Hello Guest, if you are reading this it means you have not registered yet or not logged in. Please take a second, login or register here, and in a few simple steps you will be able to enjoy all the many features of our fine community. Note that lewd or meaningless nicknames are prohibited (no numbers or letters at random) and please introduce yourself in the section for you to meet our community.

PCHOME.RO

Collapse

Ka band-Receptie in banda ka

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 1 (0 members and 1 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Hi @nirolf,

LNB(DRO band D) XMW9216DF:150 $+feedhorn FD9000:50$+shipping via FedEx in Romania:100 $=300$.Atit a costat in aprilie 2015.Nu stiu daca pretul a ramas acelasi ca anul trecut.Trebuie intrebat un domn Jin(daca o fi ramas acelasi) sau oricine de la departamentul vinzari:[email protected]

satelescu

Comment

which is better in performance & hunt weak signal ?
      inverto (IDLK-SINL20-KAKUO-OPP)
      or
      (xmw R9216DF + FD9000 horn)

Comment

Originally posted by satelescu
        ...Probabil ca e posibila o receptie cu o antena de 1.20,cel putin in zona mea,dar ar fi problematic daca se foloseste un lnb Dro.Poate nu e sigur si cu un PLL.Ramine de verificat...
        Am verificat recent aceasta posibilitate pe doua antene de marimi diferite,mai mici de 120 cm,pe un Triax de 112/100 cm si pe Telecom Dolce de 66/60 cm si,desigur,cu lnb Inverto Ka+Ku,prezentat mai sus,la #119.Testele de semnal cu cele doua antene pentru receptia in banda Ka,cel putin la pozitia 16.0E,sint peste asteptari,rezultatele,as zice,fara nicio exagerare,fiind extraordinare.
        Cu prima antena,de 106 cm,am putut inchide aproape toti transponderii in banda Ka,mai putin 21543 H,1000,3/4,-21548 H,144,3/4,-21564 H,128,3/4.Pentru acestia,cu symbol rate-uri atit de mici, trebuie un semnal mai puternic,peste 13 dB,chiar 15 dB!
        Testele pe antena de 63 cm le-am facut,trebuie sa recunosc,ca urmare a rezulatului foarte bun obtinut cu prima antena.Aveam unele indoieli,nu atit ca spectrometru nu-mi va arata un oarecare nivel de semnal,ci daca il voi putea inchide cel putin pe un transponder?!Surpriza a fost cu atit mai mare cu cit la o prima scanare utilitarul Crazyscan a inchis semnalul pe patru transponderi:21538 H,12547 H,12561 H,12587 H,de fapt cei cu puterea cea mai mare indiferent de marimea antenei.Dupa un mic tweak la lnb inca patru(21539 H,21549 H,21576 H,21585 H)au putut fi receptionati!
        Mentionez ca testele de mai sus le-am facut pe o vreme insorita,calma,temperatura fiind in jur de 25C.
        Mai adaug la cele consemnate mai sus un amanunt pe care nu l-am luat in considerare atunci cind am facut primul test in banda Ka la 16.0E cu acest lnb Inverto Ka+Ku(#107) pe antena PFA de 150 cm,si anume ca el da rezultate mai bune pe antene de offset!Ceea ce de fapt n-ar fi trebuit sa ma surprinda,fiind destinat acestui tip de antene,la care un factor favorizant este desigur acoperirea foarte buna,de 52 dBW,cit are Eutelsat 16A pentru banda Ka pe tot continentul european!Se poate observa ca semnalul general pe toti transponderii cu antena offset de 106 cm si cu lnb Inverto Ka+Ku este mai bun decit cel obtinut cu cea de 150 cm(#119),chiar fata de lnb DRO XMW de la #107.
        In concluzie,receptia in banda Ka de la 16.0E e posibila cu antene obisnuite cu conditia sa fie folosita o placa dvbs capabila sa inchida semnalul cu symbol rate-uri mici sau receptoare cu tuner performant,cum e Openbox SX6,si fireste acest lnb Inverto Ka+Ku,care,din pacate pentru amatori,e destul de scump,de 75 Euro.Cine stie,daca nu cumva dupa marirea salariului din ultimul an,el a devenit accesibil pentru o parte din acestia Am sa fac teste si cu o antena Boom(81/85cm)daca voi avea timp...
        Postez imagini cu transponderii inchisi cu antena de 63 cm si utilitarul Crazyscan:

satelescu

Comment

Am facut din nou teste in banda Ka cu lnb-ul Inverto Ka+Ku(IDLK-SINL20-KAKUO-OPP)(multumesc din nou lui @Bonou2),pe care l-am incercat prima oara in 2016( #119 ) cu antena de 150cm,si apoi, pe alte antene(vezi #123).
          Fiindca pozele postate pe forumul nostru cu receptia in aceasta banda nu mai pot fi vazute din cauza inchiderii host-ului de imagini si,totodata,vrind sa actualizez lista cu transponderii pe care-i receptionezi in acest moment,m-am gindit sa public din nou imagini cu acelasi lnb Inverto folosit acum doi ani,cu rezultate bune,ca prima data,si cu acesta ocazie sa actualizez lista cu transponderii gasiti.Si de asta data am fost multumit(cum altfel!) de ce-am obtinut cu el.Mi-a fost de mare ajutor pentru inchiderea semnalului pe transponderii la 16.0E,care,cum stim deja, au sr-uri mici si sint atit de apropiati unul de altul incit cu lnb-ul XMW DRO(Dielectric Resonator Oscillator),desi mai sensibil,de abia am reusit sa inchid citiva.
          Iata ce se poate receptiona la 16.0E,la sfirsit de noiembrie 2018,cu placa dvbs(Crazyscan,TSReader,IQMonitor,etc) si cu DM920 920 4K.

satelescu
          Last edited by satelescu; 30 November 2018, 14:03.

