Your contribution will be used to pay for our hosting service.
THANK YOU FOR YOUR CONSIDERING CONTRIBUTING!

PCHOME.RO

Collapse

Receptie DX in radiodifuziunea terestra

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
Collapse
Currently active users viewing this thread: 3 (0 members and 3 guests)
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Nu exista niciun RRA pe 106.5 MHz !
    Dar ai Vacareni pe 106.4 care intra permanent in Bucuresti daca ai antena degajata pe bloc.
    Cand e propagare intra tare ca un local in Bucuresti si il vezi si pe langa frecventa centrala daca ai un receptor nemodificat pt. DX extrem, cu banda de trecere a FI-ului larga,
    Ori ai intermodulatii.( overload )

Si te rog, nu mai posta liste fara capturi doveditoare ale receptiilor respective.

Scrie si in postarea #1 a acestui topic.

Liste sunt din belsug aici
    Last edited by 007/Ro; 18 May 2019, 19:41.
    RDI-Boards XtraFM !

R
    TVDXRO
    DXinfo Feeds Keys
    RDI

Comment

Ascultabil/audibil este RRA pe 106.5 MHz, cel putin din pozitia si cu tunerul/antena mea. 106.4 si 106.45 nimic. 106.55 deja intra europa fm. In consecinta intrebarea ramane, poate va putea raspunde cineva mai abilitat.
      'capturi' la un sunet din boxe si un tuner analogic sunt mai greu de facut....

Comment

Ai lista oficiala cu toate frecventele Radio Romania Actualitati aici

La urmatoarea insolenta scot sabia din teaca !

Potoleste-te !

Z-Rock - Razgrad in Bucuresti

Last edited by 007/Ro; 18 May 2019, 19:38.
        RDI-Boards XtraFM !

R
        TVDXRO
        DXinfo Feeds Keys
        RDI

Comment

BNR Horizont Slănčev Briag Edelvajs in Bucuresti

RDI-Boards XtraFM !

R
          TVDXRO
          DXinfo Feeds Keys
          RDI

Comment

Originally posted by vladdygo View Post
            Ascultabil/audibil este RRA pe 106.5 MHz, cel putin din pozitia si cu tunerul/antena mea. 106.4 si 106.45 nimic. 106.55 deja intra europa fm. In consecinta intrebarea ramane,
            Probabil Constanta-Baneasa -106,6 Mhz ...

Comment

Nici vorba de asa ceva !

Daca citeai atent si gandeai un pic, ai fi vazut ca el deja de la 106.55 afirma ca prinde Europa FM, local puternic din Bucuresti, care este cu 150 KHz mai sus pe 106.7 MHz,
              Ceea ce spune adevarul despre aparat !
              Adica, receptorul respectiv are o selectivitate mediocra, de duzina, cu o banda de trecere a FI-ului larga, improprie receptiilor DX !
              Si mai scrie singur ca sufera si de intermodulatii ( overload ), cum scrie el " armonice " de la R Romantic.

Q.E.D.

Subiect inchis.

Postati capturi cu receptii DX pe acest topic si lasati gargarismele naive empirice !

Sunteti pe RDI nu pe Flascpedia unde se incurajeaza prostia si pseudo-stiinta.

Last edited by 007/Ro; 19 May 2019, 09:49.
              RDI-Boards XtraFM !

R
              TVDXRO
              DXinfo Feeds Keys
              RDI

Comment

Originally posted by Costel DVB-T View Post
                Probabil Constanta-Baneasa -106,6 Mhz ...
                La asta ma gandeam si eu analizand lista oficiala a frecventelor cf. RRA si CNA. E putin bizar considerand ca antena e un yagi cu 3 elementi polarizare orizontala si orientata spre culoarul Costila. Montata pe polarizare verticala din pacate devine inutila.
                Surpriza placuta este Radio Cluj 95.6 Feleacu care intra in mod constant de vreo 3 saptamani de cand am scos 'joarsa' yamaha de la naftalina. Daca cineva din Bucuresti mai poate testa as fi bucuros sa ne impartasasca (nu e nevoie de capturi ca am maturitatea sa va cred pe cuvant).

