Hello Guest, if you are reading this it means you have not registered yet or not logged in. Please take a second, login or register here, and in a few simple steps you will be able to enjoy all the many features of our fine community. Note that lewd or meaningless nicknames are prohibited (no numbers or letters at random) and please introduce yourself in the section for you to meet our community.

PCHOME.RO

Collapse

27.5° W @ Intelsat 901(907)

Collapse
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 1 (0 members and 1 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• satelescu
    started a topic 27.5° W @ Intelsat 901(907)

27.5° W @ Intelsat 901(907)

Nu stiu daca numai la mine a crescut semnalul pe Intelsat 907 W-27.5W dar constat ca in ultima vreme el e ceva mai bun decit in alte dati.Am cautat de-a lungul anilor sa fie cit mai mare pe acest satelit;asta insemnind sa pot receptiona in primul rind pachetul BBC dar sa pot inchide si semnalul pe transponderii de date listati pe site-urile de sateliti.Cel mai bun semnal de pe ultimii e cel de la 11120 V,2750,2/3{pe tot parcursul zilei},despre care am spus cu alt prilej ca ne ofera posibilitatea de a descarca fisiere(media) de net-satelit.
    Pun aceasta intrebare celor care au orientata antena spre 27.5W si au urmarit in timp evolutia semnalului pe Intelsat 907.Inca nu-mi dau seama de ce acum pot sa-l inchide pe mai multi transponderi decit inainte? Nu sint sigur de factorii ce favorizeaza receptia acestora?,mai ales ca sintem in anotimpul calduros cind semnalul "sufera de caldura"!Trebuie sa spun ca ma folosesc de acelasi echipament de receptie ca in anii trecuti,adica:antena 1.5 m,lnb-Inverto{alb}cu flansa si placa TBS6925.Adaug un amanunt despre lnb-ul Inverto folosit de mine,cel putin in cazul testelor facute de atitia ani{fara intentie de promo ),ca el mi-a dat cele mai bune rezultate la receptie indiferent de satelitul receptionat,in special la 28.2 E{Astra 2D,1N} si 27.5 W{Intelsat 907}.Nu vreau sa spun ca alte lnb-uri nu-s performante,dar in cazuri limita el mi-a fost de ajutor mai mult decit valorosul si clasicul Invacom cu flansa,printre altele.Mai trebuie sa adaug un lucru extrem de important,care pentru multi e doar o teorie,insa in practica e covirsitor pentru receptia semnalului slab:separarea totala a polaritatilor!.Sa fie din aceasta cauza ca,acum,semnalul e mai bun decit inainte sau chiar ca el s-a imbunatatit?

satelescu

ps_Nu sint sigur daca s-au eliminat topicurile din anii trecuti odata cu schimbarea serverului{si proprietarului}in 2012,dar la cautarea prin Search a lui Intelsat 907-27.5 W,filtru de selectie n-a gasit nimic pe un astfel de subiect!Cine stie,poate n-am stiut cum sa nuantez la "Cautare",insa pina ce voi invata sa ma folosesc de aceasta functie,momentan sint nevoit sa deschid{din nou,a cita oara?}acelasi vechi si nou topic despre Intelsat 907-27.5W!Cum ar veni,Mesterul Manole in varianta electronica
    Last edited by satelescu; 26 April 2020, 09:18.

• krowtr
    replied
    Buna dimineața. Da!

Leave a comment:

• ANDREI
    replied
    Originally posted by mitru View Post
    cu perseverenta , am tot reusit sa mai adaug procente de semnal , acum ajungand la 46% cu locked la 31%, si cu satisfactia reusitei de a face vizibile si aceste canale pe imaginea openatv6.3 cu subtitrare , lipseste doar epg...ne putem pune la punct cu engleza , pe un pachet tv. pe care l pot numi de bun simt
    Buna dimineața Rdi,
    openatv 6.3 pe amiko alien mini?
    Mulțam fain

Leave a comment:

• OLD MAN
    replied
    Receptie Intelsat 901 cu antena de 1.90m(+fusta=2.5m) din localitatea Geoagiu de Sus,jud Alba.

Leave a comment:

• mitru
    replied
    cu perseverenta , am tot reusit sa mai adaug procente de semnal , acum ajungand la 46% cu locked la 31%, si cu satisfactia reusitei de a face vizibile si aceste canale pe imaginea openatv6.3 cu subtitrare , lipseste doar epg...ne putem pune la punct cu engleza , pe un pachet tv. pe care l pot numi de bun simt

Leave a comment:

• isr2002
    replied
    Originally posted by satelescu View Post
    ... programe tv interesante,atunci CMT,....
    In era analogicului il prindeam cu 1.50 din judetul Braila.

