Hello Guest, if you are reading this it means you have not registered yet or not logged in. Please take a second, login or register here, and in a few simple steps you will be able to enjoy all the many features of our fine community. Note that lewd or meaningless nicknames are prohibited (no numbers or letters at random) and please introduce yourself in the section for you to meet our community.

PCHOME.RO

Collapse

27.5 W @ Intelsat 901(907)

Collapse
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 3 (0 members and 3 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Mda, deci fara BBC pentru mine, 3m este prea mult pentru terasa unui bloc.
    Totusi poate este cineva din Bucuresti cu antena de 1.8-2.5m dispus sa testeze acest satelit.

Comment

m-as baga si eu mai mult pentru BBC-urile alea

acuma ma intereseaza daca cu o antena de 2m in Iasi as avea vreo sansa sa receptionez BBC-urile

vreo recomandare de antena mare ? Paraclypse Hydro sau modelul asta http://dk-sat.ro/index.php?l=ro&m=2&...&p=15&fid=255&
      EVO Slim OpenATV 6.0
      1.8m Prime focus
      LNC Inverto Ultra Black

Comment

Originally posted by Phenom
        m-as baga si eu mai mult pentru BBC-urile alea

acuma ma intereseaza daca cu o antena de 2m in Iasi as avea vreo sansa sa receptionez BBC-urile...
        Inainte de a cumpara o antena pentru pachetul BBC ar fi bine sa te interesezi in prealabil de la cunostiintele tale din zona care au antene ceva mai maricele daca si cit semnal le intra la 11495 V!In functie de cit semnal au pe acest transponder,ai putea sa te decizi daca merita sa cumperi antena mare.
        Nu intimplator postez pe acest topic semnalul pe care-l obtin si cu antena de 110 cm,nu numai cu cea de 150 cm,ca cei din zona mea sa evalueze sansele de-a receptiona pachetul BBC cu antenele pe care le au si/sau daca merita sa o schimbe.Daca le intra semnal,sa zicem,de 4 sau 5 dB,firesc e sa aiba sanse mai mari sa-l inchida daca isi schimba antena sau sa umble la reglaje.Spun o banalitate,dar cind trebuie sa scoti bani multi din buzunar pentru a-ti satisface o curiozitate sau o placere e bine sa stii inainte la ce te astepti.

In zona mea,chiar daca a nins,semnalul pe transponderul BBC-ului de la 27.5W s-a mentinut azi tot timpul in jur de 9.0/9.1 dB.E adevarat ca nu s-a depus prea multa pe antena.
        Si daca tot tin antena de 1.5m mai multa timp pe Intelsat 907,monitoriz mai des semnalul pe acest satelit.Si constat ca,spre deosebire de anii trecuti,culmea bucuriei,cel mai stabil dar si cel mai bun semnal,dintre toti transponderii pe care-i receptionez,e la 11495 V!La ceilalti,cind creste,cind e mai slab.Si trebuie sa recunosc ca ma surprinde,fireste placut,si pe mine.De parca spotul ar fi si pe zona noastra.

satelescu

Comment

reflexia zapezii poate fi un ajutor nesperat, uneori

Comment

Originally posted by vampyrus View Post
            Incet, incet ne apropiem de Bucuresti, cu antena de 2m nu sare nimeni ?
            Esti tari cu "saritul" mi-am descretit fruntea ca aveam o zi cam naspa vampire.Cred ca in bucale antena de 240 ar fi buna pt receptionarea BBC in conditiile date
            PrimFocus 1.5m 56E-30V

Comment

Daca mai intereseaza pe cineva semnalul pe trp. BBC-ului la inceput de anotimp,inca in perioada de outage,iata cum arata primul test de semnal pe trp. 11495 V la inceput de primavara cind ploua destul de tare si temperatura este de +7 in Cluj-Napoca.Cum era si normal el a scazut la limita pragului de receptie,in unele momente chiar sub acesta.Precum se poate vedea din screensh,semnal scazut pe toti transponderii,la unii chiar si cu 3 dB. El se mentine la limita si atita vreme cit ramine la 6.5 dB-57% se poate vedea programul.
              Plouia a scazut din intensitate la ora cind postez acest mesaj,semnalul urcind la 7.6 dB sau 63 %:

satelescu

Comment

Scanat azi Intelsat 907-27.5W la ora 15:00.Temperatura la Cluj in jur de 21C.Semnal bun pe transponderul 11495 V,44100,9/10(BBC pack) la aceasta ora,de peste 8.0dB;ca de obicei seara creste si pina la 9 dB.

satelescu

Comment

Pentru cei interesati de 27.5W,mai jos semnalul pe fiecare transponder receptionat.Unii au disparut-11013 V,11133 V,11141 V,11583 V,altii au fost activati:11017 V si 11088 V,dar fara un beneficiu imediat.In schimb ultima noutate e Channel 5 HD in pachetul BBC!Deocamdata semnalul pe acesta nu scade sub pragul receptiei(55%) decit daca ploua intens.