Intre timp am instalat si o antena de AM cu orientarea NV si voi testa deseara cu aceeasi 'joarsa', plus inca 3 'joarse': Capri & Stassfurt (pe lampi) si un National Panasonic R-3000 pe baterii.
                Revin cu lista in masura in care domnul oo7 nu ne da ban tuturor ca sa-si admire singur interesantele capturi.

Comment

Cu insolenta si cu liste chioare neinsotite si de capturi doveditoare ale receptiilor respective vei admira sigur de pe margine ...
                  " interesantele capturi " !

Pietrarie in Bucuresti

Last edited by 007/Ro; 19 May 2019, 18:54.
                  RDI-Boards XtraFM !

R
                  TVDXRO
                  DXinfo Feeds Keys
                  RDI

Comment

Radio Cluj 95.6 Feleacu din Bucuresti

marsel90 likes this.

Comment

Multumesc.
                      Q.E.D.

Iata ca se poate prinde , asa cum am demonstrat de nenumarate ori.
                      Spre disperarea ageamiilor .
                      Feleacul intra in multe zone din Bucuresti chiar si pe portabile sau pe dipol simplu daca acesta este montat corect si degajat, sus pe cladire.

( te rog scoate bassoiul ala cand mai faci capturi, da statia pe linear, ca se aude ca dracu' inregistrarea ! )

In Bucuresti, din Feleac, se mai receptioneaza permanent, evident tot cu fadingul de rigoare si ...

RR Actualitati pe 88.8 MHz

Spre disperarea si mai apriga a ageamiilor.. .

P.S.
                      Harghita intra si mai bine !
                      Merita sa incerci si 107.8 MHz Budapesta mutand antena si facand in prealabil maxim pe azimutul R Oltenia 105 MHz din Novaci.
                      Reglajul fin pe azimut il faci dupa ...
                      Succes !
                      Last edited by 007/Ro; 22 May 2019, 12:28.
                      RDI-Boards XtraFM !

R
                      TVDXRO
                      DXinfo Feeds Keys
                      RDI

Comment

Deci, tot cu fadingul de rigoare, la limita dar e acolo, intra zilnic ...

Budapesta in Bucuresti de la doar ... 650 Km

Fiind vorba doar de propagare ( si cateva rigori tehnice care trebuie indeplinite) , este evident ca nimeni nu poate avea monopol pe astfel de receptii , asa cum cred niste dezaxati, retardati fara carte in domeniu, ce polueaza la greu mediul virtual cu tot felul de elucubratii empirice false, a-tehnice, pe acest subiect, mergand pana intr-acolo, in dementa lor patologica, incat sa produca pe banda rulanta pseudo-receptii intr-o frenezie mintala a recordurilor.

Incurajez pe oricine doreste sa experimenteze astfel de receptii la distanta si vrea cu adevarat sa dobandeasca bagajul minim necesar de cunostinte tehnice corecte.
                        Asa cum am spus de nenumarate ori, nimeni nu are monopol asupra propagarii, iar multitudinea de variabile, diferite in functie de locatie si conditii aleatorii care concura la o astfel de receptie, fac ca notiunea de "record" pe ceva aleator, fortuit, sa fie cel putin hilara,
                        Iar informatia empirica falsa si pseudo-stiinta trebuie starpite.

Last edited by 007/Ro; 22 May 2019, 12:27.
                        marsel90 likes this.
                        RDI-Boards XtraFM !

R
                        TVDXRO
                        DXinfo Feeds Keys
                        RDI

Comment

Originally posted by 007/Ro View Post
                          Multumesc.
                          Q.E.D.

P.S.
                          Harghita intra si mai bine !
                          Merita sa incerci si 107.8 MHz Budapesta mutand antena si facand in prealabil maxim pe azimutul R Oltenia 105 MHz din Novaci.
                          Reglajul fin pe azimut il faci dupa ...
                          Succes !

De pe Harghita nu imi intra nimic. O sa incerc sa mut antena in wkend, problema e ca nu pot s-o frec nici in prealabil nici in post ca n-am cum sa urc toate troacele pe bloc.... Oltenia intra bine si acum, insa mi-e teama ca daca nu bombardeaza careva Darik 107.9 nu o sa am sanse. De fapt inafara de ruse as arunca in aer si Venetz - Shumen

@ Oltenia : m-a distrat copios promoul lor ' ascultashi' sau 'ascultai' cred ca am ras singur 15min :P

Comment

P.S. Antena pe ce polariz o ai montata?