Leave a comment:

• satelescu
    replied
    Primul test de semnal pe care-l fac cu antena de 110cm pe Intelsat 901,de cind a devenit operational(recent) la 27.5W.N-as zice ca semnalul ar fi mai bun sau mai slab cu aceasta antena.Se pastreaza la acelasi nivel ca si pe Intelsat 907,daca tin seama ca sintem in alt anotimp,desigur mai cald,decit in iarna.Pentru 11495 V(BBC-urile) mai trebuie aproape 2 dB sa pot spera la o receptie la limita,si asta pe o vreme frumoasa.Semnalul pe celelalte frecvente,de Data,e acceptabil si,deci,poate fi inchis.Pentru cei cu placi dvb e un ajutor pentru o reglare mai buna a antenei si cu sanse de receptie a satelitului,si chiar a pachetului BBC daca marimea antenei si a locatiei permite.Cu antena de 110 cm,bine reglata,se poate receptiona in partea de nord-vest(extrema) a tarii.In zona mea,ceva mai la est,nu cred ca un tuner mai sensibil decit al placii tbs6983 ar mai ajuta/compensa sa mai cistig semnal util,acea lipsa de 2dB cit mi-ar trebui.Deci tot o antena mai mare ar face diferenta,acum stiut de toata lumea.
    Nu stiu in ce masura intereseaza,dar prea multe noutati-de interes general-nu prea apar;doar transponderii de Data apar sau dispar cu regularitate,unii cu parametrii noi si care se pot inchide cu mare dificultate cu dispozitivele obisnuite.Pe linga asta,precum stim, contribuie si faptul ca semnalul pe zona noastra este slab chiar daca-l receptionezi,iar pentru unii dintre acestia,cu parametrii speciali,e nevoie de tehnologie de ultima ora(extensie S2X,citirea si inchiderea symbol rate-uri mari,etc).
    Iata cum arata semnalul receptionat in acest moment pe Intelsat 901 in zona Clujului cu antena de 110cm si una de 150cm:

satelescu

ps_Trebuie sa marturisesc ca topicul acesta,Intelsat 907/acum 901,pe care l-am deschis cu ceva ani in urma si faptul ca revin des asupra lui,mai mult decit,poate,ar trebui,pentru unii inutil si fara importanta,este pentru ca pozitia asta,din perspectiva unui pasionat,pare sa-(m)i ofere toate ingredientele care sa-im/i mentina/e vie interesul initial,din acei ani '90,cind toata lumea dorea sa vada cit mai multe programe tv,cele mai multe codate sau greu accesibile cu antenele pe care le aveam atunci.E adevarat ca in acei ani de inceput,in era analogicului,erau ceva mai multe programe tv,daca memoria nu ma inseala,vreo trei,insa receptia nu era curata,adica fara purici.Cel putin eu nu reuseam sa-i scot complet de pe ecran cu aceasi marime de antena,cea care o folosesc si acum.Au trecut anii si multe s-au schimbat atit in privinta transmiterii semnalului dar,mai ales,a dispozitivele cu care-l receptionam.Dar un lucru pare ca a ramas constant de-a lungul anilor,pentru un acelasi curios si doritor de a receptiona programe tv interesante,atunci CMT,acum pachetul BBC,cum eram eu atunci si acum,adica sa prind,din punctul de vedere al unui entuziast,un semnal greu de receptionat fara o antena mare si in acelasi timp sa ma rasplatesc,totusi,daca mai am timp,cu un pachet tv deosebit.E,daca vreti,un amestec fericit intre dorinta de a obtine un lucru greu accesibil si misloacele ce le am la dispozitie pentru a-l atinge.Adica tinta si traseul fac parte din acelasi ritual,incit pastreaza aceasi motivatie initiala de inceput,din acei ani '90,dar totodata dobindind,pe parcurs,misloacele pentru a-l atinge.Dar la un moment dat drumul devine mai important decit orice,chiar si miza pusa in joc,fiindca descoperi ca te identifici cu el si-ti determina pasii de urmat...
    Sint sigur ca ma intilnesc in optiuni cu multi dintre cititorii acestui topic,adica receptia BBC-ului,dar sint mai rezervat daca acestia au aceasi motivatie de a investii timp si resurse pentru a realiza ce-si doresc.

Leave a comment:

• mitru
    replied
    Eram curios cum se comporta bbc urile in caz de vreme rea , pe o ploaie mocaneasca , amiko mini hd se chinuie sa blocheze la 31% , in conditii normale avand procentaj de 42-43%.