satelescu

Comment

Verificat semnalul in doua momente ale zile,ora 15:00 si 20:20,pe transponderul 11495 V(pachetul BBC),cind temperatura de afara a depasit 30C.Semnal util,la limita,in jur de 6.5 dB,la ora 15:00,cind el este de obicei mai slab decit seara,iar temperatura exterioara a ajuns la 33C.Receptie la limita dar care e periclitata de o usoara fluctuatie ce se poate observa pe bara de semnal chiar daca afara este o vreme calma,fara vint.
                    In schimb,dupa ora 20:00,ca de obicei semnalul este mai puternic si,deci,receptia e mai sigura chiar la temperatura de 30C,la ora cind am testul de semnal.
                    Reamintesc ca pentru receptia trp. 11495 V,44100,9/10 m-am folosit de antena de 150 cm,lnb IBU cu inele scalare si placa TBS6983.
                    Iata cum arata semnalul in dB si procente la cele doua ore mentionate:

satelescu

Comment

Buna ziua.Fara acea placa se poate receptiona?Multumesc.
                      Bistrița-Năsăud
                      Latitude
                      : 47.2
                      Longitude: 24.2
                      -receptor golden interstar alpha x
                      -antenă simetrică al petale 180 cm Terfin
                      -lnb Pauxis c band 17 k
                      -lnb IBU ku band 0,2 db

Comment

pachetul BBC se poate receptiona cu orice fel de receptor HD !Imprtant e sa ai semnal de pe respectivul satelit ! E necesara antena de castig pe teritoriul Romaniei ! In vestul tarii se receptioneaza cel mai bine !Succes
                        2.3m Paraclipse Hydro C band ,Titanium LNBF C2W-PLL twin 15K,1,5m Gibertini (85E-45W) , 1,5m Gibertini +Inverto KA+KU, Tbs6983, Vu solo 2,Tehnomate TM 5403HD M3

Comment

se zice ca dimensiunea conteaza ! eu am tot explicat ca e mai importanta calitatea si caracterul !

Iata un exemplu simplu :

in prima imagine vedem semnalul pe antena mea mica : Gibertini 1,5m

satelit 27,5W ora 15:00

in a doua imagine :antena Pacaclypse hydro de 2.3m

satelit 27,5W ora 15:30

desi e o diferenta intre dimensiunile lor .. totusi offsetul de 1,5 "bate" circularul de 2,3m cu o diferenta de juma de db !Optimismul din mine .. imi spune ca daca m-as sui pe antena circulara sa mai incerc sa mai scot din reglaje ceva semnal as putea avea succes cu egalarea ... poate chiar depasirea nivelului de semnal ,dar un zambet "arzator" de 35 grade ma face sa nu ies la ora asta din casa
                          2.3m Paraclipse Hydro C band ,Titanium LNBF C2W-PLL twin 15K,1,5m Gibertini (85E-45W) , 1,5m Gibertini +Inverto KA+KU, Tbs6983, Vu solo 2,Tehnomate TM 5403HD M3

Comment

Originally posted by valentin View Post
                            pachetul BBC se poate receptiona cu orice fel de receptor HD !
                            De unde iei receptor cu SR de 44000 ?
                            SHALOM

Comment

Originally posted by isr2002 View Post

drept e ... greseala mea ! eu am scanat posturile cu vu solo 2 , le-a gasit .. dar nu veam imagine .. ma gandeam ca sunt codate si nu am key ( lyngsat spune ca sunt in B|ss,lucru care nu ma prea interesa) ,doream doar sa vad nivelul de semnal ! Si credeam ca merge pe receptor ,daca al meu le gaseste la scanare :

Comment

Originally posted by isr2002 View Post
                                Receptorul Alma S2210 stie symbol rate mare,de 44100 Ks,cum e acesta la 11495 V.Nu stiu ce pret are acum,dar cind l-am cumparat acum trei ani costa in jur de 250 lei.Nu stiu daca se mai fabrica acest model si unde l-ai putea gasi?
                                Pe acest topic,la #40,colegul nostru @MariusT ne spune ca receptioneaza pachetul BBC cu receptorul AmiKo 8250+.Am sa fac un test cu alte modele din seria Amiko si voi posta aici rezultatul.

Originally posted by valentin
                                ... In vestul tarii se receptioneaza cel mai bine
                                Felicitari pentru reusita.Sper sa-ti pui la punct reglajele la antena Paraclipse's Hydro de 2.3m.Eu ma astept sa scoti semnal intre 9->10 dB pe acest transponder.
                                Te-as ruga sa faci o scanare cu placa tbs pe toata banda si sa postezi rezultatul.Vreau sa stiu ce semnal ai pe ceilalti transponderi de pe Intelsat 907?
                                Multumesc inca de pe acum.

satelescu

Comment

Working...
                                X