Last edited by 007/Ro; 23 May 2019, 05:14.

Comment

Am mai multe antene, pe ambele polaritati.
                              Si nu numai pt. receptii terestre.
                              In nemernicia mea am ramas si cu cateva " ligheane" din evul mediu, chiar si din preistorie, unul fiind un parabolozaur artizanal din fibra de sticla de prin anii 80 al carui staniol cazut intre timp a fost (a)vizat chiar de "Securitate " la acea vreme si care inca mai zace cazut in desuetudine nostalgica asteptand o mana sa-l demoleze.
                              Asa ca mai am si niste " chestii " cu polarizare circulara, de la relicve in banda C la lnb-uri pt. " Tricolor "
                              Si nu numai.

Am o rugamninte.
                              Fa un mic efort si citeste din urma.
                              Vei gasi raspuns la multe intrebari.
                              Si vei afla inclusiv din anumite " stihuri de duh " ca primele receptii DX de la sarbi si unguri le-am trait prin anii 60 din secolul trecut cand ma uitam la desene animate pe un TV Rubin 102.
                              Care avea si receptor FM incorporat.
                              Desigur ca astea nu tin loc de expertiza in domeniu.
                              Si nici cei cativa ani buni de ucenicie petrecuti prin SNR

Asa ca o sa las pe viitor pe " cineva mai abilitat " sa-ti raspunda ... asa cum ti-ai exprimat ferm dorinta.
                              Poate vrei sa-ti raspunda un "admin" ..
                              Ai grija ce-ti doresti caci ...

Eu voi privi relaxat doar zbaterile tale.
                              Tot coercitiv, dupa caz, evident !

Acum raspunde pisica catre soricel ...

Budapesta intra pe orizontala.
                              La fel si Harghita...

Gasesti informatii despre acest hobby si aici

Ma mir ca nu m-ai intrebat, inca, cum de prind eu ungurii in FM din Budapesta in Bucuresti pe un stick SDR in ... " unde scurte ".
                              Asa cum spurca aprig un prostalau deunazi pe un alt forum capturile respective de pe YT,
                              Ca atat poate mintea lui sa priceapa.
                              Dar nu e timpul pierdut ...

Bref

Pe forumurile RDI nu promovam si nu incurajam informatia empirica falsa si elucubratiile a-tehnice cum, din pacate, se intampla pe alte site-uri,
                              Ca Moalepedia de ex. unde zburda in voie si chiar sunt incurajati toti dezaxatii recidivisti colportori de pseudo-cunoastere si fake-news.
                              Adica un ospiciu virtual in care nebunii se cred medici si ii baga in saloane pe medicii adevarati.
                              Despre acei ageamii retardati e vorba.
                              Falsi-priceputi care se cred in incultura si tembelismul lor " experti " si care colporteaza la un ison cu moderatori asisderea lor ... pseudo-stiinta!
                              Astfel de specimene nu sunt si nu vor fi tolerate aici.

Spre disperarea ageamiilor !

Last edited by 007/Ro; 25 May 2019, 05:23.
                              RDI-Boards XtraFM !

R
                              TVDXRO
                              DXinfo Feeds Keys
                              RDI

Comment

FM DX Radio Monte Carlo Doualiya Jordan, Ajlun via Sporadic E in Bucuresti

FM DX RAC 1 Barcelona Collserola via Sporadic-E in Bucuresti

FM DX OIRT Radio Rossii Dagestan Kochubey via Sporadic E in Bucuresti

FM DX OIRT Radio Rossii Respublika Kalmykiya Utta via Sporadic E in Bucuresti

Mai multe capturi sporadice aici
                                Last edited by 007/Ro; 26 May 2019, 06:03.
                                RDI-Boards XtraFM !

R
                                TVDXRO
                                DXinfo Feeds Keys
                                RDI

Comment

Your contribution will be used to pay for our hosting service.
                                THANK YOU FOR YOUR CONSIDERING CONTRIBUTING!

Working...
                                X