Hello Guest, if you are reading this it means you have not registered yet or not logged in. Please take a second, login or register here, and in a few simple steps you will be able to enjoy all the many features of our fine community. Note that lewd or meaningless nicknames are prohibited (no numbers or letters at random) and please introduce yourself in the section for you to meet our community.

PCHOME.RO

Collapse

27.5 W @ Intelsat 901(907)

Collapse
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 3 (0 members and 3 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Si eu am o antena de 85 cm adusa din Germania inca din 2005 si am semnal la fel cu cel de pe o antena micromedia de 135 cm.cred ca si calitatea conteaza.
    Bistrița-Năsăud
    Latitude
    : 47.2
    Longitude: 24.2
    -receptor golden interstar alpha x
    -antenă simetrică al petale 180 cm Terfin
    -lnb Pauxis c band 17 k
    -lnb IBU ku band 0,2 db

Comment

Originally posted by valentin View Post
      se zice ca dimensiunea conteaza ! eu am tot explicat ca e mai importanta calitatea si caracterul !

Iata un exemplu simplu :

in prima imagine vedem semnalul pe antena mea mica : Gibertini 1,5m
      Daca in Timisoara ai 8.4db pe un offset Gilbertini 1.5m (reglat la sange banuiesc ) cred ca in Bucuresti sperantele tind spre zero cu aceeasi clasa de antena, nu? Ma batea un gand, dar vazand topiculasta m-am cam dezumflat.

Oricum, big thanks, foarte util postul.

