Your contribution will be used to pay for our hosting service.
THANK YOU FOR YOUR CONSIDERING CONTRIBUTING!

PCHOME.RO

Collapse

Sdr

Collapse
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 1 (0 members and 1 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Sdr

Salut.
    Am postat aici in rubrica radio, fiindca cu anumite receptoare tip SDR cum sunt RTL-SDR, SDRuno si modelele gamei respective are cam 4 modele, si multe alte modele, se poate receptiona o multitudine de unde radio, meteorologie din sateliti meteo, meteorologie in sistem fax trensmis in unde scurte, radar avioane, comunicatii marine, si multe, multe altele.
    Pentru cine se plictiseste si vrea sa faca ceva nou, acest domeniu ofera o mare satisfactie sa ai posibilitatea sa arunci un ochi in bransa respectiva.

Am pus cateva imagini transmise in unde scurte in frecventa 7.878.100 Mhz, de la statia din Hamburg-Pinneberg Germania, si receptionate cu un SDRuno care receptioneaza unde radio de la 1 khz la 2 ghz.

Dan70 and spoealar like this.
    DM 8000 HD, DM 920 UHD, Emme Esse 125, Tricolor, Focus, OSCAM, TBS 5590, TBS 5520 SE

Alte 4 imagini interesante receptionate.

Dan70, spoealar and 3 others like this.
    DM 8000 HD, DM 920 UHD, Emme Esse 125, Tricolor, Focus, OSCAM, TBS 5590, TBS 5520 SE

Comment

In postarea de mai sus am aratat una din aplicatiile ce se poate face cu SDRuno.
      Aplicatia de urmarire si interceptare este o aplicatie libera si nu e supusa vreunei interdictii.
      Mai jos o sa descriu cum se poate intercepta si urmarii traficul aerian pe o raza aproximativa de 200 km, dar se poate extinde la o distanta si mai mare. Pentru ca sa se poata receptiona antena trebuie sa fie cat mai sus si cablul cat mai scurt. Un cablu lung la frecventa de 1 090 000 000 Mhz are pierderi mari cum urca frecventa. Eu am optat pentru un cablu Ecoflex 10 cu conectori N.
      In tandem cu SDRuno (cazul meu) se poate asculta turnul de control trafic aerian din Bucuresti, si Budapesta la mine pe frecventa 136.379.000 Mhz, si se mai pot identifica indicativele unor aeronave.
      Softul folosit este simplu de configurat, usor de realizat antena, care este foarte mica, e mai mare cat o palma de om matur.
      Receptorul este un SDR-RTL, si o sa pun de unde se downloadeaza aplicatiile, si constructia antenei.

Se downloadeaza programul RTL 1090 de aici.
      Constructia antenei de aici, e antena din exemplul 2 arata ca un arici.
      Se downloadeaza de aici virtual radar.

Prima actiune e sa va asigurati ca aplicatia RTL 1090 e configurata corect si primeste semnale de la antena, dupa care virtual radar, si acolo este un link web in genul http//1.2.0.7/virtual radar care se acceseaza, se deschide o pagina web si o sa mai fie necesar sa se faca cateva setari de locatie, si altele dupa preferinta fiecarui utilizator.

O imagine cu programul in functiune, si antena.

Dan70 likes this.

Comment

Your contribution will be used to pay for our hosting service.
      THANK YOU FOR YOUR CONSIDERING CONTRIBUTING!

Working...
      X