romtelecom ???

Salut,

Am observat ca de ieri s-au schmbat clasele de IP la Romtelecom, cel putin in zona Brasov...acum am ip cu 100.66.x.x
    Problema este ca in cccam nu mai sunt vazut din exterior decat de clientii romtelecom, ceilalti ma vad offline.
    Eu pot vedea online servere din alte retele.
    Poate confirma cineva aceasta problema?
    ClearOS 5.2 Server, 2x Vu+
    offset 1,25m, parabola 1,50m, Focus Sat Full

Originally posted by dan de burgh View Post
    Salut,

Am observat ca de ieri s-au schmbat clasele de IP la Romtelecom, cel putin in zona Brasov...acum am ip cu 100.66.x.x
    Problema este ca in cccam nu mai sunt vazut din exterior decat de clientii romtelecom, ceilalti ma vad offline.
    Eu pot vedea online servere din alte retele.
    Poate confirma cineva aceasta problema?
    folosesti ip extern sau host / dns ?

Comment

Trebuie să faci update la host, iar dacă folosești ip ca host( linie ) să îi contactezi pe toți și să le dai noul ip
      45*49 N , 24* 8 E offset 180 cm Pozitioner Strong , Actuator 21' Strong

Comment

Daca sa schimbat pe ip6 (dsl light) no sa mai mearga hostul. Nu ramane de ales trebuie sa suni la ei si sa ceri conecsiune ip4. Asa a intamplat si mie dar nu la remtelecom.
        ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Comment

Originally posted by bartusch View Post
          Daca sa schimbat pe ip6 (dsl light) no sa mai mearga hostul. Nu ramane de ales trebuie sa suni la ei si sa ceri conecsiune ip4. Asa a intamplat si mie dar nu la remtelecom.
          unde si cum aflam / verificam , daca e conexiune ipv6 sau ipv4 ?

Comment

in router ai normal info necesar, daca ai ambele ip-uri de exterrior poti socoti ca ai iesire la ip6 multicast. Suna la ei si reclama ca nu iti mai merge hostul dns si nu ai acces la serverul de acasa. ftp .... etc

Internet, IPv4

verbunden seit 19.07.2015, 08:03 Uhr, IP-Adresse: 188.192.xxx.xxx

Internet, IPv6

verbunden seit 19.07.2015, 08:03 Uhr, IPv6-Präfix: 2a0x:8x0dxxxxx::/xx
            ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Comment

Asta e ciudat, singurul care ma vede din exterior e tot client Romtelecom...restul nu ma vad online
              Inca o ciudatenie: in router am IP 100.91.xx.xx.....dar la cei de la DNS imi apare ca IP curent 109.xx.xx.xx

Comment

Hostul merge , update face , am facut si manual si cu Ip ul care il vede acolo la ei cel cu 109.... si tot nu ma vad cei din exterior

Comment

Revin cu o intrebare: in router am ip adress 100.66.78.60
                  Pe pagina la DynDNS imi arata astfel Your current location's IP address is 109.98.165.94
                  De ce cei din exterior imi vad alta adresa decat cea din router alocata de ISP
                  Daca updatez adresa mea de dns cu ip din router ma vad online doar clientii Romtelecom
                  Daca updatez cu ip 109.98.165.94 sunt offline pt toata lumea....

Comment

daca intri pe pagina aceasta http://www.canyouseeme.org/

ce ip iti arata ?

Comment

Originally posted by mircam View Post
                      daca intri pe pagina aceasta http://www.canyouseeme.org/

ce ip iti arata ?

109.98.165.94 .....si nu e cel din router

Comment

au terminat ip-urile publice si se aloca ip privat rutat printr-un public. Adika au facut eu nat pentru tine... tu nu mai esti visibil direct cu altii.
                        Se intampla asa si prin Spania/ Italia la diversi provideri de net mai mici. la RDS treaba asta de ceva timp, random time.

Era ipv4 e pe duca
                        Cand esti mort , nu stii ca esti mort . E greu doar pentru ceilalti !
                        La fel si cand esti prost ...
                        __________________________________________________ _____________________________________________

Comment

Originally posted by armandino View Post
                          au terminat ip-urile publice si se aloca ip privat rutat printr-un public. Adika au facut eu nat pentru tine... tu nu mai esti visibil direct cu altii.
                          Se intampla asa si prin Spania/ Italia la diversi provideri de net mai mici. la RDS treaba asta de ceva timp, random time.

Era ipv4 e pe duca
                          Si in cazul acesta ce se poate face sa pot folosi serviciul Dyndns corect ? sau sa pot rezolva cumva problema client cccam?

Comment

Originally posted by dan de burgh View Post
                            Si in cazul acesta ce se poate face sa pot folosi serviciul Dyndns corect ? sau sa pot rezolva cumva problema client cccam?
                            salut . pe dyndns.com vad k este si optiunea: IPv6 Address (optional): ai incercat sa vezi ce se intimpla?//

Comment

Cred ca trebuie sa suni la Telekom si sa ceri IP fix. E 1-3 euro pe luna.

Sent from my iPhone 5S
                              using Tapatalk
                              www.toowaysat.ro
                              www.frline.ro
                              www.internetprinsatelit.ro
                              www.bateriiacasa.ro

Comment

Working...
                              X