Comment

Originally posted by satelescu
        ...Am sa fac un test cu alte modele din seria Amiko si voi posta aici rezultatul.
        Am facut un test de semnal si de receptie pe BBC de la 27.5W cu doua modele de receptoare Amiko: Impulse Sat(mini) si Amiko HD 8150 .Ma intereresa in primul rind daca si cum reactioneaza tunerul la un semnal problematic,cum e cel de pe Intelsat 907 al carui focar e in afara zonei noastre de receptie.
        Daca despre semnal si cum se poate receptiona acest satelit,in particular pachetul BBC,am dat destul de multe informatii-sper-utile pe acest topic,intrebarea lui @Andrei mi se pare indreptatita,daca si cu alte dispozitive,in afara de placile dvbs pci,e posibila receptia BBC de la 27.5W,in primul rind,desigur,cu receptoarele de satelit pe care le-am cumparat din magazinele noastre sau de aiurea!?
        Da,se poate receptiona pachetul BBC cu acele receptoare care au implementate symbol rate-ul pina la 45000 Mbps.E bine de stiut acest parametru cind cumparam un receptor.Eu am avut surpriza neplacuta sa constat ca Vantage 7100 HD pe care l-am cumparat in 2008,de peste 400 euro,sa nu stie decit symbol rate-ul de pina la 32000 Mbps.A fost o neglijenta din partea mea sa nu i-au in calcul acest parametru,iar din aceasta cauza nu pot sa-l folosesc pentru receptia BBC-ului de la 27.5W!De aceea intrebarea lui @isr2002 de mai sus
        Originally posted by isr2002
        De unde iei receptor cu SR de 44000 ?
        e cu atita mai valabila acum decit in anii trecuti cind acest parametru a fost introdus la majoritatea receptoarele de satelit indiferent de pretul lor odata cu utilizarea tot mai larga a symbol rate-urilor mari de catre multi furnizori de programe tv.Unii dintre acestia,cum e si BBC-ul,au crezut ca poate limita accesul la programele lor folosind parametrii cit mai dificili de receptie,cum e un simbol rate mare,dar si o rata mare de corectare a erorilor.Un FEC de 9/10,cit are 11495 V,are avantajul ca poate comprima mai multe canale(tv si radio) la o calitate mai buna a imaginii,insa pentru o receptie stabila e nevoie de un semnal mai tare,cu citiva decibeli mai mult peste pragul de receptie decit,sa zicem,un fec de 1/2 sau 2/3.Ori pentru noi,aflati in afara focarului,nici la marginea lui,receptia semnalului in sine e un fel de "codare",si daca totusi il receptionam cu antene mai marisoare,el nu-i nici sigur si nici constant daca nu avem rezerve de semnal.Acest lucru se vede cel mai bine pe bara de semnal cind el e la limita,cind are fluctuatii mai mult sau mai putin mari,fie din cauza conditiilor meteo,dar in principal din cauza ratei mari de erori care trebuie corectati la fec-ul de 9/10.
        Pe linga acesti parametrii de transmisie si a semnalului slab,un alt impediment in plus la receptie e si faptul ca operatorul codeaza,sau daca vreti,ascunde alti parametrii,si anume,pinii video si audio,pe care unele tunere nu-i citesc.Din aceasta cauza ei trebuie introdusi manual,ori direct in receptor,fie cu ajutorul unui editor,cu conditia ca receptorul sa permita accesul la o editare,fie la o cautare avansata.Multe tunere mai vechi au aceasta posibilitate dar din pacate n-au fost gindite pentru symbol rate mare.In schimb cele noi vin gata inzestrate pentru astfel de receptii,la care se mai adauga si un patch prevazut sa citeasca toti pini din stream,in primul rind video si audio,si totodata capabil sa decripteze un sistem usor de spart,cum e Biss,cel folosit pentru pachetul BBC.
        Daca ultima conditie nu mai constituie un obstacol pentru multi amatori cu acces la internet atita vreme cit operatorul va pastra acest sistem de codare,cu siguranta ca,cel putin pe zona noastra,receptia BBC-ului e,cum stiu toti cei care au incercat pina acum,o mare bataie de cap.Citi dintre multi sau putinii amatori de la noi de astfel de "trufandale" sint dispusi sa cumpere o antena mare si ancorata numai pe un singur satelit,care are un singur pachet tv!?!
        Pentru cei care vor sa faca rost de o astfel de antena,au mari sanse sa receptioneze pachetul BBC de vreme ce pe piata se gasesc receptoare,multe la un pret accesibil,inzestrate cu toti parametrii hard/softwares capabili sa "lumineze" si acest pachet.
        Cum spuneam la inceput,testul facut pe cele doua modele de receptoare Amiko mi-a demostrat doua lucruri subliniate mai sus,adica:tunerul,chiar daca nu atinge performanta unui,sa zicem,de Dreambox HD,el este totusi capabil sa inchida semnalul slab,periferic pentru zona noastra,al BBC-ului,fara a mai trebui facute setari avansate pentru pinii V/A,de care pomeneam. Pe de alta parte,Amiko-urile au suport si pentru partea de decodare.
        Atit receptorul Amiko Impulse Sat,mini,cit si modelul HD 8150,pe care le-am testat,au raspuns bine intre orele 15:00/16:00,cind semnalul e cel mai slab pe transponderul 11495 V! Desi majoritatea receptoarelor din ultimii ani sint concepute mai mult pentru partea media si mai putin pentru receptii de dx-eri,am fost placut impresionat ca tunerele celor doua Amiko testate(presupun ca e valabil pentru toata gama)pastreaza imaginea intreaga,in special la canalele HD din pachetul BBC,chiar si daca semnalul scade sau fluctueaza sub pragul de receptie,ca apoi sa ruleze ca si cum stream-ul n-ar fi pierdut pachete.Macrocuburile apar mai ales la canalele in SD,dar indiferent daca sint mai mult sau mai putin accentuate,imaginea inca se pastreaza,chiar deformata.Tunerul lui Amiko e in asa fel calibrat incit mentine semnalul pe bara la aceasi valoare,de 42%->44%,cit era la ora testului,chiar daca aparea din cind in cind freezing la imagine.Din acest punct de vedere e preferabil sa ai tuner care nu-i atit de sensibil la semnale slabe,dar,in schimb,il pastreaza in limite de receptie,spre deosebire de,sa zicem,tunerul lui Alma S2210 sau BCM4505 a lui Dreambox HD,care sint extrem de sensibile insa foarte "jucause" cind sint atinse de un semnal fluctuant.
        Dar dincolo de performantele unui tuner sau altul,ceea ce conteaza cu adevarat la receptia stabila a lui BBC de la 27.5W,cum o stiu toti cei care au incercat receptia lui,este calitatea semnalului captat direct de la antena si mai putin cu ajutorul altor factori fizici(hardware) sau softwares.Ori o antena de calitate,cum bine preciza @Valentin,e un factor favorizant pentru a obtine performante la receptie insa trebuie dublat cu rabdare la reglaje.Dar daca ar fi sa aleg dintre cele doua antene pe care le are,de 1.50 m si 2.30,au as alege pe ultima pentru receptia acestui satelit cu conditia ca ea sa nu fie deformata.Cu o astfel de antena as avea grija sa am siguranta la receptie indiferent de conditiile,in primul rind meteo sau zona geografica in care e instalata,ceea ce cu cea de 1.50 m,cu care receptionez de ceva timp satelitul de la 27.5W,n-o am cu toate ca antena mea e de calitate,iar reglajele,vreau sa cred,le-am facut ca la carte.
        Caci,la urma urmei,toata pasiunea noastra,si fireste performantele,depinde in primul rind de marimea antenei si numai apoi de alte misloace.Ori cit ai fi de Niki Lauda,daca conduci un Trabant n-ai sa ajungi niciodata primul pe linia de sosire
        Iata cum arata semnalul pe 11495 V,44100,9/10,Dvb-S2,cu receptoarele Amiko:

satelescu

Comment

postez aici rezultatele obtinute cu antena offset de 1,5 m,la un full scan !

transponderi H=0 ,V=6

Am gasit urmatorii transponderi :
          1=11089,V,37460,34,32APSK
          2=11129,V,999,12,NBC_QPSK
          3=11495,V,44090,9A,NBC_QPSK
          4=11555,V,29990,56,16APSK
          5=11607,V,1297,34,32APSK
          6=11611,V,2749,34,8PSK

Semnal ...

2.3m Paraclipse Hydro C band ,Titanium LNBF C2W-PLL twin 15K,1,5m Gibertini (85E-45W) , 1,5m Gibertini +Inverto KA+KU, Tbs6983, Vu solo 2,Tehnomate TM 5403HD M3

Comment

@valentin,

Multumesc c-ai postat rezultatul cautarii oarbe cu Crazyscan.Nu stiu daca intentionat ai ales sa scaneze transponderii cu semnal util,dar precum stii deja,sint si altii care,chiar daca nu apar pe analizor,sint totusi activi dar din cauza semnalului slab ei nu sint afisati.Pentru a-i pune in evidenta si totodata pentru o vizualizare mai clara a fiecaruia,imi permit sa-ti recomand citeva setari in Crazyscan:
            1.Stabilesti limitele de cautare oarba in utilitar la "Interval" si tot aici alegi si polaritatea. Nu e nevoie sa scanezi tot satelitul,cum e si acest Intelsat 907,daca e folosita banda de frecvente numai intre 10950-11700 MHz si o singura polaritate,Verticala.Stabilirea acestei limite e foarte utila cind sint foarte multi transponderi apropiati,la distanta de 1 MHz,2MHz,s.a,m.d.,pentru ca putem vedea clar parametrii fiecaruia.Iar pe linga asta este bine sa debifam functia "Mark width" din "Style".Se foloseste doar daca vrem sa stim latimea de banda alocata pentru acel transponder.Dar nu ne ajuta sa vedem clar ce date are un transponder daca sint multi la o distanta mica.E mai mult o functie estetica decit una practica.
            2.Pentru placile dvbs care au chipul STV910X,cum e TBS6983,Crazyscan are o functie foarte utila pentru gasirea transponderilor al caror semnal este slab si ca atare nu poate fi inchis.Acestia nu pot fi vizualizati pe analizor daca nu este activat functia de cautare "BlindScan2" din "Transponders".Tot aici ai optiunea sa salvezi lista cu transponderii pe care i-a gasit utilitarul in functie de aplicatia sau dispozitivul dorit.Setind astfel in utilitar,el mi-a gasit 13 transponders,doi cu semnal unlocked(11118 V&11634V) si unul fals(11187 V).
            Iata cum procedez eu cind folosesc Crazyscan:

Te rog sa scanezi inca odata satelitul cu Crazyscan2 si posteaza rezultatul aici.E interesant de stiut nu numai ce semnal are transponderul BBC-ului,ci si ceilalti,de date,fiindca,sa nu uitam,receptionam un focar care nu-i pe zona noastra.Pentru ca,nu-i asa,avem posibilitatea sa comparam ce-i de comparat fiecare din zona de unde-l receptionam.Distanta care ne separa e si
            un reper geografic,cred,pentru acei amatori aflati in parte central-vestica a tarii ce doresc sa receptioneze acest satelit.

satelescu

Comment

@satelescu

Multumesc pentru indrumari !datorita setarilor facute, la recomandarea dumneavoastra am mai reusit sa scanez satelitul si sa am mai multi transponderi ! de la 6 am ajuns la 12 ! Va postez aici rezultatele scanarii pe acest satelit ..scanat la ora 14:00!

[SATTYPE]
              1=3325
              2=intelsat 907
              [DVB]
              0=12
              1=10961,V,11300,23,3 ;-38 dBm, 6.9 dB; 14:12 29/6/2016
              2=10982,V,999,23,2 ;-38 dBm, 3.3 dB; 14:12 29/6/2016
              3=11001,V,4419,23,1 ;-39 dBm, -10 dB; 14:12 29/6/2016
              4=11018,V,15330,34,2 ;-39 dBm, 4.6 dB; 14:12 29/6/2016
              5=11088,V,37460,34,3 ;-38 dBm, 4.8 dB; 14:12 29/6/2016
              6=11129,V,999,12,2 ;-40 dBm, 6.9 dB; 14:12 29/6/2016
              7=11495,V,44090,91,2 ;-38 dBm, 8.4 dB; 14:12 29/6/2016
              8=11555,V,29990,34,4 ;-41 dBm, 8 dB; 14:12 29/6/2016
              9=11606,V,1297,34,2 ;-43 dBm, 4 dB; 14:12 29/6/2016
              10=11611,V,2749,56,2 ;-42 dBm, 9.3 dB; 14:12 29/6/2016
              11=11635,V,28540,23,3 ;-42 dBm, 6.3 dB; 14:12 29/6/2016
              12=11683,V,999,34,4 ;-41 dBm, 6.9 dB; 14:12 29/6/2016

2.3m Paraclipse Hydro C band ,Titanium LNBF C2W-PLL twin 15K,1,5m Gibertini (85E-45W) , 1,5m Gibertini +Inverto KA+KU, Tbs6983, Vu solo 2,Tehnomate TM 5403HD M3

Comment

A aparut BBC Four HD in pachetul BBC de pe trp.11495 V,44100,9/10 si are PMT 7600,iar pentru a-l memora in device trebuie introdus manual la Video pid-7601 H.264,Audio pid-7602_eng(AAC-LATM),PCR pid-7601.Eu ma folosesc mai mult de playerul DVB Dream,fiindca este usor de configurat si raspunde rapid la comenzi.
                De azi avem imagine pe Channel Four.

@valentin,
                Te rog sa verifici semnalul la 11691 V,473,3/4,8PSK.La mine nu e suficient de tare sa-l pot inchide.Incearca sa inchizi acest semnal prin hard lock mode cu Crazyscan,adica introduci manual 473 la Symbol Rate in fereastra "Carrier search and Constellation" si bifezi "Update modulatioon info" dupa care dai click pe iconita de Cautare.Este un mod de a forta tunerul sa citeasca direct parametrii transponderului reducind timpul de cautare mai ales cind avem un semnal fluctuant,cum intilnim adesea pe transponderii care au semnal in afara sau la marginea zonei noastre de receptie.

satelescu

Comment

Ca in fiecare an,la inceput de iarna,postez semnalul de la 27.5W,atit pentru a actualiza lista transponderilor receptionati in aceasta perioada,dar mai ales pentru ca,cum stiu majoritatea dintre pasionati,temperaturile joase favorizeaza receptia semnalului slab.Poate ca-i va incuraja pe amatorii de la noi sa (mai)incerce,cine stie,sa inchida semnalul transponderul 11495 V,44100,9/10,Dvb-S2.Sint curios si m-as bucura ca si alti amatori de la noi sa receptioneze Intelsat 907,asa cum a reusit @Valentin.
                  Intimplarea a facut ca in aceste zile sa testez noul model de receptor "Amiko NEO Combo" pe transponderul BBC-ului;am fost placut surprins ca-l poate receptiona dar si ca se poate vizualiza acest pachet.N-am facut nicio poza cu acest test,dar daca cineva doreste o proba in acest sens,voi cauta s-o postez cit mai curind posibil.

