Hello Guest, if you are reading this it means you have not registered yet or not logged in. Please take a second, login or register here, and in a few simple steps you will be able to enjoy all the many features of our fine community. Note that lewd or meaningless nicknames are prohibited (no numbers or letters at random) and please introduce yourself in the section for you to meet our community.

PCHOME.RO

Collapse

Outdoor - Antene Satelit, Feed-uri, Ghid-uri, LNB-uri, cabluri

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 1 (0 members and 1 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

O toroidala cel putin teoretic ar trebui sa aiba o deschidere de vreo 40 grade fara pierderi prea mari teoretic dupa datele tehnice.
    1m Offset AL (68,5E - 31,5W), actuator 24", WinTV DVB-s 1.3, Nexus-s 2.1, Skystar2 2.3P, TBS 5925, Positioner: Sat Control PMP 102, V-Box II, Receiver analog "Europa SR 500"

Locatia ramine Palinca City!

Comment

Lnb single monoblock 3 triplefeed

Stie cineva unde pot gasi un lnb single monobloc triplefeed? Intr-o vreme aveau cei de la Elstar Oradea, de la INVERTO, dar nu au mai adus.

Comment

pe e bay ai cautat ?

Comment

Originally posted by nirolf View Post
          pe e bay ai cautat ?
          Da, am vazut ca exista pe e-bay, dar si pe alte magazine online din Europa. Ma interesa sa cumpar din tara, cu garantie etc... Pe e-bay sunt si multe tepe...

Comment

pe e bay sunt multi vinzatori care primesc cotatii din partea cumparatorului, cu toate consecintele !
            alegerea i-ti apartine, evident

Comment

Salut
              Unde pot gasi o montura polara pentru o antena prime focus de 1,4m? Sau se poate modifica montura fixa?

Comment

tehnic b sau peruvision, poate pe comanda
                e bay ?

Comment

Si am realizat si schela pentru: antene, wifi, camere si DVBT:

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

Mai am de plantat...
                  Last edited by spoealar; 19 July 2017, 11:21.
                  Per aspera ad astra !

Vu+zero 4K, Emme esse 115cm, Technisat 33cm, Triax td-78, Sky Zone 2 Triax Dish, Digipower HH SG2100

Comment

M a fentat photobucket ul

Per aspera ad astra !

Vu+zero 4K, Emme esse 115cm, Technisat 33cm, Triax td-78, Sky Zone 2 Triax Dish, Digipower HH SG2100

Comment

Poate confirma cineva ca Inverto Black Ultra are probleme pe polaritatea orizontala ?
                      Se dau 2 canale tv de pe Nilesat 7west : 7C Iraq V FEC 5/6 si Nile Comedy H FEC 5/6 . Pe primul am semnal 38% iar pe al doilea 33%. Ambele merg fara macroblocuri. Limita unde apar macroblocuri este 32% in cazul meu deci sunt foarte aproape. Pana zilele trecute credeam ca polaritatea verticala are ceva mai mult semnal pana cand m-am gandit sa rotesc lnb-ul la 90 grade pentru a schimba polaritatile. Am ramas uimit cand canalele inregistrau acum invers procentele.

Am repetat testul pe mai multe canale cu semnal slab de pe alti sateliti si se confirma. NU este doar indicatie a receptorului meu. Chiar e semnal mai puternic pe polaritatea verticala. Am schimbat alte lnb-uri dar acestea sunt atat de slabe incat nu mai receptionez cu ele canalele mai sus mentionate. Polaritatea orizontala este mai slaba dar nu atat de slaba incat sa nu bata orice alt lnb pe care il mai am eu.

Asa fac toate lnb-urile inverto black ultra sau este al meu cu defect ?

Comment

Am un LNB unicable + 2 iesiri universale, IDLB-QUDL42-UNI2L-1PP
                        Problema e ca una din acestea 2 s-a coclit, e functionala totusi, dar m-a gandeam s-o schimb.
                        Daca desfac carcasa ca sa ajung la mufa din interior il distrug? Are vreun gaz inert sau ceva de genul asta? E cam ca la HDD-uri?
                        Ca decat sa-l stric...

Comment

Nu stie nimeni, n-a umblat chiar nimeni intr-un LNB?

Comment

eu am deschis unul dar era deja stricat

Comment

Nu are nici un gaz..povesti cu HDD...se poate desface dar se cam mutileaza acel capac de aluminiu care il protejaza. Se taie de jur imprejur acel silicon si se indeparteaza capacul. Cu putina atentie se dezlipeste firul cald (cel din mijlocul mufei) sau se taie mai intii, pe urma se desfileteaza mufa. Da, este o mufa F obisnuita cu lipire.. Costa 2 lei. Se infileteaza mufa noua, se lipeste si gata operatie reusita.Dar ca pacientul sa nu moara de umezeala se lipeste la loc marginea capacului cu un silicon auto rosu(sau negru)dupa preferinta ca cel folosit la garnitura de la chiuloasa...GASCHET SILIKON. Este un tub ca pasta de dinti si costa 14 lei. Mult noroc si spor la treaba.
                              Last edited by DANNYRO28; 18 November 2018, 22:06. Reason: gresala de redactare
                              40W--115E

Comment

Working...
                              X