Leave a comment:

• satelescu
    replied
    Inca n-am gasit harta de acoperire pentru Intelsat 901 dupa ce satelitul a fost mutat la 27.5W.
    Nici o schimbare semnificativa nu s-a produs la nivelul semnalului pe zona noastra.Doar la 11608 V,5723,3/4,16APSK,ACM am constatat o scadere a lui cu 3 dB,acum cu parametrii de transmisie schimbati,frecventa si symbol rate,iar modulatia e cind 8PSK,cind 16APSK.Chiar si la un semnal intre 8->9dB,streamul ip over dvb,pe acest transponder,cu cele doua programe radio si tv,Siminn din Islanda,ruleaza bine si constant,insa daca coboara sub 8dB,apar discontinuitati.Dintre receptoare doar cu Openbox SX6 am reusit sa descopar semnalul la 11608.Am incercat si cu DM920 UHD si Alma S2210.Din pacate nu-s de ajutor daca vrem sa vizualizam semnal pe acesti transponderi de date,cu atit mai putin sa-l inchidem.
    Au aparut doua frecvente noi,11618 V,3171,3/4,Dvb-S2,ACM si 11629 V,14157,3/4,32APSK,ACM,ambii cu streamuri generice. Pina acum noul 11618 V are semnalul cel mai bun in zona mea,intre 9->10dB,dar el nu poate fi inchis cu tunere noastre de consum,iar daca el,totusi,poate fi detectat nu are nicio consecinta practica.
    Fara pretentii mari,receptorul Alma(dintre cele verificate de mine) raspunde rapid si cel mai bine la semnalul pe 11495 V,44100,9/10,QPSK2.Desigur ca si DM920 UHD poate scana si salva pachetul BBC,insa,din pacate,pentru ca nu identifica nici un PMT,nu se pot edita pidurile video/radio.Am incercat si ultima imagine OpenPLI pentru modelul meu de dreambox,dar inca n-am gasit o solutie pentru configurare.Pina la urma,tot pe acest transponder va trebuie sa-l cautam pentru a localiza pozitia si eventual sa imbunatatim semnalul prin mici/mari reglaje.
    Pentru cei care intentioneaza sa (mai)abordeze pozitia,mai jos aveti semnalul si frecventele active in acest moment pe Intelsat 901 la 27.5W in zona mea.

satelescu

ps_Am adus la zi titlu acestui topic,acum 27.5W @ Intelsat 901(907).
    Last edited by satelescu; 3 May 2020, 20:46.

Leave a comment:

• ANDREI
    replied
    Buna,
    scuze da eram prea entuziasmat de recepție.Lnb inverto black ultra single care mi se pare cel mai bun deocamdată.Sper să găsesc īn viitor un lnb sharp cu un cāștig cat mai bun.Antena e buna dar mă enervează că nu pot face toată curba cu ea.cu greu mare am reușit să modific partea de sus a sistemului de rotire unde are și declinația pentru a cāștiga cāteva grade dar așa pierde din stabilitate(are o bara care nu știu de ce nu permite o rotire mai amplă de aceea și stau pe gānduri daca sa cumpăr un actuator).
    PS.am dat căutare din nou cu Alpha x și nu găsește nimic la aceleași valori de dimineață ; sper sa inchidă după 8 seara ceva
    Toate cele bune

Leave a comment:

• satelescu
    replied
    Originally posted by ANDREI
    ...Cu 6,8-7 db a reușit alien sa bifeze tot spre deosebire de golden interstar Alpha x care indică in putere 76 și calitate 40 și totuși nu găsește nimic...
    Bine ai venit in clubul Intelsat 907/901!Era si cazul Si sper ca pe linga semnal,sa ne poti oferii si imagini.Dar pentru asta va trebui sa vezi daca imaginea Openpli5 tapaat permite sa editezi lista de programe tv,adica pid-urile video si audio.Pe vremuri OpenPli oferea posibilitatea asta pe Dreambox.Nu stiu care e situatia acum cu versiunea Tapaat.A s incerca eu daca ar fi una pentru DM920 UHD .Eu n-am gasit-o pentru receptorul meu,dar tare mi-e teama ca aceasta versiune nu-i "omologata" de dezvoltatorii originari,cei care au creat aceasta imagine.Dar indiferent ca-i adevarat sau nu,ar fi bine de stiut daca versiunea instalata de tine,cum spuneam,te lasa sa editezi fisierul de canale?Daca da,pe linga un emu care,probabil,vine cu imaginea,atunci poate ai norocul sa vezi pachetul BBC.
    SNR-ul de 6.8 sau 7db pe 11495 V,la 17.5W,este un prag inca acceptabil(la limita) sa poti inchide si vedea pachetul,acum ca vremea e favorabila,dar,fireste,semnalul util va disparea cind afara se inrautateste.Desigur conteaza si tunerul/receptorul folosit,dar nu ne-ai spus lnb-ul pe care l-aveai pe antena?
    E nu am receptor Amiko,si nici OpenPli Tapaat pentru a verifica in ce masura ai putea sa vezi pe linga semnal,si pachetul.Si chiar daca n-ai sa ajungi sa vezi programe la 27.5W,cel putin ai satisfactia ca esti printre cei happy few care a cucerit si aceasta pozitie,pentru multi de neatins!