satelescu

Comment

Receptia pachetului BBC de la 27.5W cu receptorul Amiko NEO Combo:

satelescu

Comment

Buna seara.Tocmai am localizat satelitul si frecventa dar nu o pot inchide.Intra si iese foarte repede chiar si pana la 58 pe bara de calitate.Multumesc tuturor pentru sfaturi si in special domnului satelescu pentru acribia cu care prezinta orice informatii privind receptia acestui satelit problematic.Cu bine.
                      Bistrița-Năsăud
                      Latitude
                      -lnb Pauxis c band 17 k
                      -lnb IBU ku band 0,2 db

Comment

am si eu un receptor ab ipbox 910hd nu gaseste programele bbc ... oare care este cauza nici satelitul nu lam gasit cu frecventa de la bbc. multumesc astept raspuns.

Comment

Eu am introdus frecventa manual si am deplasat farfuria de la pozitia 25 vest (postul NTA)spre 27, 5 vest.Nu am putut inchide totusi semnalul.Dimineata(5, 15) calitatea oscila intre 32-44.Nu am timp sa duc receptorul langa farfurie, poate asa as putea creste/stabiliza calitatea.Semnalul intra foarte greu.Multumesc din nou tuturor pentru sfaturi.Cu bine.

Bistrița-Năsăud
                          Latitude
                          -lnb Pauxis c band 17 k
                          -lnb IBU ku band 0,2 db

Comment

@ANDREI,Incearca sa faci reglaje fine(lnb(IBU)skew,elevatie,etc) in timpul serii,dupa ora 20:00.Semnalul creste cu aproape 0.5-1 dB(depinde si de vreme)intre 19:00-23.00.Acum ca temperatura este foarte scazuta ai sanse sa treci de 58% la 11495 V.Fiind transmis in dvb-s2(nu si 8psk) semnalul poate fi inchis la limita,cu putin noroc,in jur de 6.7 dB,iar imaginea va fi cu macrocuburi.Nu trebuie sa duci receptorul linga antena sa faci reglaje,ci sa chemi un prieten care-ti va spune(by phone)daca creste sau scade semnalul in timp ce umbli la antena.Cine stie,poate ai noroc sa obti semnal,cum spuneam,la limita.
                            Cu antena mea de 110 cm semnalul pe 11495 V e in jur de 5dB.Pe unele frecvente,de date,el poate fi inchis.Desigur ca receptorul Alma,pe care il ai,n-are cum sa "simta" acest tip de semnal din cauza modului ACM/VCM.
                            Iata ce semnal(la ora-20:00) am la 11495 V cu antena de 110cm si 150cm.Cu ultima receptionez semnal util 24/24.L-am verificat cu AlmaS2210 si placa 6983.

satelescu

Comment

Am facut o gafa enorma.In loc sa raman pe pozitie, de curiozitate am dus farfuria pe 30 vest si, in loc sa dau o scanare doar pentru posturi necodate am dat o scanare si pentru canalele necodate.Cred ca au intrat cateva sute de canale si la finalizarea cautarii nu stiu pe ce buton al telecomenzii am apasat dar mi-au disparut toate listele de satelit(imi scria memorie plina).O iau de la capat in limita timpului.Sambata aceasta cred ca o sa mai manivelez putin by phone.Toate cele bune.
                              Bistrița-Năsăud
                              Latitude
                              -lnb Pauxis c band 17 k
                              -lnb IBU ku band 0,2 db

Comment

Scan Intelsat 907-27.5W in aceste zile caniculare.Ca de obicei seara se prinde cel mai tare semnal.11495 V(pachetul BBC)in jur de 8 dB.

satelescu

Comment

Working...
                                X