Comment

Eutelsat 7B @ 7 East Ka-band

LNB Ka+Ku Inverto,antena de 150cm,placa si aplicatii dvbc:
            21573 H,2441,2/3,Dvb-S2-TPA,
            21752 H,17271,2/3,8PSK-pachet Muvi TV
            21728 H,7200,3/4,8PSK-feed(codat).

satelescu

Comment

Ka-band Astra 3B @ 23.5 East

Numai doi transponderi de Ka-band sint activi la 23.5E,si acestia sint pentru date,gasiti cu acelasi echipament de receptie ca la pozitiile 16.0E si 7.0E:
              21465 V,34285,3/4,8PSK,
              21545 V,30000,3/4,8PSK-AOL.

satelescu

Comment

Felicitari maestre! Unde ai gasit timp sa scanezi toate benzile, toti satelitii? Daca stii pe undeva ceva timp de vanzare, ma intereseaza si pe mine.

Ca de obicei, mi-ai starnit interesul cu banda Ka. Ce e drept m-ar interesa in special 9E, pachetul irlandez, polarizare circulara. Ai incercat receptia acelui tp? Stiu ca lnb-ul tau e cu polarizare liniara, dar nu m-ar mira ca in scurt timp sa reusesti receptia acelui tp.
                Ce antena ai folosit? Offset sau PF? Daca ai folosit PF ai pus cumva si inele scalare (gen cele de pe alibaba)? Desi nu cred ca merg in Ka, sunt pentru Ku...

Comment

Prima mea experienta in banda Ka am descris-o la #68 si #107 pe acest topic,si a fost chiar la 9.0E,pe Eutelsat Ka-Sat 9A,si la 33.5W-Hylas 1/4.Stiam dinainte ca e greu de receptionat pachetul irlandez la aceasta pozitie,dar dupa citeva incercari,toate nereusite,mi-am dat seama ca e imposibil de prins orice urma de semnal la 20185 L.Desigur ca apoi m-am interesat daca cineva din Europa ar putea receptiona acel transponder.Din pacate,dupa stiinta mea,nimeni,chiar dx-erii renumiti,pe continentul nostru n-au reusit sa capteze semnalul de pe spotul Irlanda.Ba mai mult,dupa unele marturii,chiar unii insulari englezi n-au putut sa-l receptioneze.
                  Despre ce s-a intimplat cu lnb Inverto Twin Ka Circular Dual polarity dupa testele facute de mine,poti citi paginile anterioare ale topicului.Sper sa nu fi descurajat de o "aventura" in banda Ka chiar daca n-o sa prinzi pachetul irlandez.Eu cred ca merita sa incerci,dar te avertizez,daca nu stii,ca nu receptia e o problema,ci pretul exorbitant(dupa buzunarul nostru) al lnb-urilor pentru cele patru benzi(A,B,C,D) ale Ka-ului.Cele folosite de mine pentru testele descrise pe acest topic erau/sint pentru banda B(Inverto 19.7-20.2 GHz) si D(Inverto PLL 21.2-22.2 GHz) si,mai jos,un DRO din Corea-XMW R9216DF(21.2-22.2 GHz).
                  N-am folosit inele scalare de la Aliexpress,ci cele confectionate de mine(model Invacom) pe lnb-ul corean DRO,insa fara un impact semnificativ.Toate receptiile in banda Ka le-am facut pe antena de 150cm.Am verificat receptia si cu antene mai mici cu rezultate bune(vezi mai sus la #123)

satelescu
                  Last edited by satelescu; 6 December 2018, 17:02.

Comment

Pe flysat e o harta de acoperire care arata chiar incurajator pentru spotul Ireland. Ba mai mult Inverto are un LNB dedicat acestui serviciu. Harta de acoperire anexata la descrierea LNB-ului este iarasi buna. Si cu toate acestea, din brosura de pe site-ul Eutelsat inteleg ca e vorba de 82 de spoturi cu max 250 km diametru fiecare. Acum inteleg de ce ai spus despre acest tp ca este aproape imposibil de prins... Poate e pentru Irlanda de Nord. Hm, numai 250 km?!

Si cum sunt 4 benzi (nu stiam, am mai invatat ceva nou, merci ), adica iti trebuie 4 tipuri de LNB, poate si mai multe daca nu exista cu polarizare duala, (toata) banda Ka pare un target greu de atins.

LE: Trebuie sa citesc tot topicul, daca ma grabesc inutil incep sa scriu prostii sau ma pot lasa luat usor de val...
                    Last edited by xyzzyx; 5 December 2018, 22:03.

Comment

https://www.sagemillimeter.com/conte...535-358-X1.pdf
                      satelescu likes this.

Comment

Working...
                      X