satelescu

(Si o paranteza,fara a divaga prea mult de la topic,ce parere ai despre antena Terfin(se pare,simetrica) pe care o ai si cu care ai cucerit "reduta" de la 27.5W?Eu nu stiu ce poate,n-am vazut-o niciodata,de aceea nu ma pronunt,dar tare mult as vrea sa stiu,din experienta ta,in ce masura e performanta in raport cu ce doreai tu sa receptionezi,sau chiar fata de alte antene(de la alte firme) de aceasi dimensiune?)

Leave a comment:

• ANDREI
    replied
    Buna,
    cu antena din semnătură și receptor amiko alien mini cu imagine openpli tapaat am cucerit și acest satelit care deja īmi dădea dureri de cap.Cu 6,8-7 db a reușit alien sa bifeze tot spre deosebire de golden interstar Alpha x care indică in putere 76 și calitate 40 și totuși nu găsește nimic.Cer senin, ora 10 dimineața cu vreo 80 de km mai spre est de Cluj și vreo jumate parca de Gherla, aceste două citadele satelitare fiind mult mai favorizate in recepția acestui satelit decāt locul unde subsemnatul a dat o lupta asemănătoare cu cea din povestea sepulvediana dintre bătrānul care citea romane de dragoste și acel șarpe uriaș
    Toate bune

Leave a comment:

• satelescu
    replied
    Am monitorizat de citeva zile Intelat 901,cel care l-a inlocuit pe 907,in speranta ca semnalul ar putea sa fie ma bun decit saptamina trecuta,mai ales ca n-avem o harta de acoperire de la operator special pentru 27.5W.Cea existenta,ce s-a postat pe unele forumuri,are o alta acoperire,mai favorabila si pentru zona noastra.De aceea am facut teste de semnal mai des la aceasta pozitie.Din pacate semnalul a ramas la acelasi nivel ca in urma cu doua zile.
    Mai jos aveti lista cu transponderii activi si valorile snr pe fiecare asa cum ii receptionez in acest moment.Deocamdata,chiar si la un prag mai scazut a semnalului,inca se poate inchide 11495 V si vedea pachetul BBC,la care adaug si streamul islandez la 11609 V.

satelescu

Leave a comment:

• mitru
    replied
    In cautarea imbunatatirii de semnal si in mod constant căutător fervent al curbei , am ajuns la unele rezultate pozitive , iar bbc urilor le am mai pus 3% calitate , adaugand , sper ,ceva rezerva de semnal.

Leave a comment:

• satelescu
    replied
    A venit vremea sa incercam a ne mai imbunatati semnalul la 27.5W(atit cit ne permite sistemul nostru) pentru cei care l-au receptionat pina acum,fiindca Intelsat 907 a fost inlocuit cu vechiul satelit de la 18.0W,Intel 901,care va fi pastrat la aceata pozitie citiva ani(se vorbeste de vreo cinci ani).N-ar fi nicio problema acest lucru daca semnalul pe acesta ar mai bun.Dar,din pacate,testele din ultimele zile imi arata un semnal mai scazut,in jur de 2dB,chiar mai mult pe unii din transponderi,decit a fost cu o saptamina in urma.
    Cel care a interesat cel mai mult pe amatorii din tara noastra este,cum altfel,11495 V,44100,9/10,pachetul BBC,care pina acum a fost receptionat mai mult in partea de vest si nord-vest a tarii,desigur cu antene de 150cm,mai la vest si cu 120cm.In zona unde intra semnal util pina la 8dB,el are acum in jur de 7dB atunci cind vremea este favorabila,fara intemperii.Deocamdata n-am verificat acest semnal pe o astfel de vreme deoarece numai de citeva zile s-a facut migrarea pe noul(sic) satelit.
    Sper sa avem un feedback de la alti pasionati care receptioneaza pachetul BBC si nu numai,si de pe alti transponderi.

satelescu
    Last edited by satelescu; 26 April 2020, 09:42.

Leave a comment:

Working...
X